Reklama

Z Polski

Przesłanie chrześcijan

Dokument ws. uchodźców

Przedstawiciele różnych Kościołów w Polsce zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościoła katolickiego w Polsce podpisali 30 czerwca br. w Warszawie wspólne przesłanie w sprawie uchodźców. „Rozwiązanie problemu migracyjnego w Polsce i w Europie wymaga współpracy ludzi dobrej woli na wielu płaszczyznach. Potrzebna jest hojność i roztropność, otwarcie serc i ustanowienie praw gwarantujących poszanowanie godności własnych obywateli oraz tych, którzy proszą o pomoc” – czytamy w przesłaniu.

Abp Stanisław Gądecki mówił jeszcze przed podpisaniem wspólnego tekstu o radości płynącej z faktu, że wszyscy obecni chcą dać wyraz temu, iż chrzest, który został przyjęty przed 1050 laty, jest nadal żywy, a chrześcijanie przemawiają wspólnym głosem. Odpowiadając później na pytania dziennikarzy, metropolita poznański stwierdził, że najważniejszym motywem przesłania jest pytanie o to, co robić, aby udzielić pomocy uchodźcom. – Nawet gdyby 60-80 proc. społeczeństwa było im przeciwne, Kościół nie może powiedzieć jak politycy: ludzie tego nie chcą, więc tego nie zrobimy – powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący KEP potwierdził, że tekst jest wsparciem dla spojrzenia ewangelicznego na problem uchodźstwa. Polityka definiuje to, co użyteczne, Ewangelia natomiast kieruje się tym, co jest w tej chwili konieczne, czyli wsparciem człowieka i miłosierdziem dla potrzebujących, zwłaszcza najsłabszych, a są nimi uchodźcy.

Reklama

Bp Jerzy Samiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP potwierdził chęć zorganizowania mostów humanitarnych, czyli przyjmowania uchodźców bezpośrednio z regionów konfliktu, do czego potrzebna jest współpraca z instytucjami państwa. Rozmowy w sprawie pomocy prowadzone są bez stawiania pytań o doktrynę i niezależnie od tego, kto obecnie sprawuje rządy.

W ostatnich latach Kościoły w Polsce podpisały apele o ochronie stworzenia (2013 r.) oraz o poszanowanie i świętowanie niedzieli (2015 r.). Od czasu wybuchu wojny w Syrii Kościoły apelowały też o pokój w tym kraju i zwracały uwagę na los ofiar konfilktu.

KAI

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Sanktuarium w Bielsku-Białej bazyliką

W Bielsku-Białej-Hałcnowie odbyły się uroczystości ogłoszenia tamtejszego sanktuarium maryjnego bazyliką mniejszą. Papież Franciszek nadał ten tytuł świątyni, w której od wieków czczona jest łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej, zwana Hałcnowską Pietą.

Reklama

Mszy św. dziękczynnej sprawowanej 2 lipca br. w maryjnym sanktuarium przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore razem z pasterzami diecezji bielsko-żywieckiej: bp. Romanem Pindlem, bp. Piotrem Gregerem i biskupem seniorem Tadeuszem Rakoczym. Obecny był również metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Hałcnowie jest pierwszą bazyliką mniejszą w diecezji bielsko-żywieckiej i ważnym ośrodkiem kultu maryjnego na Podbeskidziu. Przez wieki wierni oddawali cześć Matce Bożej trzymającej w ramionach martwe ciało umęczonego Syna, a maryjnej pobożności nie przerwał nawet pożar, który pochłonął drewnianą figurę. W 1946 r. zastąpiono ją nową.

Papieska decyzja o nadaniu tytułu bazyliki mniejszej sanktuarium w Hałcnowie jest kolejnym aktem podkreślającym ważność tego miejsca dla wiary i religijności regionu. W 1926 r. figura Matki Bożej Bolesnej została koronowana koronami biskupimi, a w 1993 r., po powstaniu diecezji bielsko-żywieckiej – koronami papieskimi.

Pamiątkami ogłoszenia sanktuarium w Bielsku-Białej-Hałcnowie bazyliką mniejszą są tablica wmurowana w przednią fasadę świątyni oraz nowa sukienka dla Matki Bożej, zdobiona złotymi obrączkami i góralskimi motywami kwiatowymi.

Ks. Piotr Bączek

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nie tylko w liturgii, ale nieustannie „Tych Dwoje” – Jezus i Maryja – kroczy równym krokiem w modlitwie, życiu i dziejach Kościoła.

Krótko

• Abp Celestino Migliore, kończący w Polsce misję nuncjusza apostolskiego, został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

• 15 proc. polskich internautów odwiedza religijne strony i portale internetowe. Poszukują oni głównie informacji o aktualnych wydarzeniach w parafii lub z życia Kościoła.

• Polscy zawodnicy jeszcze nigdy nie zaszli tak daleko na mistrzostwach Europy w piłce nożnej jak na Euro 2016. Biało-Czerwoni zagrali 30 czerwca z Portugalią o awans do półfinału. Nie wystarczyły bramka Roberta Lewandowskiego i heroiczny bój przez 120 minut przy wyniku 1:1. O zwycięstwie Portugalczyków zdecydowały rzuty karne.

• Szef MSWiA po zamachu w Turcji uspokoił, że polskie służby nie mają sygnałów o zwiększonym niebezpieczeństwie terrorystycznym w naszym kraju.

• Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że podkomisja, którą ministerstwo powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, niedługo przedstawi rekonstrukcję wydarzeń obejmującą ostatnie sekundy lotu Tu-154M.

• Prezydent Andrzej Duda nie podpisał nominacji awansu 10 sędziów przedstawionych przez Krajowy Rejestr Sądowy. Kilkoro z tej grupy dało się poznać opinii publicznej z kontrowersyjnych wyroków. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta poinformowali, że Andrzej Duda nie będzie się tłumaczył ze swojej decyzji.

• Janina Paradowska, dziennikarka „Polityki”, zmarła nagle w wieku 74 lat.

• Rząd chce podnieść kary za znęcanie się nad zwierzętami. Za taki czyn będzie można trafić na 3 lata do więzienia, a w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem – nawet na 5 lat.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda: gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku

2020-07-12 21:14

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

wybory prezydenckie

PAP/Leszek Szymański

Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, dziękuję jego wyborcom za to, że wzięli udział w wyborach - powiedział w niedzielę po podaniu sondażowych wyników II tury wyborów Andrzej Duda.

"Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, gratulacje z całego serca. Dziękuję również jego wyborcom za to, że wzięli udział, (w wyborach) że oddali głosy" – powiedział na wieczorze wyborczym w Pułtusku Andrzej Duda, który w tegorocznych wyborach ubiega się o reelekcję. (PAP)

autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Rafał Białkowski, Sonie Otfinowska

ktl/ rbk/ sno/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję