Reklama

Niedziela Małopolska

Krakowskie akcenty

Niedziela małopolska 39/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niedziela

Niedziela

Bożena Sztajner/Niedziela

Reprezentujący krakowski oddział KSD: Bożena Weber, Ewa Skwarczyńska i ks. Bolesław Karcz przywieźli „Niedzieli” statuetkę „Bez światło-cienia”

Reprezentujący krakowski oddział KSD: Bożena Weber, Ewa Skwarczyńska i ks. Bolesław Karcz przywieźli „Niedzieli” statuetkę „Bez światło-cienia”

W ramach jubileuszowej – XX Pielgrzymki Czytelników, Współpracowników i Pracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w sobotę 17 września kontynuowano obchody 90-lecia powstania tygodnika i 35-lecia jego reaktywowania. W tym dniu na Jasną Górę przybyła również grupa z Krakowa, w której obok przedstawicieli edycji małopolskiej byli reprezentanci oddziału krakowskiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy – Ewa Skwarczyńska, Bożena Weber i ks. dr Bolesław Karcz.

Pielgrzymka, zorganizowana pod hasłem „Błogosławieni miłosierni”, rozpoczęła się w Bazylice Jasnogórskiej, gdzie pod przewodnictwem abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, została odprawiona Eucharystia. Następnie zebrani udali się do siedziby redakcji.

W bogaty program obchodów wpisało się wręczenie statuetki „Bez światło-cienia”, przyznanej przez krakowski oddział KSD. – „Niedziela” obsypała dzisiaj nagrodami swych redaktorów i współpracowników, ale przecież należy nagrodzić także „Niedzielę”, którą pragniemy wyróżnić statuetką z cytatem Cypriana Kamila Norwida: „Do tych, co mają tak za tak – nie za nie – Bez światło-cienia” – mówiła prezes krakowskiego oddziału KSD Ewa Skwarczyńska. Odnosząc się do tygodnika „Niedziela”, przekonywała: – Potrzeba nam odwagi, ewangelicznego radykalizmu i wyrazistości. Odnajdujemy je co tydzień na kartach „Niedzieli”. I za to wyrażamy wdzięczność jego twórcom. Nawiązując do odpowiedzialności za ojczyznę, prezes Skwarczyńska zauważała: – Ileż polskich spraw toczyłoby się inaczej, gdyby Polacy odnaleźli w swoim sumieniu prawdę głoszoną przez was, przez Norwida, że ojczyzna jest to zbiorowy obowiązek. I podkreśliła: – Redakcja „Niedzieli” to zespół ludzi, którzy wytrwale i uporczywie już prawie od wieku budzą sumienie i pamięć ducha narodu. Wskazują autorytety, uczą godności, zespalają w jedno z wartościami ewangelicznymi i patriotyzmem wybitnych autorów i czytelników.

Reklama

W imieniu redakcji za wyróżnienie podziękowała Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”, zauważając: – Oczywiście, te słowa, pięknie tutaj wygłoszone, z wielkim talentem mówcy, należą się przede wszystkim ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi. I dodała m.in.: – My zawsze mówimy, że pielęgnujemy dziedzictwo, ale jednocześnie podbijamy nowy świat.

W czasie pielgrzymki był jeszcze jeden krakowski akcent – Janusz Pasik, z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowej Hucie, otrzymał medal „Mater Verbi” za współpracę z „Niedzielą Małopolską” oraz za jej promowanie w lokalnym środowisku.

To właśnie lokalne tematy prezentujemy, jak zwykle, na naszych stronach. Ich lekturę polecamy czytelnikom, wierząc, że również Państwo dostrzeżecie nasze zaangażowanie w służenie społeczeństwu, w przekazywanie mu prawdy...

2016-09-22 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Internetowa łódź ratunkowa

Praca redaktora katolickiego portalu internetowego to ciągły stan czuwania. Co kilka minut zalewa nas bowiem nowa fala informacji. Łatwo w tym wszystkim utonąć.

W naszej codziennej pracy skupiamy się na wyłowieniu tego, co istotne. Dbamy o to, aby nasz czytelnik dostał zawsze najświeższe i najistotniejsze newsy z życia Kościoła i świata. Jesteśmy dziełem ewangelizacyjnym i naszym głównym celem jest niesienie Dobrej Nowiny. Szukamy więc różnych sposobów, aby dotrzeć do coraz bardziej zagonianego pokolenia.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję