Reklama

Świeccy w akcji

Pierwsza odsłona tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę odbywała się w siedzibie Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. I jest to szansa, abyśmy jakoś zjednoczyli siły z Redakcją. Mamy obecnie jubileusz 20-lecia AK w Polsce; od kilku miesięcy funkcjonuje nowy zarząd Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, z nową panią prezes, a to oznacza nowe spojrzenie, nowe działania, które ostatecznie zawsze sprowadzają się do jednego – do tego, czym AK ma być. A jest to stowarzyszenie ludzi świeckich, którzy przeżywając swoją wiarę, formują się duchowo i intelektualne, a jednocześnie są zaangażowani w życie Kościoła na poziomie swoich parafii, diecezji, całego naszego kraju, a nawet poza jego granicami.

Patrząc z perspektywy ostatnich miesięcy czy minionego roku, stanęliśmy wobec wielu nowych sytuacji, które stały się zaproszeniem, byśmy wzięli za nie odpowiedzialność, mając na uwadze sprawy Ojczyzny, ale także tego, co przeżywamy w Kościele. W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Jeśli tę pielgrzymkę traktujemy jako dziękczynienie za łaskę chrztu i chrześcijańską Ojczyznę, to stajemy także przed pytaniem, co zrobić, aby to, co jest dla nas wartością, zostało uszanowane, żeby przynosiło owoce. I wystarczy odwołać się do pięknego tekstu, który ma tylko 50 lat i pół roku – czyli do Dekretu o apostolstwie świeckich. Tłumaczy on jasno, że jeśli wierni świeccy, jeśli Kościół ma przekonać świat do tego, co jest Boże, to – jeśli rozejrzymy się wokoło – zauważamy, że jest jeszcze sporo pracy. Myślę jednak, że mamy wielu fantastycznych ludzi, którzy doświadczyli łaski obecności Boga w swoim życiu i chcą się angażować, współpracować. Chcą też pomóc innym, aby to, co jest wiarą, czyli w istocie pięknem człowieczeństwa, rozwinęło się w nich.

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję