Reklama

XI Zakonów na XI wieków

2016-06-15 11:44

Ks. Adam Stachowicz
Niedziela Ogólnopolska 25/2016, str. 28

Konrad Grześkiewicz

Przez dwa dni w klasztorze Ojców Bernardynów w Opatowie odbywały się spotkania na temat znaczenia Chrztu Polski oraz trwającego Roku Świętego Miłosierdzia. wszystko zaczęło się 3 czerwca br. od inaugurującego wydarzenie sympozjum: „966 – 1040 – 2016. Obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski na Bernardyńskim Wzgórzu”

Podczas licznych konferencji mówiono o wpływie życia zakonnego na rozwój chrześcijaństwa na ziemiach Polski. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele wyższych uczelni z Kielc, Torunia i Lublina. Byli też przedstawiciele wyższych uczelni z Tarnobrzega, Sandomierza i Stalowej Woli.

Tego dnia zainicjowano również ogólnopolską akcję miłosierdzia pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Jak poinformowała Joanna Młynarska – autorka Projektu Partnerskiego „XI Zakonów na XI wieków chrześcijaństwa w Polsce” – jest to odpowiedź na prośby Ojca Świętego, aby Kościół we wszystkich swoich ekspresjach nie był skoncentrowany na sobie, lecz był z ludźmi i dla ludzi.

Pierwszego dnia rozstrzygnięto ogłoszony konkurs fotograficzny: „Chrzcielnice kościołów diecezji sandomierskiej”. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny pt. „Czasy Mieszka I i jego chrzest”. Tego dnia odbyła się konferencja naukowa związana ze znaczeniem Chrztu Polski oraz rolą zakonów w rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach Polski.

Reklama

Drugiego dnia spotkania odbyła się oficjalna inauguracja Projektu Partnerskiego „XI Zakonów na XI wieków chrześcijaństwa w Polsce”. Rozpoczęła je wspólna Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza – ordynariusza sandomierskiego z udziałem przedstawicieli jedenastu męskich zgromadzeń zakonnych oraz kapłanów diecezjalnych. Bp Nitkiewicz mówił w kazaniu, że przez chrzest Bóg uczynił nas swoim ludem, swoimi dziećmi. – Uwolnieni od grzechu otrzymaliśmy czyste serca i związaliśmy nasze losy z Chrystusem. Niektórzy z nas zacieśnili te więzy przez złożenie ślubów zakonnych i przyjęcie święceń. W dziejach naszego narodu pojawiło się w pewnym momencie przekonanie, zresztą istnieje ono dotąd, że Bóg wybrał Polaków do wielkiej i szczególnej misji w świecie. Ten narodowy mesjanizm nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w codziennym życiu. Nie jesteśmy ani bardziej święci, ani mniej grzeszni niż inne narody. A jednak z racji chrztu każdy z nas otrzymał wyjątkową godność, otrzymał zadania i środki pomocne do ich wypełniania – wskazywał ordynariusz sandomierski.

Projekt „XI Zakonów na XI wieków chrześcijaństwa w Polsce” jest realizowany w partnerstwie z jedenastoma zgromadzeniami zakonnymi, a skierowany jest do pełnoletnich osób świeckich. Ma na celu zachęcenie do podejmowania czynów miłosierdzia. – Każde ze zgromadzeń ufundowało bon noclegowy dla dwóch osób w swoich domach zakonnych dla tych, którzy udokumentują wykonanie dzieła miłosierdzia dla bliźniego. Jest to pierwsza w historii naszego kraju inicjatywa o takim zasięgu, charakterze i oddziaływaniu na społeczeństwo. Jest to również sposobność pokazania perełek architektury i sztuki sakralnej, promocja miejsc noclegowych w wielowiekowych klasztornych murach – wyjaśnia Joanna Młynarska.

Swoją działalność przedstawiła także diecezjalna Caritas.

W czasie obchodów odbyły się także prezentacje kramów z rękodziełem, zdrową żywnością, rzemiosłem, sztuką sakralną i innymi wyrobami regionalnymi woj. świętokrzyskiego. Wielką atrakcją były także przejazd dla dzieci na motocyklach wokół rynku w Opatowie i rozlosowanie wśród uczestników atrakcyjnych nagród. Można było wziąć udział w turniejach – szachowym „O strzałę Bernardyna Jana” i łuczniczym. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej zaprezentowała inscenizację tematyczną z czasów Mieszka I.

W niedzielę 8 grudnia 2019 r. świętujemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2019-12-07 12:42

BPKEP / Warszawa (KAI)

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla dobra duchowego wiernych należy zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – czytamy w dekrecie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Publikujemy pełną treść dekretu:

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

DEKRET

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

Konferencja Episkopatu Polski, na mocy dyspensy udzielonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 9 kwietnia 2013 r. (Prot. 39/13/L), postanowiła podczas 378. Zebrania Plenarnego w Warszawie dnia 14 marca 2018 r., aby dla dobra duchowego wiernych zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Celebrację sprawuje się w kolorze białym, z użyciem tekstów z uroczystości, z uwzględnieniem zaleceń wymienionych w piśmie przewodnim Prefekta Kongregacji, polecającym, aby w dniu tym nie pomniejszyć znaczenia czasu Adwentu:

a) drugie czytanie mszalne bierze się II niedzieli Adwentu;

b) w homilii należy nawiązać do trwającego okresu liturgicznego;

c) w modlitwie powszechnej należy użyć przynajmniej jednego wezwania nawiązującego do okresu Adwentu;

d) w miejsce zwykłej oracji końcowej modlitwy powszechnej należy użyć kolekty II niedzieli Adwentu.

Postanowienie obejmuje wszystkie Msze odprawiane tego dnia w Kościele polskim (z udziałem ludu lub bez udziału ludu), a także oficjum Liturgii Godzin (wieczorem 7 grudnia należy użyć oficjum I Nieszporów uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Komplety po I Nieszporach).

Zgodnie z objaśnieniem Kongregacji i duchem dyspensy, która zezwala na nieprzenoszenie tej uroczystości w Polsce na następny dzień, następujący poniedziałek 9 grudnia 2019 r. ma rangę dnia powszedniego w Okresie Adwentu (Poniedziałek II tygodnia Adwentu).

Niech Niepokalana Matka Chrystusa i Kościoła będzie nieustanną przewodniczką w adwentowym czasie przygotowań do Uroczystości Narodzenia Słowa Bożego.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Depo: Radio Maryja ocala chrześcijańską tożsamość Polaków

2019-12-07 22:23

Ewa Melerska

Już po raz 28. świętowano w Toruniu urodziny Radia Maryja, które niesie przesłanie ewangeliczne Polakom w kraju i za granicą. Założyciel radia o. Tadeusz Rydzyk CssR wielokrotnie wyrażał ogromną wdzięczność słuchaczom, za to, że od tak wielu lat wspierają to dzieło. Powitał również przybyłych gości, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, osoby duchowne oraz konsekrowane.

Ewa Melerska
Zobacz zdjęcia: 28. rocznica powstania Radia Maryja

Centralnym punktem rocznicowych obchodów była popołudniowa Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który także wygłosił homilię.

Przed rozpoczęciem Mszy św. odczytano listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Swoje słowa pozdrowienia wygłosił prezydent Torunia Michał Zaleski oraz ordynariusz diecezji toruńskiej bp Wiesław Śmigiel. Zwrócił uwagę na wszystkie dzieła, które powstały w czasie istnienia Radia Maryja, jak m. in. Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. - Takie inicjatywy edukują, kształtują patriotyzm, uczą wrażliwości społecznej i patriotycznej, ale również mają swoje zadanie ewangelizacyjne – mówił.

Bp Śmigiel dodał: „Dziękuję dziś Radiu Maryja za wszelkie dobre dzieła, które realizuje. Przede wszystkim jestem wdzięczny za konsekwentnie, cierpliwie i odważnie realizowane najważniejsze zadanie, a to jest zadanie, które jest hasłem tegorocznego spotkania: Radio Maryja głosi Chrystusa Pana z Maryją. Dziękuję za rzetelną informację i wielowymiarową formację”. Zwrócił uwagę na to, że działalność Radia Maryja opiera się na prawdzie, Ewangelii, Chrystusie, wzajemnej życzliwości i współpracy. Służy osobom samotnym, chorym, potrzebującym, ale także rodzinom, młodzieży i ludziom wszelkich stanów.

Abp Depo w homilii mówił o Radiu Maryja, które „rozmodliło Polskę, a Telewizja Trwam obudziła serca i sumienia Polaków poprzez prawdę w obrazie”. - Będąc darem Maryi i głosząc Chrystusa, jako naszego Pana i Zbawiciela wraz z Nią ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami – dodał.

Hierarcha zauważył, że nie mamy się bać dążyć do prawdziwej wolności w świecie. Mamy jasno przeciwstawiać się złu, nieprawości, deprawacji sumień i wartości oraz szerzeniu zgorszenia. - Musimy pamiętać, że Ewangelia i Chrześcijaństwo nie są rodzajem ideologii narzuconej z zewnątrz człowiekowi. One są zaproszeniem do spotkania wiary z żywym Bogiem objawionym w Jezusie Chrystusie, który sam jest Prawdą, Drogą i Życiem, wyzwalającym człowieka od zła i bezsensu – zaznaczył.

W czasie trwania Adwentu abp Depo dał wskazówkę, jak dobrze przeżyć ten okres przygotowania do Bożego Narodzenia. - Mamy uczyć się wciąż na nowo spotkań z Bogiem, odkrywając Jego miłość, poprzez zwyczajność naszych powołań i życia – podkreślił.

Miejscem dziękczynienia była, jak w poprzednich latach, hala widowiskowo-sportowa „Arena Toruń”. Mszę św. poprzedziła medytacja pierwszosobotnia oraz różaniec odmówiony razem ze słuchaczami Radia Maryja. Następnie z koncertem wystąpiła Reprezentacyjna Orkiestra Marynarki Wojennej wraz z solistami i aktorami scen polskich. O godzinie 15:00 odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, która była bezpośrednim przygotowaniem i wprowadzeniem do Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem