Reklama

Konferencja Jakubowa

Mówią, że Santiago de Compostela to druga Itaka i że pielgrzym wcale nie musi tam dotrzeć, aby znaleźć to, czego szuka. Bo to, co najważniejsze, można znaleźć w drodze – powiedział do uczestników IX Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Camino de Santiago i grób św. Jakuba: historia i interpretacja” Augustín Núnez Martínez – ambasador Królestwa Hiszpanii w RP.

Wydarzenie zorganizowane zostało w dniach 10-11 września br. przez krakowskie uczelnie: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego oraz przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Gminy w Michałowicach i Bractwo oraz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych. Było ono równocześnie prezentacją wyników badań prowadzonych w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki „Camino de Santiago i grób św. Jakuba; od historii do hermeneutyki wiary”.

Reklama

W projekcie uczestniczyli naukowcy reprezentujący uniwersytety m.in. z Nawarry, Barcelony i Jerozolimy oraz badacze skupieni wokół Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Ponadto wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele środowisk słowackich i ukraińskich.

Tematyka

Zanim uczestnicy konferencji podzielili się na grupy, wspólnie wysłuchali prelekcji przygotowanych m.in. przez prof. Enrique’a Alarcóna z Nawarry, który zaprezentował wyniki odkryć dokonanych w grobie św. Jakuba w Composteli. Jak podkreślił prowadzący konferencję ks. prof. Piotr Roszak: – Prof. Enrique Alarcón dokonał nowych interpretacji inskrypcji, która była już znana wcześniej, ale nie potrafiliśmy jej dobrze odczytać. Z kolei ks. Alejandro Barral, kanonik katedry w Santiago de Compostela, przedstawił przekształcenia grobu św. Jakuba od początków aż po obecną sytuację.

Na szczególną uwagę zasługiwał wykład przygotowany przez duet reprezentujący środowisko uniwersytetów barcelońskich: prof. Miguela Angela Belmonte i prof. Marcina Kazmierczaka. Przybliżyli oni książki, które wpisują się niejako w poetykę sceptycyzmu postmodernistycznego i odrzucenia prawdziwej duchowej głębi, która by miała się znajdować na tej drodze jakubowej...

Co dalej?

Reklama

Tu warto przywołać ostrzeżenie skierowane przez mieszkającego od lat w Hiszpanii prof. Marcina Kazmierczaka, który poinformował o licznych publikacjach przybliżających dzieciom i młodzieży idee dróg św. Jakuba. Prelegent przekonywał: – Nie każde słowo pisane jest kształcące, może być także zniekształcające, i takie są często powstałe z myślą o dzieciach publikacje, których nie polecam!

Zgodnie z obowiązującą od lat zasadą, drugiego dnia uczestnicy konferencji pielgrzymowali Małopolską Drogą św. Jakuba – z Polanowic do Więcławic Starych, gdzie w sanktuarium diecezjalnym św. Jakuba przeszli przez Bramę Miłosierdzia, a następnie uczestniczyli w Eucharystii.

Przy okazji tegorocznej konferencji pojawiło się pytanie: Co dalej? Jak przypomniał kustosz sanktuarium w Więcławicach Starych – ks. Ryszard Honkisz, wstępnie miały się odbyć trzy sympozja. Wyraził przekonanie, że na dziewiątej konferencji można by zakończyć...

Nadzieja

Wydaje się to jednak niemożliwe. Uczestniczący w wydarzeniu pomysłodawca konferencji – prof. Antoni Jackowski przekonywał, że jest to inicjatywa, którą należy konsekwentnie rozwijać. Z kolei bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski, już proponował temat następnego spotkania, a reprezentujący środowisko UPJPII ks. prof. Józef Stala zapewniał o otwarciu uczelni na organizatorów i uczestników kolejnych jakubowych sympozjów. Stąd przekonanie, że dwa motory cyklicznego wydarzenia – dr Franciszek Mróz z Instytutu Geografii UP w Krakowie i ks. Ryszard Honkisz mają kolejne zadanie do realizacji. I jest nadzieja, że jak zwykle świetnie sobie z nim poradzą!

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęcie formacji ruchu Equipes Notre-Dame

2021-09-22 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi rozpoczął się nowy rok formacyjny ruchu Equipes Notre-Dame. Wspólnota gromadzi małżeństwa, pomagając w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, a także odpowiadając na Boże wezwanie, staje się wzorem chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję