Reklama

Z Jasnej Góry

2016-07-05 10:12

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 28/2016, str. 6

Marian Sztajner

Jasna Góra oczekuje na Papieża Franciszka

18 lipca rozpoczyna się nowenna nocnych czuwań w intencji Ojca Świętego

W roku 1050. rocznicy Chrztu Polski główne narodowe uroczystości dziękczynne odbędą się z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze. Do udziału w świętowaniu zaproszeni są wszyscy, także Polonia z całego świata. Aby uczestniczyć we Mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego, nie potrzeba żadnych biletów wstępu ani wejściówek.

W sanktuarium trwa wielkie oczekiwanie, które upływa przede wszystkim na modlitwie. Dla Papieża przygotowywany jest specjalny dar duchowy. To nowenna nocnych czuwań przed Cudownym Obrazem Matki Bożej – poinformował przeor klasztoru o. Marian Waligóra. – Chcemy modlitwą nocnych czuwań objąć wszystkie intencje Papieża: to, co będzie miało miejsce w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, oraz to, co będzie się działo na Jasnej Górze i we wszystkich innych miejscach, które Papież nawiedzi – powiedział Ojciec Przeor. Szczególna modlitwa w intencji Franciszka i owoców jego pielgrzymki do Polski, a zwłaszcza Światowych Dni Młodzieży, rozpocznie się 18 lipca i potrwa przez 9 nocy. Inaugurować ją będzie Apel Jasnogórski o 21.00, a kończyć – Msza św. o północy.

Ojciec Święty przybędzie na Jasną Górę z Krakowa 28 lipca ok. godz. 9.15. Samochodem przejedzie między wiernymi zgromadzonymi na placu przed Szczytem – i to będzie nowość. Trasa przejazdu ma mieć prawie półtora kilometra. Jan Paweł II jeden raz przejechał papamobile wśród pielgrzymów, a było to 25 lat temu – w 1991 r., podczas VI Światowego Dnia Młodzieży. – Wizyta Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze to ogromna radość i wyróżnienie dla Kościoła w Polsce, a zwłaszcza dla nas, paulinów – podkreślił o. Waligóra.

Reklama

Przeor Jasnej Góry przypomina, że decyzją papieża Franciszka to w Sanktuarium Jasnogórskim odbędą się główne narodowe uroczystości dziękczynne 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce i będzie to niejako symboliczne nawiązanie do wydarzeń sprzed 50 lat, gdy na Jasną Górę chciał przyjechać papież Paweł VI, ale nie otrzymał zgody komunistycznych władz. – Teraz historia zatacza krąg; kolejny z papieży planuje tu przybyć i odbyć dziękczynienie za chrzest Polski. To wielka sprawa – podkreślił o. Waligóra. Zwrócił uwagę, że sprawowanie przez Ojca Świętego dziękczynnej Eucharystii ma ogromne znaczenie i nadaje jego pielgrzymce wyjątkowy wymiar. Obecność na Jasnej Górze zapowiedzieli także przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele – potwierdził Ojciec Przeor.

W intencji papieskiej wizyty do Polski modlą się wszystkie przybywające teraz do Częstochowy pielgrzymki. Sanktuarium jest nieustannie otwarte dla wiernych. – Czekamy na wszystkich pielgrzymów – i na tych z Polski, i na tych z zagranicy. Cieszymy się, że w bliskości Matki Bożej chcą przeżywać swoją wiarę – przyznaje przeor Jasnej Góry i zachęca do modlitwy w sanktuarium.

Wszystkie przygotowania przebiegają zgodnie z planem – zapewnia z kolei o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry oraz Archidiecezjalnego Komitetu Organizacyjnego. Trwa budowa gigantycznego podium wokół ołtarza dla 1800 osób i przygotowanie placu modlitwy. Jak podkreśla o. Matecki, wachlarz prac potrzebnych do tego typu wydarzenia jest naprawdę szeroki, ale – jak dodaje, wskazując na Archidiecezjalny Komitet Organizacyjny – Jasna Góra nie jest w tych przygotowaniach osamotniona.

it

Krótko

17 czerwca na Jasną Górę dotarł franciszkanin o. Kordian Szwarc. Od przeszło miesiąca jest w drodze. Za sobą ciągnie 100-kilogramową rybę na kółkach, o wymiarach 6,5 m długości i ok. 3 m wysokości, będącą repliką lednickiej Bramy. Bo właśnie stamtąd wyruszył, zaraz po jubileuszowym 20. Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Wędruje do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Trud pieszego pielgrzymowania i post podejmuje w intencji młodych, za Światowe Dni Młodzieży, za wspólnotę Siedem Aniołów (której jest inicjatorem i opiekunem), za papieża Franciszka, o bezpieczeństwo na ten lipcowy czas oraz w powierzonych mu intencjach.

18 czerwca przybyła pielgrzymka wiernych diecezji łowickiej. Poprzedziła ona nawiedzenie tej diecezji przez kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Peregrynacja rozpocznie się 3 września 2016 r. i będzie przebiegać w roku 25-lecia istnienia diecezji łowickiej.

18-19 czerwca odbywała się 35. Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości narodu. Głównym organizatorem spotkania był bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Podał on, że Polacy wypijają co roku hektolitry alkoholu. – Gdybyśmy wlali całe sprzedane w Polsce w ubiegłym roku piwo do cystern i ustawili je w rzędzie jedna obok drugiej, to taki łańcuch cystern ciągnąłby się od Warszawy aż po Rzym. To skala naszego zniewolenia przez alkohol! – powiedział bp Bronakowski.

18 czerwca, pod hasłem: „Miłosierni jak Serce Jezusa”, odbyła się 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Stanisław Salaterski z Tarnowa, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Arcybractwa.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Burmistrz chce zmniejszenia liczby lekcji religii w szkołach gminnych

2019-12-06 07:14

pab / Ustrzyki Dolne, Przemyśl (KAI)

Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz (PSL) zwrócił się do metropolity przemyskiego abpa Adama Szala z prośbą o zgodę na zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu oraz połączenia zajęć z religii w oddziałach, gdzie liczba uczniów jest mniejsza niż 13 osób. Argumentuje to szukaniem oszczędności w oświacie. Przemyska kuria nie chce komentować tych żądań, a działania burmistrza skrytykował radny PiS.

Bożena Sztajner/Niedziela

Zgodnie z polskim prawem tygodniowy wymiar zajęć z religii może być obniżony tylko za zgodą biskupa diecezjalnego. W związku z tym Bartosz Romowicz wystosował taką prośbę do metropolity przemyskiego, uzasadniając ją poszukiwaniem oszczędności. „Szacowany koszt nauki religii przy 152 godzinach lekcyjnych tygodniowo wynosi na 2020 rok 538 tys. złotych. Zmniejszenie ilości godzin pozwoli na ograniczenie tych wydatków bez drastycznego zmniejszania ilości godzin przeznaczonych na inne zajęcia rozwijające zainteresowania, które przygotowują naszych uczniów i wychowanków do podejmowania życiowych wyborów oraz przewidzianych prawem egzaminów na kolejnych etapach kształcenia” – napisał Romowicz.

Burmistrz stwierdził, że wzrost nakładów na oświatę zmusza go do szukania oszczędności poprzez likwidację wszelkich dodatkowych zajęć ponad podstawę programową.

Jak wskazał Romowicz, zmniejszenie liczby zajęć religii pozwoli również „zapobiec umieszczaniu w planie lekcyjnym katechezy pomiędzy zajęciami obowiązkowymi”. W ten sposób katechezy będą się odbywać na początku lub na końcu zajęć lekcyjnych, a uczniowie, którzy nie uczęszczają na religię, mogą wrócić do domów.

Oszczędności ma również dać połączenie zajęć z religii w oddziałach, w których jest mniej niż 13 uczniów. Wyjątek mają stanowić: klasa III, w której uczniowie przygotowują się do przyjęcia pierwszej komunii świętej oraz klasa VIII, w której odbywa się przygotowanie do bierzmowania.

Przemyska kuria metropolitalna nie chce komentować żądań Bartosza Romowicza. Jej rzecznik ks. Bartosz Rajnowski powiedział KAI, że burmistrz Ustrzyk Dolnych otrzyma pisemną odpowiedź, jednak kuria nie będzie jej upubliczniać, ani komentować.

Stanowisko burmistrza skrytykował natomiast podczas ostatniej sesji rady miejskiej radny Czesław Urban (PiS). Zwrócił uwagę, że w realizacji zadań własnych gminy, a taką jest oświata, burmistrz podlega wyłącznie radzie gminy. – Dlaczego burmistrz nie wziął pod uwagę zdania samorządu, czyli rady miejskiej w Ustrzykach Dolnych, tylko autorytarnie postanowił, iż setki, a nawet tysiące dzieci w gminie będą miały jedną godzinę lekcji religii? Dlaczego burmistrz nie wziął pod uwagę głosu społeczeństwa, nie przeprowadzając chociażby żadnych konsultacji społecznych? – pytał.

Urban zwrócił uwagę, że oszczędności, jakie chce osiągnąć Romowicz to ok. 250 tys. zł, czyli tyle, ile miasto wydało w tym roku na trzy imprezy plenerowe, których zasadność radny poddał pod wątpliwość.

Radny wytknął burmistrzowi, że jego ostatnie działania wpisują się w walkę z Kościołem. – To nie pierwszy raz, kiedy wypowiada się pan źle o Kościele i księżach. Oświadczam, iż nie zgadzam się na likwidację jednej godziny lekcji religii i mówię to w imieniu swoim i wielu osób, z którymi rozmawiałem i prosili mnie o wyrażenie takiej opinii – podsumował Urban.

Bartosz Romowicz na swojej stronie na portalu społecznościowym napisał, że jego postulat nie jest walką z Kościołem, ale w ten sposób chce zwrócić uwagę na problemy finansowe samorządów „spowodowane przez oświatę i reformy polskiego rządu”. Z kolei na portalu korsosanockie.pl powiedział: „Jestem przekonany, iż kuria nie zgodzi się. Ale poczekam na pismo w tej sprawie”.

Bartosz Romowicz ma 31 lat, należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Burmistrzem Ustrzyk Dolnych jest drugą kadencję. W ostatnich wyborach parlamentarnych bezskutecznie startował do Senatu RP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Msza Święta jubileuszowa u sióstr Bernardynek w Wieluniu

2019-12-06 18:52

Zofia Białas / Niedziela

Zofia Białas / Niedziela
bp. Andrzej Przybylski oraz bp. Jan Wątroba
Wieluńskie Bernardynki w dniu 6 grudnia, w patronalne święto kościoła św. Mikołaja, zaprosiły wielunian na uroczystą Eucharystię. Eucharystia była uwielbieniem Boga za 200 lat pobytu i trwania sióstr w obecnym klasztorze, do którego przybyły w 1819 roku ze swojego pierwotnego klasztoru i kościoła po zamknięciu klasztoru Paulinów. Uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Jan Wątroba. W koncelebrze ks. bp Andrzej Przybylski, kapłani z Wielunia i spoza Wielunia. Swoim śpiewem ubogacił liturgię Chór Parafialny z parafii św. Józefa w Wieluniu pod kierownictwem organisty Szymona Blajera. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. bp Andrzej Przybylski. Rozpoczynając kazanie przywołał słowa ks. kapelana Andrzeja Walaszczyka przypominające trzy powody, które przyprowadziły wiernych na tą szczególną Eucharystię, a były to: jubileusz 200-lecia pobytu sióstr w obecnym klasztorze, wspomnienie świętego Mikołaja – patrona kościoła klasztornego i poświęcenie nowego domu sióstr z nowicjatu. Myślą przewodnią kazania były słowa „powołani do świętości”. Do świętości, mówił kaznodzieja, jest powołany każdy z nas, ale świętym zostanie ten, kto nie utraci kontaktu z Bogiem. Tylko człowiek trwający w kontakcie z Bogiem, będzie swoim życiem zachęcał innych do świętości, do bycia dobrym człowiekiem, bo święty, to człowiek dobry. Przykładem, święci, święty Mikołaj, święty Franciszek z Asyżu, święci, którzy nieśli współbraciom w wierze pokój i dobro. Tym, co pozwala utrzymać kontakt z Bogiem, kontynuował, jest modlitwa i Eucharystia. Dziś dziękujemy siostrom Bernardynkom za ich trwanie na modlitwie i omadlanie tych, co na modlitwę i na Eucharystię nie znajdują czasu. Po uroczystym „Ciebie Boga wysławiamy” i litanii do św. Mikołaja ks. bp Jan Wątroba pobłogosławił wszystkich obecnych na Eucharystii Najświętszym Sakramentem. Uroczystości zakończyły się poświęceniem nowego domu sióstr z nowicjatu. Poświęcili go ks. bp Jan Wątroba i ks. bp Andrzej Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem