Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pielęgnują wiarę przodków

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy znajduje się w dekanacie trzebiatowskim w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Położona jest w malowniczej scenerii krajobrazu Pomorza Zachodniego. Kościół parafialny w Cerkwicy należy do cennych zabytków województwa zachodniopomorskiego – datowany na XV wiek, reprezentuje gotycką architekturę sakralną. We wnętrzu kościoła znajduje się XVII-wieczny barokowy ołtarz, ambona i chrzcielnica. Od 6 października 2002 r. w kościele znajdują się relikwie św. siostry Faustyny, orędowniczki Bożego Miłosierdzia. 12 czerwca 2015 r., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa parafia otrzymała relikwie krwi św. Jana Pawła II. Na terenie parafii Cerkwica znajdują się trzy kościoły filialne w: Ciećmierzu, Czaplinie Wielkim i Paprotnie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 28/2016, str. 4

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Irena Lewicka

Poświęcenie Krzyża jubileuszowego

Poświęcenie
Krzyża jubileuszowego

W parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy 5 czerwca br. świętowano jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski i uroczystość ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W uroczystościach wzięli udział: abp Andrzej Dzięga, władze Starostwa Powiatowego w Gryficach, przedstawiciele Rejonu Dróg powiatu gryfickiego, ofiarodawcy, duchowieństwo dekanatu trzebiatowskiego, członkowie Apostolstwa Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Zespół Folklorystyczny „Czerwona róża” oraz licznie przybyli wierni.

Chrzest Polski nastąpił w 966 r. Najpierw ochrzcił się władca Polski Mieszko I, a następnie rozpoczął się proces chrystianizacji całej Polski. Na przełomie X-XI wieku rozpoczęto budowę organizacji kościelnej. W XII wieku misja chrystianizacyjna dotarła do Pomorzan. Biskup Otton z Bambergu na prośbę władcy Polski, księcia Bolesława Krzywoustego, podjął się chrystianizacji Pomorza. Prawdopodobnie dotarł do wsi Cerkwica, gdzie do dziś zachowała się jedna z nielicznych na Pomorzu Zachodnim studzienka św. Ottona.

Reklama

W promieniach czerwcowego słońca, wśród wiekowych dębów, przy studzience św. Ottona o godz. 12 wszyscy uczestnicy uroczystości razem z abp. Andrzejem Dzięgą i ks. prob. Kazimierzem Olejniczakiem odmówili modlitwę Anioł Pański (studzienka i jej otoczenie zostały odrestaurowane przez Powiat Gryficki na jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski). Następnie, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego, procesyjnie wyruszyli do Krzyża pokutnego, który został wzniesiony na skrzyżowaniu dróg w rogu cmentarza komunalnego. Wykonany został z granitu ciosanego, wzniesiony na murze wykonanym z kamienia polnego. Na awersie i rewersie muru zostały osadzone granitowe kamienie z datami 966 r. i 1125 r. oraz symbolem szlaku św. Jakuba.

Po ceremonii poświęcenia Krzyża pokutnego przez Księdza Arcybiskupa procesja udała się do Krzyża jubileuszowego – repliki studzienki św. Ottona. Krzyż jubileuszowy został wzniesiony na placu przed kościołem parafialnym w Cerkwicy dla upamiętnienia wielkiego jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, i przypomnienia o dziejowych wydarzeniach w historii Narodu Polskiego i dziejach Kościoła. Krzyż, wykonany z granitu ciosanego, osadzony jest na granitowej płycie i spoczywający na murze, w którym osadzone są granitowe bloczki z datami: 966 – chrzest Polski, 1125 – chrzest Pomorza przez św. Ottona, 1918 – odzyskanie niepodległości przez Polskę, 1974 – erygowanie parafii Cerkwica, 1978 – wybór Karola Wojtyły na papieża, 2010 – katastrofa smoleńska, 2014 – kanonizacja Jana Pawła II, 2016 – 1050. rocznica Chrztu Polski, a także granitowa płyta z imieniem i nazwiskiem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, który dokonał poświęcenia Krzyża jubileuszowego (Krzyż pokutny i Krzyż jubileuszowy powstały według projektu dr Ireny Lewickiej, dokumentację do projektu przygotował mgr inż. Janusz Ławruszko).

Ze słowami Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa uczestnicy uroczystości weszli do kościoła parafialnego, w którym Ksiądz Arcybiskup sprawował uroczystą Mszę św. W czasie Eucharystii wszyscy uczestnicy z zapalonymi świecami odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a Ksiądz Arcybiskup udzielił młodzieży gimnazjalnej sakramentu bierzmowania.

Na zakończenie uroczystości Ksiądz Proboszcz złożył podziękowanie dla Księdza Arcybiskupa za przybycie i udział w uroczystościach, podziękował także dobroczyńcom za wkład w uczczenie jubileuszu chrześcijaństwa: Starostwu Powiatowemu w Gryficach, dyrektorowi Rejonu Dróg w Gryficach Józefowi Mnichowi, dyrektorowi Firmy Lasland i wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości. Przedstawiciel Rady Parafialnej Leszek Zając w imieniu całej parafii wyraził wdzięczność Księdzu Arcybiskupowi za obecność w dniu, w którym parafia oddając cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, dziękowała za 1050 lat wiary chrześcijańskiej w Ojczyźnie, a także za udzielenie młodzieży sakramentu bierzmowania. W obecności Metropolity złożył życzenia ks. proboszczowi Kazimierzowi Olejniczakowi z okazji 45. rocznicy święceń kapłańskich i podziękowanie za przewodnictwo duchowe i inicjowanie różnych przedsięwzięć religijnych i kulturalnych, za gospodarską dbałość o obiekty w parafii i niestrudzone polepszanie ich stanu. Wyraził także wdzięczność za jego postawę pobożności i gorliwą modlitwę w intencji parafii.

2016-07-05 11:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sekretarz KEP: w rocznicę Chrztu Polski módlmy się o pomyślność naszej Ojczyzny

[ TEMATY ]

episkopat

Chrzest Polski

bp Artur Miziński

Konferencja Episkopatu Polski

Episkopat.news

Bp Artur Miziński

Bp Artur Miziński

1054. rocznica Chrztu Polski jest wezwaniem do szczególnej modlitwy w intencji przyszłości naszej ojczyzny, abyśmy mogli wspólnymi siłami zminimalizować skutki zdrowotne, społeczne i gospodarcze trwającej epidemii – podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

Sekretarz generalny Episkopatu przypomniał, że Chrzest Polski był włączeniem w rodzinę państw chrześcijańskich oraz początkiem państwowości i przynależności do zachodniego kręgu kulturowego.

„Chrzest jest fundamentem, na którym budujemy naszą ponad tysiącletnią tożsamość i historię, w której w wielu okresach potrzebna była obrona chrześcijańskich wartości, aż do oddania życia. Na tych wartościach wyrósł św. Jan Paweł II, który w 1979 r. prosił nas, abyśmy +całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Jezus Chrystus na chrzcie świętym+, żebyśmy +nigdy nie zwątpili i nie znużyli się i nie zniechęcili+ oraz +nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy+. To przesłanie wciąż jest aktualne” – powiedział.

Bp Miziński wskazał, że historia Polski udowadnia, że naród potrafił dzięki chrześcijańskiej wierze i tożsamości, przetrwać najbardziej trudne i bolesne okresy.

„Dziś także stajemy przed ogromnymi wyzwaniami, które powoduje epidemia. Módlmy się o jej szybkie ustanie, za chorych, zmarłych i ich rodziny. Za osoby będące na pierwszej linii walki z wirusem: lekarzy, pielęgniarki, ratowników, personel medyczny” – dodał.

Sekretarz Episkopatu wspomniał także uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, które w kwietniu 2016 r. odbyły się w Gnieźnie i Poznaniu z udziałem Episkopatu i przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

Z kolei w lipcu 2016 r., podczas Światowych Dni Młodzieży, papież Franciszek odprawił na Jasnej Górze Mszę św. z okazji jubileuszu Chrztu naszej ojczyzny.

„Chrzest Polski to nie tylko wydarzenie historyczne, ale to teraźniejszość, która zaprasza nas do żywej wiary w naszej codzienności i dawania świadectwa chrześcijańskiego życia” – powiedział bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Homilia bp. Tadeusza Lityńskiego z okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej

2020-09-27 16:23

[ TEMATY ]

homilia

bp Tadeusz Lityński

Głogów

kapituła kolegiacka

Karolina Krasowska

Homilia bp. Tadeusza Lityńskiego z okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej

POSŁUCHAJ HOMILII

CZYTAJ DALEJ

Premier o liście ambasadorów: tolerancja należy do polskiego DNA

2020-09-28 14:37

[ TEMATY ]

LGBT

Mateusz Morawiecki

KPRM

Tolerancja należy do polskiego DNA, nikt nas jej nie musi uczyć; zgadzam się z listem ambasadorów, że szacunek należy się każdej osobie, zupełnie nie zgadzam się, że w Polsce są osoby, którym ten szacunek jest odbierany - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W niedzielę ambasadorzy kilkudziesięciu krajów w Polsce wyrazili w liście otwartym poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotykających m.in. społeczności gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) w Polsce. Sporządzanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce.

"Tolerancja należy akurat do polskiego DNA, wystarczy prześledzić chociażby ostatnią i przedostatnią historię, żeby się o tym przekonać, nikt nas tolerancji nie musi uczyć, ponieważ jesteśmy narodem, który tolerancji uczył się przez wieki" - powiedział premier Morawiecki na konferencji w KPRM.

Jak mówił, zgadza się z listem w tym zakresie, w którym jest mowa, że szacunek należy się każdej osobie. "A zupełnie nie zgadzam się z listem ambasadorów w tym miejscu, gdzie mówią, że w Polsce są osoby, którym taki szacunek jest w jakikolwiek sposób odbierany" - powiedział szef rządu.

Mówił, że "prowokacją i deep fake'em" były tabliczki z napisem "LGBT free zone", które - jak mówił premier - pewien mężczyzna przykręcał przy tablicach z nazwami polskich miejscowości. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję