Reklama

Głos z Torunia

Pierwsi pielgrzymi na ŚDM

Miesiące oczekiwań, tysiące telefonów i e-maili, wiele godzin pracy, by przygotować diecezję toruńską na przyjęcie pielgrzymów. Pierwszą odpowiedzią na te starania jest 30-osobowa grupa pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży z Gabonu, która przyleciała 7 lipca do Warszawy, a stamtąd pod opieką o. Pedro Monteiro Delfima CSSp udała się do Lidzbarka Welskiego. Młodzież z Gabonu przebywa teraz w naszej diecezji, a 25 lipca uda się na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem do Krakowa. Gabończycy są pierwszą w Polsce grupą zagranicznych pielgrzymów przybyłych na ŚDM i jedną z 12 grup zagranicznych, które w lipcu odwiedzają diecezję toruńską

Niedziela toruńska 30/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Ks. Paweł Borowski

Grupa z Gabonu w Lidzbarku Welskim

Grupa z Gabonu w Lidzbarku Welskim

W Lidzbarku Welskim pielgrzymi z Gabonu przebywali 3 dni. Gościła ich parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętych Aniołów Stróżów z proboszczem ks. kan. Marianem Wiśniewskim oraz Urzędem Miasta Lidzbark. Wśród atrakcji zapewnionych Gabończykom było m.in. zwiedzanie Muzeum Przyrody Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu, Warmińsko-Mazurskiego Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku czy wieczorny spacer Promenadą Lidzbarską.

Po Lidzbarku Welskim grupę z Gabonu ugościli również mieszkańcy: Kowalewa Pomorskiego, Jabłonowa Pomorskiego, Górzna, Nowego Miasta Lubawskiego, Golubia, Unisławia i Chełmży.

W Kowalewie Pomorskim dla pielgrzymów przygotowano noclegi u rodzin, by w ten sposób pokazać, jak na co dzień wygląda życie w polskim domu. W Kowalewie Pomorskim nie zabrakło też minifestynu, spotkania z władzami miasta, zwiedzania, wspólnej modlitwy Apelem Jasnogórskim czy Koronką do Miłosierdzia Bożego. W tym czasie odbyły się również piknik i czuwanie w Wielkiej Łące prowadzone przez młodzież ze wspólnoty Wojownicy Pana, która m.in. zaprezentowała pantomimę ewangelizacyjną. Uczono się także wspólnie śpiewać pieśni w języku francuskim.

Jabłonowo Pomorskie zaproponowało pielgrzymom m.in. nawiedzenie miejscowych świątyń i sanktuarium bł. Marii Karłowskiej.

W Górznie Gabończycy modlili się podczas Mszy św., spędzili czas na plaży oraz na warsztatach ceramiki. Stamtąd udali się do Nowego Miasta Lubawskiego, a następnie do Golubia, gdzie zorganizowano dla nich wizytę w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, wyjazd do sanktuarium w Oborach, Mszę św. i spływ kajakowy. W Unisławiu m.in. zwiedzili Astrobazę.

Aktualnie już od 20 lipca Gabończycy przebywają w Chełmży, która przygotowała dla nich wiele atrakcji, m.in. 1. Charytatywny Bieg Miłosierdzia im. bł. Juty z Chełmży do Bielczyn, czuwanie modlitewne w bazylice konkatedralnej pw. Świętej Trójcy, Mszę św. i spotkanie misyjne, na którym obecne będą także grupy z Zambii i Kamerunu, oraz Festyn Rodzinny.

Reklama

W wypowiedziach Gabończyków bardzo często pojawia się postać św. Jana Pawła II. Podkreślają, że chcieli przyjechać do Polski na ŚDM, gdyż pragną poznać kraj papieża, który zainaugurował spotkania młodzieży świata. Czerpiąc z naszego doświadczenia wiary, chcą jednocześnie dzielić się swoim młodym Kościołem: – Chcemy wam pokazać, jak my sławimy Jezusa pieśnią, tańcem. Chcemy was zarazić naszą radością i energią – mówi Leila z Gabonu.

22 i 23 lipca wszystkie grupy młodzieży goszczące w naszej diecezji spędziły czas w Toruniu.

2016-07-21 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pytanie o bezpieczeństwo Światowych Dni Młodzieży

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Heiko Barth/pl.fotolia.com

Szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży, które w lipcu odbędą się w Polsce to z punktu widzenia terrorystów bardzo atrakcyjne cele - przestrzega dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Krzysztof Liedel. Służby będą musiały włożyć dużo pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo ich uczestnikom - dodaje.

Liedel podkreśla, że zarówno Światowe Dni Młodzieży, jak i szczyt NATO „z punktu widzenia propagandowego, medialności oraz efektu psychologicznego, który mogliby osiągnąć terroryści, są bardzo atrakcyjnym celem”. Dlatego, jak ocenia, „na pewno będzie wzrost zagrożenia, służby w naszym kraju będą musiały stanąć na wysokości zadania i włożyć dużo pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom tych imprez”.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję