Reklama

Z Polski

Krótko

• Polska policja wejdzie do międzynarodowej grupy walczącej z gangami samochodowymi. To nie pierwszy taki projekt. Poprzedni przyniósł wymierne efekty.

• Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy banknot 500-złotowy. Widnieje na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Banknot zostanie wprowadzony do obiegu w lutym 2017 r.

• Pod nazwą Anakonda przez 10 dni, do 17 czerwca, trwały w Polsce największe od czasu zakończenia zimnej wojny manewry wojskowe w Europie. W operacji uczestniczyło 31 tys. żołnierzy z 24 państw NATO.

Reklama

• Fundusz George’a Sorosa, amerykańskiego miliardera, kupił 11,2 proc. udziałów w spółce Agora S.A., wydawcy m.in. „Gazety Wyborczej”. Soros od lat wspiera finansowo lewicowe projekty społeczne i gospodarcze.

• Tzw. duża ustawa medialna nie wejdzie w życie 1 lipca br. Powodem jest to, że wprowadzenie dokumentu wymaga zgody ze strony Komisji Europejskiej. Konieczne staje się uchwalenie ustawy pomostowej – przejściowej regulacji, która będzie obowiązywała do czasu uchwalenia nowego prawa.

• Celnicy protestują przeciwko decyzji resortu finansów o utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej. Stosują tzw. strajk włoski – dokładniej sprawdzają samochody, co wydłuża kolejki na granicach. Funkcjonariusze protestowali też przed Sejmem.

Reklama

• Pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka po 16-dniowym strajku wróciły do pracy. W rozmowach z dyrekcją osiągnięto częściowy kompromis, a spór zbiorowy, który trwa od 2014 r., zawieszono do końca tego roku.

• 7 krakowskich synagog zostało otwartych w nocy z 4 na 5 czerwca br. dla zwiedzających podczas 6. edycji projektu „7@nite.Synagogi nocą”. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Żydzi dookoła świata”.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Zebranie plenarne KEP

O Światowych Dniach Młodzieży, uchodźcach i wolnej niedzieli

Światowe Dni Młodzieży, uchodźcy, duszpasterstwo rodzin i związków niesakramentalnych oraz ograniczenie handlu w niedzielę – to główne tematy 373. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywało się w Warszawie w dniach 7-8 czerwca br. Biskupi omówili też m.in. sprawy duszpasterstwa emigracji i planowanej na październik br. Pielgrzymki Narodowej do Rzymu w ramach jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Zajęli się również tematem pomocy uchodźcom.

W wydanym po spotkaniu komunikacie biskupi podziękowali za posługę nuncjuszowi apostolskiemu abp. Celestino Miglioremu. Odprawili razem z nim Mszę św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie. Odniósłszy się do ŚDM, biskupi zaprosili jeszcze raz młodzież do udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Zwrócili się też do wszystkich wiernych i wezwali ich, aby „okazali się wspólnotą zjednoczoną wokół Następcy Piotra, w modlitwie za niego i w ufnym posłuszeństwie jego nauczaniu”. W komunikacie znalazło się również odniesienie do gorącej dyskusji politycznej. W wyraźnym nawiązaniu do niej polscy pasterze poprosili „o wzajemny szacunek w życiu społecznym i publicznym w naszym kraju”. Wyrazili nadzieję, że „różnice poglądów doprowadzą do dialogu, który przyczyni się do wzajemnego zrozumienia”. W tekście wspomniano również o uchodźcach i woli pomocy, na jaką mogą liczyć ze strony Kościoła w Polsce. „Biskupi jednomyślnie poparli obywatelski projekt ustawy zgłoszony przez NSZZ «Solidarność» w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę – czytamy w dokumencie. – Jest to – wzorem innych państw europejskich – głos sprzeciwu wobec nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników, a także próba podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli. Biskupi wyrazili nadzieję, że społeczeństwo przyjmie tę inicjatywę – bez względu na światopogląd – jako wartość religijną, kulturową i rodzinną”.

KAI

Warszawa

Jubileusz Towarzystwa Biblijnego w Polsce

Towarzystwo Biblijne w Polsce to chrześcijańska organizacja międzywyznaniowa, która zajmuje się tłumaczeniem, wydawaniem i rozpowszechnianiem Pisma Świętego. Motto jej działalności to słowa Chrystusa z Ewangelii według św. Mateusza: „Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą” (24, 35). Symbolem towarzystwa jest postać siewcy z 13. rozdziału tej Ewangelii.

W dniach 3-5 czerwca br. towarzystwo obchodziło w Warszawie jubileusz 200-lecia istnienia i działania w Polsce. Jego punktem centralnym była sesja popularnonaukowa w Bibliotece Narodowej dedykowana historii Towarzystwa Biblijnego w Polsce, biblistom, a także ekumenicznemu przekładowi Pisma Świętego. Były medale i wyróżnienia, m.in. jubileuszowe medale przyznano dyrektor Austriackiego Towarzystwa Biblijnego – dr Jutcie Henner oraz ks. Janowi Stefanowowi SVD – sekretarzowi generalnemu Katolickiej Federacji Biblijnej. Obchody zakończyło ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne.

jłm

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Miłosierdziem budujemy Kościół Boży.

2016-06-15 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS

2020-07-08 19:07

[ TEMATY ]

emeryci

emerytura

Krysztof Sitkowski/KPRP

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS jest efektem dwóch projektów, które regulują sytuację emerytów z rocznika 1953 – rządowego i senackiego.

Podczas prac w Sejmie projekty były rozpatrywane wspólnie, jednak za główną uznano propozycję rządową.

W nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującej od 1 stycznia 2013 r. zapisano, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone tzw. emerytury wcześniejsze. Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował w marcu ub.r. Trybunał Konstytucyjny.

Nowelizacja ma umożliwić uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem wyroku przez TK występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji wskazano, że wcześniejsze roczniki, tj. 1949-1952, dysponowały odpowiednim czasem i wiedzą, aby przygotować się do wprowadzonych zmian.

Ustawa przewiduje także zwrócenie ubezpieczonym różnicy między pobieraną dotychczas emeryturą a emeryturą, która powinna być wypłacana, ponowne przeliczenie renty rodzinnej, a także zawieszenie lub umorzenie postępowań w sprawie ponownego ustalenia podstawy obliczenia emerytury, wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Przeliczenie z urzędu emerytur przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Według rządowych wyliczeń na zmianach skorzysta ok. 76 tys. osób z rocznika 1953. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury - średnio 12 786 zł.

Wcześniej powstał projekt senacki dotyczący emerytur kobiet z rocznika 1953. 18 grudnia ub.r. został ponownie skierowany do Sejmu po tym, jak wraz z zakończeniem poprzedniej kadencji parlamentu prace nad senacką inicjatywą zostały przerwane.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

CZYTAJ DALEJ

Minister Wojciech Murdzek w Częstochowie

2020-07-09 15:42

[ TEMATY ]

Częstochowa

wybory prezydenckie

Maciej Orman/Niedziela

Minister Wojciech Murdzek (drugi z prawej) podczas konferencji prasowej w Częstochowie

– Chciałbym zdecydowanie poprzeć Andrzeja Dudę jako najlepszego i sprawdzonego kandydata na urząd prezydenta – powiedział 9 lipca w Częstochowie Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Podczas konferencji prasowej na pl. Daszyńskiego podkreślił, że ubiegający się o reelekcję prezydent Duda „był aktywnym uczestnikiem procesu legislacyjnego” i dbał o tworzenie najlepszego prawa. – W ostatnim czasie pokazał po raz kolejny, że jest politykiem kreatywnym i ma dobry kontakt ze społeczeństwem – dodał. Murdzek jeszcze jako sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju pracował nad pierwszą tarczą antykryzysowej. – Upór i inicjatywa prezydenta były w tej kwestii jak najbardziej zasadne, bo dzięki nim można łatwo skorzystać z tych rozwiązań – powiedział.

Minister chwalił również prezydenta za przekazanie samorządom wsparcia finansowego na realizację inwestycji w dobie walki z epidemią COVID-19. Zaznaczył, że wyzwania wynikające ze skutków zamrożenia gospodarki muszą podejmować doświadczeni i sprawdzeni politycy. – Z ogromnym przekonaniem namawiam do głosowania na polityka sprawdzonego, wrażliwego na potrzeby społeczne, który z szacunkiem patrzy na polską rodzinę i tradycję. Trzymanie się faktów powinno wpływać na decyzję. Jestem przekonany, że w oparciu o fakty bezwzględnie wygrywa prezydent Andrzej Duda – stwierdził.

Podczas pobytu w Częstochowie minister Murdzek odwiedził również Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza. Chwalił jego władze i nauczycieli akademickich za determinację i patrzenie w przyszłość, czego przejawem jest planowanie otwarcia nowych kierunków oraz zaangażowanie w projekty ministerialne i prowadzone przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. – Cieszę się, bo taka aktywność satysfakcjonuje naukowców i angażuje młode pokolenie, a na nim bardzo nam zależy – przyznał.

Minister Murdzek zwrócił uwagę, że młode osoby nie muszą wyjeżdżać z miasta w poszukiwaniu lepszych perspektyw naukowych. – W Częstochowie jest świetne miejsce do nauki, realizacji swoich projektów i planów zawodowych – przekonywał.

Minister spotkał się również ze studentami UJD i przedstawicielami PCz Rover Team, w którym żacy z Politechniki Częstochowskiej konstruują łaziki marsjańskie. W 2018 r. to właśnie ich pojazd zwyciężył w dorocznym konkursie University Rover Challenge. Murdzek zasygnalizował utworzenie projektu wsparcia uczelnianych kół naukowych. Najlepsze z nich, wyłonione w trybie konkursu, mają otrzymać do 70 tys. zł.

Zapytany o pomysł otwarcia wydziału lekarskiego w UJD, minister powiedział, że proces się rozpoczął. Dodał, że konieczne są w tej sprawie ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej i opinia ministra zdrowia. – Mam nadzieję, że jeżeli te opinie będą pozytywne, a wniosek dotrze do mnie, proces będzie szybko sfinalizowany. Życzę uczelni, żeby udało się spełnić wszystkie wymogi – powiedział.

Na pytanie o to, jak będzie wyglądało studiowanie od października, w związku z trwającą epidemią COVID-19, minister odpowiedział, że nauka będzie „hybrydowa”, czyli częściowo zdalna, a częściowo tradycyjna. – Decyzje dotyczące tego, które zajęcia będzie można przeprowadzić zdalnie, będą autonomicznymi działaniami uczelni – podsumował minister Murdzek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję