Reklama

Dookoła Polski

2016-07-27 09:05

Wojciech Dudkiewicz
Niedziela Ogólnopolska 31/2016, str. 6

Ludobójstwo, a nie czystka

Wielu Polaków czekało na ustanowienie przez Sejm 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP i oddanie w specjalnej uchwale hołdu „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”. Polskie władze w oficjalnym dokumencie nazwały wreszcie ukraińskie zbrodnie sprzed 73 lat – dokonane na ludności cywilnej głównie na Wołyniu – ludobójstwem i wskazały winowajców: oddziały Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i dywizję SS Galizien. Uchwała miała zostać przyjęta 11 lipca br., ale odłożono ją ze względu na wizytę prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w Warszawie na szczycie NATO. Oceny, która pajawiła się w uchwale, że było to ludobójstwo, Ukraińcy nie akceptują, dlatego w poprzednich latach Sejm używał określenia „czystki etniczne o charakterze ludobójstwa”. Tym razem stało się inaczej. Pos. Michał Dworczyk z PiS, współautor uchwały, tłumaczy, że poprzednie sformułowanie wypaczało prawdę. – Użycie terminu „ludobójstwo” jest zasadne. Wcześniej nie chciano drażnić strony ukraińskiej, ale nie służyło to prawdzie historycznej – mówi.

W pierwszych komentarzach prezydent Poroszenko skrytykował polskie władze za uchwałę. Borys Tarasiuk natomiast, były szef MSZ Ukrainy, w proteście zrezygnował z funkcji szefa międzyparlamentarnej grupy ds. współpracy z Polską.

* * *

Komisja na dwa lata

Nawet dwa lata mogą potrwać prace powołanej właśnie sejmowej komisji śledczej w sprawie afery Amber Gold – przewiduje jej przewodnicząca Małgorzata Wassermann, posłanka PiS (na jej zastępców wybrano Marka Suskiego z PiS i Pawła Grabowskiego z Kukiz’15). Jak powiedziała dziennikarzom, chciałaby, żeby komisja pracowała przez trzy dni w tygodniach, w których odbywają się posiedzenia Sejmu. Prace komisji mają się rozpocząć po wakacjach sejmowych, na początku września. Jak zapowiedziała Małgorzata Wassermann, niektóre jej posiedzenia będą niejawne, a część przesłuchań może się odbywać w formie telekonferencji. Zgodnie z uchwałą o powołaniu komisji, ma ona zbadać prawidłowość i legalność działań podejmowanych wobec Amber Gold przez rząd i najważniejsze resorty, przez podległe mu agencje i urzędników, a także przez prokuraturę, policję i służby specjalne.

Reklama

* * *

Adamowicz pod lupą

Setki tysięcy złotych z niewyjaśnionych źródeł. Notoryczne podawanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Kupowane z tajemniczymi rabatami luksusowe mieszkania w najlepszych punktach miasta i zapominanie o nich przy wypełnianiu oświadczeń majątkowych. Wreszcie wewnętrznie sprzeczne wyjaśnienia” – tak sformułowane w tygodniku „wSieci” zarzuty pod adresem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nie pozostały bez echa. Prokuratura wznowiła śledztwo w sprawie nieujawnienia przez Adamowicza dochodów w wysokości prawie 750 tys. zł. – Jesteśmy zwierzyną łowną. Okres ochronny już minął – skomentował tę decyzję Adamowicz. Postępowanie dotyczy lat 2006-11. W marcu 2016 r. sąd umorzył postępowanie przeciwko prezydentowi Adamowiczowi, ale przychylił się też do wniosku prokuratury i nakazał mu zapłacić 40 tys. zł na cele społeczne. Z kolei w maju prokuratura zaskarżyła ten wyrok.

wd, telewizjarepublika.pl

Rio tylko w TVP

Rozpoczynające się za kilka dni Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro mają być dla Telewizji Polskiej pomysłem na sukces i okazją do nadrobienia słabszej oglądalności. Relacje z igrzysk będą obecne wyłącznie na antenach TVP: TVP1, TVP2 i TVP Sport – łącznie ok. 800 godzin transmisji. TVP Sport przez całą dobę będzie nadawać wyłącznie programy związane z igrzyskami.

Widzowie TVP będą mogli oglądać transmisje z Rio na antenach otwartych od wczesnego popołudnia aż do rana. Każdy start polskiego zawodnika – w eliminacjach, w fazie pucharowej oraz finałowej – będzie pokazany na żywo w TVP1 lub TVP2. Wiadomo już też, że mecze siatkarzy będą transmitowane w TVP1, a szczypiornistów – w TVP2. Do Rio TVP wysyła 45-osobową ekipę. Podczas zmagań w siatkówce, piłce ręcznej i lekkiej atletyce Telewizja Polska będzie dysponowała ministudiami na arenach występów sportowców.

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

2019-07-18 18:00

ks.sk / Katowice (KAI)

W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.

ermpolska.pl

- Ufam, że ks. Wiśniewski podejmie powierzoną sobie funkcję z zasłuchaniem w Słowo Boże, dynamizmem apostolskim i śląską pracowitością – pisze abp Gądecki.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest częścią Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy (Apostolstwa Modlitwy). Opiera się na duchowości czerpiącej z kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Głębokie życie duchowe wzorowane na Sercu Jezusa, głębokie doświadczenie Eucharystii oraz adoracji oraz służba misji Kościoła to istota Eucharystycznego Ruchu Młodych – napisał do ks. Wiśniewskiego ks. Frederic Fornos SJ, międzynarodowy dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy oraz ERM.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest młodzieżową gałęzią Apostolstwa Modlitwy. Został odnowiony dekadę temu, aby duchowe skarby Kościoła trafiały do jak największej ilości osób, zwłaszcza młodych. Aktualnie Ruch jest obecny w 56 krajach na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem