Reklama

Skrzydła są coraz szersze...

– Do duszpasterstwa akademickiego przychodzą młodzi ludzie z problemami. Ale nie zawsze zdają sobie sprawę, że początki tych problemów tkwią w przeszłości – mówi ks. Grzegorz Polok. – Wszystkim mówimy, że jednak jest nadzieja. Można skutecznie przerwać ten zaklęty krąg

Pomocą w terapii może być książka „Rozwinąć skrzydła”. Powstała ona w efekcie spotkań i pracy z młodzieżą pochodzącą z rodzin dysfunkcyjnych, w tym – rodzin z problemem alkoholowym. Autorem publikacji, a zarazem inicjatorem prowadzonej terapii i akcji szukania rozwiązań problemów dorosłych dzieci pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych jest duszpasterz akademicki ks. dr hab. Grzegorz Polok. W książce „Rozwinąć skrzydła” opisuje problemy, z jakimi zmagają się dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych oraz ukazuje konkretne formy pomocy.

Od momentu wydania książki prowadzono także jej bezpłatną dystrybucję zwłaszcza wśród młodzieży akademickiej, ze szczególnym uwzględnieniem studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Publikacja w formie e-booka i audiobooka dostępna jest również na stronie internetowej: www.rozwinacskrzydla.pl . W roku 2014 z inicjatywy autora książki, a także przy wsparciu pracowników i studentów rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna „Rozwinąć skrzydła”. Celem kampanii było, aby publikacja dotarła do szerokiego grona odbiorców. Rezultatem jest wydanie ponad 50 tys. egzemplarzy wersji papierowej książki. Na uwagę zasługuje również ponad kilkadziesiąt tysięcy pobrań wydania w formie elektronicznej ze strony internetowej.

Reklama

Kolejnym etapem kampanii są prowadzone obecnie działania na skalę międzynarodową. Wydano wersje: angielską, niemiecką, włoską, francuską, rosyjską i hiszpańską książki „Rozwinąć skrzydła”, które zostały opublikowane na nowych obcojęzycznych wersjach serwisu: www.rozwinacskrzydla.pl , czyli www.spreadwings.eu .

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, którzy będą przebywali na terenie archidiecezji katowickiej w lipcu 2016 r., otrzymają tę książkę bezpłatnie w swoim ojczystym języku, a wszystkie jej tłumaczenia wraz z materiałami pomocniczymi są już w znacznej mierze dostępne na stronie: www.rozwinacskrzydla.pl .

Praca u podstaw

Z jednej strony w Polsce można zauważyć problem dorosłych dzieci alkoholików, bo skala tego zjawiska jest duża. Z drugiej jednak – nie widać, by problem ten był szerzej obecny w mediach. – W katolickim podejściu do tego zagadnienia wydaje się, że czasami łatwo można zamknąć sprawę alkoholizmu, bo w kalendarzu jest miesiąc sierpień i można go poświęcić trzeźwości – mówi ks. Grzegorz. – To jednak nie oznacza, że sprawa będzie załatwiona. Tymczasem tu nie może chodzić tylko o jakiś jeden miesiąc – choć dobrze, że jest – ale trzeba to połączyć z każdym dniem ciężkiej pracy terapeutycznej i ze wsparciem duszpasterskim.

Reklama

Jak ocenia ks. Polok, z każdym pokoleniem widzimy pogłębianie się tego problemu. Nadużywanie alkoholu staje się coraz poważniejszą bolączką współczesności, ale też skutki tego zjawiska są coraz bardziej dalekosiężne.

Ks. Grzegorz Polok zwraca uwagę na siłę oddziaływania mediów. – Staramy się naszą akcję propagować za pomocą jak najszerszych form, nie wykluczając mediów. Trzeba się przeciwstawić skostniałym stereotypom, np. w rodzinach dysfunkcyjnych z uporem maniaka powtarza się członkom tych rodzin, że pod żadnym pozorem nie można nikomu z zewnątrz mówić o swoich problemach, koniecznie trzeba milczeć.

Mimo że nikt nie może czuć się odpowiedzialny za życiowe wybory swoich rodziców, młodym ludziom z wielką trudnością przychodzi przyznać się do problemów z przeszłości. Potwierdza to ks. Polok i zwraca uwagę na związane z tym opory studentów. – Najtrudniej jest im się przyznać, że ich rodziny były dysfunkcyjne, najtrudniej jest przyjść do duszpasterza i powiedzieć, że ciągnie się za nimi jakiś problem z dzieciństwa.

Po owocach poznacie

Studenci przychodzą z różnych powodów. Czasem mówią, że chcą pomóc swojemu ojcu, który nadużywa alkoholu, albo obojgu rodzicom, bo mają przed sobą perspektywę rozwodu. Zawsze jednak tacy młodzi ludzie muszą usłyszeć, że będą mieli zdolność niesienia pomocy, ale najpierw powinni zadbać o swoją kondycję i poddać się terapii.

Niektórzy boją się o swoją przyszłość, nie chcą wstępować w związki małżeńskie, boją się o przyszłe rodziny. Dzieje się tak na skutek ran zadanych w rodzinie albo wykrzywionego jej obrazu. Związki tworzone przez dorosłe dzieci alkoholików są często nietrwałe. Ważna jest przyszłość, ale także – a może przede wszystkim – teraźniejszość. Niektórzy bowiem dzisiaj nie potrafią uporać się ze swoją psychiką, mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, borykają się z nerwicami lękowymi, nie są w stanie podejmować codziennych obowiązków.

Studenci już na pierwszym roku mają wykład, otrzymują książkę, dowiadują się o problemach, ale na terapię docierają w późniejszych latach. Trzeba więc najpierw dojrzeć. Zrozumieć, że można sobie pomóc.

Każda terapia potrzebuje fundamentu. Ważne są duchowość i świadomość bezwarunkowej miłości Pana Boga. Wierzący otrzymują sakrament chorych, mają kontakt z Pismem Świętym, nie stronią od sakramentu pokuty i pojednania. Niewierzący – szukają wsparcia wśród przyjaciół. Próbują docenić własną podmiotowość, godność człowieka. Z natury trzeba przecież dążyć do dobra i prawdy. Luksus wierzących jest tu ogromny, ale niewierzący także nie są pozostawieni bez nadziei.

* * *

Z kart książki „Rozwinąć skrzydła”

Towarzyszy Twojemu życiu często lęk, niepokój, masz niskie poczucie swojej wartości, stale szukasz potwierdzenia siebie w różnych formach aktywności zewnętrznej, masz kolejny nieudany związek, utraconą przyjaźń, zaczynasz wchodzić w jakieś uzależnienie? Może źródłem tego jest Twoja przeszłość, a zwłaszcza to, co działo się w Twojej rodzinie. Może nie doświadczyłeś w swoim dzieciństwie i okresie dorastania bezwarunkowej miłości od rodziców, nie czułeś ich ciepła i wsparcia. Może przyczyną tego było nadużywanie alkoholu lub uzależnienie od niego jednego lub obojga Twoich rodziców. Może mama i tata byli w rozwodzie emocjonalnym lub prawnym, może pojawiła się zdrada małżeńska czy trwała nieobecność jednego z rodziców.

Nie jesteś sam z taką przeszłością, albowiem szacuje się, że ok. 40 proc. dorosłych Polaków można zaliczyć do grupy dorosłych dzieci alkoholików (DDA), czyli osób, które rozwijały się w rodzinie, gdzie jeden albo oboje rodziców nadużywało alkoholu, bądź byli od niego uzależnieni. Do tego dochodzi kilkanaście procent dorosłych, którzy wzrastali w rodzinach z inną dysfunkcją, a którzy mają podobne trudności w dorosłym życiu, jak ci żyjący w rodzinach z problemem alkoholowym.

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: ekumeniczna promocja „Ewangelii 2021”

2020-09-28 12:54

[ TEMATY ]

książka

promocja

Jarosław Dumański

W kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie w niedzielę 27 września odbyło się nabożeństwo słowa połączone z ekumeniczną promocją książki pt. „Ewangelia 2021. Droga, Prawda i Życie. Słowo na każdy dzień” wydanej przez Edycję Świętego Pawła.

Promocję książki poprzedziło nabożeństwo słowa, w którym wzięli udział wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Kazanie wygłosił ks. Mariusz Frukacz, redaktor i dziennikarz Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, a zarazem autor rozważań i krótkich modlitw inspirowanych słowem Bożym zamieszczonych w książce „Ewangelia 2021”.

Nawiązując do św. Pawła Apostoła kapłan zachęcił wiernych do odważnego dawania świadectwa Ewangelii Chrystusa. – Nie wstydźmy się Ewangelii i Chrystusa. Kierujmy się męstwem bycia, o którym pisał filozof i teolog Paul Tillich – kontynuował ks. Frukacz i dodał: „Wierność, a właściwie posłuszeństwo Ewangelii jest wiernością i posłuszeństwem samemu Chrystusowi. To On jest Dobrą Nowiną, Ewangelią”. – Dawanie świadectwa oznacza wzięcie udziału w trudach, a nawet cierpieniach znoszonych dla Ewangelii – podkreślił ks. Frukacz.

Kapłan również dał świadectwo o swoim pierwszym spotkaniu z Ewangelią – Jeszcze w okresie mojego dzieciństwa moja mama odczytywała mi tekst Ewangelii, który był drukowany w Tygodniku Katolickim „Niedziela”. To była moja pierwsza Ewangelia. A dzisiaj sam uczestniczę w tworzeniu „Niedzieli” – wspominał ks. Frukacz.

– Bardzo ważne jest to, aby chrześcijanin sięgał do słowa Bożego. Ewangelia czytana i rozważana każdego dnia ma ogromnie znaczenie dla naszego życia codziennego – powiedział ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii luterańskiej w Częstochowie. – Ewangelia nie jest konfesyjna. Ona jest Chrystusowa – dodał.

Książka „Ewangelia 2021. Droga, Prawda i Życie. Słowo na każdy dzień” zawiera pełny tekst Ewangelii na każdy dzień 2021 roku oraz odnośniki do czytań biblijnych na dany dzień. Ewangelie zostały opatrzone rozważaniem oraz krótką modlitwą inspirowaną słowem Bożym, które przygotował ks. Mariusz Frukacz. W książce znajdują się również modlitwy, takie jak rozważania Drogi krzyżowej, Różańca, najważniejsze litanie, Kompleta i wiele innych modlitw.

CZYTAJ DALEJ

Media: papież wezwał kard. Pella do Rzymu

2020-09-28 11:27

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Kard. George Pell

Kard. George Pell

Jak donosi na łamach portalu www.huffingtonpost.it Maria Antonietta Calabrò jutro do Rzymu przybędzie na wezwanie Ojca Świętego 79-letni kard. George Pell. Australijski purpurat, który w latach 2014-2019 kierował Sekretariatem do spraw Gospodarki i był członkiem Rady Kardynałów, ma doradzać papieżowi w sprawach związanych z niejasnościami wokół operacji finansowych prowadzonych przez watykański Sekretariat Stanu.

Dziennikarka przypomina, że to właśnie kard. Pell, pełniąc swoje obowiązki w Watykanie , wskazywał na nieprawidłowości związane z zakupem nieruchomości w Londynie. Australijski purpurat krytykował także istnienie w różnych dykasteriach funduszy pozabudżetowych, podkreślając „anormalność” tej praktyki w świetle nowoczesnych kryteriów zarządzania, i związane z tym zagrożenie ewentualnymi nadużyciami czy brakiem przejrzystości. Były arcybiskup Sydney miał też zadawać szereg „niewygodnych” pytań dotyczących osób czy instytucji związanych z transakcją londyńską, umieszczonych na. czarnej liście przez władze i zaangażowane banki. Zapewne od jutra zamieszka w Domu Świętej Marty - gdzie rezyduje Papież Franciszek.

Jak wiadomo kard. Pell został w swej ojczyźnie niesłusznie oskarżony o przestępstwa seksualne, a 6 kwietnia został uniewinniony po 13 miesiącach spędzonych w więzieniu.

CZYTAJ DALEJ

ZUS: od 15 października postojowe i zwolnienie ze składek dla branży turystycznej

2020-09-28 14:16

[ TEMATY ]

ZUS

pixabay

Od 15 października kolejni przedsiębiorcy będą mogli wnioskować do ZUS o wsparcie. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy, które wprowadzają tzw. "Tarczę 5.0".

"Ustawa wchodzi w życie w połowie października i dopiero wówczas będzie można składać wnioski przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia udzielanego przez ZUS przedstawicielom branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej" – przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, w komunikacie przesłanym PAP.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy pomocy będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw.

Jak wskazuje ZUS, warunkiem uzyskania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r. Należy również wykazać 75 proc. spadek przychodów w porównaniu z miesiącami z 2019 roku (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku z analogicznym z miesiącem 2019 r.). Wnioski o zwolnienie będzie można składać do końca listopada.

Prowadzący firmy będą mogli wnioskować także o świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania środków (2080 zł) będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020.

Ponadto przedsiębiorcy będą musieli odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

"Tarcza 5.0" wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom, sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

Wnioskującym o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję