Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diecezja

Zmiany personalne

Niedziela sosnowiecka 27/2016, str. 3

[ TEMATY ]

proboszcz

Piotr Lorenc

Koniec czerwca to czas, kiedy bp Grzegorz Kaszak dokonuje zmian personalnych w diecezji

Koniec czerwca to czas, kiedy bp Grzegorz Kaszak dokonuje zmian
personalnych w diecezji

Zawsze pod koniec czerwca bp Grzegorz Kaszak dokonuje zmian personalnych w diecezji – tym razem wręczył dekrety 21 czerwca. Wejdą one w życie w sierpniu br.

Na emeryturę przeszło 3 proboszczów – ks. Jan Błaszczyk z par. św. Bartłomieja w Chlinie, ks. Antoni Idasiak z par. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej i ks. Józef Ośródka z par. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Zwolnione urzędy obejmą: w Chlinie ks. Anatol Bujak jako administrator, w Sosnowcu też jako administrator ks. Adam Gołąb, w Dąbrowie Górniczej ks. Sławomir Rozner, jako proboszcz. Nowym administratorem w par. Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu zostanie również ks. Karol Banasik. Z funkcji administratora na proboszcza podniesieni zostali 4 kapłani: ks. Janusz Kania został proboszczem w par. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Dąbrowie Górniczej-Łęce, ks. Andrzej Kowaliński w par. św. Marcina w Porębie Dzierżnej, ks. Włodzimierz Machura w par. św. Wojciecha w Czeladzi, a ks. Stanisław Wyka w par. św. Michała Archanioła i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łazach.

Również neoprezbiterzy dowie dzieli się, gdzie rozpoczną pracę. Ks. Paweł Cicirko został skierowany do par. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu, ks. Przemysław Lech do par. św. Maksymiliana w Dąbrowie Górniczej, ks. Tomasz Sroczyński do par. św. Andrzeja Boboli w Bukownie, ks. Paweł Stec do par. św. Marcina w Zadrożu, ks. Mateusz Wróbel do par. św. Antoniego w Wojkowicach, a ks. Tomasz Zaleśny do par. św. Mikołaja w Targoszycach. Jeśli chodzi o zmiany wikariuszowskie, to 40 kapłanów zmieni parafie.

4 księży Biskup skierował na studia. Ks. Maciej Gaik podejmie studia licencjackie z zakresu prawa kanonicznego w Rzymie; ks. Krystian Lubiński dokończy doktorat z liturgiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; ks. Karol Nędza pojedzie na studia licencjackie do USA; ks. Paweł Sproncel będzie studiował teologię pastoralną na KUL. Studia magisterskie z zakresu prawa na KUL rozpocznie także ks. Tomasz Jarząbek. Z nowy rokiem akademickim pracę wykładowcy w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie rozpocznie ks. Paweł Pielka. Zmiany nie ominęły wspólnot i stowarzyszeń. Opiekunem Odnowy w Duchu Świętym został ks. Mirosław Jadłosz, zaś moderatorem Ruchu Światło-Życie – ks. Andrzej Nackowski.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek mądrej wierności

Niedziela bielsko-żywiecka 21/2019, str. 1

[ TEMATY ]

proboszcz

PB

Sesja przybliżająca postać ks. Jana Marszałka

Sesja przybliżająca postać ks. Jana Marszałka

Tak brzmiało hasło sesji poświęconej postaci ks. Jana Marszałka, wieloletniego proboszcza parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach. 9 maja w auli kurii diecezjalnej przybliżano zarówno samą osobę, jak i społeczno-polityczny kontekst posługi wybitnego duszpasterza

Sesja była kolejnym krokiem na drodze do rozpoczęcia ewentualnego procesu beatyfikacyjnego. Na wstępie bp Roman Pindel przywołał listę świętych i błogosławionych z terenów diecezji bielsko-żywieckiej, podkreślając, że we wszystkich tych przypadkach kanoniczne procesy prowadzone były przez inne podmioty niż diecezja. – Ponieważ parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach od dnia 25 marca 1992 roku znalazła się w granicach nowo powstałej diecezji bielsko-żywieckiej, dlatego ewentualny proces beatyfikacyjny winna prowadzić ta właśnie diecezja – powiedział Biskup, zaznaczając, że działania podejmowane w sprawie ks. Marszałka są najdalej posuniętymi w krótkiej historii diecezji staraniami o wyniesienie na ołtarze potencjalnego kandydata.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na Misyjny Jarmark z Aniołami

2022-12-06 13:33

www.facebook.com/RSPMCSSR

Misyjny Jarmark z Aniołami to bożonarodzeniowy kiermasz ozdób świątecznych, ciast oraz wypieków!

Misyjny Jarmark z Aniołami to bożonarodzeniowy kiermasz ozdób świątecznych, ciast oraz wypieków!

    W III Niedzielę Adwentu w Tuchowie, na dziedzińcu bazyliki pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się Misyjny Jarmark z Aniołami.

    Będzie to już 16. edycja tego wydarzenia! Misyjny Jarmark z Aniołami to bożonarodzeniowy kiermasz ozdób świątecznych, ciast oraz wypieków takich jak np. klasztorny chleb oraz produktów spożywczych; wędlin czy pierogów. Oczywiście, wszystko wykonywane w domowych warunkach, a dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na konkretną placówkę misyjną prowadzoną przez Zgromadzenie Redemptorystów. Dotychczas organizatorom udało się pomóc takim placówkom jak: Grodno na Białorusi, Bom Jesus da Lapa w Brazylii, Tupiza w Boliwii, Burkina Faso i wielu innym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję