Reklama

AK razem z KSM

2016-05-25 08:49

Andrzej Tarwid
Niedziela Ogólnopolska 22/2016, str. 25

Chcemy, byście byli wiosną i nadzieją dla Kościoła w Polsce. Pragniemy razem z wami tworzyć wielką chrześcijańską rodzinę, w której są kapłani, młodzi i dorośli – powiedziała Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej, na spotkaniu z Krajową Radą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która 14 maja br. obradowała w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Dla przedstawicieli obu stron spotkanie miało charakter historyczny, m.in. dlatego, że obie organizacje od niedawna mają nowe władze. Urszula Furtak została powołana na prezesa Krajowego Instytutu AK w kwietniu 2016 r., 2 miesiące wcześniej przewodniczącą KSM została Ilona Trojnar.

Z inicjatywą wspólnego spotkania liderów AK i KSM wyszedł ks. Zbigniew Kucharski – generalny asystent KSM. – Postanowiliśmy wspólnie z prezes AK stworzyć nową przestrzeń do wzajemnego poznania się oraz integracji. Na tej bazie pragniemy w niedługim czasie rozpocząć nowe kierunki konkretnej współpracy między tymi dwoma stowarzyszeniami – powiedział „Niedzieli” ks. Kucharski.

Reklama

Obie organizacje współpracują ze sobą w wielu parafiach i diecezjach. W Krakowie np. członkowie AK są prelegentami w debatach organizowanych przez KSM, z kolei w diecezji siedleckiej to byli członkowie KSM tworzą nowe parafialne oddziały AK.

– Chcemy pogłębiać i umacniać współpracę w miejscach, gdzie ona już jest. Ale przede wszystkim uruchomić ją w tych parafiach, w których nie było z tym najlepiej – powiedziała „Niedzieli” prezes Urszula Furtak. A Ilona Trojnar dodała: – Wszystko po to, aby budować jedność w Kościele.

Stowarzyszenia zamierzają współpracować ze sobą nie tylko na poziomie parafii, ale również przy organizacji wydarzeń o charakterze diecezjalnym i ogólnopolskim. Na tym pierwszym polu ważnym czasem dla wspólnych działań będą Światowe Dni Młodzieży.

AK i KSM zamierzają włączać się w organizację licznych wydarzeń, które planowane są w trakcie tzw. Dni w Diecezjach. Członkowie AK pomogą m.in. w organizowaniu parafialnych centrów ŚDM, przygotują noclegi dla młodzieży z zagranicy, a także zadbają o autokary, które dowiozą uczestników ŚDM na miejsca uroczystości diecezjalnych.

Pierwszą wspólną inicjatywą o wymiarze krajowym będzie z kolei konferencja na temat ochrony życia, która odbędzie się 28 maja w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Konferencję, w której będzie uczestniczył m.in. Antoni Zięba, organizuje AK. Przedstawiciele KSM wezmą udział w warszawskim spotkaniu, a następnie włączą się w akcję zbierania podpisów pod projektem całkowitej ochrony życia poczętego.

Reklama

Wielka Brytania: przymusowa aborcja u niepełnosprawnej kobiety

2019-10-15 19:41

vaticannews.va / Londyn (KAI)

Sąd w Wielkiej Brytanii nakazał wykonanie aborcji u kobiety z niepełnosprawnością intelektualną. W orzeczeniu czytamy, że jest ona w interesie pacjentki. Taki sam wyrok zapadł w podobnej sprawie na początku tego roku, chociaż wówczas został on uchylony po protestach opiekunów niepełnosprawnej.

Zffoto/fotolia.com

Sprawa dotyczy dwudziestoletniej kobiety w 12 tygodniu ciąży. Personalia zostały utajnione, aby chronić jej prywatność. Zdaniem brytyjskich mediów tym razem nie można oczekiwać odwołania, ponieważ opiekunowie niepełnosprawnej kobiety i jej rodzina zastępcza wspierają aborcję.

Orzeczenie sądu zostało wydane po rozprawie w brytyjskim Sądzie Opiekuńczym, który zajmuje się sprawami dotyczącymi osób uznanych za niezdolne do samodzielnego działania. Fundusz powierniczy NHS, odpowiedzialny za opiekę nad kobietą, zwrócił się do sądu o pozwolenie na przeprowadzenie aborcji.

Sędzia David Williams napisał w swoim orzeczeniu, że aborcja będzie „znaczącą ingerencją” w autonomię cielesną kobiety, ale zgodził się także, że leży to w jej najlepszym interesie, a kontynuacja ciąży może zaszkodzić jej zdrowiu psychicznemu i fizycznemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Synod dla Amazonii: CIDSE apeluje o zmianę sposobu myślenia

2019-10-16 12:23

ts (KAI) / Rzym

Aby poprawiła się sytuacja w regionie Amazonii, potrzebna jest radykalna zmiana sposobu myślenia – uważa Katolickie Stowarzyszenie Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE). „Od lęków przed zmianami musi być silniejsza nasza wiara” – powiedziała 14 października w Rzymie sekretarz generalna stowarzyszenia, Josianne Gauthier, uczestnicząca w pracach Synodu Biskupów nt. Amazonii jako jedna z zaproszonych ekspertów.

wikipedia.org

Przypomniała, że w czasie obrad przedstawiciele tego regionu wyraźnie wskazywali, że system globalny zniszczył tamtejszą ziemię, wodę i kulturę. Według CIDSE tylko wspólne działania mogą położyć kres niepohamowanemu indywidualizmowi i konsumpcji. Kościół dzięki Synodowi może pójść nową drogą globalnej zmiany sposobu myślenia w dziedzinie ekologii.

„Cierpienia ludzi i całego stworzenia na terenie Amazonii są skutkiem imperialistycznego sposobu życia. Ale następstwa produkcji gospodarczej ponoszą inni” – podkreślił inny zaproszony ekspert, dyrektor niemieckiego dzieła pomocy „Misereor” Pirmin Spiegel. Jego zdaniem, ten model rozwoju zagraża równowadze na Ziemi i rozwija nierówności na skalę światową.

Z kolei przedstawiciele ludności tubylczej przekonywali na Synodzie, że utrata ich kultury jest stratą dla wszystkich narodów, a ich zrównoważony sposób życia stanowi inspirację do życia w zgodzie z przyrodą.

CIDSE zrzesza 18 katolickich organizacji na rzecz rozwoju z Ameryki Północnej i Europy, działających w 120 krajach świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem