Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz 20-lecia KSM

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada 1996 r. pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak powołał do istnienia w diecezji Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – organizację, której zadaniem jest „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie”. W tym roku mija dwudziesty rok działalności stowarzyszenia. O historii i planach na przyszłość z ks. Januszem Wilkiem, asystentem diecezjalnym KSM Diecezji Legnickiej, rozmawia Monika Łukaszów

Niedziela legnicka 38/2016, str. 7

[ TEMATY ]

KSM

Moniła Łukaszów

Ks. Janusz Wilk

Ks. Janusz Wilk

MONIKA ŁUKASZÓW: – Jakie były początki istnienia KSM w naszej diecezji?

KS. JANUSZ WILK: – Nie byłem świadkiem tamtych wydarzeń, ale mogę powiedzieć, że początki KSM w diecezji legnickiej były mocno związane z osobą bp. Tadeusza Rybaka. Historycznym momentem był dzień 24 listopada 1996 r., uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, kiedy to Ksiądz Biskup wydał dekret powołujący do istnienia stowarzyszenie. Jednak przygotowania do tej chwili trwały od 1992 r. i właśnie biskup Tadeusz brał w nich czynny udział, uczestnicząc w spotkaniach formacyjnych przyszłych liderów oddziałów parafialnych. Pierwszym asystentem kościelnym został ks. dr Sławomir Augustynowicz.

– Jak w przeciągu minionych 20 lat rozwijała się działalność KSM-u?

– Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to żywa i dynamiczna organizacja młodych katolików otwartych na naukę Kościoła, gotowych do szerzenia prawd wiary i zasad moralnych tak, aby doprowadzić do wychowania dobrych obywateli i uczciwych pracowników, gotowych do pełnienia różnych funkcji społecznych, tworzenia wspólnot chrześcijańskich oraz rodzin rozwijających praktyki religijne. W tym właśnie kierunku rozwijała się działalność stowarzyszenia. W zakresie parafialnym i szkolnym, w oddziałach i kołach prowadzona była formacja, przygotowująca do podjęcia dzieł apostolskich. KSM działa wedle zasady „Widzieć – oceniać – działać”, zatem formację przenika akcja, a akcja pogłębia więź z Kościołem, czyli aktualizuje formację. Dlatego tam, gdzie jest obecny KSM, w sposób naturalny rozwijają się inicjatywy apostolskie: rekolekcje, nabożeństwa młodzieżowe, dni skupienia, pielgrzymki, konferencje, przedstawienia teatralne, koncerty, obozy rekreacyjne, działalność charytatywna i wiele wiele innych. Warto zaznaczyć, że to wszystko przygotowuje dla swoich rówieśników młodzież formowana w KSM.

Reklama

– W ilu parafiach obecne są oddziały KSM-u?

– Obecnie w diecezji legnickiej KSM działa w dziewięciu parafiach. Jednak ta obecność jest bardzo różna. Każdy z oddziałów w czym innym się specjalizuje. Np. w Polkowicach angażuje się w organizowanie pielgrzymek do Grodowca, w Legnicy w Marsz dla Życia, w Lubinie w turniej piłki siatkowej.

– Jak będą wyglądały obchody jubileuszu?

– Obchody to przede wszystkim okazja, by wyróżnić najbardziej zaangażowanych KSM-owiczów i oddziały oraz podziękować wielkiemu gronu naszych dobroczyńców. Na dzień dziękczynienia Bogu i ludziom wybraliśmy 18 września. Wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, w tym roku wypada akurat w niedzielę. Spotkamy się na uroczystej gali w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Tam odbędzie się wręczenie statuetek Orła – najwyższego odznaczenia KSM. Następnie uczestniczyć będziemy w Eucharystii sprawowanej przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego w katedrze legnickiej.

– Plany na przyszłość?

– Odpowiedź będzie zaskakująca. Przyszłość to powołania. Myśląc o przyszłości KSM, kierujemy się ku modlitwie o powołania. Gdyż od obecności księży wikariuszy w parafiach zależy rozwój KSM oraz innych wspólnot młodzieżowych. Mamy już księży w diecezji, którzy formację odebrali w KSM-ie, ale to ciągle za mało. Oczywiście, przez szkolenia lokalne i ogólnopolskie formujemy środowisko liderów świeckich, ale nie zastąpią oni oddanych sprawie kapłanów. Dlatego w roku Jubileuszu KSM polecam młodzieży modlitwę o świętych i ofiarnych asystentów.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pora zejść z kanapy

Niedziela Ogólnopolska 48/2017, str. 16-17

[ TEMATY ]

KSM

comp/fotolia.com

O wyzwaniach stojących przed Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży i robieniu rabanu w Kościele z Iloną Trojnar – przewodniczącą Prezydium Krajowej Rady KSM – rozmawia ks. Marek Łuczak

KS. MAREK ŁUCZAK: – Papież Franciszek zachęca do robienia w Kościele rabanu. Szczególnymi adresatami tych słów są młodzi. Jak KSM wyobraża sobie swoją rolę w tym dziele?

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję