Reklama

Niedziela Świdnicka

Pielgrzymowali w intencji trzeźwości

Niedziela świdnicka 26/2016, str. 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Józef Roszak

Pielgrzymi na trasie

Pielgrzymi na trasie

Pod hasłem „Nie dajcie się zniewolić!” odbyła się XVIII Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Narodu Diecezji Legnickiej i Diecezji Świdnickiej. Pątnicy wyruszyli z Kowar, a marsz zakończyli w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Uczestnicy pielgrzymki modlili się o trzeźwość i uwolnienie człowieka od wszelkiego uzależnienia, nie tylko alkoholizmu, choć ten wciąż pozostaje poważnym problemem społecznym. Dziś problem wydaje się daleko poważniejszy, bo wielu ludzi jest uwikłanych w różane, nowe uzależnienia. Pielgrzymka była również okazją do podziękowania za łaskę trzeźwości w swoich rodzinach, ale także okazją do modlitwy o to, aby bliscy mogli pokonać szkodliwe nałogi. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 150 osób. Dla wielu uczestników wielkim przeżyciem duchowym było uczestnictwo w Drodze Krzyżowej w Kalwarii Krzeszowskiej, odtwarzającej symbolicznie miejsca Pasji Jezusa Chrystusa. Niektórzy pielgrzymi dzielili się swoimi, często bardzo trudnymi doświadczeniami i podkreślali wdzięczność Bogu za pomoc w walce z nałogami. Równolegle do pielgrzymki trzeźwościowej z Kowar do Krzeszowa udała się pielgrzymka pacjentów Zakładu Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze.

Reklama

W ostatnim czasie działające w naszym kraju Apostolstwo Trzeźwości wysiłki duszpasterskie kieruje głównie do młodzieży, a motto działalności trzeźwościowej brzmi: „Młodzi, nie dajcie się zniewolić!”. Hasło nawiązuje do słów św. Jana Pawła II, który przestrzegał: „Trzeba umieć używać swojej wolności, wybierając to, co jest prawdziwym dobrem. Nie dajcie się zniewolić! Nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać rozczarowani, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem”. To ojcowskie upomnienie jest jednocześnie prośbą wielkiego Papieża Polaka, który zawsze okazywał zatroskanie o przyszłość naszej Ojczyzny, dlatego słowa te należy często rozważać i wprowadzać w życie. Bardzo ważną rolę w walce z nałogami młodych ludzi pełni zdrowa rodzina, która stanowi podstawowe i najważniejsze środowisko życia, rozwoju, dzieci i młodzieży, dlatego od wielu lat aktualne jest hasło „Rodzina szkołą trzeźwości”. Kochający rodzice, zatroskani o dobro swoich dzieci, są świadkami życia i wartości wypływających z wierności Bogu. W społeczeństwie jest dużo rodzin dysfunkcyjnych, dlatego niezbędna staje się pomoc duszpasterzy, katechetów, nauczycieli oraz świeckich apostołów trzeźwości. Apostolat trzeźwości kieruje do środowiska wychowawców różne programy umożliwiające ochronę młodych ludzi przed negatywnymi zjawiskami życia społecznego.

Brak trzeźwości w społeczeństwie zawsze prowa­dził do osłabienia lub utraty wiary, dlatego Kościół w Polsce od pokoleń włączał się w ochronę trzeźwości i tak czyni do dnia dzisiejszego. To wielkie wyzwanie stojące przed Kościo­łem i społeczeństwem jest w dzisiejszych czasach szczególnie aktualne.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: polscy parlamentarzyści na Mszy w kościele polskim

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Msza św.

W niedzielnej Mszy św. w kościele polskim św. Stanisława męczennika i biskupa, uczestniczyli polscy posłowie i senatorowie, którzy przybyli do Rzymu w związku z trwającą tam Pielgrzymką Narodową Polaków. Delegacja państwowa uczestniczyła w sobotę w audiencji jubileuszowej papieża Franciszka oraz w liturgii w Bazylice św. Pawła za Murami.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Marek Kuchciński oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Wziął w niej udział również ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję