Reklama

Kościół

W Watykanie rozpoczyna się nadzwyczajny konsystorz

Sytuacja na świecie i wyzwania dla Kościoła, poszukiwanie dróg dialogu w obliczu wojen- to niektóre tematy rozpoczynającego się w piątek w Watykanie nadzwyczajnego konsystorza, czyli zgromadzenia kardynałów, zwołanego przez papieża Leona XIV. Ważne zadanie otrzymał metropolita krakowski kardynał Grzegorz Ryś.

2026-06-26 07:08

[ TEMATY ]

konsystorz

flickr.com/episkopatnews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To drugi nadzwyczajny konsystorz, zwołany przez wybranego w maju zeszłego roku papieża, pierwszego w historii ze Stanów Zjednoczonych.

Pierwsze takie zgromadzenie odbyło się w styczniu tego roku, a jednym z jego zasadniczych tematów była przyszłość Kościoła i stojące przed nim wyzwania oraz ewangelizacja.

W kwietniu Leon XIV wystosował list do kardynałów w związku z rozpoczynającym się w piątek dwudniowym konsystorzem. Jako jedno z zadań wskazał stworzenie warunków, aby wierzący mogli przejść od wiary otrzymanej do naprawdę doświadczanej i przeżywanej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież położył również nacisk na podejście misyjne, na konieczność używania przystępnego języka, tworzenia w Kościele przestrzeni dla słuchania, towarzyszenia i, jak podkreślił, wyleczenia.

Ponadto zdaniem Leona XIV diecezje powinny wspierać misyjną odwagę nie hamując jej nadmiernymi formalnościami.

Papież napisał o potrzebie misji, która „szerzy się bardziej przez przyciąganie niż zdobywanie”.

„Jest to misja integralna, łącząca w sobie wyraźne głoszenie Ewangelii, świadectwo, zaangażowanie i dialog, nie ulegając pokusie prozelityzmu ani logice zwykłego zachowania czy rozszerzania struktur instytucjonalnych”- podkreślił papież- augustianin.

Dodał: „Nawet gdy Kościół uznaje swoje bycie mniejszością, jest wezwany do tego, by żyć bez kompleksów, jako mała trzódka niosąca nadzieję wszystkim i pamiętając, że celem misji nie jest jego własne przetrwanie, lecz przekazywanie miłości, jaką Bóg kocha świat”.

Reklama

Polski Kościół ma pięciu kardynałów; to Stanisław Ryłko - emerytowany archiprezbiter rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, Kazimierz Nycz - emerytowany arcybiskup- metropolita warszawski, Konrad Krajewski - metropolita łódzki, Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i emerytowany arcybiskup Krakowa Stanisław Dziwisz.

Nadzwyczajny konsystorz z udziałem około 200 kardynałów z całego świata zainauguruje w piątek rano Msza św. w Bazylice Świętego Piotra, której przewodniczyć będzie papież.

Następnie w Auli Pawła VI we wprowadzeniu do obrad głos zabiorą dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, a po nim papież.

Zgodnie z programem prac, ogłoszonym w Watykanie pierwsza sesja prac konsystorza rozpocznie się o godzinie 10 pod hasłem: „W jakim świecie jesteśmy wezwani głosić Ewangelię?”. Otworzy ją rozważanie biblijne wygłoszone przez kardynała Grzegorza Rysia.

Następnie kardynałowie będą w grupach mówić o tym, „jakie cierpienia, napięcia i pytania w największym stopniu dotykają dziś ludy i wspólnoty kościelne” powierzone ich opiece oraz „jakie znaki nadziei, wierności Ewangelii i możliwego pojednania warto wnieść do wspólnego słuchania”.

Temat drugiej sesji konsystorza to „Kultura potęgi i cywilizacja miłości”. Wprowadzenie wygłosi prefekt Dykasterii Nauki Wiary kardynał Victor Manuel Fernandez. Purpuraci będą dyskutować o tym, jaki język, postawa i praktyka mogą pomóc w budowie pojednania, koegzystencji i pokoju oraz o tym, w jaki sposób napięcia, podziały i konflikty na świecie wpływają na życie lokalnych Kościołów i narodów.

W sobotę podczas trzeciej sesji zgromadzenia Kolegium Kardynalskiego odbędzie się debata zatytułowana „Budować dobro: warsztaty naszego czasu”, którą otworzy kardynał Stephen Brislin, metropolita Johannesburga w RPA.

Wymieniono następujące tematy dyskusji: Jakie podziały najbardziej utrudniają budowanie dobra wspólnego a także: jakie oczekiwania i pytania pojawiają się wśród osób i narodów, których Kościół jest wezwany słuchać, a których być może nie słucha wystarczająco.

Reklama

Ostatnia sesja poświęcona będzie synodom biskupów w latach 2027-2028.

Prace konsystorza zakończy dialog z Leonem XIV.

Watykan poinformował, że kardynałów prosi się o zachowanie poufności dotyczącej obrad oraz powstrzymanie się od udzielania wypowiedzi prasie w trakcie konsystorza po to, aby „utrzymać atmosferę braterskiej dyskusji”.

Obecność mediów w Auli podczas obrad nie jest przewidziana.

Ogłoszony zostanie tekst rozważań biblijnych kardynała Rysia oraz innych wystąpień wprowadzających.

Konsystorz poprzedzi kolejne wydarzenie w Watykanie: Mszę św. w uroczystość Świętych Piotra i Pawła 29 czerwca, w trakcie której papież wręczy mianowanym w ciągu minionego roku arcybiskupom-metropolitom paliusze - symbol więzi ze Stolicą Apostolską. Będzie wśród nich trzech polskich metropolitów: krakowski - kardynał Grzegorz Ryś, łódzki - kardynał Konrad Krajewski oraz katowicki - Andrzej Przybylski.

W przeddzień tej uroczystości, w niedzielę wieczorem w polskim kościele świętego Stanisława w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne z udziałem trzech nowych polskich metropolitów.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

Oceń: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie poznali temat konsystorza. Jakie kwestie zostaną poruszone?

2026-06-04 19:57

[ TEMATY ]

kardynałowie

konsystorz

Vatican Media

Sytuacja na świecie, encyklika o człowieku w dobie sztucznej inteligencji i synod to główne tematy przyszłego konsystorza. Poinformował o tym kardynałów ich dziekan kard. Giovanni Battista Re. Konsystorz odbędzie się w Watykanie 26, 27 i 29 czerwca. Będzie czasem modlitwy, słuchania, wolności i szczerej wymiany zdań. Ojciec Święty liczy na wsparcie każdego z was – napisał kard. Re.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego poinformował, że przyszły konsystorz będzie podzielony na cztery sesje. Pierwsza będzie poświęcona sytuacji na świecie. W atmosferze modlitwy kardynałowie będą dzielić się tym, czego doświadczają w różnych częściach świata i Kościołach lokalnych. Opowiedzą o cierpieniach swego ludu i znakach nadziei, wierności Ewangelii i możliwego pojednania.
CZYTAJ DALEJ

Święci od grzybów? Piotr i Paweł, jakich mniej znamy

[ TEMATY ]

Św. Piotr i Paweł

Family News Service

Adobe.Stock

Św. Piotr - Urodził się na przełomie er. zmarł między rokiem 64 a 67. Św. Paweł - Urodził się między rokiem 5 a 10. zmarł między rokiem 64 a 67.

Św. Piotr - Urodził się na przełomie er.
zmarł między rokiem 64 a 67.
Św. Paweł - Urodził się między rokiem 5 a 10.
zmarł między rokiem 64 a 67.

Wykazy hagiograficzne wymieniają pod imieniem Piotr: 91 świętych i 31 błogosławionych, pod imieniem Paweł: 56 świętych i 20 błogosławionych. Ku czci Apostołów św. Piotra i św. Pawła wystawiono w Polsce ponad 300 kościołów. Dlaczego ich święto obchodzimy 29 czerwca? Kiedy pierwszy raz się spotkali? Co mają wspólnego z grzybami? Oto 10 ciekawostek o Świętych Apostołach.

29 czerwca Kościół powszechny obchodzi uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jeden z nich został nazwany przez Jezusa „Opoką”, drugi zaś powołany na „Apostoła Narodów”. Zarówno jeden, jak i drugi ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie, podczas prześladowania chrześcijan przez cesarza Nerona. W Rzymie, przed watykańską bazyliką znajdują się ich dwa posągi. Św. Piotr trzyma w rękach klucze, św. Paweł - miecz. Tradycja chrześcijańska wspomina, że byli zupełnie różni, ale łączyło ich jedno – miłość do Chrystusa i Jego Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

Francja: Dwoje dzieci zmarło z odwodnienia, rodzice zostali zatrzymani

2026-06-29 19:53

[ TEMATY ]

śmierć

upały

fala upałów

Adobe Stock

W miejscowości Beuvrages na północy Francji zatrzymani zostali rodzice dwójki bliźniaków, które zmarły z powodu odwodnienia - podała w poniedziałek AFP. Dzieci miały niespełna półtora roku - dodała agencja, powołując się na źródło zbliżone do śledztwa.

Rodzice wezwali służby ratunkowe, gdy odkryli, że dwie dziewczynki nie żyją. Czwórka ich rodzeństwa, w wieku od trzech do sześciu lat, trafiła do szpitala z powodu odwodnienia, ale ich życiu nic nie zagraża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję