Reklama

Z prasy zagranicznej

2016-05-25 08:49

pr
Niedziela Ogólnopolska 22/2016, str. 39

Nadal nic nie wiadomo o porwanym księdzu

Do wytrwałej modlitwy za porwanego w Jemenie ks. Toma Uzhunnalila zachęca przełożony generalny Salezjanów, czyli zgromadzenia, do którego należy kapłan. Został on uprowadzony 4 marca br. przez islamskich terrorystów, którzy napadli na dom opieki prowadzony przez misjonarki miłości i zabili siostry oraz ich współpracowników. Od tego czasu nie ma wieści o porwanym salezjaninie.

Kampania modlitwy o jedność narodu

Mniejszość katolicka w Indonezji, największym muzułmańskim państwie świata, rozpoczęła w maju tego roku kampanię modlitwy różańcowej w intencji jedności wszystkich Indonezyjczyków. Modlitewną krucjatę zarządził metropolita Dżakarty abp Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo. W jej trakcie rozdawane są wiernym różańce w kolorach białym i czerwonym – w narodowych barwach Indonezji. Kolor czerwony – tłumaczyli przedstawiciele Kościoła – wyraża dążenie do prawdy, a kolor biały – do świętości.

W nawiązaniu do 5 filarów, na których zbudowano nowoczesne państwo indonezyjskie, w kampanii podano także 5 intencji modlitewnych: za bohaterów narodowych; w intencji ochrony środowiska i zasobów naturalnych; za jedność narodu indonezyjskiego; za polityków i wreszcie w intencji wszystkich działań na rzecz dobra wspólnego. Wiara w Indonezji ma silny koloryt maryjny. Szczególnie popularna jest Matka Boża z Lourdes, ku czci której postawiono na terenie kraju liczne groty.

Reklama

Dyskusja trwa od 40 lat

Dyskusja o diakonisach to w Kościele nic nowego. Można powiedzieć, że w czasach nowożytnych trwa już 40 lat – pisze włoski tygodnik „Famiglia Cristiana”. Problem jest w rozumieniu diakonatu. Jeśli pojmuje się go jako sakrament, to przeważają opinie, że kobiety nie mogą w nim uczestniczyć. Jeśli zaś rozumie się tę funkcję, o której mówił Papież, w sensie ministerialnym, to droga jest otwarta, choć potrzeba pogłębionych studiów.

„Famiglia Cristiana” przywołuje w tym kontekście dokument Kongregacji Nauki Wiary sprzed 40 lat „Inter insigniores”, w którym podkreślono, że sakramentu kapłaństwa kobieta nie może przyjąć, a w kwestii diakonatu zostawia się drogę otwartą. Tygodnik zwraca również uwagę, że podczas ostatniego synodu o rodzinie temat pojawił się w wystąpieniu abp. Paula-André Durochera – przewodniczącego Konferencji Biskupów Kanady, który zaproponował rozpoczęcie procesu ewentualnie prowadzącego do dopuszczenia kobiet do tej posługi, rozumianej właśnie nie jako sakrament, ale jako posługa.

Czego pragną kobiety od Kościoła

Gorąca dyskusja rozgorzała po słowach papieża Franciszka, który podczas spotkania z przełożonymi żeńskich zgromadzeń zakonnych zapowiedział powołanie specjalnej komisji, która zgłębiłaby temat starożytnej instytucji diakonis. Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SJ bardzo ostrożnie komentował słowa Papieża, a gazety przepytywały same siostry zakonne, szczególnie te, które zajmują bardzo eksponowane miejsca w instytucjach kościelnych.

„Corriere della Sera”, największy włoski dziennik, za swoją interlokutorkę obrał s. Mary Melone – pierwszą kobietę, która zajmuje stanowisko dziekana wydziału teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Antonianum w Rzymie. Według zakonnicy, w całej sprawie nie chodzi o rzekome aspiracje kobiet do kapłaństwa. Kobiety, w tym siostry zakonne, chcą, aby ich słuchano, tzn., aby ich głos był brany pod uwagę częściej niż do tej pory. Nie chcą natomiast samej władzy dla władzy.

Święte wojny rosyjskich wojsk

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl nazwał rosyjską interwencję w Syrii świętą wojną. Opinię tę wypowiedział w dniu prawosławnego wspomnienia św. Jerzego, który jest patronem wojowników. Cyryl tłumaczył, że rosyjskie wojska nie chcą załatwiać w Syrii własnych interesów, ale są tam, by walczyć ze złem, które nazywa się terroryzm. Zdaniem lidera rosyjskiego prawosławia, żołnierze bronią w gruncie rzeczy całego świata, bo terroryzm zagraża nie tylko Bliskiemu Wschodowi, ale całej rasie ludzkiej.

Przy okazji patriarcha nazwał też świętą wojną Wielką Wojnę Ojczyźnianą z hitlerowskimi Niemcami podczas II wojny światowej.

Marynarze budują kościół

Dla katolików z Indii i ze Sri Lanki św. Antoni jest przede wszystkim patronem rybaków, a jego wspomnienie obchodzi się tam nie 13 czerwca, jak jest w kalendarzu liturgicznym, ale w 2. niedzielę Wielkiego Postu. Święty z Padwy odbiera cześć szczególnie na niewielkiej wyspie Kachchatheevu, leżącej na morskiej granicy pomiędzy Indiami a Sri Lanką. W drugą niedzielę Wielkiego Postu przypływają na nią rybacy z obydwu krajów, aby prosić św. Antoniego o opiekę. Od 1905 r. na wyspie był mały kościółek, ale ponieważ nie mógł pomieścić wyjątkowych pątników, postanowiono wybudować nowy. Co ciekawe, świątynię zbuduje Marynarka Wojenna Sri Lanki na prośbę bp. Justina Bernarda Gnanapragasama z Jaffny. Wyspy nikt nie zamieszkuje. Indyjskim rybakom służy ona w ciągu roku za miejsce do suszenia sieci.

Reklama

Bp Przybylski: kto nosi szkaplerz musi być człowiekiem spowiedzi

2019-07-17 12:46

ks.mf / Częstochowa (KAI)

„Przyjąć szkaplerz, to oznacza mieć w sobie nieustannie decyzję zdejmowania starych szat, ubrań grzechu” – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który wieczorem 16 lipca we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przewodniczył Mszy św. w klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego Sióstr Karmelitanek Bosych w Częstochowie.

Marian Florek

Na początku Mszy św. bp Przybylski przypomniał, że szkaplerz wiernie nosił od swojej młodości św. Jan Paweł II. - Czas ucieka, a szkaplerz wiedzie nas ku wieczności. Dla każdego z nas ten czas ucieka, ale to oznacza, że jesteśmy młodsi dla nieba – mówił bp Przybylski.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „szkaplerz to święta szata. Dla proroka Eliasza szata był bardzo ważnym znakiem przyobleczenia się w Boga”. - Przyjęcie szkaplerza, noszenie go, to nie jest tylko prosty gest. Przyjąć szatę, zmienić szatę w Biblii, oznacza decyzję na nowe życie. Każdy, kto nosi szkaplerz, każdego dnia odnawia tę decyzję nowego życia w Chrystusie – kontynuował duchowny.

Bp Przybylski przypomniał, że "nie można szkaplerza nosić na brudnym sercu". - Każdy, kto przyjmuje i nosi szkaplerz, musi być człowiekiem spowiedzi, ciągłego nawrócenia – mówił bp Przybylski i dodał: „Żeby przyoblec nową szatę, trzeba stanąć jakby nago nie w sensie cielesności, ale w sensie gotowości do tego, aby powiedzieć: Żadne bogactwa tego świata, żadne mody tego świata nie są moim celem w życiu”.

16 lipca porannej Mszy św. w klasztorze sióstr karmelitanek bosych w Częstochowie przewodniczył o. Marian Zawada, przeor Karmelitów Bosych z Krakowa. - We współczesnym świecie żyjemy odarci z miłości, dobrego imienia czy życzliwości. I jest w człowieku potrzeba osłonięcia, ochrony – mówił w homilii o. Zawada.

Karmel w Częstochowie powstał z fundacji poznańskiej 28 kwietnia 1957 r. Erygowany został dekretem z dnia 19 marca 1957 r. Od 10 listopada 1978 r. klasztor pozostaje pod jurysdykcją biskupa diecezjalnego. Kaplica klasztoru Miłosierdzia Bożego została otwarta i poświęcona 7 listopada 1982 r. W 1983 roku wspólnota zrealizowała fundację nowego klasztoru w Szczecinie, a w 2007 roku w Oziornoje na terenie Kazachstanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk

2019-07-22 20:36

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Papież Franciszek mianował nowego członka Papieskiej Akademii Nauk. Został nim urodzony w Rumunii niemiecki naukowiec Stefan Walter Hell, laureat Nagrody Nobla.

Krzysztof Hawro

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk doktoryzował się z fizyki na uniwersytecie w Heidelbergu. Następnie pracował w Turku w Finlandii oraz w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Od 2002 r. jest dyrektorem Instytutu Maxa Plancka w Getyndze, a od 2017 także w Heidelbergu. W 2014 r. wraz z dwoma innymi uczonymi otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rozwój mikroskopii fluorescencyjnej.

Stefan Walter Hell ma 57 lat, jest żonaty i ma czworo dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem