Reklama

Niedziela Wrocławska

25 lat Fundacji Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej im. św. Jadwigi Śląskiej

Pomagają ubogim, utrwalają więzi między narodami niemieckim, polskim i ukraińskim, organizują praktyki zawodowe dla zdolnej młodzieży – Fundacja Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska im. św. Jadwigi Śląskiej świętuje w tym roku 25 lat istnienia

Niedziela wrocławska 38/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

fundacja

Janusz Gajdamowicz

Już w czerwcu Fundacja spotkała się we Lwowie świętując 15-lecie polsko- -ukraińskich praktyk zawodowych

Już w czerwcu Fundacja spotkała się
we Lwowie świętując 15-lecie polsko-
-ukraińskich praktyk zawodowych

Fundacja powstała jako odpowiedź na list biskupów polskich do biskupów niemieckich „Przebaczamy i prosimy o wybaczenie”. Do pierwszego spotkania członków Bensberger Kreis i Klubu Inteligencji Katolickiej z Wrocławia doszło w 1971 r. Miało ono na celu zainicjowanie pojednania polsko-niemieckiego, wzajemnego poznania się i przełamywania barier. Lata siedemdziesiąte upłynęły pod znakiem regularnie organizowanych seminariów, w czasie których poruszano istotne problemy i prowadzono dyskusje dotyczące stosunków polsko-niemieckich. Pomoc materialna z Niemiec zaczęła się po wybuchu stanu wojennego i załamaniu się polskiej gospodarki – rodziny niemieckie brały pod swoją opiekę konkretne osoby z partnerskich parafii, wysyłając im paczki, najczęściej żywnościowe z najbardziej podstawowymi i potrzebnymi produktami, których brakowało w polskich sklepach. Jednocześnie przeprowadzano w parafiach zbiórki pieniężne oraz darów i przesyłano je w transportach swoim partnerom. We wrocławskich wspólnotach parafialnych powołano, do dziś zresztą istniejące, Komitety Charytatywne, które miały za zadanie rozdzielanie najbardziej potrzebującym przesłanych zagranicznych darów.

Reklama

Na sformalizowanie istniejącego od lat partnerstwa parafii Wrocławia i Dortmundu trzeba było czekać aż do przemian ustrojowych w Polsce, dzięki którym pojawiły się prawne możliwości zalegalizowania Fundacji. Oficjalnie została ona powołana do życia w dniu 14 czerwca 1991 r. Za patronkę obrano św. Jadwigę Śląską – postać spinającą w swoim działaniu historię narodu niemieckiego i polskiego, a nade wszystko odznaczającą się świętością życia i troską o ubogich.

Partnerstwo także z Ukrainą

Po latach działalność Fundacji rozszerzyła się także na wschód, obejmując swoim zasięgiem tereny Ukrainy ze szczególnym uwzględnieniem Lwowa. Dziś jedną z głównych działalności Fundacji są praktyki organizowane od dawna przez Niemców dla Polaków, a od 15 lat przez wrocławian dla młodych Ukraińców. Dzięki nim praktykanci zdobywają na wrocławskich uczelniach, w instytucjach i firmach, potrzebne doświadczenie i wiedzę. Wielu z nich jest liderami w swoich środowiskach, byli praktykanci utworzyli też Fundację „Dajmy Nadzieję”, która prowadzi jedyne we Lwowie hospicjum dla dzieci. We wrześniu do Wrocławia na jubileuszowe praktyki przyjechała kolejna grupa 15 osób z Lwowa i okolic. – Przez te wszystkie lata, mimo bolesnej historii naszych narodów i niełatwej teraźniejszości, udaje nam się pomagać i pomnażać dobro – podsumowuje Kazimierz Pabisiak, który koordynuje całość przedsięwzięcia i organizuje praktyki zawodowe we Wrocławiu. – Św. Jadwiga nieustannie nam w tym pomaga.

Zaproszenie

Zapraszamy na Spotkanie Trzech Narodów organizowane przez Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowską Fundację im. św. Jadwigi. Spotkanie odbędzie się 1 i 2 października 2016 r. we Wrocławiu. Pierwszy dzień świętowania będzie okazją do poznania kultury narodów. Spotkanie odbędzie się w Auli Papieskiego Fakultetu Teologicznego na Ostrowie Tumskim. Drugi dzień rozpocznie Msza św. we wrocławskiej katedrze, będzie także czas na zaprezentowanie wieloletniej działalności Fundacji.

2016-09-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marta Titaniec szefową Fundacji Świętego Józefa

[ TEMATY ]

KIK

Caritas

fundacja

prymas Polski

św. Józef

KEP

Fot. Paweł Żulewski / KAI

Marta Titaniec

Marta Titaniec

Powołaną wczoraj przez KEP Fundacją Świętego Józefa pokieruje Marta Titaniec, mająca długoletnie doświadczenie w sektorze organizacji pozarządowych, współinicjatorka inicjatywy „Zranieni w Kościele”. "Zgodziłam się ze względu na osoby zranione przez ludzi Kościoła" - mówi w rozmowie z KAI.

- O nominacji dowiedziałam się na Donbasie, gdzie przebywam w ramach projektu pomocy osobom starszym na linii frontu. Cieszę się, choć to duże wyzwanie z wielu względów. Zgodziłam się ze względu na osoby zranione przez ludzi Kościoła, którego - pomimo że nie jest to obecnie łatwe - czuję się częścią. Chcę być ich głosem. Wielką siłą jest dla mnie zaufanie mojego środowiska. O moich konkretnych zadaniach powiem po powrocie do Polski i spotkaniu z księdzem Prymasem i współpracownikami - mówi w rozmowie z KAI Marta Titaniec.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Węgry pokazują, jak wyjść z demograficznej zimy

2021-09-23 17:44

[ TEMATY ]

demografia

Węgry

Vatican News

„Papież ma rację, chwaląc pronatalistyczną politykę Węgier. Jest to bowiem jeden z nielicznych krajów, które zrozumiały, jakie są ekonomiczne i społeczne konsekwencje demograficznej zimy, a zarazem dostrzegły, że są młodzi, którzy nadal chcą mieć dzieci i premiują to pragnienie, wiedząc, że demografia ma zasadnicze znaczenie dla kraju i jego przyszłości” – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych w Europie.

Podczas spotkania z dziennikarzami na zakończenie ostatniej podróży apostolskiej Franciszek przypomniał o tragedii, jaką przeżywają takie kraje jak Włochy czy Hiszpania, które pogrążają się w kryzysie demograficznym. Zauważył jednak, że są też kraje takie jak Węgry czy Francja, które skutecznie walczą z tym problemem, pomagając młodym rodzinom, aby mogły mieć dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję