Reklama

Kultura

Papież o edukacji medialnej

Tytuł książki ks. Roberta Nęcka „Edukacja medialna w nauczaniu społecznym papieża Franciszka” już na starcie precyzyjnie informuje czytelnika, o czym będzie mowa. Co prawda sam Papież nie posługuje się fachowym terminem „edukacja medialna”, ale od początku pontyfikatu, a nawet wcześniej, można w jego wypowiedziach zauważyć, że zdaje sobie sprawę z tego, iż współczesna kultura jest ściśle powiązana ze światem mediów. Jak podkreśla recenzent książki ks. dr hab. Adam Maj, prof. KUL: „Media są codzienną i stałą przestrzenią egzystencji współczesnego człowieka”. Papież Franciszek świetnie wyczuwa nową epokę i jej kulturalno-medialne uwarunkowania, korzysta z nowych technologii, ale ma także umiejętność krytycznej oceny mediów.

Reklama

Książka ks. Nęcka ukazuje medialny fenomen Papieża na tle jego nauczania społecznego, w którym zawsze podkreśla, że media mają służyć autentycznemu dialogowi i komunikacji społecznej. W swoim nauczaniu Ojciec Święty często powołuje się na dokument Episkopatów Ameryki Łacińskiej, potocznie nazywanym dokumentem z Aparecidy. Kard. Bergoglio pełnił tam funkcję przewodniczącego komitetu redakcyjnego. Dokument w wielu miejscach ukazuje konieczność wychowania od najmłodszych lat do rozsądnego korzystania ze środków społecznego przekazu, wskazuje potrzebę obecności Kościoła w „prasie, radiu i telewizji, w kinie, na stronach internetowych, forach i wielu innych, aby uobecniać w nich tajemnicę Chrystusa”, kształcenia kościelnych profesjonalistów w zakresie posługiwania się środkami społecznego przekazu, wypowiadania treści religijnych językiem współczesności. Ks. Robert Nęcek analizuje, w jaki sposób wskazania z dokumentu z Aparecidy są promowane i rozwijane w nauczaniu społecznym Papieża, orędziach na kolejne Dni Środków Społecznego Przekazu, adhortacjach apostolskich, zwłaszcza „Evangelii gaudium”, papieskich homiliach, przemówieniach i wypowiedziach na spotkaniach z różnymi środowiskami. Autor doskonale znający teksty papieża Franciszka przekazuje czytelnikowi szeroki zakres treści, które pozwalają poznać koncepcję edukacji medialnej papieża Franciszka.

Ks. Robert Nęcek jest doktorem habilitowanym nauk społecznych, kierownikiem Katedry Edukacji Medialnej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wykładowcą nauki społecznej Kościoła, dziennikarstwa i rzecznictwa prasowego. Od 2005 r. jest rzecznikiem prasowym archidiecezji krakowskiej, a od roku 2010 konsultorem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

* * *

Ks. Robert Nęcek
„Edukacja medialna w nauczaniu społecznym papieża Franciszka”
Wydawnictwo Salwator ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków
tel. (12) 260-60-80; e-mail: wydawnictwo@salwator.com, www.salwator.com

2016-07-27 09:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kresy – zaginiony świat. Wielokulturowość na pograniczu narodów i religii

"Kresy – zaginiony świat. Wielokulturowość na pograniczu narodów i religii" - pod takim tytułem odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Nałęczowskie Spotkania Wschodnioeuropejskie „Willa Kresy” w Nałęczowie. Obrady odbędą się 14 – 15 października 2016 r. w Sali Balowej Pałacu Małachowskich.

- Celem forum naukowego jest przybliżenie dziedzictwa kresowego i odtworzenie niezapomnianej atmosfery wielokulturowości, która cechowała środowiska kresowe przed II wojną światową. Temat kresowości został osadzony w rzeczywistościach podlubelskiego Nałęczowa, którego urokliwy charakter tworzył się w znacznej mierze dzięki przybyszom z dawnych ziem kresowych. Wyniki badań naukowych „kresoznawczych” przedstawią nie tylko badacze z różnych ośrodków akademickich Polski, ale także Ukrainy i Japonii - informuje prof. KUL dr hab. Włodizmierz Osadczy, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję