Reklama

Z Polski

2016-09-07 08:38


Niedziela Ogólnopolska 37/2016, str. 7

Gdańsk

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Główne obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się 31 sierpnia br. od uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, które odbyło się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Na spotkaniu pojawili się członkowie związku, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych. Obecni byli również prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

– Solidarność nie przetrwałaby, a może nawet by nie powstała, gdyby nie Jan Paweł II i jego pierwsza pielgrzymka do Polski – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas inauguracji rocznicowego posiedzenia. Mówił o dzisiejszym znaczeniu Solidarności i apelował o respektowanie praw pracowniczych i karanie tych, którzy je łamią. Mowa była o postulatach, które nadal są aktualne, m.in. o walce o wolne niedziele, bo, jak powiedział „niedziela jest dla Boga i rodziny”. – Chylę czoło przed wszystkimi bohaterami tamtych lat. Przed tymi, którzy ucierpieli, i tymi, którzy stracili życie – powiedział do zebranych prezydent RP Andrzej Duda. Odniósł się też do dzisiejszych podziałów politycznych w naszym kraju: – Podziały są normalne w dzisiejszym życiu publicznym, ale ważne, byśmy mieli punkty wspólne. Ta Sala BHP jest takim punktem – stwierdził.

Mszę św. z okazji rocznicy Sierpnia’80 w gdańskiej bazylice św. Brygidy odprawił abp Sławoj Leszek Głódź. Upomniał się o wolną niedzielę, przypominając, że takie oczekiwanie znalazło się wśród postulatów stoczniowców w 1980 r. – Już czas, żeby niedziela została zwrócona ludziom, bo wolna niedziela im się należy – powiedział. Arcybiskup Głódź podziękował Andrzejowi Dudzie i Beacie Szydło za wprowadzenie ustaw, które poprawiają byt polskiego społeczeństwa.

Reklama

KAI

W eterze

Polskie Radio 24

W paśmie UKF oraz cyfrowo zaczęło nadawać Polskie Radio 24. To jedyna publiczna informacyjna antena radiowa w kraju. To radio mówione, ale bardzo dynamiczne – mówią o nim jego twórcy. Dyrektorem i redaktorem naczelnym jest Michał Chodurski, a jego zastępcą Tomasz Kuc. Do tej pory Polskie Radio 24 nadawało w Internecie i w technologii cyfrowej DAB+. – Dziś otwiera się nowy etap w historii Polskiego Radia – mówiła na konferencji prasowej prezes publicznego radia Barbara Stanisławczyk. Podkreśliła, że nowa stacja będzie blisko ludzi, dla ludzi i dla społeczeństwa. – Polskie Radio 24 będzie informować o wszystkim, co dzieje się w Polsce i na świecie, będzie towarzyszyć ludziom, sprawom – mówiła prezes. Zaznaczyła, że nowa stacja to nie tylko informacja, ale także publicystyka i debata publiczna. Na antenie Polskiego Radia 24 będzie można usłyszeć m.in. „Stronniczy przegląd prasy”, prezentowany przez dziennikarzy pięciu najważniejszych dzienników, „24 pytania: Rozmowy poranka 24” i felietony. Ramówkę wzbogacą m.in. programy zatytułowane: „Rozpruwacz kulturalny”, „Konsument i rynek”, „Życie nie tylko sportowe”, „Wszystko jest historią”.

Red.

Luciny

Ulica Ojca Jana Góry

Pierwsza w Polsce ulica nazwana imieniem dominikańskiego duszpasterza o. Jana Góry jest w miejscowości Luciny k. Śremu, w województwie wielkopolskim. Oficjalne nadanie ulicy imienia odbyło się w niedzielę 4 września br. W uroczystości wziął udział duszpasterz lednicki o. Wojciech Prus, a także przedstawiciele wspólnoty Lednica 2000. Poświęcenie i otwarcie ulicy o. Góry poprzedziła Msza św. Podczas uroczystości wystąpił zespół „Siewcy Lednicy”.

Red.

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nawet największy naukowiec, kierujący potęgami przyrody, ostatecznie, aby mieć w dłoniach siłę, a światło w umyśle, potrzebuje co dzień chleba naszego powszedniego.

Krótko

• Zawiadomienie o znieważeniu św. Jana Pawła II we wpisach internetowych przesłał Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą do prokuratury okręgowej w Toruniu. Sprawa dotyczy komentarzy w sieci z czerwca br. zamieszczonych na portalu Onet, a dotyczących informacji o planach założenia przez o. Tadeusza Rydzyka Bractwa św. Jana Pawła II.

• Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapewniła, że nie doszło do cyberataku na dane z bazy PESEL i ich niekontrolowanego wycieku. Zapowiedziała również sprawdzenie oprogramowania używanego przez komorników do pobierania danych osobowych.

• Ponad 518 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Projekt został złożony do Sejmu RP. Trafi pod obrady w październiku br.

• Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się na Westerplatte uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Rangę ogólnopolską miały też obchody tego wydarzenia w Wieluniu, gdzie rozpoczęła się największa tragedia czasów współczesnych.

• Internetowa baza danych, która powstała z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej (www.straty.pl), zawiera dane 5 mln osób poległych lub represjonowanych podczas II wojny światowej. Straciło w niej życie ok. 6 mln Polaków. Nazwiska wielu ofiar nadal nie są jednak znane, dlatego baza wymaga ciągłych uzupełnień.

• Anna Zalewska – minister edukacji narodowej podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Rudnie na Pomorzu poinformowała, że nowy rok szkolny 2016/17 będzie rokiem wolontariatu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Prof. Koseła: przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie poważnym

2019-11-12 12:16

ar / Warszawa (KAI)

Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie bardzo poważnym. Zarówno księża, jak i świeccy stracili tę wizję umocowaną na Soborze Trydenckim – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła, komentując spadek liczby seminarzystów w Polsce. Do polskich seminariów wstąpiło w tym roku 498 kandydatów do kapłaństwa, o 122 mniej niż w roku 2018 – wynika z danych uzyskanych przez KAI.

Ks. Paweł Kłys

Prof. Koseła zauważył, że przy okazji poszukiwania przyczyn spadku ilości kandydatów do kapłaństwa, należy na wstępie zadać pytanie o demografie – dlaczego rodzi się mniej dzieci oraz dlaczego młodzież jest mniej religijna. Jego zdaniem, zmieniła się polska mentalność - Ze społeczeństwa, w którym wartości katolickie były bardzo ważne, staliśmy się społeczeństwem, dla którego ważny jest duży samochód - stwierdził.

Socjolog podkreślił, że Kościół katolicki na Soborze Trydenckim wypracował pewną wizję kapłaństwa, jako dar szczególnego wybrania, szybsza droga do świętości. - Obecnie żyjemy w czasach, w których te idee się wytarły, zbladły. W rozumieniu kapłaństwa przez kapłanów, jak i w rozumieniu kapłaństwa przez ludzi świeckich. Myśląc „kapłan” społeczeństwo straciło poczucie, że jest to człowiek szczególnie wyróżniony – dodał.

Prof. Koseła odniósł się do opublikowanego niedawno artykułu, w którym pewien socjolog podał dane dotyczące księży łamiących celibat. – Te badania nie były wiarygodne, a jednak funkcjonowały jako coś oczywistego. To mówi wiele o myśleniu katolików, którzy zamiast zweryfikować informacje, przyjęli je jako coś oczywistego. Wydaje się, że nie są to trafne wyniki, ale sama reakcja na to wydarzenie, obrazuje w jaki sposób ludzie patrzą dziś na kapłaństwo. Podobnie było w kwestii pedofilii w Kościele. Wszyscy się zasmucili zamiast podnieść wielkie larum, że coś się załamało w Kościele. Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie bardzo poważnym. Zarówno księża, jak i świeccy stracili tę wizję umocowaną na Soborze Trydenckim – powiedział.

Zdaniem socjologa, jest to główna przyczyna braku powołań do kapłaństwa. - Wybudowano wielkie gmachy seminaryjne. Teraz są one niemalże puste. Straciliśmy pewną idee świętości kapłaństwa. Nie jest to już stan do którego aspirują młodzi ludzie, aby pięknie przeżyć życie, tak jak to było dawniej – wyjaśniał.

- Oczywiście w porównaniu do tego co dzieje się np. we Francji, spadek powołań jest o wiele mniejszy, ale myślę, że należy przemyśleć jak wypracować nowe spojrzenie na kapłaństwo, jako naprawdę godny, poważny i piękny stan. Ludzie chcą uczestniczyć w czymś ważnym i pięknym – podsumował prof. Koseła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki - komisja artystyczna - bp Michał Janocha - komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik - komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz - komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski - sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak - sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski - sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński - sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda - komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz - komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon - komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński - komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro - komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem