Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Solidarni przez wieki. 700-lecie Kiczyc

– Wieś Kiczyce od samego początku związana jest z wiarą naszych praojców, a jej mieszkańcy odznaczają się naturalną dobrocią i wielką pracowitością. Trzy i pół wieku po chrzcie Polski powstała ta wieś i zamieszkali w niej wyznawcy Chrystusa – powiedział biskup senior Tadeusz Rakoczy na Mszy św. jubileuszowej, sprawowanej w niedzielę 12 czerwca w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Tą Eucharystią mieszkańcy wsi Kiczyce, położonej w gminie Skoczów, rozpoczęli świętowanie jubileuszu 700-lecia istnienia wsi

Niedziela bielsko-żywiecka 26/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

Monika Jaworska

Uroczystości jubileuszowe w strażnicy OSP w Kiczycach

Uroczystości jubileuszowe w strażnicy OSP w Kiczycach

Skoczowska historyk Halina Szotek wskazuje, że wieś pojawia się po raz pierwszy w dziś dostępnych dokumentach źródłowych z 1316 r. Tam wymieniony został Piotr z Kiczyc, który być może był rycerzem wywodzącym się z wsi, albo tym, który otrzymał wieś od księcia za jakieś zasługi. – Nazwa Kiczyce jest unikatowa i pochodzi zdaje się od imienia założyciela lub właściciela wsi. W herbie wsi widnieje kafar – młot służący do wbijania pionowych pali przy regulacji rzek, budowy tam i wałów. Tutaj działało wiele organizacji ze Związkiem Śląskich Katolików. A obecnie działa w niej przedszkole, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Koło Gospodyń Wiejskich – przypomniał w homilii bp Rakoczy, dodając że jubileusz jest okazją do twórczego rachunku sumienia z realizacji ideałów, jakimi żyli praojcowie. – Jest to więc wyjątkowa okazja do przyjrzenia się własnym postawom. Jubileusz to także wielkie wezwanie do wierności zasadom, jakie niezależnie od zmieniających się czasów stanowią trwały fundament istnienia naszego narodu – podkreślił.

Główne obchody jubileuszu trwały do 18 czerwca. Złożyły się na nie okolicznościowe spotkania, spartakiady sportowe, występy dzieci i festyny. Przy tej okazji również sołtys Franciszek Pomper świętował 25-lecie posługi sołtysa we wsi. W ramach obchodów zaplanowano jeszcze wiejskie dożynki 28 sierpnia z Mszą św. żniwną i zakończenie 700-lecia 10 września połączone z piknikiem rodzinnym.

Przywiązani do wiary

Reklama

Kiczyce zawsze należały do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Prawdopodobnie ludność mieszkająca od północnej strony należała do parafii ochabskiej, a od strony wschodniej chodziła do kościoła w Pierśćcu po utworzeniu tam parafii. Wg ksiąg kościelnych wierni z Kiczyc jako beneficjum składali proboszczowi skoczowskiemu 15 miar owsa rocznie – stwierdza Halina Szotek, która prezentowała zarys historyczny wsi podczas spotkań w ramach obchodów jubileuszu. Choć we wsi nie ma kościoła, widomym znakiem przywiązania do wiary są krzyże przydrożne. Jak podkreśla Halina Szotek, najstarszy drewniany krzyż przydrożny (poświęcony 5 grudnia 1767) postawił misjonarz Jan Kubiczek przy drodze z Kiczyc do Ochab, a najnowszy stanął w 1998 r. od strony Kępy Winogradzkiej. Kolejne powstały w XIX i XX w. ufundowane prze Mikę (1887), Szpałków (1893), Kobielów (1934) i Grzybka (1948) Przy drewnianym krzyżu ufundowanym przez Szpałków mieszkańcy co roku gromadzą się na nabożeństwach majowych, zakończonych Mszą św.

Jak zauważył bp Rakoczy, Kościół, wiara, tradycja, chrześcijańskie wartości były i są ważne dla mieszkańców Kiczyc. Od lat bowiem angażują się w życie Kościoła, w posługi przy swoich parafiach. Od wieków uczęszczają te parę kilometrów do kościoła na Msze św. i nabożeństwa. – Nieraz był siarczysty mróz, ale mimo to szliśmy codziennie piechotą do Skoczowa na Roraty z lampionami w ręku – mówi p. Zosia. – Pamiętam, że w Wielkim Poście w niedzielę najpierw szliśmy rano piechotą do kościoła na Mszę św. A po południu znów, ale na Drogę Krzyżową – wspomina p. Alojz, zauważając, że dawniej Droga Krzyżowa była także w niedzielę. – Każdego poranka, także w niedzielę rano, karmiliśmy bydło. Jeśli nie zdążyliśmy się wybrać na pierwszą Mszę św., to pędziliśmy piechotą ze wsi na Mszę św. o godz. 8. Wtedy nie było rowerów czy samochodów. Pamiętam czasy wojny. Wtedy raz w tygodniu chodziliśmy piechotą do Skoczowa na religię – mówi p. Anna. Inni mieszkańcy pamiętają, jak już religia odbywała się w jednym z budynków we wsi, a potem w szkole. Był czas, kiedy przywozili na motorze księdza na religię. A w śnieżne zimy wozili księdza specjalnymi saniami po kolędzie.

Solidarność w potrzebie

Jubileusz Kiczyc przypadł w Roku Miłosierdzia. Na przestrzeni dziejów można dostrzec solidarność mieszkańców wsi choćby w przypadku walk z żywiołem, zdarzeń losowych. Jak wspominają mieszkańcy wsi, gdy były powodzie, wzajemnie się wspierali i pomagali sobie, żeby się uchronić przed żywiołem. Gdy np. komuś spłonął dobytek, organizowali zbiórki pieniężne na pomoc pogorzelcom. Takie zbiórki organizowane były też w kościołach parafialnych. Starsi mieszkańcy wspominają, jak czasach ich młodości czy dzieciństwa ważne było, by pomagać sąsiadowi w polu. Ludzie solidaryzowali się w tej pomocy. – Gdy szła burza, a sąsiad np. zwoził siano, to inni sąsiedzi biegli mu pomóc, by zdążył przed burzą. Ludzie żyli biednie, ale chętnie sobie pomagali – podkreśla p. Anna. Jak zauważył Biskup w homilii, także kiczycka OSP od ponad 90 lat przychodzi ludziom z ofiarną pomocą, angażując się w kultywowanie tradycji dorobku kulturalnego i włączając w tę działalność młodzież. Przy okazji jubileuszu bp Rakoczy zachęcił mieszkańców: – Kultywujcie piękną tradycję waszych praojców, którzy charakteryzowali się wielką solidarnością. Bądźcie nadal solidarni. Wspierajcie się w niedoli. Żyjcie jak jedna wielka rodzina...

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom na skale

Niedziela lubelska 40/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

zgromadzenie

Paweł Wysoki

Od lewej: s. Benigna Kania i s. Halina Bobkowska

Od lewej: s. Benigna Kania i s. Halina Bobkowska

Siostry ze Zgromadzenia Urszulanek Unii Rzymskiej przez modlitwę i pracę są związane z Lublinem od 1917 r. 16 września świętowały jubileusz 100-lecia służby Bogu i bliźniemu w mieście nad Bystrzycą

Pierwsze urszulanki przyjechały do Lublina w lipcu 1917 r. na zaproszenie Rady Szkolnej Ziemi Lubelskiej z zadaniem prowadzenia szkoły dla dziewcząt. Za zgodą władz diecezjalnych zajęły klasztor pobrygidkowski przy ul. Namiestnikowskiej (dzisiejsza Narutowicza). Zabytkowe budynki powstały wraz kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej jako wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo na polach Grunwaldu. Średniowieczny kompleks klasztorny w sercu miasta stał się domem dla kolejnych pokoleń sióstr.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka seniorów i wolontariuszy

2021-09-21 16:11

[ TEMATY ]

seniorzy

Parafialne Zespoły Caritas

Fb/CaritasDiecezjiZielonogorskoGorzowskiej

Członkowie Klubu Seniora „Babie lato” i wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas z parafii Chrystusa Króla w Tuplicach wybrali się na pielgrzymkę na Podlasie – informuje Caritas diecezjalna.

Wyjazd odbył się w dniach 13-17 września. Na pielgrzymim szlaku znalazły się takie miejsca jak: Białystok , Tykocin, Supraśl, Narew, Soce, Bohoniki , Puszcza Białowieska czy Sokółka. Opiekę duchową nad uczestnikami wyjazdu sprawował ks. Leszek Białuga. Szczegółową relację z poszczególnych dni znaleźć można na parafialnym Facebooku. Zapraszamy do galerii zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję