Reklama

Niedziela Częstochowska

Świadectwo Roku Miłosierdzia

Niedziela częstochowska 27/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

Bożena Sztajner/Niedziela

Poświęcenie Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas w Częstochowie

Poświęcenie Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas w Częstochowie

Częstochowska Caritas zmieniła adres. Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas mieszczą się obecnie przy ul. Staszica 14, natomiast dotychczasowa siedziba przy ul. Staszica 5 zostanie przeznaczona w całości na Przytulisko dla Kobiet.

Uroczyste poświęcenie wyremontowanego i przystosowanego do nowych potrzeb obiektu odbyło się 23 czerwca 2016 r. Symboliczną wstęgę w drzwiach budynku przecięli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, abp senior Stanisław Nowak oraz ks. Marek Bator – dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. – Ten dom to szczególny wyraz świadectwa i obdarowania – powiedział abp Wacław Depo. Zacytował również słowa Cypriana Kamila Norwida: „Odczytuj dobrze i kończ w sobie”, które każą dobrze odczytywać czas, w jakim żyjemy. Obecny czas to Rok Miłosierdzia, a nowa placówka Caritas i zamiana pomieszczeń w dawnej siedzibie na kolejne kwatery dla kobiet z dziećmi świadczy o dobrym odczytaniu intencji Ojca Świętego Franciszka, którego decyzją ten rok został ogłoszony. – Jesteśmy po to, aby obszar biedy kurczył się, aby człowiek ubogi czuł się ogarnięty pomocą innych – podkreślił Ksiądz Arcybiskup. Natomiast abp senior Stanisław Nowak zauważył, że nowy dom w dziele Caritas „ma szczególny rys teologiczny, który prowadzi do Maryi Matki Miłosierdzia”.

Ks. Marek Bator przypomniał historię budynku, do którego przeniosła siedzibę Caritas, oraz działania, które pozwoliły w krótkim okresie nadać mu nowe przeznaczenie. – Jestem ogromnie wdzięczny Księdzu Arcybiskupowi za to, że z taką determinacją zawalczył o to, by ten obiekt stał się pamiątką Roku Miłosierdzia – powiedział ks. Bator. Jak zaznaczył, dzieło było wspierane również „ofensywą duchową” oraz działaniami licznej grupy osób i firm, które zaangażowały tutaj swój czas oraz środki materialne. – Nowy obiekt pozwoli nam rozwinąć pracę z wolontariatem. Jest wiele osób, które chcą się włączyć w działania pomocowe – podkreślił ks. Bator. – Do tej pory nie mieliśmy miejsca na szkolenie wolontariatu, a teraz będziemy mogli go rozwijać. Do nowej siedziby zostanie przeniesiona również poradnia naprotechnologii oraz pomoc prawna. Ks. Bator podziękował osobom, które zaangażowały się w modernizację budynku. Jest skromny, ale estetyczny i ergonomiczny.

W uroczystościach wzięli udział m.in. ks. Andrzej Kuliberda – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. Grzegorz Szumera – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. prał. Stanisław Iłczyk – proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie i wieloletni dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Stanisław Mendakiewicz – proboszcz parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie, przedstawiciele parlamentarzystów oraz instytucji społecznych.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: Caritas poszukuje wolontariuszy do pomocy w czasie pandemii

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

Adobe Stock

W związku z pogarszającym się stanem epidemicznym potrzebna jest zwiększona pomoc, stąd Diecezjalne Centrum Wolontariatu (DCW) Caritas Diecezji Kieleckiej intensyfikuje akcje pomocowe i zabiega o nowych wolontariuszy.

- Zgłosiła się do nas Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach z prośbą o pomoc wolontariuszy przy wprowadzaniu danych do systemu i informowaniu osób o kwarantannie. Troje naszych wolontariuszy już podjęło te zadania – informuje Monika Wilk, animator DCW.

CZYTAJ DALEJ

O św. Mikołaju naukowo

2022-12-06 05:00

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert mikołajkowy dla dzieci

2022-12-06 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Pięć tysięcy dzieci niepełnosprawnych, pochodzących z ubogich rodzin, a także dzieci z rodzin ukraińskich, które goszczą w Polsce, wzięło udział w koncercie mikołajkowym zorganizowanym przez Fundację Integracja JPII.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję