Reklama

Niedziela Częstochowska

Modlitwa dziękczynna we wspólnocie EMAUS

Mają za co dziękować Panu Bogu członkowie częstochowskiej wspólnoty akademickiej skupieni w duszpasterstwie EMAUS. Kończy się kolejny rok akademicki, kończą swą odpowiedzialną służbę rektorzy: Akademii Jana Długosza – Zygmunt Bąk i Politechniki Częstochowskiej – Maria Nowicka, a świątyni przybyły piękne obrazy świętych patronów i św. Antoniego z Padwy

Niedziela częstochowska 27/2016, str. 4

[ TEMATY ]

duszpasterstwo akademickie

Anna Przewoźnik

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo

W piątkowy wieczór 10 czerwca dziękowali w kościele pw. św. Ireneusza modlitwą i pieśnią akademicy i wykładowcy, młodzież i pracownicy naukowi, rodziny studenckie. Eucharystię pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo sprawowali kapłani związani z parafią i życiem akademickim: ks. Rafał Grzesiak, ks. Norbert Tomczyk, ks. Andrzej Przybylski, ks. Marek Bator, ks. Marian Duda, ks. Rafał Kowalski, ks. Grzegorz Szumera, ks. Zdzisław Zgrzebny.

Wizerunki patronów parafii: św. Ireneusza z Lyonu, św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein oraz obraz św. Antoniego z Padwy, poświęcone tego dnia przez abp. Depo, są autorstwa artysty malarza Stanisława Rodzińskiego, który namalował również stacje Drogi Krzyżowej znajdującej się w kościele akademickim. Fundatorami obrazów byli m.in. Włodzimierz Chwalba i Jana Szyma.

W homilii abp Wacław Depo nawiązał do słów Chrystusa: „Przyjdźcie do nas wszyscy, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych dla serc waszych. Uczcie się ode mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem (...)”. Metropolita podkreślił w ich kontekście, że szczególnym momentem ich przeżywania jest czerwiec – miesiąc poświęcony tajemnicy Najświętszego Serca Jezusa.

Abp Depo mówił też o znaczeniu Eucharystii dla wspólnoty akademickiej Częstochowy, dla zrozumienia źródła wiary. Wspomniał również o celach duszpasterskich dla służby środowisku akademickiemu. – Jednym z celów duszpasterstwa akademickiego jest konieczność należytej formacji. I dzisiaj dziękuję Bogu za was, że weszliście w tę przestrzeń wiary i modlitwy. Jako profesorowie, pracownicy uniwersyteccy i jako studenci, rodziny, jako ta społeczność, która w tym kościele już od lat się gromadzi. W posłudze myślenia uniwersyteckiego, akademickiego i posłudze wiary, a w niej również w doskonaleniu się w sztuce modlitwy, modlitwy, która jest jednocześnie naszym darem ale i zadaniem” – mówił abp Depo.

Reklama

Proboszcz parafii ks. Rafał Grzesiak zauważył: „Te trzy postaci świętych patronów coś pokazują naszemu środowisku akademickiemu – Edyta mówi do nas szukaj prawdy, czy jesteś studentem, profesorem, księdzem, czy pracownikiem administracyjnym naszych uczelni – szukaj prawdy. Św. Ireneusz mówi broń wiary, bo on sam był wielkim obrońcom wiary katolickiej, a dzisiaj łatwo wiarę stracić, sprzedać, oddać, a św. Ireneusz mówi nie. Obraz św. Antoniego, to święty od zguby, przypomina nam, by nie zagubić się w życiu, jest patronem od zagubionych”.

Na zakończenie wspólnej modlitwy odczytane zostały zawołania do świętych patronów kościoła i do św. Antoniego.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do studentów: wiara nie jest procesem świętego spokoju i stabilizacji!

Wiara nie jest procesem świętego spokoju i stabilizacji. Wiara ma w sobie dynamikę. Wiara jest podporządkowaniem Słowu, które cię wytrąca. – mówił do łódzkich żaków abp Ryś. Mszą świętą akademicką, która tradycyjnie sprawowana jest w łódzkiej Archikatedrze, w każdą niedzielę o godz. 19:00, uroczyście rozpoczęto rok akademicki 2019/2020 w duszpasterstwach akademickich Łodzi.

W swoim rozważaniu łódzki pasterz zwracając się do studentów powiedział - Bóg może przez ciebie robić wielkie rzeczy, a czemu miałby nie robić? Może się okazać, że przez ciebie dzieją się cuda w innych i dla innych, a ty sam jesteś Bogu obcy, i ty sam jesteś chodzącą śmiercią. Ty sam jesteś zaprzeczeniem imienia, które nosisz, chociaż przez ciebie dla innych Bóg działa! To jest punkt wyjścia tych dzisiejszych czytań! – zauważył kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: święto seminarium oraz zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego

2022-12-08 19:31

[ TEMATY ]

seminarium

Towarzystwo Teologiczne

Elbląg

WSD w Częstochowie

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” złożyły się na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi dojrzewało w Kościele przez stulecia. - Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX w. zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem – mówił kaznodzieja. Zauważył też, że w Kościele zachodnim wieków średnich dominowała Augustyńska myśl o grzechu pierworodnym i jego skutkach. Wybitni teologowie: Bernard z Clairvaux, Anzelm z Aosty, Piotr Lombard, Tomasz z Akwinu, Bonawentura, czy też Antoni z Padwy nie mogli pogodzić się z wyjątkowym statusem Maryi, z Jej niepokalanym poczęciem. – Przełomowa była tu myśl franciszkanina Dunsa Szkota († 1308), który uczył, że Maryja została odkupiona uprzednio, przed poczęciem. Bóg uczynił Ją sprawiedliwą i świętą ze względu na Jej przewidziane Boże macierzyństwo, na macierzyństwo wobec Odkupiciela – wskazał bp Jezierski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję