Reklama

Z Polski

Gdańsk

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Główne obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się 31 sierpnia br. od uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, które odbyło się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Na spotkaniu pojawili się członkowie związku, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych. Obecni byli również prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

– Solidarność nie przetrwałaby, a może nawet by nie powstała, gdyby nie Jan Paweł II i jego pierwsza pielgrzymka do Polski – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas inauguracji rocznicowego posiedzenia. Mówił o dzisiejszym znaczeniu Solidarności i apelował o respektowanie praw pracowniczych i karanie tych, którzy je łamią. Mowa była o postulatach, które nadal są aktualne, m.in. o walce o wolne niedziele, bo, jak powiedział „niedziela jest dla Boga i rodziny”. – Chylę czoło przed wszystkimi bohaterami tamtych lat. Przed tymi, którzy ucierpieli, i tymi, którzy stracili życie – powiedział do zebranych prezydent RP Andrzej Duda. Odniósł się też do dzisiejszych podziałów politycznych w naszym kraju: – Podziały są normalne w dzisiejszym życiu publicznym, ale ważne, byśmy mieli punkty wspólne. Ta Sala BHP jest takim punktem – stwierdził.

Mszę św. z okazji rocznicy Sierpnia’80 w gdańskiej bazylice św. Brygidy odprawił abp Sławoj Leszek Głódź. Upomniał się o wolną niedzielę, przypominając, że takie oczekiwanie znalazło się wśród postulatów stoczniowców w 1980 r. – Już czas, żeby niedziela została zwrócona ludziom, bo wolna niedziela im się należy – powiedział. Arcybiskup Głódź podziękował Andrzejowi Dudzie i Beacie Szydło za wprowadzenie ustaw, które poprawiają byt polskiego społeczeństwa.

Reklama

KAI

W eterze

Polskie Radio 24

W paśmie UKF oraz cyfrowo zaczęło nadawać Polskie Radio 24. To jedyna publiczna informacyjna antena radiowa w kraju. To radio mówione, ale bardzo dynamiczne – mówią o nim jego twórcy. Dyrektorem i redaktorem naczelnym jest Michał Chodurski, a jego zastępcą Tomasz Kuc. Do tej pory Polskie Radio 24 nadawało w Internecie i w technologii cyfrowej DAB+. – Dziś otwiera się nowy etap w historii Polskiego Radia – mówiła na konferencji prasowej prezes publicznego radia Barbara Stanisławczyk. Podkreśliła, że nowa stacja będzie blisko ludzi, dla ludzi i dla społeczeństwa. – Polskie Radio 24 będzie informować o wszystkim, co dzieje się w Polsce i na świecie, będzie towarzyszyć ludziom, sprawom – mówiła prezes. Zaznaczyła, że nowa stacja to nie tylko informacja, ale także publicystyka i debata publiczna. Na antenie Polskiego Radia 24 będzie można usłyszeć m.in. „Stronniczy przegląd prasy”, prezentowany przez dziennikarzy pięciu najważniejszych dzienników, „24 pytania: Rozmowy poranka 24” i felietony. Ramówkę wzbogacą m.in. programy zatytułowane: „Rozpruwacz kulturalny”, „Konsument i rynek”, „Życie nie tylko sportowe”, „Wszystko jest historią”.

Red.

Luciny

Ulica Ojca Jana Góry

Pierwsza w Polsce ulica nazwana imieniem dominikańskiego duszpasterza o. Jana Góry jest w miejscowości Luciny k. Śremu, w województwie wielkopolskim. Oficjalne nadanie ulicy imienia odbyło się w niedzielę 4 września br. W uroczystości wziął udział duszpasterz lednicki o. Wojciech Prus, a także przedstawiciele wspólnoty Lednica 2000. Poświęcenie i otwarcie ulicy o. Góry poprzedziła Msza św. Podczas uroczystości wystąpił zespół „Siewcy Lednicy”.

Red.

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nawet największy naukowiec, kierujący potęgami przyrody, ostatecznie, aby mieć w dłoniach siłę, a światło w umyśle, potrzebuje co dzień chleba naszego powszedniego.

Reklama

Krótko

• Zawiadomienie o znieważeniu św. Jana Pawła II we wpisach internetowych przesłał Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą do prokuratury okręgowej w Toruniu. Sprawa dotyczy komentarzy w sieci z czerwca br. zamieszczonych na portalu Onet, a dotyczących informacji o planach założenia przez o. Tadeusza Rydzyka Bractwa św. Jana Pawła II.

• Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapewniła, że nie doszło do cyberataku na dane z bazy PESEL i ich niekontrolowanego wycieku. Zapowiedziała również sprawdzenie oprogramowania używanego przez komorników do pobierania danych osobowych.

• Ponad 518 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Projekt został złożony do Sejmu RP. Trafi pod obrady w październiku br.

• Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się na Westerplatte uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Rangę ogólnopolską miały też obchody tego wydarzenia w Wieluniu, gdzie rozpoczęła się największa tragedia czasów współczesnych.

• Internetowa baza danych, która powstała z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej (www.straty.pl), zawiera dane 5 mln osób poległych lub represjonowanych podczas II wojny światowej. Straciło w niej życie ok. 6 mln Polaków. Nazwiska wielu ofiar nadal nie są jednak znane, dlatego baza wymaga ciągłych uzupełnień.

• Anna Zalewska – minister edukacji narodowej podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Rudnie na Pomorzu poinformowała, że nowy rok szkolny 2016/17 będzie rokiem wolontariatu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-09-07 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa na szczycie Śnieżki

2020-08-10 18:09

[ TEMATY ]

kaplica

św. Wawrzyniec

biskup legnicki

Śnieżka

kard Duka

ks. Piotr Nowosielski

Już po raz 39., w dniu św. Wawrzyńca, 10 sierpnia, odbyła się na szczycie Karkonoszy - Śnieżce, międzynarodowa modlitwa w intencji ludzi gór. Przewodniczył jej kard. Dominik Duka z Pragi, a homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Msza św. przy istniejącej tu od ponad 300. lat kaplicy poświęconej św. Wawrzyńcowi, odprawiana była z udziałem pielgrzymów z Polski, Czech i Niemiec. Wśród koncelebransów obecny był legnicki biskup senior Stefan Cichy, były opat norbertanin o. Michael Josef Pojezdny oraz grono księży z Polski i Czech.

Nie mogło zabraknąć także organizatora tego wydarzenia, który je zapoczątkował Jerzego Pokoja, oraz emerytowanego prezydenta Republiki Czeskiej Vaclava Clausa, który podczas swojej prezydencji, a także po jej zakończeniu co roku uczestniczył w tych spotkaniach.

Licznie reprezentowani byli ludzie gór, a więc przewodnicy, ratownicy górscy, funkcjonariusze Karkonoskiego Parku Narodowego, Straży Granicznej oraz podobnych służb ze strony Czeskiej.

Przybyłych powitał proboszcz parafii Karpacz ks. Paweł Oskwarek.

Kard. Duka, zwrócił uwagę, że w tym modlitewnym spotkaniu, na sposób duchowy uczestniczą z tą wspólnotą nie tylko patron dnia św. Wawrzyniec, czy też przyzywany św. Wojciech, ale także abp Karel Otcenasek i św. Jan Paweł II, których w tym roku obchodzimy 100 lecie urodzin. Ksiądz kardynał wspomniał też, że tą Mszę św., sprawuje w ornacie podarowanym przez Jana Pawła II dla Katedry w Pradze.

Homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Nawiązując do czytań, zwrócił uwagę, że często człowiek buduje swoje życie według tylko swojej wizji. Tymczasem na podobieństwo ziarna wrzuconego w ziemię, które musi obumrzeć aby przynieść nowy plon, owoc, również takie działanie powinno dokonywać się w naszym życiu: - Chrystus, który jest tym ziarnem które wpadło w ziemię, obumarł dla siebie, żebym i ja tego się uczył, że jest mi to potrzebne, abym uczył się żyć z drugim człowiekiem w pokoju, jedności, ale i we mnie musi coś obumierać. Muszę być otwarty na drugiego człowieka. Dobrze że tu, na tym szczycie, naród Polski, Czeski i Niemiecki który tu przybywa, są takim znakiem pod imieniem św. Wawrzyńca, który nie bronił swego życia ale je oddał, wiedząc że jest to jedyny sposób, aby dokonało się dzieło Boże – mówił Biskup legnicki.

Życzył też: - Idźmy z tej liturgii w nasze życie, z przekonaniem, że trzeba, aby słowo Boga działało w nas w ten sposób, żebyśmy umieli umierać dla siebie, żeby to ziarno Boże, przynosiło w nas owoc. Tego życzę wszystkim pielgrzymom, przewodnikom, ratownikom, aby dokonywało się w nas dzieło Boże. Obyśmy wszyscy byli ludźmi pokoju, pojednani w Jezusie Chrystusie, niosący w sobie tę przedziwną Bożą zdolność do umierania.

Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój, dziękując wszystkim za odpowiedź na kolejne zaproszenie i uczestnictwo w tym spotkaniu modlitewnym. Zaprosił także na jubileuszowe, 40. za rok.

Uroczystość kończy się w Kotle Łomniczki, modlitwą osób związanych z pracą w górach, przy symbolicznym cmentarzu „Ofiarom gór”.

  

Zobacz zdjęcia: Śnieżka: miejscem modlitwy ludzi górCZYTAJ DALEJ

Czy aborcja we Francji będzie legalna aż do porodu?

2020-08-11 15:09

[ TEMATY ]

aborcja

Francja

pro‑life

Zffoto/fotolia.com

Ciosem nie do przyjęcia nazywały organizacje pro-life nową ustawę bioetyczną, którą przyjęło Francuskie Zgromadzenie Narodowe. Na początku mówiło się jedynie, że wprowadza ona zapłodnienie in vitro dla par lesbijskich i samotnych kobiet. Okazało się jednak, że ustawa, mocno kontestowana przez środowiska prorodzinne, przemyciła również „poprawkę” zezwalającą na aborcję aż do samego porodu - ze względu na „niepokój psychospołeczny” matki.

Zmiany w prawie bioetycznym były przedmiotem masowych protestów, które w ubiegłym roku przetoczyły się przez Francję. Po poprawkach Senatu, na początku tego roku, Zgromadzenie Narodowe powróciło jednak do forsowania bezprecedensowych zmian, wbrew opinii publicznej. Nowe prawo rozszerzyło dostęp do aborcji, zgodziło się na genetyczne modyfikowanie embrionów, chimery i finansowaną przez państwo sztuczną prokreację dla lesbijek i samotnych kobiet.

Organizacje pro-life wskazują, że pretekstem do rozszerzenia aborcji okazał się koronawirus. W czasie pandemii francuski minister zdrowia Olivier Véran nieformalnie zatwierdził „niepokój psychospołeczny” jako usprawiedliwienie dla aborcji po przekroczeniu jej ustawowego terminu. Do tej pory we Francji późne aborcje (po 12. tygodniu ciąży) wymagały zgody lekarza, a możliwość ich dokonania prawnie ograniczono do przypadków poważnych wad rozwojowych lub domniemanej niezdolności do życia dziecka poza organizmem matki, lub gdy ciąża zagraża jej życiu. Nowa ustawa bioetyczna radykalnie to zmienia.

„Francja, która przeżywa zimę demograficzną otworzyła na oścież drzwi kulturze śmierci, zadając samej sobie cios nie do przyjęcia” – podkreślają przedstawiciele organizacji prorodzinnych. Przypominają, że w tym kraju nie rodzi się już wystarczająca liczba dzieci, by zapewnić wymienialność pokoleniową. Wskazują zarazem, że określenie „niepokój psychospołeczny” jest tak niejasne i szerokie, że będzie wykorzystywane w każdym przypadku nieplanowanej lub powikłanej ciąży, a także utrudni wszelkie działania prewencyjne. „W ten sposób umierają cywilizacje, a geniusz ludzki zostaje unicestwiony. Tym, którzy przyjdą po nas, grozi wielkie niebezpieczeństwo” - napisał na Twitterze bp Bernard Ginoux. Odniósł się również do sposobu przegłosowania poprawek, w nocy, bez udziału wielu parlamentarzystów.

Ze względu na zmiany przegłosowane przez deputowanych, ustawa powróci do Senatu jeszcze w tym roku. Ostateczny głos w przypadku niewypracowania kompromisu będzie jednak należał do Zgromadzenia Narodowego. Przewiduje się, że decyzja zapadnie końcem roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję