Reklama

Kondolencje przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski po śmierci abp. Zimowskiego

Abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski na ręce biskupa radomskiego Henryka Tomasika złożył kondolencje po śmierci abp. Zygmunta Zimowskiego, biskupa seniora tej diecezji.
Poniżej drukujemy treść listu.

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie,

ze smutkiem przyjąłem informację o śmierci Jego Ekscelencji ks. abp. Zygmunta Zimowskiego – emerytowanego biskupa radomskiego i przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

W imieniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i polskich biskupów składam na ręce Waszej Ekscelencji wyrazy współczucia wszystkim, których dotknęła ta śmierć.

Odszedł światły i gorliwy pasterz, który całe swoje życie poświęcił służbie Bogu, pracując zarówno dla Kościoła, który jest w Polsce, jak i dla Kościoła powszechnego, u boku Jan Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Święcenia prezbiteratu przyjął 27 maja 1973 r. w Tarnowie. Po studiach z teologii dogmatycznej na KUL-u i w Innsbrucku rozpoczął pracę w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Był bliskim współpracownikiem kard. Josepha Ratzingera. W Wielki Czwartek 2002 r. Jan Paweł II mianował go biskupem radomskim. W ramach Konferencji Episkopatu Polski abp Zimowski był członkiem Rady ds. Ekumenizmu, przewodniczącym Komisji Nauki Wiary oraz członkiem Rady Stałej. Pełnił również funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. Otrzymał doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 18 kwietnia 2009 r. papież Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, równocześnie wyniósł go do godności arcybiskupa. Abp Zimowski był członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i Kongregacji ds. Biskupów.

Z głęboką wiarą w życie wieczne spoglądamy na jego śmierć. Z nadzieją wypraszamy u Boga miłosierdzie dla niego, za przyczyną Matki Bożej – Królowej Apostołów.

W Antyfonie na Komunię liturgii Mszy św. z dnia śmierci śp. Arcybiskupa Zygmunta czytamy słowa, które on sam wielokrotnie powtarzał: „Chrystus będzie uwielbiony w moim ciele: czy to przez życie, czy przez śmierć. Dla mnie żyć to Chrystus, a śmierć jest mi zyskiem” (por. Flp 1, 20-21).

Reklama

Łączę wyrazy szacunku i braterskich pozdrowień w Chrystusie.

+ Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 13 lipca 2016 r.

2016-07-20 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Kurs Budowania Wspólnoty w Czerwieńsku

W miniony weekend w parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku odbył się Kurs Budowania Wspólnoty.

To - jak mówi proboszcz - kontynuacja dzieła zapoczątkowanego w czasie Parafialnych Misji Ewangelizacyjnych, które pod koniec maja poprowadził w parafii ks. Rafał Jarosiewicz z Zespołem Ewangelizacyjnym z Koszalina.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję