Reklama

Z Polski

Nominacja wręczona

Nowy ambasador przy Stolicy Apostolskiej

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wręczył Januszowi Kotańskiemu nominację Prezydenta RP na stanowisko Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej i Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim.

Janusz Kotański podczas swojej wieloletniej kariery pracował w różnych instytucjach, m.in. w: Ministerstwie Kultury i Sztuki, Instytucie Pamięci Narodowej, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W latach 2001-06 jako pracownik IPN w Biurze Edukacji Publicznej zajmował się m.in. historią Kościoła katolickiego. Jest współautorem opracowań: „Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński” i „Stan wojenny”, a także członkiem redakcji „Biuletynu IPN”.

Reklama

W latach 2006-07 pełnił funkcję dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Sejmu RP. W początkowym okresie działalności Centrum Nauki Kopernik (2008-09) był kuratorem i współtwórcą galerii „Korzenie cywilizacji”. W latach 2010-15 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego współtworzył scenariusz wystawy głównej oraz wystaw czasowych poświęconych św. Janowi Pawłowi II i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Zaangażowany był również w powstawanie ekspozycji Muzeum bł. Stanisława Papczyńskiego (którego kanonizacja, z udziałem pary prezydenckiej, miała miejsce 5 czerwca br.) w Górze Kalwarii. W ostatnich latach pracował nad aktami Sekretariatu Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.

Janusz Kotański jest historykiem, absolwentem Wydziału Historycznego UW. Zna język angielski, posługuje się też rosyjskim i francuskim.

RV

Papieski splendor

Bernini w Krakowie

Nieznany dotychczas, pochodzący z prywatnej kolekcji medalion z wizerunkiem papieża Klemensa X (zasiadającego na tronie w latach 1670-76) autorstwa Giovanniego Lorenza Berniniego został wyeksponowany w Europeum – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Otwierający pokaz kurator, a równocześnie dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej przyznał, że doszedł do wniosku, iż Europeum, gromadzące wybitne dzieła sztuki europejskiej, zasługuje na wzbogacenie przez pracę wyjątkową. – Takim dziełem jest portret Klemensa X – podkreślił. – Może się wydawać skromny, ale jest to medalion, który ma swój znaczący kontekst. Dr hab. Betlej zauważył, że podobne dzieła, wykonane według projektu Berniniego, znajdują się w najważniejszych kolekcjach europejskich.

Reklama

W ramach pokazu „Papieski splendor” zaprezentowano jeszcze inne eksponaty: niewielki medal z wizerunkiem Klemensa X (wypożyczony z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie) i pochodzącą ze zbiorów MNK płaskorzeźbę przedstawiającą papieża Innocentego XII (następcę Klemensa X). Niezwykłe dzieła można podziwiać w Europeum (Kraków, pl. Sikorskiego 6) do 11 września br.

Odnosząc się do tytułu pokazu, dyrektor MNK wyjaśnił: – Jest to ukłon i zapowiedź najważniejszego wydarzenia, jakie Kraków będzie przeżywał w bieżącym roku, czyli ŚDM, kiedy to kolejny następca św. Piotra zagości w naszym mieście. Organizatorzy informują, że pokaz stanowi wprowadzenie do jedynej oficjalnej wystawy towarzyszącej ŚDM – „Maria. Mater Misericordiae”, na której wyeksponowane zostaną wybitne dzieła ukazujące wizerunki Maryi Matki Miłosierdzia.

Dr hab. Andrzej Betlej, który jest znawcą sztuki XVII wieku, podkreślił, że Giovanni Lorenzo Bernini to wybitny artysta barokowy. Można go określić mianem ojca europejskiego baroku. Był rzeźbiarzem i architektem, twórcą m.in. kolumnady przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie, baldachimu nad grobem św. Piotra czy słynnej grupy rzeźbiarskiej „Ekstaza św. Teresy”. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie.

Maria Fortuna-Sudor

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Dwa słowa: „Ojcze nasz”, są warunkiem kultury ludzkiej i człowieczeństwa: uczą nas miłości powszechnej, a tego wymaga kultura osoby.

Krótko

• Płaca minimalna od 1 stycznia 2017 r. będzie wynosiła 2 tys. zł brutto. Rządowe decyzje przewyższają nawet oczekiwania związkowców, którzy domagali się 1970 zł.

• Zaległości w płaceniu podatku VAT w 2015 r. niemal równały się deficytowi budżetowemu. Takie wyniki przyniósł raport Najwyższej Izby Kontroli.

• W lipcu br. powstanie pierwsza w tej kadencji Sejmu komisja śledcza. Zajmie się sprawą afery finansowej związanej z „Amber Gold”.

• CBA rozpoczęło kontrolę w 16 urzędach marszałkowskich. Chodzi o rozdział i wydatkowanie środków unijnych, szczególnie tych, które urzędy same sobie przyznawały, wydawały i rozliczały w latach 2007-13. Agenci CBA weszli też w związku z innymi sprawami do siedziby PZU i Straży Miejskiej w Warszawie.

• Od 16 czerwca br. obowiązuje nowa ustawa o IPN. Zmienia się m.in. zakres badań instytutu i sposób wyboru jego prezesa. Przy IPN powstanie też Baza Materiału Genetycznego ofiar represji totalitarnych.

• Rząd przygotował projekt ustawy, która obniży esbeckie emerytury. Według propozycji, były esbek nie będzie mógł dostawać emerytury większej niż przeciętna wypłacana przez ZUS.

• W Świnoujściu oddano gazoport, budowany od 2010 r. Otrzymał imię prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

• Z apelem o dołączanie do grona honorowych dawców krwi zwróciło się przed wakacjami do wiernych Kościoła katolickiego Ministerstwo Zdrowia. Apel poparł przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

• Policja podejmuje zaostrzone kontrole, bo w trakcie piłkarskiego turnieju Euro 2016, szczególnie w dniach, kiedy gra drużyna Polski, więcej kierowców jeździ pod wpływem alkoholu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Saletyńskie Spotkania Młodych we Włochach

Eucharystia, konferencja i uwielbienie. 25 września zapraszamy młodzież do parafii Matki Bożej Saletyńskiej przy ul. Popularnej 46.

Saletyńskie Spotkania Młodych (SSM) mają swój początek w roku 1987, kiedy Księża Misjonarze Saletyni zaczęli organizować czuwania dla młodzieży z polskich parafii, w których posługiwali. Na miejsce spotkań wybrano Dębowiec k. Jasła (diecezja rzeszowska)- polskie centrum Matki Bożej Płaczącej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję