Reklama

Z Polski

2016-10-19 08:56


Niedziela Ogólnopolska 43/2016, str. 7

Sejm RP

Polsko-watykańska konferencja

Pod hasłem: „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Ojca Świętego Franciszka «Laudato si’»”– odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa, którą 15 października br. wspólnie z Watykanem zorganizowało Ministerstwo Ochrony Środowiska.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller przekazał zebranym w Sejmie gościom pozdrowienia od papieża Franciszka. Podkreślił, że Ojciec Święty jest szczęśliwy, iż konferencja dotycząca zrównoważonego rozwoju odbywa się właśnie w Polsce. – Ekologia to nauka dotycząca domu rodziny ludzkiej. Wszyscy mieszkańcy ziemi w kontekście współczesnego kryzysu ekologicznego są powołani, aby dbać o ten duży, piękny dom, w którym Bóg Stwórca i Ojciec zapewnił miejsce i przytulny kąt każdemu z nas – powiedział kard. Müller.

Gospodarzem konferencji był minister ochrony środowiska prof. Jan Szyszko. – Człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju i w związku z tym musi użytkować zasoby przyrodnicze. I to jest nie tylko jego prawo, to jest jego obowiązek – powiedział minister środowiska. Profesor Szyszko dodał, że żadna z działalności człowieka nie musi pogarszać stanu środowiska naturalnego, wręcz odwrotnie, bo działalnością gospodarczą możemy naprawiać to, co ewentualnie zniszczyliśmy.

Reklama

Do uczestników konferencji ekologicznej list skierował Franciszek. „Niech konferencja w Warszawie będzie ważnym głosem w tej debacie i przypomnieniem konkretnych zobowiązań każdego człowieka wobec stworzonego świata” – zaapelował Ojciec Święty.

Artur Stelmasiak

Konsekracja – Białe Morza

Aby przemawiał do kolejnych pokoleń

W dniu, w którym przypadała 38. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, 16 października 2016 r., kard. Stanisław Dziwisz konsekrował kościół górny w sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach. – Tutaj ziemia spotyka się z niebem. Tutaj doczesność spotyka się z wiecznością. Tutaj człowiek spotyka się ze swoim Stwórcą i Zbawicielem – powiedział Metropolita Krakowski w homilii. Przy ołtarzu, w którego podstawie zostały umieszczone relikwie św. Stanisława, zebrali się biskupi i kapłani nie tylko z diecezji krakowskiej. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, w tym m.in. premier RP Beata Szydło, i władz województwa małopolskiego oraz samorządowcy z Małopolski i Krakowa. Licznie przybyli czciciele św. Jana Pawła II. Kustosz sanktuarium na Białych Morzach ks. Jan Kabziński przeczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na zakończenie kard. Dziwisz wyznał, że św. Jan Paweł II jest po drugiej stronie, ale pragniemy, aby nadal przemawiał do współczesnych, a także do przyszłych pokoleń. – Żeby inspirował nas, Polaków, a także tych wszystkich, którzy będą tu przybywać jako pielgrzymi – podkreślił.

Maria Fortuna-Sudor

Krótko

• „Za życiem” – taką nazwę będzie nosił rządowy program wsparcia rodzin oraz matek, które zdecydują się na urodzenie i wychowanie dzieci niepełnosprawnych. Jego opracowaniem zajmie się międzyresortowy zespół powołany przez premier Beatę Szydło.

• Pilotaż rządowego programu „Mieszkanie+” ruszył w 17 miastach. Z władzami tych miejscowości podpisano listy intencyjne.

• Jacek Kurski pozostanie prezesem TVP. Rada Mediów Narodowych wybrała go na czteroletnią kadencję.

• Resort obrony po wycofaniu się z zakupu francuskich śmigłowców Caracal zapowiedział, że w najbliższych latach zakupi 21 śmigłowców Black Hawk z fabryki w Mielcu.

• 56 proc. Polaków uważa, że rząd PiS wywiązuje się z obietnic złożonych w kampanii wyborczej. Przeciwnego zdania jest 37 proc. badanych.

• Biuro Ochrony Rządu nie będzie chroniło byłych prezydentów podczas wyjazdów zagranicznych. Szefostwo Biura tłumaczy, że nie przewiduje tego ustawa i jest to przywrócenie sytuacji do stanu obowiązującego prawa. Tylko w latach 2013-15 na ochronę dwóch byłych prezydentów za granicą BOR wydał milion złotych.

• CBA zatrzymało Marzenę K. – byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości, zamieszaną w aferę reprywatyzacyjną w Warszawie. Marzena K. przyznała się do stawianych jej zarzutów i została zwolniona po wpłaceniu kaucji w wysokości pół miliona złotych.

• Polscy alpiniści Grzegorz Kukurowski i Łukasz Chrzanowski zginęli podczas wspinaczki na szczyt Shivling (6543 m) w Himalajach Garhwalu w Indiach. Byli oni członkami wyprawy zorganizowanej przez Polski Związek Alpinizmu (PZA), którą kierował Paweł Kaczmarczyk.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katedra polowa WP: Msza św. w intencji poległych policjantów

2019-07-23 19:39

kos / Warszawa (KAI)

Biskup Józef Guzdek sprawował w katedrze polowej WP Mszę św. w intencji poległych na służbie policjantów oraz ich rodzin. W homilii bp Guzdek, który z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest delegatem ds. duszpasterstwa Policji, przypomniał, że służba policjanta ma charakter rodzinny. – Najbliżsi identyfikują się z wartościami, jakim on służy, ale dotykają ich także konsekwencje podjętych zobowiązań – powiedział.

Gagorski/pl.wikipedia.org

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Komendy Głównej Policji. Liturgię słowa oraz asystę liturgiczną przygotowali funkcjonariusze i pracownicy policji.

W homilii bp Guzdek, podkreślał, że częścią życia każdej rodziny policyjnej jest oczekiwanie na powrót męża i ojca, żony i matki. – Stąd rozstania zawsze łączą się z niepokojem, obawami i ostatecznie nadzieją na szczęśliwy powrót do domu po zakończeniu służby. Należy ponadto podkreślić, że policjantem jest się zawsze, także poza służbą, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia – powiedział bp Guzdek. Delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Policji przypomniał, że wielu policjantów zapłaciło za próby ratowania innych najwyższą cenę. – Misja policjanta ma charakter rodzinny. Najbliżsi identyfikują się z wartościami, jakim on służy, ale dotykają ich także konsekwencje podjętych zobowiązań – powiedział.

Zdaniem bp. Guzdka „dźwiganie krzyża samotności po stracie męża i ojca, żony i matki domaga się niezwykłej odwagi”. Wyraził wdzięczność członkom Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, za dwadzieścia lat służby wobec potrzebujących. – Z pełnym uznaniem i wdzięcznością odnoszę się do tego, co przez ponad dwadzieścia lat czyni Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Budujące są wsparcie i pomoc, o jakie zabiegają Komenda Głowna Policji oraz poszczególne garnizony rozsiane w naszym kraju. Jestem wdzięczny kolejnym Komendantom Głównym Policji za każdy gest pomocy i zrozumienia, za serdeczną bliskość i modlitwę – powiedział.

Zwracając się do wdów po poległych policjantach życzył im sił i odwagi. – Wychowujcie wasze dzieci w poszanowaniu wartości, którym służył i za które oddał życie wasz mąż. Jesteśmy z Wami. W miarę naszych możliwości chcemy Wam towarzyszyć i wspierać Was na różne sposoby w dźwiganiu krzyża cierpienia po stracie najbliższej osoby. Chcemy wlewać w Wasze serca nadzieję, że Bóg docenił i nagrodził niebem ich poświęcenie w służbie drugiemu człowiekowi – powiedział. Słowa pociechy skierował także do dzieci. – Życzę Wam, abyście przez naukę i pracę pomnażali swoje talenty. Pamiętajcie, że życie ludzkie ma o tyle sens, o ile jest służbą Bogu i bliźnim. Niech Wam Bóg błogosławi – zakończył.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego: ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Ordynariatu Polowego i ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego oraz kapelan Policji ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji.

We Mszy św. uczestniczyli funkcjonariusze Policji, pracownicy formacji, członkowie i podopieczni Fundacji. Obecna była Irena Zając, prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w stanie spoczynku Władysław Padło.

Przed błogosławieństwem bp Guzdek odznaczył gen. insp. Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Policji medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, ustanowionym z okazji setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem