Reklama

Z Polski

2016-06-22 09:08


Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 7

Nominacja wręczona

Nowy ambasador przy Stolicy Apostolskiej

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wręczył Januszowi Kotańskiemu nominację Prezydenta RP na stanowisko Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej i Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim.

Janusz Kotański podczas swojej wieloletniej kariery pracował w różnych instytucjach, m.in. w: Ministerstwie Kultury i Sztuki, Instytucie Pamięci Narodowej, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W latach 2001-06 jako pracownik IPN w Biurze Edukacji Publicznej zajmował się m.in. historią Kościoła katolickiego. Jest współautorem opracowań: „Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński” i „Stan wojenny”, a także członkiem redakcji „Biuletynu IPN”.

W latach 2006-07 pełnił funkcję dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Sejmu RP. W początkowym okresie działalności Centrum Nauki Kopernik (2008-09) był kuratorem i współtwórcą galerii „Korzenie cywilizacji”. W latach 2010-15 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego współtworzył scenariusz wystawy głównej oraz wystaw czasowych poświęconych św. Janowi Pawłowi II i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Zaangażowany był również w powstawanie ekspozycji Muzeum bł. Stanisława Papczyńskiego (którego kanonizacja, z udziałem pary prezydenckiej, miała miejsce 5 czerwca br.) w Górze Kalwarii. W ostatnich latach pracował nad aktami Sekretariatu Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Janusz Kotański jest historykiem, absolwentem Wydziału Historycznego UW. Zna język angielski, posługuje się też rosyjskim i francuskim.

RV

Papieski splendor

Bernini w Krakowie

Nieznany dotychczas, pochodzący z prywatnej kolekcji medalion z wizerunkiem papieża Klemensa X (zasiadającego na tronie w latach 1670-76) autorstwa Giovanniego Lorenza Berniniego został wyeksponowany w Europeum – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Otwierający pokaz kurator, a równocześnie dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej przyznał, że doszedł do wniosku, iż Europeum, gromadzące wybitne dzieła sztuki europejskiej, zasługuje na wzbogacenie przez pracę wyjątkową. – Takim dziełem jest portret Klemensa X – podkreślił. – Może się wydawać skromny, ale jest to medalion, który ma swój znaczący kontekst. Dr hab. Betlej zauważył, że podobne dzieła, wykonane według projektu Berniniego, znajdują się w najważniejszych kolekcjach europejskich.

W ramach pokazu „Papieski splendor” zaprezentowano jeszcze inne eksponaty: niewielki medal z wizerunkiem Klemensa X (wypożyczony z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie) i pochodzącą ze zbiorów MNK płaskorzeźbę przedstawiającą papieża Innocentego XII (następcę Klemensa X). Niezwykłe dzieła można podziwiać w Europeum (Kraków, pl. Sikorskiego 6) do 11 września br.

Odnosząc się do tytułu pokazu, dyrektor MNK wyjaśnił: – Jest to ukłon i zapowiedź najważniejszego wydarzenia, jakie Kraków będzie przeżywał w bieżącym roku, czyli ŚDM, kiedy to kolejny następca św. Piotra zagości w naszym mieście. Organizatorzy informują, że pokaz stanowi wprowadzenie do jedynej oficjalnej wystawy towarzyszącej ŚDM – „Maria. Mater Misericordiae”, na której wyeksponowane zostaną wybitne dzieła ukazujące wizerunki Maryi Matki Miłosierdzia.

Dr hab. Andrzej Betlej, który jest znawcą sztuki XVII wieku, podkreślił, że Giovanni Lorenzo Bernini to wybitny artysta barokowy. Można go określić mianem ojca europejskiego baroku. Był rzeźbiarzem i architektem, twórcą m.in. kolumnady przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie, baldachimu nad grobem św. Piotra czy słynnej grupy rzeźbiarskiej „Ekstaza św. Teresy”. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie.

Maria Fortuna-Sudor

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Dwa słowa: „Ojcze nasz”, są warunkiem kultury ludzkiej i człowieczeństwa: uczą nas miłości powszechnej, a tego wymaga kultura osoby.

Krótko

• Płaca minimalna od 1 stycznia 2017 r. będzie wynosiła 2 tys. zł brutto. Rządowe decyzje przewyższają nawet oczekiwania związkowców, którzy domagali się 1970 zł.

• Zaległości w płaceniu podatku VAT w 2015 r. niemal równały się deficytowi budżetowemu. Takie wyniki przyniósł raport Najwyższej Izby Kontroli.

• W lipcu br. powstanie pierwsza w tej kadencji Sejmu komisja śledcza. Zajmie się sprawą afery finansowej związanej z „Amber Gold”.

• CBA rozpoczęło kontrolę w 16 urzędach marszałkowskich. Chodzi o rozdział i wydatkowanie środków unijnych, szczególnie tych, które urzędy same sobie przyznawały, wydawały i rozliczały w latach 2007-13. Agenci CBA weszli też w związku z innymi sprawami do siedziby PZU i Straży Miejskiej w Warszawie.

• Od 16 czerwca br. obowiązuje nowa ustawa o IPN. Zmienia się m.in. zakres badań instytutu i sposób wyboru jego prezesa. Przy IPN powstanie też Baza Materiału Genetycznego ofiar represji totalitarnych.

• Rząd przygotował projekt ustawy, która obniży esbeckie emerytury. Według propozycji, były esbek nie będzie mógł dostawać emerytury większej niż przeciętna wypłacana przez ZUS.

• W Świnoujściu oddano gazoport, budowany od 2010 r. Otrzymał imię prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

• Z apelem o dołączanie do grona honorowych dawców krwi zwróciło się przed wakacjami do wiernych Kościoła katolickiego Ministerstwo Zdrowia. Apel poparł przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

• Policja podejmuje zaostrzone kontrole, bo w trakcie piłkarskiego turnieju Euro 2016, szczególnie w dniach, kiedy gra drużyna Polski, więcej kierowców jeździ pod wpływem alkoholu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Rzecznik Episkopatu: opłatek to nie towar, powinien być pobłogosławiony

2019-12-14 08:05

BP KEP / Warszawa (KAI)

Wigilijny opłatek to nie jest zwykły towar, powinien być pobłogosławiony – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Bożena Sztajner/Niedziela

Rzecznik Episkopatu podkreśla szczególne znaczenie opłatka. „Ocalmy piękną tradycję wieczerzy wigilijnej. Dzielmy się pobłogosławionym opłatkiem. Zadbajmy o duchowy wymiar świąt Bożego Narodzenia”. Dodaje także: „Jeśli ktoś ma opłatek, który nie jest jeszcze pobłogosławiony, to powinien się o to zatroszczyć”.

Rzecznik Episkopatu zwraca uwagę na duchowe skutki błogosławieństwa. Przypomina słowa wprowadzenia do księgi „Obrzędów błogosławieństw”: „Błogosławieństwa ustanowione na wzór sakramentów zawsze oznaczają przede wszystkim duchowe skutki, które osiąga się przez wstawiennictwo Kościoła”.

Nawiązując do słów modlitwy błogosławieństwa opłatków, ks. Rytel-Andrianik przypomina: „Łamiąc się opłatkiem na początku wieczerzy wigilijnej nie tylko składajmy sobie życzenia, ale także wybaczajmy sobie urazy. Bądźmy dla siebie dobrzy jak chleb, którym się dzielimy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Adwentowa rozmowa z Maryją

2019-12-15 21:52

Agnieszka Bugała

pixabay

Myjemy okna, układamy rzeczy na półkach. Zamówiłyśmy pranie dywanów, może nowe zasłony? Wydatki zaplanowane, albo też nie, bo pensja jest tak malutka, że z góry wiadomo, iż nie na wszystko, co potrzebne wystarczy. No właśnie, kompleksy pustych portfeli, nie do końca suto zastawionych stołów i nie najdroższych prezentów wpychają się do naszych głów. I zaczynamy szukać rozwiązań: a może kredyt?

Zanim zaczniemy pożyczać, spróbujmy, choć może zabrzmi to bardzo mistycznie i nierealnie, usiąść z kartką papieru przed Maryją. Możemy zapalić świecę i w milczeniu, z sercem ściśniętym od braków, zaryzykować, że Ona zrozumie: dwie kobiety przy stole. Wyjmijmy nasz pusty portfel, długą listę zakupów i spytajmy Ją w zaufaniu, zawierzeniu i bezradności kobiety, co zrobić, skoro z próżnego to i Salomon...

Znam kobietę, która tak właśnie robi. Ona i jej bliscy znają też smak wigilii, gdzie na stole z 12 obowiązkowych dań było tylko jedno – w naszych czasach, nie wojennej zawieruchy. Jednak to jej zawierzenie i siadanie z Maryją do przygotowania świąt sprawia, że bieda nie podzieliła domowników, nie zasiała w sercach poczucia, że są gorsi. Byli razem. Byli blisko przy jednej zupie grzybowej i opłatku. I tak jest do dziś, choć ich materialna sytuacja nieco się poprawiła.

Może się zdarzyć, że zabraknie na wszystko. I usiądziemy skołowane, przerażone, bo jednak święta. Może się zdarzyć, że mąż, który zagląda do kieliszka zabierze i tę małą sumę, która miała wystarczyć. Czy wtedy Pan Jezus też przyjdzie?

Planowanie z Maryją – spróbujmy. Może się wtedy okaże, że nie potrzebujemy aż tak wiele? A jeśli dla nas wystarczy, to innym uda się pomóc? Warto, aby na liście prezentów – świątecznych podarunków, znalazła się blacha ciasta, np. dla ludzi w schronisku dla bezdomnych. Sprawdźmy, jest jeszcze na to czas, może przyda się tam nasza pomoc?

Boże Narodzenie, do którego się przygotowujemy, to chwila w dziejach świata, w którym Miłość zaryzykowała wszystko i oddała się ludziom. Trzeba, aby i nasza mała zdolność kochania ryzykowała wyznanie tej miłości innym ludziom. Zanim postawimy na stole pusty talerz – symbol otwartości na nieznanego wędrowca, poszukajmy potrzebujących. Bo symbol jeszcze nikogo nie nakarmił, nikomu nie pomógł, a do drzwi w wigilijny wieczór chyba nikt już znienacka nie puka, bo strach przed tym, że nikt nie otworzy jest zbyt wielki, aby go unieść tego wieczoru.

Usiądźmy z Maryją, Niepokalanie Poczętą. Ona najlepiej wie, jak czekać na Syna i jak Go powitać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem