Reklama

Ich wkład w ŚDM

2016-07-27 14:51

Maria Fortuna-Sudor
Edycja małopolska 31/2016, str. 7-8

Sylwester Adamczyk
Reprezentują różne zespoły, grupy, środowiska... Połączyło ich nagranie Koronki do Bożego Miłosierdzia

W czasie Światowych Dni Młodzieży do krakowskich Łagiewnik przybędą pielgrzymi z różnych stron świata. To tu będą modlić się przed cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego. Wielu z nich odwiedzi Białe Morza, by spotkać się ze św. Janem Pawłem II. Przemierzając drogę między sanktuariami, usłyszą Koronkę do Bożego Miłosierdzia, przygotowaną i nagraną specjalnie na tę okazję.
Z zaangażowanym w realizację projektu ks. Andrzejem Mulką, dyrektorem wydawnictwa „Promyczek”, rozmawia Maria Fortuna-Sudor

MARIA FORTUNA-SUDOR: – Księże Dyrektorze, w jakich okolicznościach pojawił się pomysł na projekt?

KS. ANDRZEJ MULKA: – Pomysł wyszedł od organizatorów ŚDM. Idea była taka, aby tę strefę między sanktuariami w jakiś sposób przygotować, aby muzyka wypełniała tę przestrzeń i nastrajała młodych ludzi do modlitwy, do zadumy. Organizatorzy zwrócili się do Piotra Pałki (kompozytor, dyrygent, śpiewak – przyp. red.), aby on skomponował muzykę do Koronki Bożego Miłosierdzia. A ponieważ już wcześniej przy kilku nagraniach współpracowałem z Piotrem, więc zaproponowałem pomoc od strony logistycznej.

– Nie można było wykorzystać Koronki nagranej przez Promyczki Dobra na płycie „Ufamy Tobie”?

– Pomyślałem, że to powinno być dzieło młodzieży, a nie dzieci. Poza tym, biorąc pod uwagę rangę wydarzenia, doszedłem do wniosku, że ten projekt warto zrealizować z większym rozmachem. I zaproponowałem współpracę ze sprawdzoną już Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza. Miałem też na uwadze bardzo zdolnego, młodego aranżera, Adama Goika z Katowic, który przygotował świetne aranżacje dla orkiestry. Co warto podkreślić, to był jego wkład, prezent dla ŚDM.

– Z myślą o nagraniu powstał całkiem nowy zespół...

– Specjalnie dla tego projektu utworzyliśmy chór. W jego skład weszli przedstawiciele różnych grup młodzieżowych, zespołów muzycznych, regionalnych, tanecznych. Chętnie też zaangażowały się osoby luźno związane z muzyką, np. młodzi mistrzowie sportu, młodzież bierzmowana, maturzyści, młodzież z Podegrodzia, dziękująca za kanonizację ojca Papczyńskiego, bocheńscy harcerze i przedstawiciele domu dziecka. Ponadto osoba niepełnosprawna, dwie siostry zakonne i kapłan.

– Jak wyglądały przygotowania?

– Osoby uczestniczące w projekcie bardzo się w niego zaangażowały. Nie ukrywam też, że dużą pomoc stanowiły najstarsze Promyczki Dobra, a także absolwentki zespołu. Nad całością czuwali profesjonaliści. Próby prowadziła Maria Biel, dyrygent sądeckiej szkoły muzycznej, której bardzo pomagała Kasia Rogal, prowadząca sądecką scholę ŚDM, a nagrania, realizowane w studiu Straży Granicznej w Nowym Sączu przez Aleksandra Wilka z Krakowa, nadzorował kompozytor Piotr Pałka.

– Uczestnicy ŚDM usłyszą Koronkę nagraną w 9 językach?

– Zależy nam na tym, aby pielgrzymi przemierzający drogę pomiędzy sanktuariami usłyszeli chociaż fragment Koronki w swoim ojczystym języku. Pierwszy dziesiątek został nagrany po angielsku, w jednogłosie. Temu śpiewowi towarzyszy Orkiestra Straży Granicznej. Trzy kolejne dziesiątki są odmawiane w kilku wersjach językowych. W tej podstawowej usłyszymy język włoski, rosyjski i hiszpański. Zrobiliśmy jeszcze 6 dodatkowych opcji, gdzie te 3 dziesiątki się zmieniają, jeśli chodzi o języki. Pielgrzymi usłyszą więc fragment Koronki po białorusku, ukraińsku, niemiecku, francusku, portugalsku. Natomiast ostatni dziesiątek zabrzmi w czterogłosie po polsku, a chórowi towarzyszy kwartet smyczkowy Dellarte. W 9 językach nagraliśmy również antyfonę „Jezu, ufam Tobie!”. A modlitwy wstępne, czyli „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i „Wierzę w Boga Ojca” są nagrane po łacinie. I tu nam pomógł ks. dr Robert Groch – wykładowca oddziału tarnowskiego UPJPII.

– Nagranie gotowe. Warto było angażować się w jego realizację?

– Warto, bo po raz kolejny przekonałem się, jak wspaniali są młodzi ludzie. Osoby, które zaprosiliśmy do udziału w projekcie, z wielkim zapałem i entuzjazmem zaangażowały się w nagranie Koronki. Nie szczędziły czasu, nie oczekiwały pochwał i podziękowań. To był ich wkład w tegoroczne ŚDM. Dla mnie to również wielkie przeżycie, bo nie liczyłem na to, iż będę mógł tak bezpośrednio zaangażować się w te przygotowania. Przecież zajmuję się duszpasterstwem dzieci.
Poza tym bardzo się cieszę, że spontanicznie utworzony chór młodzieżowy zaśpiewa Koronkę w Łagiewnikach w piątek 29 lipca o godz. 15, w przeddzień przyjazdu Ojca Świętego Franciszka do sanktuarium, a efekt naszej pracy będzie towarzyszył pielgrzymom ŚDM od wtorku do piątku. Czyż to nie jest powód do satysfakcji?

Tagi:
wywiad ŚDM w Krakowie

Reklama

Campus Misericordiae: obchody 3. rocznicy ŚDM

2019-07-26 12:09

luk / Wieliczka (KAI)

Już po raz trzeci mieszkańcy Wieliczki oraz przyjezdni upamiętnią spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata, które odbyło się na Campus Misericordiae w 2016 r. W wydarzeniu weźmie udział emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Fot. screenshot/TVP

Obchody rozpoczną się w sobotę 27 lipca o godz. 19:00 - w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach odprawiona zostanie Eucharystia, po której wyruszy uroczysta pielgrzymka na Campus Misericordiae. Pielgrzymom będzie towarzyszyła figura Matki Bożej Loretańskiej.

- Ta kilkukilometrowa trasa ma pomóc nam przypomnieć sobie te wyjątkowe chwile braterstwa oraz radości wiary sprzed trzech lat, zwłaszcza słowa Ojca Świętego, które kierował tutaj do młodych chrześcijan z całego świata - zapowiada burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Następnie, około 21:00 na scenie plenerowej odbędzie się koncert uwielbienia, podczas którego wystąpią Play&Pray oraz Chór Gospel Voice. Na miejscu będzie obecny kard. Stanisław Dziwisz.

Odprawiona zostanie też Droga Krzyżowa. Dopełnieniem sobotniego wieczoru będzie zapalenie świec. - Będzie to symboliczny Płomień dla Młodych z wszystkich kontynentów globu jako podziękowanie za to, że 3 lata temu byli razem z nami i swego rodzaju znak pokoju i jedności - tłumaczy burmistrz.

Przez ostatnie lata na Campus Misericordiae stworzono wyjątkową przestrzenią nie tylko dla turystów, ale także dla lokalnej społeczności - działa tu Domu Miłosierdzia i Dom Chleba, z którego Caritas rozwiózł tony żywności dla ubogich. Jest również park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą 30 lipca 2016 r. przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie podczas ŚDM w Polsce. Cały czas trwa rozbudowa tej przestrzeni.

- Obecnie prowadzone są prace budowlane dotyczące Domu Młodych. Budynek zaprojektowano jako miejsce informacyjno-wspomnieniowe o ŚDM 2016. Powstanie w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i zatrzymać - opisuje Artur Kozioł.

Obchody 3. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Brzegach zakończą się w niedzielę, 28 lipca. O godz. 19.00 na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Msza św. polowa z oprawą muzyczną Chóru „Solnego Uwielbienia”, a po niej na scenie plenerowej dla przybyłych wystąpi największa kapela góralska w Polsce "Mała Armia Janosika". Wcześniej będzie można wziąć udział w Festiwalu „Poznajemy Kulturę Europy” z udziałem zespołów z Polski i Grecji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zwyczaje ważniejsze od Boga

2019-11-19 12:16

Bp Andrzej Przybylski
Niedziela Ogólnopolska 47/2019, str. 20

Przyjęliśmy pobożne tradycje i zwyczaje, a zgubiliśmy w nich żywego Boga

Agnieszka Bugała
To Bóg wymyślił małżeństwo i tylko On może je naprawić

Mamy dużo kościelnych zwyczajów. Największe rzesze przychodzą do kościoła wtedy, gdy coś się dzieje, i to takiego, z czym wzrastaliśmy niemal od dziecka. Jeszcze lepiej, kiedy to pobożne wydarzenie przedłużone jest biesiadowaniem. Bo jak tu nie iść do kościoła w Wielką Sobotę, kiedy święcą pokarmy? Jak nie pojawić się na Pasterce, kiedy tak nostalgicznie brzmią kolędy, i jak nie podzielić się opłatkiem, bez którego trudno sobie wyobrazić Wigilię? Lubimy, kiedy na Mszy św. sypią popiół na głowę, święcą palmy albo przykładają dwie świece do szyi, żeby leczyć choroby gardła. Podobnie jest z I Komunią św., chrztem czy sakramentem małżeństwa. Pierwszeństwo w przygotowaniu do tych najważniejszych spotkań z Bogiem mają rzeczy, które... z Bogiem niewiele mają wspólnego. Chyba każdy duszpasterz marzy dziś o tym, żeby zamiast o sukienkach i garniturach móc poważnie i wyczerpująco porozmawiać z rodzicami i dziećmi o prawdziwej obecności Boga w Eucharystii; żeby zamiast ustalać kwestię dekoracji kościoła móc z młodymi szczerze porozmawiać o małżeństwie i o tym, jak żyć, żeby działanie tego sakramentu nie skończyło się po kilku miesiącach. Nawet nie zauważyliśmy, jak zaczęło nam być wszystko jedno, czy mówimy o chrzcie czy o chrzcinach – a może nawet to drugie stało się ważniejsze niż sam sakrament? I pomyśleć, że wszystkie te zwyczaje powstały dzięki Bogu, dla Boga i ze względu na Niego. W Bogu są ich moc, skuteczność działania i całe piękno. Bóg był potrzebny, żeby zaistniały i nabrały rangi – a teraz można już Panu Bogu podziękować, bo my postanowiliśmy je sobie przywłaszczyć i zorganizować po swojemu. Przyjęliśmy pobożne tradycje i zwyczaje, a zgubiliśmy w nich żywego Boga.

W pewnej parafii podczas całodziennego wystawienia Najświętszego Sakramentu ktoś wykradł monstrancję z Panem Jezusem. Kiedy proboszcz z ogromnym bólem w sercu i ze łzami w oczach wzywał swoich parafian do modlitwy przebłagalnej za tę profanację, usłyszał dziwne pocieszenie jednej z parafianek: „Niech ksiądz tak nie rozpacza, wprawdzie monstrancja była ładna i bardzo droga, ale szybko złożymy się na nową!”. Zwyczaje stają się ważniejsze od samego Boga, a przecież one mają znaczenie tylko wtedy, kiedy dzięki nim spotykamy się z żywym Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki - komisja artystyczna - bp Michał Janocha - komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik - komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz - komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski - sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak - sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski - sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński - sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda - komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz - komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon - komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński - komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro - komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem