Reklama

Z Polski

2016-06-15 11:44


Niedziela Ogólnopolska 25/2016, str. 7

Krótko

• Polska policja wejdzie do międzynarodowej grupy walczącej z gangami samochodowymi. To nie pierwszy taki projekt. Poprzedni przyniósł wymierne efekty.

• Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy banknot 500-złotowy. Widnieje na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Banknot zostanie wprowadzony do obiegu w lutym 2017 r.

• Pod nazwą Anakonda przez 10 dni, do 17 czerwca, trwały w Polsce największe od czasu zakończenia zimnej wojny manewry wojskowe w Europie. W operacji uczestniczyło 31 tys. żołnierzy z 24 państw NATO.

Reklama

• Fundusz George’a Sorosa, amerykańskiego miliardera, kupił 11,2 proc. udziałów w spółce Agora S.A., wydawcy m.in. „Gazety Wyborczej”. Soros od lat wspiera finansowo lewicowe projekty społeczne i gospodarcze.

• Tzw. duża ustawa medialna nie wejdzie w życie 1 lipca br. Powodem jest to, że wprowadzenie dokumentu wymaga zgody ze strony Komisji Europejskiej. Konieczne staje się uchwalenie ustawy pomostowej – przejściowej regulacji, która będzie obowiązywała do czasu uchwalenia nowego prawa.

• Celnicy protestują przeciwko decyzji resortu finansów o utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej. Stosują tzw. strajk włoski – dokładniej sprawdzają samochody, co wydłuża kolejki na granicach. Funkcjonariusze protestowali też przed Sejmem.

• Pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka po 16-dniowym strajku wróciły do pracy. W rozmowach z dyrekcją osiągnięto częściowy kompromis, a spór zbiorowy, który trwa od 2014 r., zawieszono do końca tego roku.

• 7 krakowskich synagog zostało otwartych w nocy z 4 na 5 czerwca br. dla zwiedzających podczas 6. edycji projektu „7@nite.Synagogi nocą”. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Żydzi dookoła świata”.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Zebranie plenarne KEP

O Światowych Dniach Młodzieży, uchodźcach i wolnej niedzieli

Światowe Dni Młodzieży, uchodźcy, duszpasterstwo rodzin i związków niesakramentalnych oraz ograniczenie handlu w niedzielę – to główne tematy 373. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywało się w Warszawie w dniach 7-8 czerwca br. Biskupi omówili też m.in. sprawy duszpasterstwa emigracji i planowanej na październik br. Pielgrzymki Narodowej do Rzymu w ramach jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Zajęli się również tematem pomocy uchodźcom.

W wydanym po spotkaniu komunikacie biskupi podziękowali za posługę nuncjuszowi apostolskiemu abp. Celestino Miglioremu. Odprawili razem z nim Mszę św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie. Odniósłszy się do ŚDM, biskupi zaprosili jeszcze raz młodzież do udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Zwrócili się też do wszystkich wiernych i wezwali ich, aby „okazali się wspólnotą zjednoczoną wokół Następcy Piotra, w modlitwie za niego i w ufnym posłuszeństwie jego nauczaniu”. W komunikacie znalazło się również odniesienie do gorącej dyskusji politycznej. W wyraźnym nawiązaniu do niej polscy pasterze poprosili „o wzajemny szacunek w życiu społecznym i publicznym w naszym kraju”. Wyrazili nadzieję, że „różnice poglądów doprowadzą do dialogu, który przyczyni się do wzajemnego zrozumienia”. W tekście wspomniano również o uchodźcach i woli pomocy, na jaką mogą liczyć ze strony Kościoła w Polsce. „Biskupi jednomyślnie poparli obywatelski projekt ustawy zgłoszony przez NSZZ «Solidarność» w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę – czytamy w dokumencie. – Jest to – wzorem innych państw europejskich – głos sprzeciwu wobec nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników, a także próba podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli. Biskupi wyrazili nadzieję, że społeczeństwo przyjmie tę inicjatywę – bez względu na światopogląd – jako wartość religijną, kulturową i rodzinną”.

KAI

Warszawa

Jubileusz Towarzystwa Biblijnego w Polsce

Towarzystwo Biblijne w Polsce to chrześcijańska organizacja międzywyznaniowa, która zajmuje się tłumaczeniem, wydawaniem i rozpowszechnianiem Pisma Świętego. Motto jej działalności to słowa Chrystusa z Ewangelii według św. Mateusza: „Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą” (24, 35). Symbolem towarzystwa jest postać siewcy z 13. rozdziału tej Ewangelii.

W dniach 3-5 czerwca br. towarzystwo obchodziło w Warszawie jubileusz 200-lecia istnienia i działania w Polsce. Jego punktem centralnym była sesja popularnonaukowa w Bibliotece Narodowej dedykowana historii Towarzystwa Biblijnego w Polsce, biblistom, a także ekumenicznemu przekładowi Pisma Świętego. Były medale i wyróżnienia, m.in. jubileuszowe medale przyznano dyrektor Austriackiego Towarzystwa Biblijnego – dr Jutcie Henner oraz ks. Janowi Stefanowowi SVD – sekretarzowi generalnemu Katolickiej Federacji Biblijnej. Obchody zakończyło ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne.

jłm

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Miłosierdziem budujemy Kościół Boży.

Reklama

Kraków: archeologiczne odkrycia w kryptach kościoła franciszkanów

2019-12-06 14:47

md / Kraków (KAI)

Ok. 100 nieznanych dotąd pochówków odkryli archeolodzy badający krypty klasztoru ojców franciszkanów w Krakowie. Znaleźli także XVII i XVIII-wieczne dewocjonalia i męskie stroje. Badania rozpoczęły się w 2017 r. Poszukiwania na tak szeroką skalę nie były dotąd prowadzone w kryptach żadnego polskiego kościoła.

franciszkanska.pl

Za pomocą georadaru zlokalizowano 18 krypt, z których dokładnie przebadano 9. Dodatkowe 4 znajdują się pod krużgankami klasztoru. W tych miejscach odkryto niemal 100 pochówków, pochodzących z XVII i XVIII wieku.

Oprócz zakonników spoczywają w nich krakowianie: szlachta i bogaci mieszczanie. - Pod kaplicą bł. Salomei natrafiliśmy na trumny ze szczątkami rodziny szlacheckiej: rodziców i szóstki dzieci, a pod kaplicą Męki Pańskiej pochowani zostali członkowie Arcybractwa Dobrej Śmierci, co było dla nas ciekawym odkryciem - mówiła w rozmowie z KAI kierująca badaniami u franciszkanów prof. Anna Drążkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Część ciał była zmumifikowana. Większość z nich zachowała się jednak w bardzo złym stanie. Szczątki w trumnach były ułożone z rękami złożonymi na piersiach. Trumny były malowane, a najczęściej obijane tkaninami - wełną lub jedwabiem.

Przy zmarłych badacze znaleźli rośliny, które umieszczane były w poduszkach lub materacach: chaber, wrotycz, rumianek, żmijowiec, lawenda. Służyły do balsamowania zwłok, miały odstraszać owady i zapobiegać nieprzyjemnym zapachom. Jednym z niezwykłych odkryć było znalezienie szkieletu, w ustach którego połyskiwała złota blaszka. Okazało się, że była to proteza górnego podniebienia.

Zachowały się jedwabne stroje zmarłych. - Wśród męskich strojów narodowych są egzemplarze, których nie ma żadne polskie muzeum, np. ferezja – podkreślała prof. Drążkowska. Ferezja to męskie nakrycie wierzchnie pochodzenia wschodniego. Ma ono formę obszernego, długiego płaszcza z szerokimi ramionami, który narzucany był przez szlachciców na ramiona.

Jak dodała, badania na tak szeroką skalę nie były dotąd prowadzone w kryptach żadnego polskiego kościoła. W pracach uczestniczyło 4 badaczy. Oprócz prof. Drążkowskiej uczestniczyli w nich Marcin Nowak, Monika Łyczak i Michał Mleczko, wspierani przez architektów, historyków sztuki, chemików i inżynierów włókiennictwa.

Krypty zostały zinwentaryzowane przy użyciu techniki skanowania 3D. Skatalogowano wszystkie elementy wyposażenia grobowego i odzieży zmarłych, a szczątki poddane zostały badaniom antropologicznym. Do badań mikrobiologicznych specjaliści pobrali próbki, a architekci opisali wygląd pomieszczeń i ich zmiany w ciągu kolejnych stuleci.

Prace archeologiczne już zakończono. Obecnie trwa konserwacja znalezionych obiektów. Jednym z efektów projektu ma być wydanie książki.

Projekt „Krypty grobowe kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie w świetle badań interdyscyplinarnych” został sfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Uzyskał niemal 1,2 mln zł wsparcia w ramach konkursu Opus 12.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Msza Święta jubileuszowa u sióstr Bernardynek w Wieluniu

2019-12-06 18:52

Zofia Białas / Niedziela

Zofia Białas / Niedziela
bp. Andrzej Przybylski oraz bp. Jan Wątroba
Wieluńskie Bernardynki w dniu 6 grudnia, w patronalne święto kościoła św. Mikołaja, zaprosiły wielunian na uroczystą Eucharystię. Eucharystia była uwielbieniem Boga za 200 lat pobytu i trwania sióstr w obecnym klasztorze, do którego przybyły w 1819 roku ze swojego pierwotnego klasztoru i kościoła po zamknięciu klasztoru Paulinów. Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Jan Wątroba. W koncelebrze ks. bp Andrzej Przybylski, kapłani z Wielunia i spoza Wielunia. Swoim śpiewem ubogacił liturgię Chór Parafialny z parafii św. Józefa w Wieluniu pod kierownictwem organisty Szymona Blajera. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. bp Andrzej Przybylski. Rozpoczynając kazanie przywołał słowa ks. kapelana Andrzeja Walaszczyka przypominające trzy powody, które przyprowadziły wiernych na tą szczególną Eucharystię, a były to: jubileusz 200-lecia pobytu sióstr w obecnym klasztorze, wspomnienie świętego Mikołaja – patrona kościoła klasztornego i poświęcenie nowego domu sióstr z nowicjatu. Myślą przewodnią kazania były słowa „powołani do świętości”. Do świętości, mówił kaznodzieja, jest powołany każdy z nas, ale świętym zostanie ten, kto nie utraci kontaktu z Bogiem. Tylko człowiek trwający w kontakcie z Bogiem, będzie swoim życiem zachęcał innych do świętości, do bycia dobrym człowiekiem, bo święty, to człowiek dobry. Przykładem, święci, święty Mikołaj, święty Franciszek z Asyżu, święci, którzy nieśli współbraciom w wierze pokój i dobro. Tym, co pozwala utrzymać kontakt z Bogiem, kontynuował, jest modlitwa i Eucharystia. Dziś dziękujemy siostrom Bernardynkom za ich trwanie na modlitwie i omadlanie tych, co na modlitwę i na Eucharystię nie znajdują czasu. Po uroczystym „Ciebie Boga wysławiamy” i litanii do św. Mikołaja ks. bp Jan Wątroba pobłogosławił wszystkich obecnych na Eucharystii Najświętszym Sakramentem. Uroczystości zakończyły się poświęceniem nowego domu sióstr z nowicjatu. Poświęcili go ks. bp Jan Wątroba i ks. bp Andrzej Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem