Reklama

Z Polski

2016-10-19 08:56


Niedziela Ogólnopolska 43/2016, str. 7

Sejm RP

Polsko-watykańska konferencja

Pod hasłem: „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Ojca Świętego Franciszka «Laudato si’»”– odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa, którą 15 października br. wspólnie z Watykanem zorganizowało Ministerstwo Ochrony Środowiska.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller przekazał zebranym w Sejmie gościom pozdrowienia od papieża Franciszka. Podkreślił, że Ojciec Święty jest szczęśliwy, iż konferencja dotycząca zrównoważonego rozwoju odbywa się właśnie w Polsce. – Ekologia to nauka dotycząca domu rodziny ludzkiej. Wszyscy mieszkańcy ziemi w kontekście współczesnego kryzysu ekologicznego są powołani, aby dbać o ten duży, piękny dom, w którym Bóg Stwórca i Ojciec zapewnił miejsce i przytulny kąt każdemu z nas – powiedział kard. Müller.

Gospodarzem konferencji był minister ochrony środowiska prof. Jan Szyszko. – Człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju i w związku z tym musi użytkować zasoby przyrodnicze. I to jest nie tylko jego prawo, to jest jego obowiązek – powiedział minister środowiska. Profesor Szyszko dodał, że żadna z działalności człowieka nie musi pogarszać stanu środowiska naturalnego, wręcz odwrotnie, bo działalnością gospodarczą możemy naprawiać to, co ewentualnie zniszczyliśmy.

Reklama

Do uczestników konferencji ekologicznej list skierował Franciszek. „Niech konferencja w Warszawie będzie ważnym głosem w tej debacie i przypomnieniem konkretnych zobowiązań każdego człowieka wobec stworzonego świata” – zaapelował Ojciec Święty.

Artur Stelmasiak

Konsekracja – Białe Morza

Aby przemawiał do kolejnych pokoleń

W dniu, w którym przypadała 38. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, 16 października 2016 r., kard. Stanisław Dziwisz konsekrował kościół górny w sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach. – Tutaj ziemia spotyka się z niebem. Tutaj doczesność spotyka się z wiecznością. Tutaj człowiek spotyka się ze swoim Stwórcą i Zbawicielem – powiedział Metropolita Krakowski w homilii. Przy ołtarzu, w którego podstawie zostały umieszczone relikwie św. Stanisława, zebrali się biskupi i kapłani nie tylko z diecezji krakowskiej. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, w tym m.in. premier RP Beata Szydło, i władz województwa małopolskiego oraz samorządowcy z Małopolski i Krakowa. Licznie przybyli czciciele św. Jana Pawła II. Kustosz sanktuarium na Białych Morzach ks. Jan Kabziński przeczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na zakończenie kard. Dziwisz wyznał, że św. Jan Paweł II jest po drugiej stronie, ale pragniemy, aby nadal przemawiał do współczesnych, a także do przyszłych pokoleń. – Żeby inspirował nas, Polaków, a także tych wszystkich, którzy będą tu przybywać jako pielgrzymi – podkreślił.

Maria Fortuna-Sudor

Krótko

• „Za życiem” – taką nazwę będzie nosił rządowy program wsparcia rodzin oraz matek, które zdecydują się na urodzenie i wychowanie dzieci niepełnosprawnych. Jego opracowaniem zajmie się międzyresortowy zespół powołany przez premier Beatę Szydło.

• Pilotaż rządowego programu „Mieszkanie+” ruszył w 17 miastach. Z władzami tych miejscowości podpisano listy intencyjne.

• Jacek Kurski pozostanie prezesem TVP. Rada Mediów Narodowych wybrała go na czteroletnią kadencję.

• Resort obrony po wycofaniu się z zakupu francuskich śmigłowców Caracal zapowiedział, że w najbliższych latach zakupi 21 śmigłowców Black Hawk z fabryki w Mielcu.

• 56 proc. Polaków uważa, że rząd PiS wywiązuje się z obietnic złożonych w kampanii wyborczej. Przeciwnego zdania jest 37 proc. badanych.

• Biuro Ochrony Rządu nie będzie chroniło byłych prezydentów podczas wyjazdów zagranicznych. Szefostwo Biura tłumaczy, że nie przewiduje tego ustawa i jest to przywrócenie sytuacji do stanu obowiązującego prawa. Tylko w latach 2013-15 na ochronę dwóch byłych prezydentów za granicą BOR wydał milion złotych.

• CBA zatrzymało Marzenę K. – byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości, zamieszaną w aferę reprywatyzacyjną w Warszawie. Marzena K. przyznała się do stawianych jej zarzutów i została zwolniona po wpłaceniu kaucji w wysokości pół miliona złotych.

• Polscy alpiniści Grzegorz Kukurowski i Łukasz Chrzanowski zginęli podczas wspinaczki na szczyt Shivling (6543 m) w Himalajach Garhwalu w Indiach. Byli oni członkami wyprawy zorganizowanej przez Polski Związek Alpinizmu (PZA), którą kierował Paweł Kaczmarczyk.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Prof. Koseła: przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie poważnym

2019-11-12 12:16

ar / Warszawa (KAI)

Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie bardzo poważnym. Zarówno księża, jak i świeccy stracili tę wizję umocowaną na Soborze Trydenckim – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła, komentując spadek liczby seminarzystów w Polsce. Do polskich seminariów wstąpiło w tym roku 498 kandydatów do kapłaństwa, o 122 mniej niż w roku 2018 – wynika z danych uzyskanych przez KAI.

Ks. Paweł Kłys

Prof. Koseła zauważył, że przy okazji poszukiwania przyczyn spadku ilości kandydatów do kapłaństwa, należy na wstępie zadać pytanie o demografie – dlaczego rodzi się mniej dzieci oraz dlaczego młodzież jest mniej religijna. Jego zdaniem, zmieniła się polska mentalność - Ze społeczeństwa, w którym wartości katolickie były bardzo ważne, staliśmy się społeczeństwem, dla którego ważny jest duży samochód - stwierdził.

Socjolog podkreślił, że Kościół katolicki na Soborze Trydenckim wypracował pewną wizję kapłaństwa, jako dar szczególnego wybrania, szybsza droga do świętości. - Obecnie żyjemy w czasach, w których te idee się wytarły, zbladły. W rozumieniu kapłaństwa przez kapłanów, jak i w rozumieniu kapłaństwa przez ludzi świeckich. Myśląc „kapłan” społeczeństwo straciło poczucie, że jest to człowiek szczególnie wyróżniony – dodał.

Prof. Koseła odniósł się do opublikowanego niedawno artykułu, w którym pewien socjolog podał dane dotyczące księży łamiących celibat. – Te badania nie były wiarygodne, a jednak funkcjonowały jako coś oczywistego. To mówi wiele o myśleniu katolików, którzy zamiast zweryfikować informacje, przyjęli je jako coś oczywistego. Wydaje się, że nie są to trafne wyniki, ale sama reakcja na to wydarzenie, obrazuje w jaki sposób ludzie patrzą dziś na kapłaństwo. Podobnie było w kwestii pedofilii w Kościele. Wszyscy się zasmucili zamiast podnieść wielkie larum, że coś się załamało w Kościele. Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie bardzo poważnym. Zarówno księża, jak i świeccy stracili tę wizję umocowaną na Soborze Trydenckim – powiedział.

Zdaniem socjologa, jest to główna przyczyna braku powołań do kapłaństwa. - Wybudowano wielkie gmachy seminaryjne. Teraz są one niemalże puste. Straciliśmy pewną idee świętości kapłaństwa. Nie jest to już stan do którego aspirują młodzi ludzie, aby pięknie przeżyć życie, tak jak to było dawniej – wyjaśniał.

- Oczywiście w porównaniu do tego co dzieje się np. we Francji, spadek powołań jest o wiele mniejszy, ale myślę, że należy przemyśleć jak wypracować nowe spojrzenie na kapłaństwo, jako naprawdę godny, poważny i piękny stan. Ludzie chcą uczestniczyć w czymś ważnym i pięknym – podsumował prof. Koseła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wigilia w Stowarzyszeniu „Po prostu żyj”

2019-12-11 21:35

Zofia Białas

Wigilia to dzień szczególny dla tych, którzy prawdziwie przeżyli Adwent. W tym dniu zasiądą rodzinnie przy stole, przeczytają fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, połamią się opłatkiem, zapalą lampki na choince, zaśpiewają kolędę „Wśród nocnej ciszy” i pójdą jak pasterze reflektować tajemnicę Bożego Narodzenia.

Zofia Białas

Czyniąc zadość tradycji, przy wigilijnym stole spotkali się 11 grudnia członkowie Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, ludzie, którzy stworzyli szczególną wspólnotę, wspólnotę ludzi dotkniętych chorobą nowotworową. Razem z nimi przy wigilijnym stole zasiedli przedstawiciele władz samorządowych, członkowie rodzin. Każde takie spotkanie to świadomość, że ci, których dotknęła choroba nie powinni być zostawieni samym sobie. Organizatorem opłatkowego spotkania był zarząd Stowarzyszenia.

Zofia Białas

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: ks. prałat Marian Stochniałek – duchowy opiekun Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, Marek Kieler - starosta wieluński, Grażyna Ryczyńska – radna Rady Powiatu, przedstawiciel Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Grzegorz Żabicki - działacz ZHP, radny, nauczyciel.

Spotkanie rozpoczęły: wspólnie zaśpiewana kolęda „Wśród nocnej ciszy”, fragment Ewangelii wg św. Łukasza, słowa św. Jana Pawła II i papieża seniora Benedykta XVI pokazujące sens Bożego Narodzenia, słowo ks. Mariana Stochniałka i życzenia prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Po prostu żyj”.

Słowa Jana Pawła II zachęciły słuchających do wpatrywania się w Boże Dziecię – Zbawienie świata i do uczenia się od Niego miłości oraz odpowiedzialności za każdego człowieka i za każde ludzkie życie; słowa Benedykta XVI, przypomniały, że Boże Narodzenie stało się świętem darów, abyśmy naśladowali Boga, który dal nam samego siebie. Pozwólmy, powiedział, aby nasze serce, nasza dusza i nasz umysł zostały tą prawdą przesiąknięte! Kupując i przyjmując wiele prezentów, nie zapomnijmy o prawdziwym darze: abyśmy sobie wzajemnie ofiarowali cząstkę nas samych! (…)Wtedy znika niepokój. Wtedy rodzi się radość, wtedy nastaje święto.

Po refleksjach o istocie Bożego Narodzenia przyszedł czas na połamanie się opłatkiem, spożycie wieczerzy i wspólne kolędowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem