Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2016, str. 8

Jasnogórskie dożynki

Dziękczynienie za plony 2016

Rolnicy z całej Polski przybyli w niedzielę 4 września br. na jasnogórskie dożynki. W Ogólnopolskim Święcie Dziękczynienia za Plony uczestniczyło ok. 50 tys. osób. Obecny był prezydent RP Andrzej Duda, który przemówił przed Mszą św. – Chciałem wam podziękować za to, kim i jacy jesteście, że przechowujecie w swoich rodzinach przez dziesięciolecia, przez stulecia naszą polską tradycję, że wychowujecie dzieci w wierze katolickiej, w naszej tradycji, w naszej kulturze – mówił. Obecny był również minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. – My, Polacy, dobrze wiemy, czym jest wartość ziemi i rolnictwa. Nasi przodkowie z miłością i szacunkiem uprawiali polską ziemię i bronili każdego jej metra. Chcemy i my być wierni temu dziedzictwu – podkreślił.

Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra: – Nasz trud uprawy ziemi przekuwamy dziś na modlitwę dziękczynną i modlitwę błagania. Właściwie winniśmy ucałować spracowane dłonie polskiego rolnika i podziękować za dary nieba, które przez jego pracę mogą gościć w naszych domach – powiedział.

Rolnicy zgromadzili się pod hasłem: „Do Matki Miłosierdzia – pielgrzymujemy z dziękczynieniem”. Okazją do wdzięczności była w tym roku 35. rocznica jasnogórskich dożynek oraz 35-lecie działalności Koła Gospodyń Wiejskich.

Reklama

Mszy św. przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski. – Ten dożynkowy bochen chleba jest prawdziwie dziełem rąk naszych, ale nade wszystko pozostaje owocem Bożego błogosławieństwa, bo wiemy, że tylko wtedy, gdy i w tym konkretnym działaniu, w tym wysiłku pracującego na roli człowieka niebo spotka się z ziemią, a więc ludzki trud wsparty będzie łaską i miłosierdziem Boga, zrodzi trwały owoc. Tylko wtedy zaspokoi on ludzkie potrzeby, a serce napełni wdzięcznością i nadzieją, że także tym razem pod naszym polskim niebem chleba będzie pod dostatkiem, co więcej, że będzie on solidarnie dzielony – powiedział w homilii.

W jasnogórskich dożynkach uczestniczyli m.in.: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, bp Piotr Libera – ordynariusz płocki, bp Henryk Wejman – biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, bp Edward Białogłowski – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy, ks. prał. Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta RP, ks. Stanisław Sojka – krajowy duszpasterz rolników. Jednym z gości był Bwalya Stanley Kasonde Chiti – ambasador Zambii, kraju w Afryce, który w czasie II wojny światowej przyjął polskich tułaczy z Syberii.

Przed Sumą miała miejsce krótka modlitwa prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kaplicy Matki Bożej. Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski skierował do niego słowo powitania i ofiarował mu ryngraf z wizerunkiem Jasnogórskiej Bogarodzicy.

Reklama

Już w sobotę 3 września wieczorem w Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników, której przewodniczył bp Henryk Wejman. Rolnicy uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka z Częstochowy, odprawili też Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich – prowadzili ją rolnicy z diecezji płockiej. Nocne czuwanie modlitewne przed Cudownym Obrazem Matki Bożej trwało do godz. 4 rano.

Rozpoczęcie peregrynacji w diecezji łowickiej

Mszą św. w żyrardowskim kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia zainaugurowana została w sobotę 3 września br. peregrynacja milenijnej kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego na terenie diecezji łowickiej. Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Obraz Matki Bożej przywieziono samochodem-kaplicą. Po oddaniu czci wizerunkowi przedstawiciele różnych stanów diecezji łowickiej procesyjnie przenieśli go na ołtarz polowy przygotowany przed kościołem parafialnym. Podczas Mszy św. łowicki biskup pomocniczy Wojciech T. Osial odczytał przesłanie papieża Franciszka. Po Eucharystii obraz przeniesiono procesyjnie do kościoła parafialnego, gdzie odbył się Apel Jasnogórski i gdzie trwało później modlitewne czuwanie.

KAI

Krótko

27 sierpnia br. odbyła się 21. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych na Jasną Górę, zorganizowana przez stowarzyszenie „Betel”. Ponad 650 osób, w tym wiele niepełnosprawnych ruchowo, wędrowało przez cały dzień i pokonało w upale ok. 20 km. Mszy św. na zakończenie wędrówki przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy. – Uradujcie się dobrami i łaskami, które są na tej górze – powiedział abp Nowak. – A w tym roku mamy tu szczególne dobra, bo niespełna miesiąc temu był tutaj papież Franciszek, 270. Piotr w Kościele. Pielgrzymce przewodniczyli: ks. Mariusz Sztaba – duszpasterz wspólnoty „Betel” i Andrzej Kalinowski – jej założyciel.
Stowarzyszenie „Betel” opiekuje się niepełnosprawnymi sierotami społecznymi. Działa w wielu miejscowościach w Polsce, a także na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach, Kosowie, we Włoszech, Francji, w Wielkiej Brytanii i Etiopii.

30 sierpnia br. dotarła na Jasną Górę 44. Piesza Pielgrzymka Kleryków Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W tym roku wędrowało w niej 12 alumnów, którzy w ten sposób zawierzyli Maryi swoją nową drogę życia, jaką jest kapłaństwo, oraz prosili o godne przyjęcie stroju duchownego.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-09-07 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

2020-09-18 09:54

[ TEMATY ]

polityka

PAP

W tej chwili sytuacja jest taka, że praktycznie koalicja Zjednoczonej Prawicy nie istnieje i konsekwencje tego będą oczywiście, także jeśli chodzi o stanowiska w rządzie - powiedział w piątek w Sejmie szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Jak mówił wicemarszałek Sejmu, prowadzone od dwóch tygodni "mozolne" rozmowy mające doprowadzić do rekonstrukcji rządu załamały się po głosowaniach nad ustawą o ochronie zwierząt. "Nasi koalicjanci bądź głosowali przeciw, bądź się wstrzymali. Z tego oczywiście trzeba wyciągnąć konsekwencje" - powiedział.

"Wygląda na to, oczywiście nie przesądzajmy, w polityce różne rzeczy są możliwe i wiele się jeszcze może zdarzyć, ale w tej chwili sytuacja jest taka, że praktycznie koalicja nie istnieje i konsekwencje tego będą oczywiście, także jeśli chodzi o stanowiska w rządzie" - powiedział Terlecki w Sejmie.

Pytany, czy będą wcześniejsze wybory, odparł, że to pytanie, które politycy "dziś stawiają sobie od rana".

Sejm uchwalił w nocy nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. Spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów PiS, w tym minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). Natomiast przeciw noweli zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ itm/

CZYTAJ DALEJ

Mamy w sercu wiele wdzięczności

2020-09-19 01:43

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas Archidiecezjalnej Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych na Jasnej Górze, Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

W Mszy świętej uczestniczyli wierni, którzy przybyli na Jasną Górę wraz ze swoimi duszpasterzami. Śpiew prowadziła schola Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wraz z organistą Krzysztofem Bagińskim. 

Na wstępie Eucharystii, metropolita wrocławski, podziękował za obecność, niewielkiej liczbie wiernych (porównując z innymi latami), którzy z radością przybyli na Jasną Górę.

Homilię wygłosił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego oraz proboszcz parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu.

Na początku przypomniał on słowa ks. abpa z ubiegłorocznego kazania, wygłoszonego podczas czuwania:

- “Pielgrzymujemy na Jasną Górę do domu naszej Matki, by opowiedzieć jej o naszym życiu, z jakimi trudnościami się zmagamy, pragniemy przeprosić Boga za akty profanacji, za bezczeszczenie wizerunku Matki Bożej, chcemy także modlić się w intencji kapłanów, siostry zakonne, aby nie byli sami sobie.”

W odniesieniu do tych słów, kaznodzieja zaznaczył, że od tamtego czasu niewiele się zmieniło i pielgrzymi przybywają z tymi samymi troskami serce.

W dalszej części ks. Krziżok przywołał słowa Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego: “Polska nie zginęła. Jest w narodzie Bóg, jest w narodzie Jego Matka Maryja”.

I słowa wypowiedziane przez jednego z komentatorów tamtych czasów:

- “Kard. Wyszyński mógł być spokojny, gdy patrzył na polskie Kościoły wypełnione ludźmi, na polskie sanktuaria maryjne z niezliczonymi rzeszami pielgrzymów, patrzył jak na wielkie Betlejem, jak na olbrzymie kołyski – rozstawione po całym kraju, w których rodzi się Chrystus, w których przychodzi na świat miłość, sprawiedliwość, prawda i pokój. Widział on polski Naród, wierny Bogu i Ojczyźnie. Widział naród, który jest świadomy swej tożsamości i co więcej – ten Naród dawał świadectwo tej tożsamości, mimo trudnych przecież czasów.”

Odnosząc się do tych cytatów, kaznodzieja zadał pytanie:

- Co się zmieniło od tamtych czasów? Co Maryja chce nam dziś powiedzieć?”

Próbując odpowiedzieć na zadane pytania, ksiądz odniósł się do niełatwej sytuacji, która zapanowała podczas pandemii. Mówił o kłopotach związanych z życiem codziennym.

- Przez cały ten rok odkrywaliśmy Eucharystię jako tajemnicę naszej wiary. Próbowaliśmy to czynić. Teraz zaś chcemy uczynić więcej, aby zasiąść do świętej wieczerzy, aby karmić się nią i nie przyzwyczajać się do transmisji telewizyjnej czy radiowej.Może właśnie dziś, z tego wieczernika, u progu nowego roku duszpasterskiego, Maryja chce nam to przypomnieć - mówił.

Kontynuując, kaznodzieja odniósł się do obecności Maryi w wieczerniku i jej relacji do Apostołów, a także rodzącego się Kościoła.

- Maryja jest pamięcią Kościoła, która nie pozwala o nim zapomnieć. Pielęgnowanie pamięci o Jezusie dokonuje się na modlitwie i rozważaniu oraz słuchaniu słowa Bożego. Pierwszą spośród tych, którzy słuchają słowa Bożego, jest Maryja. Ona w Wieczerniku wraz z uczniami zachowuje pamięć o Jezusie, która jest pamięcią Jego świętej obecności - mówił.

Ks. Krziżok zwrócił uwagę na fakt, że Maryja prowadzi nas do Eucharystii

- Maryja jest bowiem najlepszą nauczycielką, która prowadzi nas do Miłości, która pozwala nam zjednoczyć się z Odkupicielem - powiedział.

Naśladowanie Maryi związane jest także z zadaniem prośby o siedmiorakie dary. Jest to ważne zwłaszcza w obecnych czasach niepewności i trudności, “aby Duch Święty prowadził nas do jeszcze większej bliskości z Jezusem”.

Kończąc ksiądz nakreślił cel pielgrzymki do Tronu Matki:

- Mamy w sercu wiele wdzięczności, bo mamy za co dziękować ale mamy też niepokój o to, czy jest w narodzie Bóg, czy jest w narodzie Jego Matka - stwierdził.

Na zakończenie Eucharystii, ks. abp Józef Kupny odnowił akt oddania Archidiecezji Wrocławskiej Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję