Reklama

Polska

Lednica Górą

Już dwa miliony ludzi przeszły przez Bramę Rybę na Lednicy. Wybrali Chrystusa, sięgnęli do źródeł chrzcielnych i jak orły wzbili się do dalszego życia

Niedziela Ogólnopolska 22/2016, str. 18-20

[ TEMATY ]

młodzi

Lednica

Archiwum Wspólnoty Lednickiej

W tym roku 4 czerwca ludzie Lednicy spotkają się już po raz 20., ale po raz pierwszy nie będzie fizycznie o. Jana Góry OP, założyciela Lednicy. Nikt nie wątpi jednak w jego obecność duchową. Duszpasterzami Wspólnoty Lednica 2000 od stycznia 2016 r. są dominikanie: o. Wojciech Prus i o. Maciej Soszyński. Tym razem oni skierowali zaproszenie do młodych. Zachęcają: „Zabierz ze sobą innych – przyjaciół, chłopaka/dziewczynę, brata, siostrę... Nie może Ciebie zabraknąć! Przyjedź odnowić Chrzest Święty, wziąć do ręki Pismo Święte, które chciał Tobie wręczyć o. Jan Góra. Wybierz Chrystusa i zawołaj: Amen. Niech tak się stanie!”.

Dotąd z o. Janem Górą

„Do pracy z małolatami zrazu się nie paliłem i nie byłem przekonany – ambicje osobiste. (...) Skoncentrowany na sobie jeszcze długo i boleśnie przeżywałem to zaniżenie lotu, jak mi się wtedy wydawało, i degradację mojej drogi życiowej oraz życia zakonnego (...). Droga do dzisiejszego pojmowania duszpasterstwa w moim przypadku była długa i ciężka. Z początku traktowałem duszpasterzowanie jako zajęcie dla ludzi gorszej kategorii, dla tych, którzy niezdolni byli zająć się nauką i musieli po prostu pójść do pracy na froncie, nie mogąc pracować w sztabie” – czy łatwo uwierzyć, że są to słowa o. Jana Góry? Takie były początki myślenia o sobie i o pracy duszpasterskiej z młodzieżą młodego, niespełna 30-letniego dominikanina, który po latach formacji w zgromadzeniu w Krakowie, Tarnobrzegu i Warszawie ostatecznie trafił do Poznania. Tu wkrótce dał się poznać jako wytrawny duszpasterz młodzieży, prawdziwy ojciec. Co pozwoliło mu zmienić zdanie o sobie i drodze, którą mu powierzono? Niewątpliwie wpływ na to miały pontyfikat Jana Pawła II i jego utwór „Promieniowanie ojcostwa”. Ta lektura rozpoczęła proces dojrzewania młodego zakonnika. Dziś można śmiało powiedzieć, że z ojcostwa o. Jana Góry czerpie kolejne pokolenie młodych Polaków. Zwłaszcza ci, którzy przyjeżdżają na Lednicę.

Po raz 20.

Reklama

Tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca odbędzie się kolejne spotkanie na Lednicy. Przez 19 lat odbywało się ono pod czujnym okiem o. Góry. Zawsze z błogosławieństwem papieża. Najpierw Jana Pawła II, który był i jest duchowym opiekunem spotkań. Na terenie kompleksu zabudowań ośrodka lednickiego znajduje się „Laboratorium wiary Jana Pawła II”, w tym m.in. Dom JPII – niezwykłe muzeum. Później wydarzeniu błogosławił Benedykt XVI, dziś czekamy na słowa orędzia Franciszka do zgromadzonych na Polach Lednickich.

Jak każdego roku spotkanie opiera się na głównym temacie – tym razem brzmi on: „Amen” – i znakach z nim związanych. Jednak ten rok będzie pod wieloma względami inny.

Pod znakiem jubileuszy

Spotkanie w tym roku obfituje w jubileusze: 1050. rocznica Chrztu Polski, 800-lecie Zakonu Dominikanów i 20. Spotkanie Młodych. Wszystkie te wydarzenia znajdą odzwierciedlenie w programie. I tak w pierwszej części nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Poprowadzi je prymas Czech kard. Dominik Duka OP. Ważnym momentem będzie też Maraton Lednicki. Mszę św. celebrować będzie prymas Polski abp Wojciech Polak, a kazanie wygłosi bp Edward Dajczak. Organizatorzy proszą, aby każdy miał ze sobą białą szatę (może być koszula, chusta albo prześcieradło) i pamiętał datę swojego chrztu. Będzie to okazja do uświadomienia sobie, jakim skarbem są chrzest i wspólnota Kościoła.

Reklama

Drugą część, dotyczącą 800-lecia Dominikanów, rozpoczną dwie procesje. Będą one przypominały o początkach zakonu i posłaniu św. Jacka oraz bł. Czesława z Rzymu do Polski. Wspominany będzie też założyciel zakonu – św. Dominik. Wszyscy uczestnicy będą się mogli poczuć posłani do głoszenia Jezusa.

Przyszłości wiary w Polsce i na świecie będzie dotyczyć trzecia część. Uczestnicy usłyszą przesłanie papieża Franciszka i słowo bp. Grzegorza Rysia. Będzie też miejsce na wspomnienia o o. Janie Górze.

Symbole – nieodłączna część spotkań

Ojciec Jan przywiązywał dużą wagę do symboliki, każdego roku młodzi wracali z Pól Lednickich z prezentami. W tym roku jednym z nich będzie Pismo Święte Nowego Testamentu, ponieważ Biblia to fundament naszej wiary. To, aby każdy pielgrzym wyszedł z Pól Lednickich z podręcznym egzemplarzem Pisma Świętego w kieszeni i umacniał swoją wiarę poprzez czytanie treści Nowego Testamentu, było marzeniem o. Jana Góry. Drugi prezent – krzyżyk, na którym widnieje sporządzony charakterem pisma o. Jana Góry napis „Amen”, ma przypominać o mówieniu „Amen” Jezusowi każdego dnia. Trzeci podarunek to już tradycyjnie świeca. Pola Lednickie zapłoną światłem ze świecy poświęconej z okazji 800-lecia Zakonu Dominikanów.

Szczególnie oczekiwani

Szczególne zaproszenie, tak jak wcześniej, skierowane jest do kapłanów, by przybyli na Lednicę. Wszyscy pamiętają, jaką radością o. Jana byli bracia kapłani, tak jak on ogarnięci miłością do Przenajświętszej Ofiary. Dziś ojcowie Wojciech Prus i Maciej Soszyński zapraszają wszystkich kapłanów, by razem zgromadzić się pod lednicką Rybą i jak zawsze rozpocząć Eucharystię: w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego...

Dla kapłanów przygotowano w darze wino z małopolskich winnic i trzy hostie. Ofiarowanie się Jezusowi w Najświętszej Eucharystii to najpiękniejsze, co można uczynić. Przez te hostie uczestnicy zawierzą Bogu swoje sprawy i problemy, swoją przyszłość.

Styl życia

Niektórzy zastanawiają się, jak będzie wyglądać jubileuszowe spotkanie bez założyciela Lednicy, ale przecież pragnienie dzielenia się wiarą i radosne wyrażanie jej jest wciąż obecne zarówno wśród tych, którzy na Lednicę zapraszają, jak i tych, którzy tam się udają jako pielgrzymi. Organizatorzy to ludzie od lat związani z Dominikanami czy Ruchem Lednickim. Ufają sobie, rozumieją się i wspólnie kontynuują dzieło zapoczątkowane przez o. Jana. Bo Lednica to nie tylko sobotnie czerwcowe spotkanie – to również sposób na życie z Jezusem na co dzień.

Wspólne wyznanie wiary

Nawet jeśli masz poczucie, że brak Ci zażyłości z Jezusem – a może właśnie dlatego, że tak czujesz! – wybierz się na Lednicę. Tam możesz zrozumieć, czym jest wspólnota, doświadczyć bliskości i serdeczności innych, radości i dumy z tego, że jesteś katolikiem. Tam uwielbisz Boga nie tylko słowem, ale też gestem, tańcem, ruchem, śpiewem. (Jeśli nie wiesz, jak dotrzeć na Pola Lednickie, poszukaj wskazówek na: www.jedziemynalednice.pl).

Nie tylko dla młodzieży

Lednica to nie tylko spotkania dla ludzi młodych. Z myślą o najmłodszych 11 czerwca odbędzie się Lednica Malucha. Najważniejszym i rozpoczynającym spotkanie punktem będzie oczywiście Msza św. z kazaniem przygotowanym specjalnie dla dzieci. Nie zabraknie atrakcji, wspólnych tańców i śpiewów. Całe spotkanie zakończy się uroczystym przejściem przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia jako Akt Wyboru Pana Jezusa.

27 sierpnia odbędzie się Lednica Motocyklistów, a jesienią, 3 września – Lednica Seniora.

2016-05-25 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

LEDNICA DZIECKA JUŻ 15 CZERWCA!

[ TEMATY ]

dzieci

Lednica

spotkania

LEDNICA 2000

Już w sobotę 15 czerwca o godzinie 12:00 rozpocznie się Lednica Dziecka.

Wspólnie będziemy wsłuchiwać się i odkrywać piękno świata, przez które Bóg mówi do każdego z nas: „Wiesz, że Cię kocham”.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Henryka Nowika

2021-08-04 22:56

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Henryk Nowik

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze

ks. dr Henryk Nowik

ks. dr Henryk Nowik

W niedzielę 1 sierpnia 2021 r. w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, w 88. roku życia i 64. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. kan. dr Henryk Nowik.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Biskupa zostanie odprawiona w czwartek, 5 sierpnia br., o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze (od godz. 10.30 czuwanie modlitewne), a po niej nastąpią dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze (nowa część).

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca katolików Brazylii do zaangażowania w media

2021-08-05 18:40

[ TEMATY ]

media

Brazylia

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zachęcił brazylijskich katolików do angażowania się w media. Papieskie wezwanie znalazło się w centrum refleksji podczas ogólnokrajowego spotkania przedstawicieli mediów kościelnych w Brazylii. Z powodu obostrzeń pandemicznych obrady odbyły się w formie webinaru.

W przesłanym liście papież Franciszek wyraził zachętę do angażowania się w tworzenie chrześcijańskich środków informacyjnych. Jak podkreślił Ojciec Święty, „w rzeczywistości, chrześcijanie są wezwani, aby byli znakiem nadziei i solidarności w społeczeństwie brazylijskim dotkniętym boleśnie przez panującą pandemię, inspirowani przez wiarę i zaufanie, że Zmartwychwstały Pan towarzyszy swoim uczniom do końca czasów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję