Reklama

Z Jasnej Góry

2016-09-07 08:38

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 37/2016, str. 8

Jasnogórskie dożynki

Dziękczynienie za plony 2016

Rolnicy z całej Polski przybyli w niedzielę 4 września br. na jasnogórskie dożynki. W Ogólnopolskim Święcie Dziękczynienia za Plony uczestniczyło ok. 50 tys. osób. Obecny był prezydent RP Andrzej Duda, który przemówił przed Mszą św. – Chciałem wam podziękować za to, kim i jacy jesteście, że przechowujecie w swoich rodzinach przez dziesięciolecia, przez stulecia naszą polską tradycję, że wychowujecie dzieci w wierze katolickiej, w naszej tradycji, w naszej kulturze – mówił. Obecny był również minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. – My, Polacy, dobrze wiemy, czym jest wartość ziemi i rolnictwa. Nasi przodkowie z miłością i szacunkiem uprawiali polską ziemię i bronili każdego jej metra. Chcemy i my być wierni temu dziedzictwu – podkreślił.

Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra: – Nasz trud uprawy ziemi przekuwamy dziś na modlitwę dziękczynną i modlitwę błagania. Właściwie winniśmy ucałować spracowane dłonie polskiego rolnika i podziękować za dary nieba, które przez jego pracę mogą gościć w naszych domach – powiedział.

Rolnicy zgromadzili się pod hasłem: „Do Matki Miłosierdzia – pielgrzymujemy z dziękczynieniem”. Okazją do wdzięczności była w tym roku 35. rocznica jasnogórskich dożynek oraz 35-lecie działalności Koła Gospodyń Wiejskich.

Reklama

Mszy św. przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski. – Ten dożynkowy bochen chleba jest prawdziwie dziełem rąk naszych, ale nade wszystko pozostaje owocem Bożego błogosławieństwa, bo wiemy, że tylko wtedy, gdy i w tym konkretnym działaniu, w tym wysiłku pracującego na roli człowieka niebo spotka się z ziemią, a więc ludzki trud wsparty będzie łaską i miłosierdziem Boga, zrodzi trwały owoc. Tylko wtedy zaspokoi on ludzkie potrzeby, a serce napełni wdzięcznością i nadzieją, że także tym razem pod naszym polskim niebem chleba będzie pod dostatkiem, co więcej, że będzie on solidarnie dzielony – powiedział w homilii.

W jasnogórskich dożynkach uczestniczyli m.in.: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, bp Piotr Libera – ordynariusz płocki, bp Henryk Wejman – biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, bp Edward Białogłowski – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy, ks. prał. Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta RP, ks. Stanisław Sojka – krajowy duszpasterz rolników. Jednym z gości był Bwalya Stanley Kasonde Chiti – ambasador Zambii, kraju w Afryce, który w czasie II wojny światowej przyjął polskich tułaczy z Syberii.

Przed Sumą miała miejsce krótka modlitwa prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kaplicy Matki Bożej. Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski skierował do niego słowo powitania i ofiarował mu ryngraf z wizerunkiem Jasnogórskiej Bogarodzicy.

Już w sobotę 3 września wieczorem w Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników, której przewodniczył bp Henryk Wejman. Rolnicy uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka z Częstochowy, odprawili też Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich – prowadzili ją rolnicy z diecezji płockiej. Nocne czuwanie modlitewne przed Cudownym Obrazem Matki Bożej trwało do godz. 4 rano.

Rozpoczęcie peregrynacji w diecezji łowickiej

Mszą św. w żyrardowskim kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia zainaugurowana została w sobotę 3 września br. peregrynacja milenijnej kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego na terenie diecezji łowickiej. Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Obraz Matki Bożej przywieziono samochodem-kaplicą. Po oddaniu czci wizerunkowi przedstawiciele różnych stanów diecezji łowickiej procesyjnie przenieśli go na ołtarz polowy przygotowany przed kościołem parafialnym. Podczas Mszy św. łowicki biskup pomocniczy Wojciech T. Osial odczytał przesłanie papieża Franciszka. Po Eucharystii obraz przeniesiono procesyjnie do kościoła parafialnego, gdzie odbył się Apel Jasnogórski i gdzie trwało później modlitewne czuwanie.

KAI

Krótko

27 sierpnia br. odbyła się 21. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych na Jasną Górę, zorganizowana przez stowarzyszenie „Betel”. Ponad 650 osób, w tym wiele niepełnosprawnych ruchowo, wędrowało przez cały dzień i pokonało w upale ok. 20 km. Mszy św. na zakończenie wędrówki przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy. – Uradujcie się dobrami i łaskami, które są na tej górze – powiedział abp Nowak. – A w tym roku mamy tu szczególne dobra, bo niespełna miesiąc temu był tutaj papież Franciszek, 270. Piotr w Kościele. Pielgrzymce przewodniczyli: ks. Mariusz Sztaba – duszpasterz wspólnoty „Betel” i Andrzej Kalinowski – jej założyciel.
Stowarzyszenie „Betel” opiekuje się niepełnosprawnymi sierotami społecznymi. Działa w wielu miejscowościach w Polsce, a także na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach, Kosowie, we Włoszech, Francji, w Wielkiej Brytanii i Etiopii.

30 sierpnia br. dotarła na Jasną Górę 44. Piesza Pielgrzymka Kleryków Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W tym roku wędrowało w niej 12 alumnów, którzy w ten sposób zawierzyli Maryi swoją nową drogę życia, jaką jest kapłaństwo, oraz prosili o godne przyjęcie stroju duchownego.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Rzecznik Episkopatu: opłatek to nie towar, powinien być pobłogosławiony

2019-12-14 08:05

BP KEP / Warszawa (KAI)

Wigilijny opłatek to nie jest zwykły towar, powinien być pobłogosławiony – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Bożena Sztajner/Niedziela

Rzecznik Episkopatu podkreśla szczególne znaczenie opłatka. „Ocalmy piękną tradycję wieczerzy wigilijnej. Dzielmy się pobłogosławionym opłatkiem. Zadbajmy o duchowy wymiar świąt Bożego Narodzenia”. Dodaje także: „Jeśli ktoś ma opłatek, który nie jest jeszcze pobłogosławiony, to powinien się o to zatroszczyć”.

Rzecznik Episkopatu zwraca uwagę na duchowe skutki błogosławieństwa. Przypomina słowa wprowadzenia do księgi „Obrzędów błogosławieństw”: „Błogosławieństwa ustanowione na wzór sakramentów zawsze oznaczają przede wszystkim duchowe skutki, które osiąga się przez wstawiennictwo Kościoła”.

Nawiązując do słów modlitwy błogosławieństwa opłatków, ks. Rytel-Andrianik przypomina: „Łamiąc się opłatkiem na początku wieczerzy wigilijnej nie tylko składajmy sobie życzenia, ale także wybaczajmy sobie urazy. Bądźmy dla siebie dobrzy jak chleb, którym się dzielimy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Argentynie przybywa ubogich, jest ich już 16 milionów

2019-12-15 18:29

Paweł Pasierbek SJ/vaticannews.va / Buenos Aires (KAI)

W Argentynie przybywa osób ubogich. Według danych zebranych przez tamtejszy uniwersytet katolicki, na dziesięciu mieszkańców kraju, czworo to ludzie biedni. Kościół wzywa do wypracowania paktu społecznego, mającego na celu wsparcie najbardziej potrzebujących.

Margita Kotas

Argentyński Uniwersytet Katolicki ujawnia, że w trzecim kwartale tego roku prawie 40 procent Argentyńczyków, czyli aż 16 milionów ludzi, zostało uznanych za biednych. To najbardziej zatrważające dane w ostatnich 10 latach.

Wśród przyczyn tej sytuacji podaje się kryzys ekonomiczny, który w tym roku jeszcze się pogłębił. Miejscowa waluta, peso argentyńskie, traci na wartości, poziom inflacji wynosi 54 procent. Jednocześnie obniżane są zarobki i wzrasta recesja. Znacząco zwiększa się też poziom ubóstwa wśród klasy średniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem