Reklama

Niedziela Podlaska

U św. Ojca Pio w Węgrowie

Niedziela podlaska 38/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum parafii

Kościół św. Ojca Pio w Węgrowie

Kościół św. Ojca Pio w Węgrowie

Parafia św. Ojca Pio w Węgrowie została powołana dekretem biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza 2 grudnia 2007 r. Od tego momentu rozpoczął się proces tworzenia nowej wspólnoty. Do czasu zbudowania obecnej kaplicy pw. św. Ojca Pio nasza parafia gromadziła się na Msze św. i nabożeństwa w bazylice węgrowskiej. 18 maja 2008 r. bp Antoni Dydycz uroczyście poświęcił krzyż i plac parafialny. Działka została pozyskana dzięki darowiźnie pana Tadeusza Kłosa i dzięki sprzedaży przez panią Alicję Marchelewicz i panią Ewę Dybowską.

Dnia 23 września 2009 r. bp Antoni Dydycz dokonał symbolicznego wkopania pierwszego szpadla pod budowę kaplicy i plebanii. Pod koniec 2009 r. projekt kaplicy i plebanii autorstwa architekta Tadeusza Adamskiego uzyskał akceptację drohiczyńskiej Kurii biskupiej, a także pozwolenie na budowę wydane przez starostę powiatu węgrowskiego. Prace budowlane w stanie surowym prowadziła firma „Księżopolski” z Sokołowa Podlaskiego. Budowę rozpoczęliśmy 26 maja 2010 r. W Wielki Czwartek 2011 r. na kaplicy został położony dach, a pierwsza Msza św. w obecnej kaplicy została odprawiona 3 maja 2011 r.

Reklama

W kolejnych latach sukcesywnie wykonywaliśmy prace budowlane, dzięki czemu od września 2011 r. Msze św. codzienne, niedzielne i wszystkie nabożeństwa sprawowaliśmy w naszej kaplicy. W 2012 r. pojawiły się dwa obrazy: „Jezu ufam Tobie” i Matki Bożej Częstochowskiej, natomiast ołtarz i ambonkę podarowała nam parafia w Niemirowie. W 2013 r. została erygowana droga krzyżowa. Jednocześnie z parafii Ostrówek otrzymaliśmy konstrukcję dzwonnicy. Dzwon pochodzi z Londynu z likwidowanego klasztornego konwentu.

W 2014 r. kaplica uzyskała obecny wygląd, została zamontowana wentylacja mechaniczna, oświetlenie, wykonano ołtarz, zamontowano tabernakulum, przybył obraz św. Ojca Pio, wyklejono sztukaterie i całość pomalowano.

W momencie powstania nasza parafia liczyła ok. 1450 osób. Obecnie na terenie parafii mieszka 1811 katolików. Mieszkańcy tej części Węgrowa w dużej mierze są ludźmi, którzy osiedlają się tutaj, przybywając z okolicznych miejscowości. Dużo jest młodych małżeństw i dzieci. Od początku istnienia parafii organizujemy dla dzieci półkolonie letnie i zimowe. Jest to możliwe dzięki pomocy wolontariuszy, młodzieży i dorosłych. Tradycją naszej parafii są również wakacyjne rajdy rowerowe dla młodzieży i pielgrzymki autokarowe dla dorosłych.

Reklama

Wraz z powstaniem nowej parafii zawiązały się Koła Żywego Różańca Matki Bożej z Lourdes i św. Ojca Pio. W trakcie istnienia powstało Koło Żywego Różańca św. Jana Pawła II i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Powstały też Róże Różańcowe Rodziców za Dzieci. Co roku kilkanaście osób w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny podejmuje duchową adopcję dziecka poczętego. Obecnie powstaje KŻR św. s. Faustyny.

Od początku parafii jest grono ministrantów pełniących służbę przy ołtarzu i grupa dziewcząt posługujących w scholi parafialnej.

Chór parafialny zawiązał się w 2012 r. i spotyka się systematycznie dbając o oprawę Mszy św. niedzielnych. Brał również udział w spotkaniach przygotowujących oprawę muzyczną na dzień 10 czerwca 2016 r. w 25. rocznicę powstania diecezji drohiczyńskiej.

Kiedy we wrześniu 2006 r. przybyłem do Węgrowa i przystąpiłem do działań związanych z powstaniem nowej parafii, spotkałem się z przeświadczeniem ludzi, że będzie to parafia poświęcona św. Ojcu Pio. Było to odczucie powszechne. Kiedy było już wszystko gotowe, by powołać oficjalnym dekretem nową parafię, poprosiłem Biskupa Antoniego o nadanie właśnie tego patrona nowej parafii. W 2014 r. zacząłem myśleć o namalowaniu obrazu św. Ojca Pio. Wiązało się to z wyborem artysty malarza, który podjąłby się wykonania wizerunku świętego. Wtedy nawiązałem kontakt z panem Krzysztofem Buczakiem z Węgrowa, który namalował wizerunek przedstawiający świętego z San Giovani Rotondo. Ukazuje on Ojca Pio na tle włoskiego ogrodu. Święty trzyma w prawej ręce list symbolizujący wiele próśb słanych do Boga za jego pośrednictwem, a w lewej różaniec, symbol nieustannej modlitwy tego świętego.

W naszej parafii od trzech lat każdego 23 dnia miesiąca gromadzimy się na nabożeństwo ku czci św. Ojca Pio. Przy obrazie patrona składamy prośby i dziękczynienia w tych intencjach jest sprawowana Msza św. Po Eucharystii odmawiamy Różaniec i Litanię do św. Ojca Pio jest też czas na ucałowanie relikwii. Jako podziękowanie św. Ojca Pio za dar zdrowia pewien kapłan ofiarował do naszej kaplicy figurę Matki Bożej.

Dziękujemy św. Ojcu Pio za wszelkie łaski, a szczególnie za opiekę nad naszą parafią i zapraszamy na uroczystości odpustowe do Węgrowa w niedzielę 25 września.

W tym miejscu pragnę gorąco podziękować wszystkim dobrodziejom i dobroczyńcom naszej parafii, zarówno tym duchowym jak i materialnym, którzy swoją ofiarną pomocą przyczynili się i nadal przyczyniają do budowy naszej świątyni.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota wiary i miłości

Niedziela lubelska 35/2019, str. 1, 6-7

[ TEMATY ]

parafia

100‑lecie

Paweł Wysoki

Poświęcenie tablicy upamiętniającej stulecie parafi i

Poświęcenie tablicy upamiętniającej stulecie parafi i

Trwać będziemy mocno w wierze i przekażemy wiarę dzieciom na następne pokolenia – zapewniali wierni z parafii w Brzeźnicy Bychawskiej. Wdzięczni Bogu za wspólnotę wiary i miłości, świętowali 100. rocznicę powstania parafii

Jubileuszowe uroczystości pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika zostały połączone z parafialnym odpustem ku czci Matki Bożej Królowej Aniołów. – Od 100 lat wierni gromadzą się w tej świątyni, by modlić się do Boga. Prosimy o modlitwę o głęboką wiarę dla nas, byśmy w tej wspólnocie potrafili chwalić Boga i żyć Ewangelią – mówił proboszcz ks. Grzegorz Warchuł. – Rok temu świętowaliśmy stulecie niepodległości naszej ojczyzny, odzyskanej po latach zaborów. Dzięki temu powstało wiele instytucji, odrodziło się życie religijne i możliwość erygowania waszej parafii. W kolejne stulecie wiary chcemy wejść z Bożym błogosławieństwem. Proszę o nie dla proboszcza i całej wspólnoty parafialnej – mówił we wprowadzeniu do Liturgii abp Stanisław Budzik. – Deklarujemy, że trwać będziemy mocno w wierze i przekażemy wiarę dzieciom i wnukom na następne pokolenia – zapewniali parafianie.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję