Reklama

Niedziela Kielecka

Parafialne Centrum ŚDM w kieleckiej parafii Chrystusa Króla

Do ŚDM przygotowali się solennie

Do wielkiego wydarzenia, jakim są Światowe Dni Młodzieży, przygotowali się bardzo solennie, począwszy od grudnia 2014 r. Parafialne Centrum ŚDM w parafii Chrystusa Króla w Kielcach liczy 22 wolontariuszy, dodatkowo pomaga kilka osób. Grupą najpierw opiekował się ks. Adam Rosochacki, obecnie ks. Kordian Duda.

28-letni Mateusz ideą ŚDM zaraził się w Madrycie. – Młodzież z całego świata, niezwykli ludzie, którzy w swoich parafiach, w swoich krajach tworzą wspólnoty – to jest piękne i po prostu zaraźliwe – mówi. Magda i Agnieszka, obecnie licealistki, przystały do wolontariuszy zaraz po przyjęciu sakramentu bierzmowania, wciągnęły je te działania. – Po raz pierwszy od 25 lat możemy być gospodarzami ŚDM, a to zobowiązuje – mówi 20-letni student, Mateusz. ŚDM to dla niego okazja, aby „podzielić się Chrystusem”. – Wolontariat sprawia mi radość, chciałbym też przed gośćmi pochwalić się pięknem ziemi świętokrzyskiej – dodaje.

W parafii Chrystusa Króla w ramach Dni w diecezji gości ok. 60 młodych Francuzów, z księdzem polskiego pochodzenia. Kazania i liturgia są w obu językach. – Oczywiście jest codzienna formacja, ale także wycieczki; zabieramy ich do Chęcin, Jaskini Raj, w Góry Świętokrzyskie – dodaje ks. Kordian. Część wolontariuszy będzie aktywna w Krakowie. Do Krakowa w roli uczestników jedzie z parafii 15 osób, które są zakwaterowane w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wiktoria będzie uczestniczyła w tego typu wydarzeniu po raz pierwszy, ma za sobą doświadczenie Taizé w Pradze 2 lata temu. – To bardzo ekscytujące, wspólne spędzanie czasu w jednym celu, w jednym duchu, dzielenie się radością bycia uczniem Chrystusa – mówi.

Co zrobili, aby dobrze się przygotować do Dni w diecezji i spotkania z Papieżem Franciszkiem?” Bandaż dla Afryki”, w marcu 2015 r. W ramach „Kluczowej pomocy” zebrali ponad 10 kg kluczy. Wątki ŚDM były obecne podczas modlitw i akcji duszpasterskich (Koronka do Miłosierdzia Bożego w tej intencji, Dekanalne Dni Młodzieży w maju 2015 r. oraz Diecezjalne Dni Młodzieży w październiku 2015 r., których byli gospodarzami, doroczne Pola Nadziei), a także w czasie comiesięcznych wizyt wolontariuszy w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sobieskiego. Z tematem łączyła się także formacja patriotyczna podczas Wieczoru z Emmanuelem w Święto Niepodległości oraz Forum Młodych w Pniewach u Sióstr Urszulanek.

Reklama

No i młodzieżowe Drogi Krzyżowe, bardzo lubiane w parafii, w ostatnim Wielkim Poście wzbogacane pantomimą.

Młodzi ludzie z Parafialnego Centrum ŚDM spotkania formacyjne mieli raz w miesiącu, często w terenie, łączone z tańcem, np kowbojskim. A czemu nie? Uczestniczyli także w akcjach diecezjalnych, choćby w widowiskowej studniówce dla wolontariuszy ŚDM.

W 2016 r. był już najwyższy czas na akcje promocyjne przybliżające ideę ŚDM, zachęcanie parafian do ofiarności i gościnności. Tomasz Skrzyniarz z PCŚDM zaprojektował ciekawe logo z sylwetką kościoła Chrystusa Króla – to cegiełka na organizację wydarzenia. 26 czerwca i 3 lipca 2016 r. wolontariusze po Mszach św. rozprowadzali koszulki z logo i inne gadżety, wspierające budżet organizacyjny. Dobrze zapracowali na wyjątkowy czas, który właśnie się dzieje.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katechezy dla młodzieży

Niedziela sandomierska 32/2016, str. 1

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Archiwum ks. Adama Stachowicza

Raniżów tu jest

Raniżów tu jest

Młodzi pielgrzymi podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie uczestniczyli w katechezach głoszonych przez biskupów w kościołach, salach katechetycznych, halach sportowych i stadionach. Rozważania dotyczyły przesłania na temat Bożego Miłosierdzia. W kościele pw. Bożego Miłosierdzia katechezę głosił bp Krzysztof Nitkiewicz. Zauważył, że obecne czasy naznaczone są piętnem wojen, aktów terrorystycznych oraz ucisku najuboższych. To również czas, w którym wielu, chociaż czyni zło, uważa się za czystych i sprawiedliwych. Pomimo tego, a może właśnie dlatego, Bóg ukazał w całej pełni swoje miłosierdzie: objawienia św. Faustyny, nauczanie i postawa papieży, rozwój działalności charytatywnej i wolontariatu... Zdaniem biskupa, miłosierdzie wynika z natury samego Boga, który nie posłał swojego Syna, aby świat potępił, ale by świat został przez Niego zbawiony. Miłosierdzie jest bowiem imieniem i centralnym punktem tożsamości Boga. On przede wszystkim kocha człowieka, nie zważa na koszty, na wzajemność. Pierwszy wychodzi z inicjatywą. Nie oznacza to akceptacji grzechu. Pan Jezus nazywa go po imieniu i napiętnowuje złe czyny, jednak nigdy nie potępia człowieka, który je popełnił. Jeśli karci, to skarcenie ma charakter wychowawczy, leczniczy. Nie jest odrzuceniem, ale daniem szansy, żeby wszystko w naszym sercu wróciło na właściwe miejsce. Ostatecznie sam człowiek decyduje, jaką drogę wybierze. Na koniec bp Nitkiewicz mówił do młodzieży o osobistym doświadczeniu Bożego Miłosierdzia. – Ile razy uświadamiam sobie jego ogrom, odczuwam w sercu pragnienie odrzucenia tego, co złe i rozpoczęcie nowego życia. Zachęcam również każdego z was, abyście stale dokonywali podobnego odkrycia, zaczynając od uświadomienia sobie własnych grzechów i tego, co dokonuje się w sakramencie pokuty. Wiadomość o tym, jak bardzo Bóg mnie kocha, musi dotrzeć do mojego serca i umysłu. To zmienia wszystko – podkreślał biskup. Po katechezie młodzi uczestniczyli we Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję