Reklama

Z Polski

2016-06-22 09:08


Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 7

Nominacja wręczona

Nowy ambasador przy Stolicy Apostolskiej

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wręczył Januszowi Kotańskiemu nominację Prezydenta RP na stanowisko Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej i Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim.

Janusz Kotański podczas swojej wieloletniej kariery pracował w różnych instytucjach, m.in. w: Ministerstwie Kultury i Sztuki, Instytucie Pamięci Narodowej, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W latach 2001-06 jako pracownik IPN w Biurze Edukacji Publicznej zajmował się m.in. historią Kościoła katolickiego. Jest współautorem opracowań: „Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński” i „Stan wojenny”, a także członkiem redakcji „Biuletynu IPN”.

W latach 2006-07 pełnił funkcję dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Sejmu RP. W początkowym okresie działalności Centrum Nauki Kopernik (2008-09) był kuratorem i współtwórcą galerii „Korzenie cywilizacji”. W latach 2010-15 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego współtworzył scenariusz wystawy głównej oraz wystaw czasowych poświęconych św. Janowi Pawłowi II i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Zaangażowany był również w powstawanie ekspozycji Muzeum bł. Stanisława Papczyńskiego (którego kanonizacja, z udziałem pary prezydenckiej, miała miejsce 5 czerwca br.) w Górze Kalwarii. W ostatnich latach pracował nad aktami Sekretariatu Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Janusz Kotański jest historykiem, absolwentem Wydziału Historycznego UW. Zna język angielski, posługuje się też rosyjskim i francuskim.

RV

Papieski splendor

Bernini w Krakowie

Nieznany dotychczas, pochodzący z prywatnej kolekcji medalion z wizerunkiem papieża Klemensa X (zasiadającego na tronie w latach 1670-76) autorstwa Giovanniego Lorenza Berniniego został wyeksponowany w Europeum – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Otwierający pokaz kurator, a równocześnie dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej przyznał, że doszedł do wniosku, iż Europeum, gromadzące wybitne dzieła sztuki europejskiej, zasługuje na wzbogacenie przez pracę wyjątkową. – Takim dziełem jest portret Klemensa X – podkreślił. – Może się wydawać skromny, ale jest to medalion, który ma swój znaczący kontekst. Dr hab. Betlej zauważył, że podobne dzieła, wykonane według projektu Berniniego, znajdują się w najważniejszych kolekcjach europejskich.

W ramach pokazu „Papieski splendor” zaprezentowano jeszcze inne eksponaty: niewielki medal z wizerunkiem Klemensa X (wypożyczony z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie) i pochodzącą ze zbiorów MNK płaskorzeźbę przedstawiającą papieża Innocentego XII (następcę Klemensa X). Niezwykłe dzieła można podziwiać w Europeum (Kraków, pl. Sikorskiego 6) do 11 września br.

Odnosząc się do tytułu pokazu, dyrektor MNK wyjaśnił: – Jest to ukłon i zapowiedź najważniejszego wydarzenia, jakie Kraków będzie przeżywał w bieżącym roku, czyli ŚDM, kiedy to kolejny następca św. Piotra zagości w naszym mieście. Organizatorzy informują, że pokaz stanowi wprowadzenie do jedynej oficjalnej wystawy towarzyszącej ŚDM – „Maria. Mater Misericordiae”, na której wyeksponowane zostaną wybitne dzieła ukazujące wizerunki Maryi Matki Miłosierdzia.

Dr hab. Andrzej Betlej, który jest znawcą sztuki XVII wieku, podkreślił, że Giovanni Lorenzo Bernini to wybitny artysta barokowy. Można go określić mianem ojca europejskiego baroku. Był rzeźbiarzem i architektem, twórcą m.in. kolumnady przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie, baldachimu nad grobem św. Piotra czy słynnej grupy rzeźbiarskiej „Ekstaza św. Teresy”. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie.

Maria Fortuna-Sudor

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Dwa słowa: „Ojcze nasz”, są warunkiem kultury ludzkiej i człowieczeństwa: uczą nas miłości powszechnej, a tego wymaga kultura osoby.

Krótko

• Płaca minimalna od 1 stycznia 2017 r. będzie wynosiła 2 tys. zł brutto. Rządowe decyzje przewyższają nawet oczekiwania związkowców, którzy domagali się 1970 zł.

• Zaległości w płaceniu podatku VAT w 2015 r. niemal równały się deficytowi budżetowemu. Takie wyniki przyniósł raport Najwyższej Izby Kontroli.

• W lipcu br. powstanie pierwsza w tej kadencji Sejmu komisja śledcza. Zajmie się sprawą afery finansowej związanej z „Amber Gold”.

• CBA rozpoczęło kontrolę w 16 urzędach marszałkowskich. Chodzi o rozdział i wydatkowanie środków unijnych, szczególnie tych, które urzędy same sobie przyznawały, wydawały i rozliczały w latach 2007-13. Agenci CBA weszli też w związku z innymi sprawami do siedziby PZU i Straży Miejskiej w Warszawie.

• Od 16 czerwca br. obowiązuje nowa ustawa o IPN. Zmienia się m.in. zakres badań instytutu i sposób wyboru jego prezesa. Przy IPN powstanie też Baza Materiału Genetycznego ofiar represji totalitarnych.

• Rząd przygotował projekt ustawy, która obniży esbeckie emerytury. Według propozycji, były esbek nie będzie mógł dostawać emerytury większej niż przeciętna wypłacana przez ZUS.

• W Świnoujściu oddano gazoport, budowany od 2010 r. Otrzymał imię prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

• Z apelem o dołączanie do grona honorowych dawców krwi zwróciło się przed wakacjami do wiernych Kościoła katolickiego Ministerstwo Zdrowia. Apel poparł przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

• Policja podejmuje zaostrzone kontrole, bo w trakcie piłkarskiego turnieju Euro 2016, szczególnie w dniach, kiedy gra drużyna Polski, więcej kierowców jeździ pod wpływem alkoholu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

2019-07-18 18:00

ks.sk / Katowice (KAI)

W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.

ermpolska.pl

- Ufam, że ks. Wiśniewski podejmie powierzoną sobie funkcję z zasłuchaniem w Słowo Boże, dynamizmem apostolskim i śląską pracowitością – pisze abp Gądecki.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest częścią Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy (Apostolstwa Modlitwy). Opiera się na duchowości czerpiącej z kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Głębokie życie duchowe wzorowane na Sercu Jezusa, głębokie doświadczenie Eucharystii oraz adoracji oraz służba misji Kościoła to istota Eucharystycznego Ruchu Młodych – napisał do ks. Wiśniewskiego ks. Frederic Fornos SJ, międzynarodowy dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy oraz ERM.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest młodzieżową gałęzią Apostolstwa Modlitwy. Został odnowiony dekadę temu, aby duchowe skarby Kościoła trafiały do jak największej ilości osób, zwłaszcza młodych. Aktualnie Ruch jest obecny w 56 krajach na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: rozpoczął się obóz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

2019-07-19 20:03

uo, bk, xpb/ww / Toruń (KAI)

- Kościół potrzebuje ludzi młodych - powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. inaugurującej obóz integracyjno-formacyjny dla około tysiąca uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich - stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Młodzi ludzie w mieście Kopernika będą przebywać do 30 lipca.

- Kościół odmładza się nieustannie. Odmładza się przede wszystkim za sprawą Ducha Świętego, ale jesteśmy świadomi że potrzebujemy wokół siebie ludzi młodych, ludzi z młodym spojrzeniem, którzy nie tylko myślą o tym, co będzie, ale już dziś tworzą lepszy Kościół, który jest bez reszty oddany Ewangelii Jezusa Chrystusa – powiedział bp Śmigiel rozpoczynając Mszę św.

- Jesteście dla nas ważnymi gośćmi, ponieważ jesteście najpiękniejszym pomnikiem św. Jana Pawła II, a my w Toruniu mamy szczególny szacunek i cześć do tego świętego. – mówił bp Wiesław. Św. Jan Paweł II często spotykał się z młodymi i przekonywał, że młodość musi być zbudowana na wartościach. – Jeśli w młodości zbudujemy nasze życie na wartościach, to znacznie łatwiej będzie nam wejść w życie dorosłe i budować wokół siebie przestrzeń odpowiedzialności – dodał biskup diecezji toruńskiej.

Wskazał na trzy filary, które pomagają nam żyć po chrześcijańsku. – Tym, co nam pozwala żyć po chrześcijańsku, pogłębiać wiarę, budzić nadzieję i żyć każdego dnia miłością jest Słowo, Liturgia i wspólnota – podkreślił bp Śmigiel.

– Potrzeba nam zawierzenia Bogu, potrzeba nam modlitwy. Bycie blisko Jezusa to nasza modlitwa codzienna. Kiedy człowiek jest blisko Pana Boga to to musi mieć przełożenie na codzienność. Nie można być człowiekiem rozmodlonym, deklarującym się jako wierzący i ufający Panu Bogu, a jednocześnie w życiu codziennym zapominać o biednych, potrzebujących, o bracie i siostrze, którzy są obok nas – mówił bp Śmigiel.

Św. Jan Paweł II i papież Franciszek uczą nas, że w życiu potrzeba zasad. - Potrzeba nam w codzienności zwyczajnych zasad, które opierają się na szacunku i prostych słowach: proszę, dziękuję, przepraszam. Można to lekceważyć, można też mówić o wielkich sprawach, ale jeśli zabraknie tego w życiu codziennym, to w jakimś sensie stajemy obok Pana Jezusa, nie jesteśmy blisko Niego – dodał duchowny.

Po Mszy św. wszyscy przeszli na Rynek Staromiejski, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcie. Następnie w Centrum Dialogu Społecznego odbyła się konferencja prasowa z udziałem bpa Wiesława Śmigla, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Łukasza Walkusza, przewodniczącego zarządu Fundacji ks. Dariusza Kowalczyka i koordynatora Fundacji w diecezji toruńskiej ks. Leszka Stefańskiego.

W organizację obozu włączyły się władze województwa i miasta, diecezja toruńska i toruńskie uczelnie. Dla uczestników przygotowano bardzo bogaty program. Odwiedzą planetarium, Dom Eskenów, czyli Muzeum Historii Torunia i Młyn Wiedzy, wezmą też udział w festiwalu Song of Songs.

W niedzielę (21 lipca) stypendyści wygłoszą świadectwa we wszystkich toruńskich parafiach. Opowiedzą, skąd pochodzą, jakie są ich zainteresowania i co zmieniło się w ich życiu od momentu przystąpienia do programu stypendialnego fundacji. W programie zaplanowano także dzień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, warsztaty medialne w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, wycieczki do Górska i na Barbarkę. Stypendyści w sobotę (27 lipca) zorganizują obozowy dzień papieski, a popołudniu na trybunach Motoareny będą kibicować zawodnikom podczas Indywidualnych Mistrzostw Europy na żużlu.

Msza św. na zakończenie obozu odbędzie się w niedzielę (28 lipca) o godz. 9.00 w kościele Wniebowzięcia NMP. Po niej zostanie wyemitowany na żywo w TVP1 z Bulwaru Filadelfijskiego program Między Ziemią a Niebem. Natomiast wieczorem uczestnicy zgromadzą się na koncercie zespołu Tylko Ty, składającego się ze stypendystów i absolwentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Pomysł obozów wakacyjnych dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zrodził się w 2001 r. Umożliwiają one poznawanie bogactwa kulturowego, duchowego oraz intelektualnego kraju. Do tej pory stypendyści odwiedzili m.in.: Kraków, Warszawę, Trójmiasto, Poznań, Gniezno, Wrocław, Aglomerację Śląską i Zagłębie, Łódź, Częstochowę. W tym roku przybyli do Torunia.

Powołana przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” działa od 19 lat. Aktualnie pod opieką ma ponad 2 tys. stypendystów, którzy otrzymują nie tylko pomoc finansową, ale także uczestniczą w obozach wakacyjnych i spotkaniach formacyjnych w ciągu roku. Pieniądze na stypendia pochodzą z przykościelnej i publicznej zbiórki pieniędzy z okazji Dnia Papieskiego, z ofiar darczyńców i 1% podatku dochodowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem