Reklama

Niedziela Przemyska

Wincentiada 2016

Niedziela przemyska 37/2016, str. 1, 6

[ TEMATY ]

patron

św. Wincenty

Ks. Andrzej Bienia

W Przemyślu zakończyła się Wincentiada 2016, czyli Dni Patrona Miasta – św. Wincentego. Święto trwało od 26 do 28 sierpnia. W niedzielę 28 sierpnia, która była najbardziej uroczystym dniem obchodów, w kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Jamrozka. Eucharystię wraz z Księdzem Biskupem koncelebrowali m.in. dwaj gwardianie klasztoru w Przemyślu, były i obecny – o. Paweł Solecki, który decyzją przełożonych objął wkrótce parafię i klasztor w Głogówku, i świeżo mianowany na przełożonego wspólnoty i parafii przemyskiej o. Zbigniew Kubit. Po Mszy św. kapłani wraz z wiernymi przeszli w procesji ulicami Przemyśla, niosąc relikwie Patrona Miasta. Na zakończenie procesji bp Stanisław Jamrozek pobłogosławił wszystkich obecnych relikwiami św. Wincentego.

O godz. 12.00 na Rynku Miasta otwarto Jarmark św. Wincentego. Rozpoczął się on polonezem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Przemyśl oraz krótkim słowem bp. Stanisława Jamrozka i prezydenta Przemyśla Roberta Chomy. Następnie przemyślanie i przybyli goście mogli uczestniczyć w szeregu koncertów, zakończonych występem Krzysztofa Iwaneczki. Za zorganizowanie części artystycznej odpowiadało PCKiN Zamek.

Patron Przemyśla św. Wincenty

Reklama

Św. Wincenty, męczennik, jest patronem Przemyśla. Stróżami jego relikwii są przemyscy franciszkanie.

Św. Wincenty żył w II wieku w Rzymie. Głosił Ewangelię, za co zastał oskarżony o zniewagę bogów rzymskich i cesarza. Torturami próbowano wymusić na nim zaparcie się wiary. Niezłomną postawę przypłacił życiem. Kościół uznał go za świętego męczennika.

Relikwie Świętego w XVI wieku trafiły do kościoła Franciszkanów w Przemyślu. Jak mówią przekazy, za ich sprawą dokonało się w mieście kilka cudów.

Reklama

Pierwszy zdarzył się w roku 1657, kiedy to wojska Rakoczego z Siedmiogrodu wraz z Tatarami usiłowały zdobyć Przemyśl. Zagrożeni mieszkańcy miasta wraz z franciszkanami zorganizowali procesję z relikwiami Świętego, po czym wystawili je w jednej z bram miejskich. Skutkiem tego nieprzyjaciele odstąpili od oblężenia Przemyśla. Cud ten został pokazany na obrazie, który znajduje się nad wejściem na chór w kościele Ojców Franciszkanów.

Drugim zdarzeniem było cudowne ukazanie się św. Wincentego na niebie, gdy miasto było zagrożone pożarem. Na pamiątkę tego cudu, widzący go żydowscy mieszkańcy Przemyśla ustalili zwyczaj dostarczania łoju na światło do kościoła franciszkańskiego.

Za trzeci cud uznano uzdrowienie niewidomego Marcina Wachowicza, który modlił się przed obrazem św. Wincentego.

Cześć oddawana Świętemu ma długą tradycję. W okresie powojennym święto ograniczało się jednak tylko do uroczystej liturgii w ostatnią niedzielę sierpnia w kościele Ojców Franciszkanów. W latach 90. ub. wieku władze miasta i Ojcowie Franciszkanie powrócili do tradycji obchodów Dni Patrona Miasta i nazwali uroczystość Wincentiadą.

2016-09-08 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci Cyryl i Metody - patroni Europy

Niedziela przemyska 7/2005

[ TEMATY ]

patron

Europa

św. Cyryl i św. Metody

Włodzimierz Tetmajer/pl.wikipedia.org

31 grudnia 1980 r., w liście apostolskim „Egregiae virtutis”, Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy - obok św. Benedykta. Zamiarem Papieża było ukazanie obu świętych jako patronów ruchu ekumenicznego, mającego na uwadze powrót do utraconej jedności Kościoła.

Święci współpatronowie Europy ukazują, że tradycje Wschodu i Zachodu można pielęgnować odrębnie, z zachowaniem jedności. W związku z tym, liturgiczne wspomnienie obu Świętych, obchodzone 14 lutego, zostało podniesione do rangi święta. W bieżącym roku po raz 25. obchodzić będziemy święto Opiekunów naszego kontynentu.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Krzysztofa Więtkowskiego

2021-06-19 11:27

[ TEMATY ]

ingres

bp Krzysztof Wętkowski

Włocławek

screen

7 czerwca ks. bp Krzysztof Wętkowski z woli Ojca Świętego Franciszka został mianowany 77. biskupem włocławskim. Tym samym objął kanonicznie diecezję włocławską i rozpoczął posługę biskupa diecezjalnego.

Dziś o godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza święta połączona z ingresem do Bazyliki Katedralnej we Włocławku. Po uroczystym wejściu do katedry liturgię rozpocznie Nuncjusz Apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio.

Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają...

Jak dużo już powiedzieliśmy o Sercu Pana Jezusa! Jak wiele cech Najświętszego Serca poznaliśmy rozważając kolejne wezwania Litanii. Dziś chcemy poznać kolejne: Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają.

O dobroci Najświętszego Serca Pana Jezusa nikt z nas nie wątpi. Z dobroci Tego Serca każdy z nas otrzymał dar odkupienia. Jezus Chrystus wiedział doskonale, że człowiek nie da sobie sam rady, stąd pozostał wśród ludzi „przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20b). Jego obecność w Najświętszym Sakramencie jest dla człowieka wielkim darem, darem, który rodzi obfite łaski i wsparcie. Adoracja Najświętszego Sakramentu przyniosła tak wiele pożytku dla ludzkości. Człowiek, który z wiarą klęka przed Chrystusem Eucharystycznym i przedstawia swoje prośby, otrzyma to, o co prosi z ufnością. Z adoracji Najświętszego Sakramentu nikt nie odchodzi bez łaski danej przez Jezusa. Jednak nie wszyscy są tego świadomi. Wielu jest ludzi, którzy wątpią o dobroci i hojności Serca Jezusowego, które wciąż bije w Najświętszym Sakramencie, rozlewając strumienie łask, płynących ze źródła Bożego Miłosierdzia. Św. Faustyna tak pisze w swoim Dzienniczku: „O, gdyby dusze wiedziały, kto mieszka w świątyniach naszych, to nie byłoby tyle zniewag i nieuszanowania w tych miejscach świętych” (Dz. 409). I w innym miejscu: „O jak niezbadane jest Miłosierdzie Boże! Ale, o zgrozo – są dusze, które dobrowolnie i świadomie tę łaskę odrzucają i nią gardzą” (Dz. 1698).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję