Reklama

Niedziela Kielecka

SacroExpo 2016

Niedziela kielecka 28/2016, str. 1, 6

[ TEMATY ]

targi

T.D.

Inauguracja SacroExpo

Podczas tegorocznej rekordowej 17. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo zaprezentowało się 280 wystawców z 11 krajów świata. SacroExpo to najważniejsza wystawa branży sakralnej w Europie Środkowo-Wschodniej i jedna z dwóch najważniejszych na Starym Kontynencie.

Na stoiskach można było poznawać najnowsze trendy sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowe techniki w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Wystawie towarzyszyło ok. dziesięciu dodatkowych eventów – spotkań, prelekcji, warsztatów, konferencji.

Biskupi i władze o SacroExpo

Gospodarz wydarzenia – Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, zwrócił uwagę na znaczenie SacroExpo w skali kraju, na ryzykowne, ale udane połączenie sztuki i biznesu, na dodatkowe atrakcje o charakterze naukowym, warsztatowym.

Reklama

– Czuję się uhonorowany, że przyszło mi otwierać te targi, nad którymi sprawuję patronat – mówił podczas otwarcia abp Wojciech Polak, prymas Polski, metropolita gnieźnieński. – Chciejmy przeżyć ten poryw ducha – będzie to duchowa uczta i miejsce, w którym będziemy mogli się nawzajem spotkać i ubogacić, czego wszystkim życzę – mówił Ksiądz Prymas. Wzorem swoich poprzedników, udzielił wydarzeniu honorowego patronatu. – Leży mi na sercu, aby to wydarzenie miało wyraz ogólnopolski, europejski oraz aby wpisywało się w rzeczywistość Kościoła powszechnego – mówił. Nawiązał do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, przypominając zarazem spotkanie św. Jana Pawła II, 3 czerwca 1979 r. na Wzgórzu Lecha, gdy Ojciec Święty prowadził z młodzieżą dialog na temat Bogurodzicy.

Prymas Wojciech Polak wspominał słowa Papieża na temat chrztu. Jan Paweł II zauważył wówczas, że „chrzest (…) nie tylko nas wprowadza w tajemnicę Bożej łaski, ale powoduje, że zaczyna się dialog pomiędzy ludzką myślą a wydarzeniem zbawczym”. Ten dialog, zdaniem Papieża, przekłada się także na język sztuki i sztukę inspiruje.

W otwarciu tegorocznej edycji SacroExpo wzięli także udział: bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, bp Marian Florczyk – przewodniczący Kapituły Per Artem ad Deum, abp Michał Janocha – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, bp Paul Ilby z Austrii, Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, senator Krzysztof Słoń, poseł Anna Krupka, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Reklama

Bp Jan Piotrowski zauważył, że choć Kielce należą do mniejszych z miast wojewódzkich, słyną z tego, że kochają sztukę. Prezydent Wojciech Lubawski i wojewoda Agata Wojtyszek zachęcali gości, aby znaleźli czas na zwiedzenie miasta i okolic, ze słynnym sanktuarium Krzyża Świętego. Sympatycznym uzupełnieniem oficjalnych wystąpień były piosenki Józefowych Kwiatków z sanktuarium św. Józefa Robotnika z Kielc.

Księża biskupi, przedstawiciele miasta i regionu oraz towarzyszące im osoby z uwagą zapoznawały się z ofertą wystawienniczą na SacroExpo.

Per Artem ad Deum

Medal Per Artem ad Deum, zwyczajem ostatnich 12 lat został wręczony laureatom podczas gali w Centrum Kongresowym. Kapituła, której przewodniczy bp Marian Florczyk, postanowiła, że w tym roku do grona laureatów dołączą: polska pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów – Antonina Krzysztoń, estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej – Arvo Pärt oraz włoski rzeźbiarz i złotnik Arnaldo Pomodoro. Papieska Rada ds. Kultury utworzona została w 1982 r. z inicjatywy Papieża Jana Pawła II.

Podczas gali wyróżnienia otrzymali wystawcy za proponowane produkty oraz za sposób ich prezentacji. Ponadto medalem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kultury Konferencji Episkopatu Polski „Per Artem ad Excelsis” uhonorowany został emerytowany biskup diecezji Eisenstadt w Austrii – Paul Ilby.

– Sobór Watykański II zmienił liturgię i wystrój kościołów, a innowacje zostały dobrze przyjęte przez kapłanów, jak i wiernych – mówił bp Ilby podczas otwarcia wystawy fotografii dokumentujących oryginalny wystrój kościołów w austriackiej diecezji. Bp Ilby przez 35 lat pełnił rolę mecenasa tych architektonicznych przeobrażeń.

Antonina Krzysztoń koncertem uświetniła galę wręczenia medali.

Wydarzenia towarzyszące

Było ich niemało: spotkanie Konsulty Męskiej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w Polsce, wystawa rzemiosła afrykańskiego, przygotowana przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, konferencje: Sekretarzy Prowincjalnych Zakonów w Polsce i Konferencje Muzealników „Muzea naszych czasów – muzea kościelne” (z muzealnikami spotkał się bp Michał Janocha – nowo mianowany przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego). Odbyły się także warsztaty dla redaktorów gazet parafialnych, forum „Energooszczędność w obiektach sakralnych” i konferencja o współczesnej sztuce sakralnej. Sporym zainteresowaniem cieszyła się konferencja „Biznes i Ewangelia”.

Były także I Mistrzostwa Polski Zakonników w Gokartach, loteria dla zwiedzających, wspólne oglądanie Mistrzostw Europy, premiera zwiastuna filmu „Plaptige Image”. I, jak to na tragach – przeglądanie stoisk, kontrakty, zakupy.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXVI Targi Wydawców Katolickich przeniesione na wrzesień

[ TEMATY ]

książka

targi

Andrzej Tarwid

XXIV Targi Wydawców Katolickich w Warszawie odwiedziło ponad 30 tys. osób

W związku z ogłoszeniem zagrożenia epidemicznego organizatorzy XXVI Targów Wydawców Katolickich podjęli decyzję o przeniesieniu planowanej na kwiecień edycji na późniejszy termin.

Tegoroczna edycja Targów Wydawców Katolickich odbędzie się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie w dniach 24-27 września. Zmiana terminu obejmuje także konkurs FENIKS 2020.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji nastąpi w czwartek 24 września, podczas uroczystości otwarcia, a gala wręczenia odbędzie się w sobotę 26 września.

O kolejnych szczegółach związanych z organizacją Targów oraz Nagrody FENIKS na bieżąco będzie informować strona internetowa organizatora wydarzenia - Stowarzyszenia Wydawców Katolickich www.swk.pl

CZYTAJ DALEJ

Wejście na Jasną Górę i spotkanie z Prezydentem

2020-07-13 22:17

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Rolników

Archiwum ks. Pawła Mydłowskiego

Ks. Paweł Mydłowski na Jasnej Górze spotkał się z Prezydentem Andrzejem Dudą

Na Jasną Górę weszła dzisiaj Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Grupa 40 pątników wraz z ks. Pawłem Mydłowskim pokonała symboliczny 5-kilometrowy etap, by pokłonić się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

- Wychodziliśmy o 11.00 na początku Alei Najświętszej Maryi Panny. Dzisiaj zrobiliśmy ok. 5 km. Pielgrzymowało ze mną ok. 40 osób z naszej diecezji - mówi ks. Paweł Mydłowski, przewodnik Pieszej Pielgrzymki Duszpasterstwa Rolników.

O 12.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy.

Ks. Mydłowski, pomimo ograniczeń związanych z pandemią, pozytywnie podsumowuje tegoroczną Pieszą Pielgrzymkę Rolników.

- Nie spodziewałem się, że będzie uczestniczyło tylu ludzi w tych trzech jednodniowych i dzisiejszym etapach. Na dzisiejsze czasy to jest naprawdę dobry wynik. Trzeba się cieszyć z każdego pielgrzyma - mówi ks. Paweł Mydłowski. - Jednak pozostaje pewien niedosyt, człowiek chciałby dalej pielgrzymować, a jednak nie mógł - dodaje.

W tym roku pielgrzymi modlili się za rolników, o nowe powołania kapłańskie, ustanie pandemii, w intencji Ojczyzny, a także o wybór dobrego prezydenta. Toteż miłym zaskoczeniem było dzisiejsze spotkanie ks. Pawła Mydłowskiego, który poprowadził dzisiejszy Apel Jasnogórski, z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, który na Jasnej Górze dziękował za zwycięstwo we wczorajszej drugiej turze wyborów prezydenckich.

- Miałem osobistą radość uścisnąć przed Apelem ręce Prezydentowi, pogratulować i zapewnić o modlitwie, bo nie ukrywam, że modliliśmy się o wybór dobrego prezydenta, z  wartościami, który będzie chronił rodzinę i który będzie dawał dobry przykład. A to było widać też na Apelu, że Pan Prezydent wyciągnął swój różaniec i na nim się modlił, więc to jest też taki przykład wiary Prezydenta - mówi ks. Paweł Mydłowski. - Jak Pan Prezydent wszedł do Kaplicy, to ludzie od razu zaklaskali, co też jest odpowiedzią, że się cieszymy z tego wyboru.


CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: prezydent Duda z modlitwą wdzięczności i zawierzenia

2020-07-14 08:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prezydent

Andrzej Duda

youtube.com/jasnagora

Żeby Matka Najświętsza miała zawsze naszą Ojczyznę w swojej opiece! Staję tu jako pielgrzym, to dla mnie miejsce święte i ważne, tu czuję duchowe wsparcie. Chcę tu podziękować i prosić o dalszą opiekę dla Polski i dla mnie- powiedział na Jasnej Górze prezydent Andrzej Duda. Wziął udział w wieczornej modlitwie Polaków - Apelu Jasnogórskim.

Tak jak 5 lat temu, tuż po wyborze i tym razem przybył, by zawierzyć Królowej Polski wszystkie sprawy Ojczyzny i Narodu.

- Trzeba podziękować Matce Najświętszej za opiekę nad Ojczyzną, poprosić o dalsze wsparcie kiedy z woli moich rodaków będę sprawował urząd prezydenta RP, to dla mnie ważne - powiedział Andrzej Duda, wybrany ponownie na najwyższy urząd w państwie, w rozmowie dla Radia Jasna Góra.

Na pytanie czy czuł duchowe wsparcie w czasie tej trudnej drogi do prezydentury Andrzej Duda podkreślił, że „często pytano go skąd ma tyle sił do prowadzenia kampanii, do mocnego trwania, do walki, do tego by nie dać się sprowokować” i dodawał, że „jeśli gdzieś dostrzegam to wsparcie to chyba właśnie tutaj”.

- Jako człowiek wierzący mogę śmiało powiedzieć, że to miejsce jest dla mnie osobiście ważne i dlatego tu przybywam, proszę żeby Matka Najświętsza zawsze miała naszą Ojczyznę w swojej opiece. Tu mamy nasze narodowe sanktuarium, gdzie jest nasza Matka, do której tyle razy uciekaliśmy się pod Jej obronę - mówił prezydent RP.

Podkreślił, że „nie chodzi o to byśmy wszyscy w Polsce mieli jednakowe poglądy, ale powinno być więcej wzajemnego szacunku i może poprzez wzajemny szacunek jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę emocji i tego bym bardzo chciał – mówił Andrzej Duda.

To kolejna pielgrzymka Andrzej Dudy na Jasną Górę. W maju modlił się tu o oddalenie pandemii koronawirusa. Przybył tu również w 5. rocznicę swojego wyboru na prezydenta Polski. Jako wotum przekazał wtedy onyksowy różaniec z bursztynowym krzyżem. Wygrawerowany napis brzmi: "Na pamiątkę wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny i Rodaków na całym świecie w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję