Reklama

Z Polski

2016-06-22 09:08


Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 7

Nominacja wręczona

Nowy ambasador przy Stolicy Apostolskiej

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wręczył Januszowi Kotańskiemu nominację Prezydenta RP na stanowisko Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej i Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim.

Janusz Kotański podczas swojej wieloletniej kariery pracował w różnych instytucjach, m.in. w: Ministerstwie Kultury i Sztuki, Instytucie Pamięci Narodowej, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W latach 2001-06 jako pracownik IPN w Biurze Edukacji Publicznej zajmował się m.in. historią Kościoła katolickiego. Jest współautorem opracowań: „Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński” i „Stan wojenny”, a także członkiem redakcji „Biuletynu IPN”.

W latach 2006-07 pełnił funkcję dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Sejmu RP. W początkowym okresie działalności Centrum Nauki Kopernik (2008-09) był kuratorem i współtwórcą galerii „Korzenie cywilizacji”. W latach 2010-15 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego współtworzył scenariusz wystawy głównej oraz wystaw czasowych poświęconych św. Janowi Pawłowi II i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Zaangażowany był również w powstawanie ekspozycji Muzeum bł. Stanisława Papczyńskiego (którego kanonizacja, z udziałem pary prezydenckiej, miała miejsce 5 czerwca br.) w Górze Kalwarii. W ostatnich latach pracował nad aktami Sekretariatu Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Janusz Kotański jest historykiem, absolwentem Wydziału Historycznego UW. Zna język angielski, posługuje się też rosyjskim i francuskim.

RV

Papieski splendor

Bernini w Krakowie

Nieznany dotychczas, pochodzący z prywatnej kolekcji medalion z wizerunkiem papieża Klemensa X (zasiadającego na tronie w latach 1670-76) autorstwa Giovanniego Lorenza Berniniego został wyeksponowany w Europeum – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Otwierający pokaz kurator, a równocześnie dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej przyznał, że doszedł do wniosku, iż Europeum, gromadzące wybitne dzieła sztuki europejskiej, zasługuje na wzbogacenie przez pracę wyjątkową. – Takim dziełem jest portret Klemensa X – podkreślił. – Może się wydawać skromny, ale jest to medalion, który ma swój znaczący kontekst. Dr hab. Betlej zauważył, że podobne dzieła, wykonane według projektu Berniniego, znajdują się w najważniejszych kolekcjach europejskich.

W ramach pokazu „Papieski splendor” zaprezentowano jeszcze inne eksponaty: niewielki medal z wizerunkiem Klemensa X (wypożyczony z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie) i pochodzącą ze zbiorów MNK płaskorzeźbę przedstawiającą papieża Innocentego XII (następcę Klemensa X). Niezwykłe dzieła można podziwiać w Europeum (Kraków, pl. Sikorskiego 6) do 11 września br.

Odnosząc się do tytułu pokazu, dyrektor MNK wyjaśnił: – Jest to ukłon i zapowiedź najważniejszego wydarzenia, jakie Kraków będzie przeżywał w bieżącym roku, czyli ŚDM, kiedy to kolejny następca św. Piotra zagości w naszym mieście. Organizatorzy informują, że pokaz stanowi wprowadzenie do jedynej oficjalnej wystawy towarzyszącej ŚDM – „Maria. Mater Misericordiae”, na której wyeksponowane zostaną wybitne dzieła ukazujące wizerunki Maryi Matki Miłosierdzia.

Dr hab. Andrzej Betlej, który jest znawcą sztuki XVII wieku, podkreślił, że Giovanni Lorenzo Bernini to wybitny artysta barokowy. Można go określić mianem ojca europejskiego baroku. Był rzeźbiarzem i architektem, twórcą m.in. kolumnady przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie, baldachimu nad grobem św. Piotra czy słynnej grupy rzeźbiarskiej „Ekstaza św. Teresy”. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie.

Maria Fortuna-Sudor

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Dwa słowa: „Ojcze nasz”, są warunkiem kultury ludzkiej i człowieczeństwa: uczą nas miłości powszechnej, a tego wymaga kultura osoby.

Krótko

• Płaca minimalna od 1 stycznia 2017 r. będzie wynosiła 2 tys. zł brutto. Rządowe decyzje przewyższają nawet oczekiwania związkowców, którzy domagali się 1970 zł.

• Zaległości w płaceniu podatku VAT w 2015 r. niemal równały się deficytowi budżetowemu. Takie wyniki przyniósł raport Najwyższej Izby Kontroli.

• W lipcu br. powstanie pierwsza w tej kadencji Sejmu komisja śledcza. Zajmie się sprawą afery finansowej związanej z „Amber Gold”.

• CBA rozpoczęło kontrolę w 16 urzędach marszałkowskich. Chodzi o rozdział i wydatkowanie środków unijnych, szczególnie tych, które urzędy same sobie przyznawały, wydawały i rozliczały w latach 2007-13. Agenci CBA weszli też w związku z innymi sprawami do siedziby PZU i Straży Miejskiej w Warszawie.

• Od 16 czerwca br. obowiązuje nowa ustawa o IPN. Zmienia się m.in. zakres badań instytutu i sposób wyboru jego prezesa. Przy IPN powstanie też Baza Materiału Genetycznego ofiar represji totalitarnych.

• Rząd przygotował projekt ustawy, która obniży esbeckie emerytury. Według propozycji, były esbek nie będzie mógł dostawać emerytury większej niż przeciętna wypłacana przez ZUS.

• W Świnoujściu oddano gazoport, budowany od 2010 r. Otrzymał imię prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

• Z apelem o dołączanie do grona honorowych dawców krwi zwróciło się przed wakacjami do wiernych Kościoła katolickiego Ministerstwo Zdrowia. Apel poparł przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

• Policja podejmuje zaostrzone kontrole, bo w trakcie piłkarskiego turnieju Euro 2016, szczególnie w dniach, kiedy gra drużyna Polski, więcej kierowców jeździ pod wpływem alkoholu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Dziś XIX Dzień Papieski: wsparcie młodych i rozpoczęcie obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

2019-10-13 08:06

BPKEP / Warszawa (KAI)

„Mamy ponad 2000 stypendystów z całej Polski. Dzięki stypendiom mogą uczyć się i dostać na wymarzone studia. Te pieniądze to bardzo dobra inwestycja – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. „Wstańcie, chodźmy!” to hasło XIX Dnia Papieskiego. Tradycyjnie jest on obchodzony w niedzielę przed 16 października, czyli dniem wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

W tym roku Dzień Papieski przypada 13 października. Tego dnia w Polsce przeprowadzana jest zbiórka na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Tegoroczny Dzień Papieski jest ponadto otwarciem roku obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

„Bardzo zależy nam na tym, by zachęcić nie tylko młodych, ale wszystkich do odkrywania i poznawania nauczania św. Jana Pawła II. To jemu w ogromnym stopniu zawdzięczamy zmiany, do których doszło w naszej Ojczyźnie. To Jego odwaga, mądrość i siła ducha pomogły nam zmienić Polskę” – zaznaczył ks. Kowalczyk. Dodaje, że założeniem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na najbliższy rok jest powrót do nauczania papieskiego.

„Świadomość, że Jan Paweł II był niezwykłym człowiekiem wielkiego ducha jest powszechna, ale musimy zrobić wszystko, by papież nie był dla młodych tylko postacią historyczną. Jego nauczanie jest niezwykle aktualne. Są też tysiące ludzi, którzy mogą opowiadać młodzieży o spotkaniach z Janem Pawłem II i o tym, jak on wpłynął na ich życie i zmiany w Polsce oraz na całym świecie – podkreślił prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ks. Dariusz Kowalczyk poinformował też, że dzięki zbiórce środków na stypendia tysiące młodych ludzi cieszy się tym, że ma środki na naukę i może pójść na wymarzone studia. "To świetna inwestycja, bo to, czego ci młodzi ludzie się nauczą, potem oddadzą w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym. Nasi stypendyści przez lata studiowali już chyba na wszystkich możliwych kierunkach studiów. Inwestycja w ich naukę jest długofalowa, ale też niezwykle piękna i mówiąc wprost, wszystkim nam się niezwykle opłaca” - podkreślił.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r. W ciągu dziewiętnastu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Najważniejszym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: dochód z bożonarodzeniowego koncertu przeznaczony dla Amazonii

2019-10-14 12:01

ts (KAI) / Watykan

Cały dochód z tegorocznego koncertu bożonarodzeniowego w Watykanie zostanie przeznaczony dla regionu Amazonii. Organizatorzy zadecydowali, że w ten sposób pragną kontynuować intencje Synodu Biskupów dla Amazonii, poinformowano 13 października w Watykanie. W koncercie 14 grudnia w Auli audiencyjnej Pawła VI wystąpią światowej sławy artyści, jak Lionel Richie, Bonnie Tyler i Susan Boyle.

BOŻENA SZTAJNER

Wśród wykonawców będą też Włosi, m.in. Elisa, Noemi oraz tenor Fabio Armilliato. Wystąpi też chór gospel z USA i zespół muzyczny Żandarmerii Watykańskiej.

Dochód przeznaczony jest na działalność "Scholas occurrentes". Ta światowa sieć szkół pod patronatem Kościoła katolickiego, została utworzona z inicjatywy papieża Franciszka przed sześciu laty. Propozycja edukacyjna ma na celu integrację dzieci i młodzieży świata poprzez sport, sztukę i technologię, pragnie wspierać więzi między wszystkimi szkołami na świecie. „Scholas occurrentes” mają uczyć swoich uczniów o znaczeniu Amazonii, a także rozwijać projekty zalesiania w regionach, w których działają.

Drugim beneficjentem bożonarodzeniowego koncertu jest inicjatywa zakonu salezjanów, która pragnie „chronić obecność, tradycję i kulturę ludności tubylczej”. W sposób szczególny dotyczy to dystryktu Lauarete w odległej północno-zachodniej części Amazonii pomiędzy Brazylią i Kolumbią.

Poza biletami na koncert osoby wspierające oba projekty mogą to uczynić za pośrednictwem włoskiego numeru telefonicznego przeznaczonego na ten cel, czynnego w okresie od 2 listopada do 31 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem