Reklama

Z Polski

26 sierpnia 2016 roku wszystkie polskie parafie zawierzają się Matce Bożej

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia br. polskie parafie dokonają Aktu Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski. Jest to kolejny etap obchodów 1050-lecia Chrztu Polski.

Pierwszy etap zawierzenia miał miejsce w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski 3 maja br. Wtedy to biskupi polscy wraz z zebranymi na Jasnej Górze wiernymi dokonali Aktu Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Padły wówczas głębokie słowa: „(...) oddajemy dzisiaj w Twoją wieczystą, macierzyńską niewolę miłości wszystkie dzieci Boże ochrzczonego Narodu i wszystko, co Polskę stanowi”. Nowy akt zawierzenia razem z podobnym aktem z 1966 r. został umieszczony w specjalnej tubie obok Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Drugi etap zawierzenia obejmuje wszystkie parafie Kościoła katolickiego w Polsce i na emigracji. Akt Zawierzenia zostaje ponowiony w parafiach w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia br. Komisja Duszpasterska Konferencji Episkopatu Polski zaproponowała, by bezpośrednim przygotowaniem do niego stały się celebracje słowa Bożego w dniach 23-25 sierpnia. Ideą przewodnią tych dni są trzy cnoty Boskie: wiara, nadzieja i miłość.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to okazja do dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach naszego Narodu. Dlatego w Akcie Zawierzenia z 26 sierpnia br. zwracamy się do Matki Bożej słowami: „Przyjmij, nasza Matko i Królowo Polski, ten akt zawierzenia i oddania naszej parafii. Niech będzie on odpowiedzią na Twoją matczyną miłość do naszego Narodu i każdego z nas. Niech w Twoim Niepokalanym Sercu na nowo odsłoni się dla wszystkich światło zbawczej nadziei”.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Akt Zawierzenia Parafii Matce Bożej Częstochowskiej Królowej Polski z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski

Wielka Boga-Człowieka Matko, Niepokalana Dziewico Maryjo,
Matko Kościoła i Królowo Polski, Matko naszego zawierzenia!

Reklama

W obliczu Boga, w Trójcy Świętej Jedynego,
oddajemy dzisiaj w Twoją wieczystą i macierzyńską niewolę miłości naszą parafię, kapłanów, osoby konsekrowane, małżeństwa i rodziny,
ojców i matki, dzieci i młodzież, ludzi starszych, chorych i samotnych,
wspólnoty, grupy i wszystkie dzieci Boże.
Jesteśmy przekonani, że Ty, o Bogurodzico Maryjo, jesteś dla każdego z nas
przedziwną pomocą i obroną na drogach chrzcielnej wierności Chrystusowi.

Oddani Tobie w niewolę pragniemy czynić w naszym życiu osobistym,
rodzinnym i parafialnym nie wolę własną, ale wolę Twoją i Twojego Syna.
Postanawiamy jak najwierniej naśladować przykład Twojego życia:
Twoją wiarę, nadzieję i miłość, wyrażające się w służbie Bogu i ludziom,
w trosce o zbawienie każdego człowieka.

Matko Boga i człowieka, oddając się Tobie, przyrzekamy coraz bardziej
rozwijać w każdym z nas osobiście przymierze chrzcielne z Bogiem.
Chcemy otwierać się na światło wiary, która rodzi się ze słuchania Bożego Słowa i owocuje świadectwem życia.
Pragniemy głosić Ewangelię przez przykład życia zakorzenionego w Chrystusie i przeżywanego w codzienności,
przez zaangażowanie w pracę, kulturę, sztukę i naukę,
przez wypełnianie obowiązków rodzinnych, społecznych.
Chcemy stać się budowniczymi pokoju w rodzinie, parafii, Ojczyźnie i świecie.

Przyjmij, nasza Matko i Królowo Polski, ten akt zawierzenia i oddania naszej parafii.
Niech będzie on odpowiedzią na Twoją matczyną miłość
do naszego Narodu i każdego z nas.
Niech w Twoim Niepokalanym Sercu na nowo odsłoni się dla wszystkich
światło zbawczej nadziei.
Amen.

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Kościół jest w drodze. Choć idzie utartymi szlakami, to jednak zawsze do nowych czasów.

Krótko

• Papież Franciszek przesłał do kard. Stanisława Dziwisza specjalny list z wyrazami wdzięczności za Światowe Dni Młodzieży w Polsce.

• Prymas Polski abp Wojciech Polak w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nałożył papieskie korony, poświęcone przez Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze, na gotycką figurę Madonny Wągrowieckiej.

• Piekary Śląskie, jak co roku, stały się miejscem dorocznej stanowej pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Przewodniczył jej 21 sierpnia metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W Eucharystii uczestniczyli także premier Beata Szydło oraz przedstawiciele władz samorządowych. Homilię podczas Mszy św. wygłosił metropolita morawski abp Jan Graubner. Zachęcał on pątniczki do tego, aby przekazywały swoim dzieciom wiarę, a nie tylko tradycję. – Mówcie im o Bogu i jego działaniu w waszym życiu – zaapelował. (Za tydzień wrócimy do tematu).

• Karol Tylenda, wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych, złożył rezygnację. Z ramienia Agencji był on odpowiedzialny za organizację aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Dymisja została przyjęta przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.

• Na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim Rosja stawia zasieki, płot i rozciąga drut kolczasty. Płot zaczęto budować niemal 2 miesiące temu, kiedy przed szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie wprowadzono zawieszenie małego ruchu granicznego.

• Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie zorganizowało w dniach 16-18 sierpnia br. spotkania dla wolontariuszy, którzy chcieliby jeździć rowerami tandemowymi z osobami niewidomymi. Youhanna X (Jan), prawosławny patriarcha Antiochii i całego Wschodu, złożył wizytę w Polsce w dniach 16-22 sierpnia br. W Polsce potwierdzono dwa pierwsze zakażenia wirusem Zika. Wirus został wykryty u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-08-24 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję