Reklama

Dookoła Polski

2016-08-03 09:27

Wojciech Dudkiewicz
Niedziela Ogólnopolska 32/2016, str. 52

Plus dla demografii

Opublikowane przez GUS dane – że w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci, zawieranych jest więcej małżeństw, a ubywa rozwodów – są optymistyczne. To ważne z punktu widzenia demografii, bo więcej dzieci rodzi się zawsze w związkach formalnych. Eksperci uważają, że dzięki programowi „Rodzina 500+” w Polsce panuje dobry klimat wokół rodziny. I to ona sprawia, że Polacy chętniej formalizują związki i decydują się na dzieci.

Program ma też wyraźny wpływ na koniunkturę gospodarczą. Pokazuje to wzrost konsumpcji nakręcającej gospodarkę. Przyznają to m.in. szefowie wielkich sieci sklepowych. – Biedronka była przygotowana do tego, aby wykorzystać efekt programu „500+” i spodziewamy się jego pozytywnego wpływu na wyniki w przyszłości – twierdzi Ana Luisa Virginia z największej sieci detalicznej w Polsce.

Program, który jest krokiem w dobrym kierunku, nie zapewni jednak znaczącej zmiany w zagrożonej katastrofą demograficzną Polsce. Współczynnik dzietności w Polsce, który wynosi 1,3, może dzięki niemu przekroczyć 1,5 dziecka na rodzinę. To jednak za mało: żeby odbywała się płynna zmiana pokoleniowa, musi przekroczyć 2. Zdaniem demografów, jeśli do 2060 r. nic się nie zmieni w tym zakresie, wydolność straci polski system ubezpieczeń; nie będzie zapewnione wypłacanie emerytur.

Reklama

* * *

Pospieszyli się

Decyzja Komisji Europejskiej, która przyjęła kolejne zalecenia dla Polski, w związku z konfliktem wokół Trybunału Konstytucyjnego i nowej ustawy o TK, nie mogła pozostać bez echa. Polska ma 3 miesiące na zastosowanie się do wskazówek Komisji, wśród których znalazło się m.in. zalecenie wykonania wyroków TK o wyborze sędziów i konstytucyjności tzw. ustawy naprawczej. Polskie MSZ wydało w tej sprawie specjalne oświadczenie. „Działania KE podjęte przed wejściem w życie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym są zdecydowanie przedwczesne. Narażają KE na utratę autorytetu, koniecznego do pełnienia opisanych w traktatach funkcji” – czytamy w oświadczeniu. Według resortu, nowa ustawa o TK „ma wprowadzić w życie liczne rozwiązania ustrojowe, które są całkowicie zgodne z europejskimi standardami funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego, w tym z szeregiem zaleceń Komisji Weneckiej”.

* * *

Źródło inspiracji

Powinno być źródłem dumy i inspiracji” – napisał o Powstaniu Warszawskim prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości w 72. rocznicę jego wybuchu. Uroczystości miały sporo odniesień do współczesności. Jak podkreślił prezydent, Polacy stanęli do walki ponad podziałami. „Wiedzieli doskonale, że tylko w wolnej Polsce mogą się ziścić ich pragnienia i nadzieje, aspiracje i marzenia. Istnienie różnic w demokratycznym społeczeństwie jest wszak naturalne i nieuniknione. (...) Musimy jednak zawsze pamiętać, że wszystkich nas łączy wolna Polska, że to jej, naszej ojczyźnie, chcemy służyć najlepiej, jak potrafimy” – napisał prezydent. Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci, którego treść została nieco zmieniona. Do nazwisk powstańców dodano nazwiska tych, którzy nie szczędzili wysiłków, by pamięć o powstaniu nie uległa zatarciu. Znaleźli się wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

* * *

Złoto w żużlu

Zdobycie przez Polaków drużynowego Pucharu Świata w żużlu podbudowało polskich sportowców, którzy wystąpią na rozpoczynających się właśnie igrzyskach w Rio de Janeiro. Choć żużel nie jest dyscypliną olimpijską, wielu polskich olimpijczyków, m.in. członkowie reprezentacji siatkarzy, śledzi wyczyny mistrzów motoru. Drużynowy Puchar Świata, uznawany też za mistrzostwo świata, Polacy zdobyli po raz siódmy. W finale, w Manchesterze, po skutecznej jeździe w ostatnich biegach wyprzedzili Brytyjczyków, Szwedów i Australijczyków. Walka trwała do końca, w ostatniej serii Polacy zdobyli aż 11 punktów z 12 możliwych. – Kiedyś to Tomek Gollob i Jarek Hampel decydowali o wyniku, dziś mamy młodych zawodników. Średnia wieku tego zespołu to 23,5 roku – podkreśla Marek Cieślak, trener żużlowej reprezentacji. – Nikt nie miał tak młodego składu. Dlatego radość po takim zwycięstwie jest tym większa.

Reklama

Symbole i zwyczaje Adwentu

Małgorzata Zalewska
Edycja podlaska 49/2002

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Bożena Sztajner

Wieniec adwentowy

W niektórych regionach naszego kraju przyjął się zwyczaj święcenia wieńca adwentowego. Wykonywany on jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, Adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.

Świeca roratnia

Świeca jest symbolem chrześcijanina. Wosk wyobraża ciało, knot - duszę, a płomień - światło Ducha Świętego płonące w duszy człowieka.
Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zielona gałązka przypomina proroctwo: "Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański..." (Iz 11, 1-2). Ta starotestamentalna przepowiednia mówi o Maryi, na którą zstąpił Duch Święty i ukształtował w Niej ciało Jezusa Chrystusa. Jesse był ojcem Dawida, a z tego rodu pochodziła Matka Boża.

Roraty

W Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: Rorate coeli, desuper... (Niebiosa spuśćcie rosę...). Rosa z nieba wyobraża łaskę, którą przyniósł Zbawiciel. Jak niemożliwe jest życie na ziemi bez wody, tak niemożliwe jest życie i rozwój duchowy bez łaski. Msza św. roratnia odprawiana jest przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu, zanim przyszedł Chrystus - Światłość prawdziwa. Na Roraty niektórzy przychodzą ze świecami, dzieci robią specjalne lampiony, by zaświecić je podczas Mszy św. i wędrować z tym światłem do domów.
Według podania zwyczaj odprawiania Rorat wprowadziła św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego. Stały się one jednym z bardziej ulubionych nabożeństw Polaków. Stare kroniki mówią, że w Katedrze na Wawelu, a później w Warszawie przed rozpoczęciem Mszy św. do ołtarza podchodził król. Niósł on pięknie ozdobioną świecę i umieszczał ją na lichtarzu, który stał pośrodku ołtarza Matki Bożej. Po nim przynosili świece przedstawiciele wszystkich stanów i zapalając je mówili: "Gotów jestem na sąd Boży". W ten sposób wyrażali oni swoją gotowość i oczekiwanie na przyjście Pana.

Adwentowe zwyczaje

Z czasem Adwentu wiąże się szereg zwyczajów. W lubelskiem, na Mazowszu i Podlasiu praktykuje się po wsiach grę na ligawkach smętnych melodii przed wschodem słońca. Ten zwyczaj gry na ligawkach związany jest z Roratami. Gra przypomina ludziom koniec świata, obwieszcza rychłe przyjście Syna Bożego i głos trąby św. Michała na Sąd Pański. Zwyczaj gry na ligawkach jest dość rozpowszechniony na terenach nadbużańskim. W niektórych regionach grano na tym instrumencie przez cały Adwent, co też niektórzy nazywali "otrembywaniem Adwentu". Gdy instrument ten stawiano nad rzeką, stawem, lub przy studni, wówczas była najlepsza słyszalność.
Ponad dwudziestoletnią tradycję mają Konkursy Gry na Instrumentach Pasterskich (w tym także na ligawkach) organizowane w pierwszą niedzielę Adwentu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W tym roku miała miejsce już XXII edycja tego konkursu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem