Reklama

Z Polski

Gdańsk

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Główne obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się 31 sierpnia br. od uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, które odbyło się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Na spotkaniu pojawili się członkowie związku, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych. Obecni byli również prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

– Solidarność nie przetrwałaby, a może nawet by nie powstała, gdyby nie Jan Paweł II i jego pierwsza pielgrzymka do Polski – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas inauguracji rocznicowego posiedzenia. Mówił o dzisiejszym znaczeniu Solidarności i apelował o respektowanie praw pracowniczych i karanie tych, którzy je łamią. Mowa była o postulatach, które nadal są aktualne, m.in. o walce o wolne niedziele, bo, jak powiedział „niedziela jest dla Boga i rodziny”. – Chylę czoło przed wszystkimi bohaterami tamtych lat. Przed tymi, którzy ucierpieli, i tymi, którzy stracili życie – powiedział do zebranych prezydent RP Andrzej Duda. Odniósł się też do dzisiejszych podziałów politycznych w naszym kraju: – Podziały są normalne w dzisiejszym życiu publicznym, ale ważne, byśmy mieli punkty wspólne. Ta Sala BHP jest takim punktem – stwierdził.

Reklama

Mszę św. z okazji rocznicy Sierpnia’80 w gdańskiej bazylice św. Brygidy odprawił abp Sławoj Leszek Głódź. Upomniał się o wolną niedzielę, przypominając, że takie oczekiwanie znalazło się wśród postulatów stoczniowców w 1980 r. – Już czas, żeby niedziela została zwrócona ludziom, bo wolna niedziela im się należy – powiedział. Arcybiskup Głódź podziękował Andrzejowi Dudzie i Beacie Szydło za wprowadzenie ustaw, które poprawiają byt polskiego społeczeństwa.

KAI

W eterze

Polskie Radio 24

W paśmie UKF oraz cyfrowo zaczęło nadawać Polskie Radio 24. To jedyna publiczna informacyjna antena radiowa w kraju. To radio mówione, ale bardzo dynamiczne – mówią o nim jego twórcy. Dyrektorem i redaktorem naczelnym jest Michał Chodurski, a jego zastępcą Tomasz Kuc. Do tej pory Polskie Radio 24 nadawało w Internecie i w technologii cyfrowej DAB+. – Dziś otwiera się nowy etap w historii Polskiego Radia – mówiła na konferencji prasowej prezes publicznego radia Barbara Stanisławczyk. Podkreśliła, że nowa stacja będzie blisko ludzi, dla ludzi i dla społeczeństwa. – Polskie Radio 24 będzie informować o wszystkim, co dzieje się w Polsce i na świecie, będzie towarzyszyć ludziom, sprawom – mówiła prezes. Zaznaczyła, że nowa stacja to nie tylko informacja, ale także publicystyka i debata publiczna. Na antenie Polskiego Radia 24 będzie można usłyszeć m.in. „Stronniczy przegląd prasy”, prezentowany przez dziennikarzy pięciu najważniejszych dzienników, „24 pytania: Rozmowy poranka 24” i felietony. Ramówkę wzbogacą m.in. programy zatytułowane: „Rozpruwacz kulturalny”, „Konsument i rynek”, „Życie nie tylko sportowe”, „Wszystko jest historią”.

Red.

Luciny

Ulica Ojca Jana Góry

Pierwsza w Polsce ulica nazwana imieniem dominikańskiego duszpasterza o. Jana Góry jest w miejscowości Luciny k. Śremu, w województwie wielkopolskim. Oficjalne nadanie ulicy imienia odbyło się w niedzielę 4 września br. W uroczystości wziął udział duszpasterz lednicki o. Wojciech Prus, a także przedstawiciele wspólnoty Lednica 2000. Poświęcenie i otwarcie ulicy o. Góry poprzedziła Msza św. Podczas uroczystości wystąpił zespół „Siewcy Lednicy”.

Red.

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Reklama

Nawet największy naukowiec, kierujący potęgami przyrody, ostatecznie, aby mieć w dłoniach siłę, a światło w umyśle, potrzebuje co dzień chleba naszego powszedniego.

Krótko

• Zawiadomienie o znieważeniu św. Jana Pawła II we wpisach internetowych przesłał Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą do prokuratury okręgowej w Toruniu. Sprawa dotyczy komentarzy w sieci z czerwca br. zamieszczonych na portalu Onet, a dotyczących informacji o planach założenia przez o. Tadeusza Rydzyka Bractwa św. Jana Pawła II.

• Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapewniła, że nie doszło do cyberataku na dane z bazy PESEL i ich niekontrolowanego wycieku. Zapowiedziała również sprawdzenie oprogramowania używanego przez komorników do pobierania danych osobowych.

• Ponad 518 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Projekt został złożony do Sejmu RP. Trafi pod obrady w październiku br.

• Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się na Westerplatte uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Rangę ogólnopolską miały też obchody tego wydarzenia w Wieluniu, gdzie rozpoczęła się największa tragedia czasów współczesnych.

• Internetowa baza danych, która powstała z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej (www.straty.pl), zawiera dane 5 mln osób poległych lub represjonowanych podczas II wojny światowej. Straciło w niej życie ok. 6 mln Polaków. Nazwiska wielu ofiar nadal nie są jednak znane, dlatego baza wymaga ciągłych uzupełnień.

• Anna Zalewska – minister edukacji narodowej podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Rudnie na Pomorzu poinformowała, że nowy rok szkolny 2016/17 będzie rokiem wolontariatu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-09-07 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: nominacje dla kapłanów

2021-06-24 10:45

[ TEMATY ]

neoprezbiter

ks. Paweł Kłys

W czwartek, 24 czerwca 2021 r., w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu abp Adam Szal, metropolita przemyski wręczył dziewiętnastu księżom neoprezbiterom nominacje na ich pierwsze placówki duszpasterskie. Przy okazji spotkania zostali ogłoszeni nowi księża proboszczowie kilku parafii archidiecezji przemyskiej, którzy dotychczas pełnili posługę wikariuszy lub spełniali inne obowiązki duszpasterskie.

Metropolita Przemyski w krótkim przemówieniu na początku kapłańskiego spotkania podziękował kapłanom, katechetom, siostrom zakonnym i świeckim za trud włożony w katechizację i pracę duszpasterską w minionym roku formacyjnym. - Dziękuję bardzo za cały rok szkolny. Bardzo proszę przekazać to katechetom, kapłanom, siostrom i braciom zakonnym oraz świeckim, którzy zmierzyli się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą pandemia jeżeli chodzi o nauczanie. Wszyscy w jakiś sposób byliśmy dotknięci tymi wymogami, ograniczeniami i bolejemy nad tym, że jeszcze nie wszyscy wrócili do świątyni nawet w stosunku do tej liczby, która była przed pandemią - mówił abp Szal.

CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który zapowiadał przyjście Chrystusa i wskazał Go ludowi. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (por. Łk 1, 5-80) prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Pędził żywot anachorety – pustelnika. Gdy miał 30 lat, zaczął występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem. Było to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza (por. Łk 3, 1), czyli w 30 r. naszej ery. Nad Jordanem Jan udzielił chrztu Chrystusowi.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: wyrażam głęboki smutek po rezolucji europarlamentu w sprawie możliwości zabijania dzieci nienarodzonych

2021-06-24 20:31

[ TEMATY ]

Unia Europejska

aborcja

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich "/Niedziela"

Wyrażam głęboki smutek po rezolucji europarlamentu, w której wzywa się do zapewnienia możliwości zabijania dzieci nienarodzonych – oświadczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Dodał, że kultura życia przeradza się w kulturę śmierci i wykluczenia.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji" oraz zagwarantowania, że "aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży" i później, "gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję