Reklama

Niedziela Wrocławska

Światowe Dni Młodzieży 2016

Modlitwa i radość w jedności

Kulminacyjnym dniem dla pielgrzymów z całego świata, którzy przyjadą do archidiecezji wrocławskiej na Dni w Diecezjach, będzie sobota

Niedziela wrocławska 30/2016, str. 5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Tomasz Lewandowski

Młodzi ludzie podczas Singing Europe na stadionie miejskim

Młodzi ludzie podczas Singing Europe na stadionie miejskim

Brama Miłosierdzia

Wrocławski sztab organizacyjny zaplanował w programie tak wiele wydarzeń, że każdy, kto znajdzie się w sercu miasta – na Ostrowie Tumskim – znajdzie swoje miejsce i wybierze formę spędzenia tego dnia. Już od rana od 9.30 na Ostrów zaczną przybywać pierwsze grupy pielgrzymów z opiekunami. Jednym z ważniejszych celów ich przybycia będzie przejście przez Bramę Miłosierdzia – czyli bramę wrocławskiej katedry i zanurzenie się w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Co kwadrans do katedry będą wchodziły kolejne grupy z towarzyszeniem diakonii muzycznej. W świątyni modlitwy zaplanowano w co najmniej sześciu językach w zależności od grupy oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Polscy święci

Oprócz wejścia do katedry na całym Ostrowie zaplanowano aż 17 różnych wydarzeń i akcji, z czego dwie na tyle dynamiczne, że będą się działy na całej wyspie. – Pojawią się ludzie z wrocławskich wspólnot przebrani za polskich świętych. Spacerując po Ostrowie będą opowiadać o tych osobach spotkanym pielgrzymom i promować polską duchowość – opowiada Dorota Wodzińska ze Sztabu ŚDM.

Spowiedź, film i quiz

Na trzech scenach będą prowadzone koncerty uwielbienia, przerywane świadectwami i kerygmatami za pomocą języków ponadnarodowych: pantomimy i muzyki. W kościele św. Bartłomieja kapłani będą służyć sakramentem spowiedzi w pięciu językach. Modlitwę w kościele na Piasku przygotuje grupa Taizé. Wspólnota Mamre Przymierze Rodzin będzie służyć modlitwą wstawienniczą w obu tych kościołach. Do auli PWT pielgrzymi są zaproszeni na projekcje filmów ewangelizacyjnych i mówiących o problemach młodych ludzi – m.in. filmy zrobione przez wrocławskich twórców z grupy „2 ryby”. Po seminarium będą oprowadzać klerycy. U sióstr Notre Dame stypendyści z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zaproponują film o Janie Pawle II oraz quiz z nagrodami na temat jego życia i pontyfikatu.

Na trawie przy kawie

Na bulwarze Piotra Włostowica wrocławskie wspólnoty neokatechumenatu opowiedzą swoje świadectwa w różnych językach. Na bardzo luźne rozmowy – nie tylko ewangelizacyjne – zaprasza dominikańska wspólnota 3. Przy kawie, na trawnikach tegoż bulwaru będzie zapraszała do odpoczynku i relaksu, do rozmów i integracji. – Będzie okazja do odpowiedzi na pytania naszych gości o to, jak żyjemy na co dzień, jakimi sprawami się zajmujemy – mówi Dorota Wodzińska.

Reklama

Po łacinie i angielsku

Na scenie bezpośrednio przy katedrze o godzinie 12 metropolita wrocławski abp Józef Kupny rozpocznie Anioł Pański po łacinie, a po nim przemówi do wszystkich pielgrzymów – co będzie tłumaczone na język angielski.

Mapy, punkty informacji, wolontariusze

Każdy z pielgrzymów dostanie mapę, ale gdyby ktoś się zgubił – w trzech punktach na Ostrowie może otrzymać wskazówki. Mapa wydarzeń będzie także wydrukowana na ścianach tych namiotów. Wolontariusze znają swoje zadania, liczymy na współpracę z opiekunami grup – dopowiada koordynatorka tych wydarzeń.

2016-07-21 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja legnicka gotowa na ŚDM

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Archiwum CDF3/Joanna Ślusarek

Diecezja legnicka jest przygotowana na przyjęcie pielgrzymów, którzy przybędą na Światowe Dni Młodzieży. W dniach 20-25 lipca blisko 700 osób przyjedzie do Legnicy, na tzw. Dni w diecezjach. Wszyscy zostaną przyjęci przez rodziny. Będą to głównie młodzi ludzie ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Rosji i Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję