Reklama

Aspekty

Od duchowej strony

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 44/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Caritas

caritas.zgora.pl

Formacja duchowa podopiecznych „Skrzydeł” trwa od lat

Formacja duchowa podopiecznych „Skrzydeł” trwa od lat

Działalność diecezjalnej Caritas kojarzy nam się – i słusznie – przede wszystkim z pomocą potrzebującym. Nie można jednak zapominać, że jest to organizacja głęboko zakorzeniona w Kościele. Rozwój duchowy pracowników i ich podopiecznych traktowany jest priorytetowo.

Skrzydlaci

Już 4 listopada rozpoczną się rekolekcje dla dzieci i młodzieży – podopiecznych Caritas objętych Programem „Skrzydła”. Udział w tych rekolekcjach jest obowiązkowy. – To jest przede wszystkim pierwsze spotkanie po tegorocznym przyznaniu „Skrzydeł” – mówi Dominika Danielak z Caritas diecezjalnej. – Przyjeżdżają na rekolekcje głównie „skrzydlaci”, ale też będą osoby, których sytuacja materialna się poprawiła i mogły zrzec się „Skrzydeł” na rzecz innego dziecka. One chcą się podzielić swoim doświadczeniem i opowiedzieć o tym, jak „Skrzydła” zmieniły ich życie, dać świadectwo.

Reklama

Rekolekcje rozpoczną się wieczorną Mszą św. i konferencją ks. Stanisława Podfigórnego, dyrektora diecezjalnej Caritas. Sobota przeznaczona będzie przede wszystkim na kolejne konferencje i warsztaty. – Myślę, że takie zajęcia wiele dają naszym podopiecznym. W zeszłym roku na przykład miały na celu pobudzić w nich chęć włączenia się w wolontariat, szczególnie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży – wyjaśnia Dominika. – Ale chcemy też tym razem bliżej pokazać im Paradyż, więc w planach jest zwiedzanie kościoła.

W tym roku stypendia przyznane zostały 96 osobom. Rekolekcje będą dla nich również czasem integracji. – Na takich spotkaniach zawiązują się więzi, które są później podtrzymywane – mówi Dominika. – Nazywamy to „skrzydlatą rodziną”.

Dla dzieciaków objętych programem, „Skrzydła” są dużą szansą. – Dzięki rekolekcjom chcemy im pokazać, że nie tylko one coś dostają, ale też mogą bardzo wiele dać innym. Po to jest właśnie ta duchowa formacja. Chociaż nie znają swoich darczyńców, mogą odwdzięczyć się, pomagając innym ludziom, którzy też są w trudnej sytuacji. A jeśli chodzi o podziękowanie darczyńcom, to w trakcie rekolekcji jest taki czas, kiedy uczestnicy idą sobie w dowolne miejsce i piszą list do swojego darczyńcy. Bardzo fajnie nam się to rozwija, bo okazało się, że darczyńcy zaczęli odpisywać swoim podopiecznym. Wszystkie listy przekazywane są za naszym pośrednictwem, żeby zachować anonimowość – tłumaczy Dominika.

Nie są odrzuceni

Reklama

Wzorem ubiegłych lat również w tym roku, a dokładnie 12 listopada, zorganizowana zostanie Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Hasło pielgrzymki zaczerpnięte zostało z encykliki „Lumen fidei” papieża Franciszka: „Kto rusza w drogę czynić dobro, już zbliża się do Boga i jest wspierany Jego pomocą”. Na Jasnej Górze nie zabraknie naszych diecezjan. – Chcemy, aby bezdomni, którzy z nami pojadą, mieli świadomość tego, że mają swoje miejsce w Kościele, że nie są odrzuceni. W oczach Boga wszyscy jesteśmy wartościowymi ludźmi – mówi Sylwia Grzyb z diecezjalnej Caritas. – Przez ten wyjazd zarówno my, organizatorzy, jak i osoby bezdomne chcemy poczuć się jedną wspólnotą w Chrystusie. Robimy to po to, żeby ludzie, którzy bardzo pogubili się w życiu, a teraz śpią w noclegowniach, na śmietnikach, w altankach, poczuli, że jeszcze mogą coś w sobie zmienić, również dzięki modlitwie. Mieliśmy już takie przypadki, że niektórym osobom życie zaczęło się wreszcie układać.

Osoby bezdomne uczestniczące w tych pielgrzymkach bardzo je przeżywają. – Gorliwie się modlą, przychodzą na wszystkie nabożeństwa, konferencje, słuchają świadectw. Kiedy wracają z nami, opowiadają swoje przeżycia. Muszę podkreślić, że jest to wielkie doświadczenie i dla nich, i dla nas, pracowników – zapewnia Sylwia Grzyb. – Dlatego tak chętnie włączamy się w organizację tego wyjazdu. Chcemy im pomóc odnaleźć sens w życiu.

Spojrzeć inaczej

Trzecim wydarzeniem tej jesieni będą rekolekcje adwentowe dla Parafialnych Zespołów Caritas. Odbędą się w dniach 25-27 listopada w Domu Rekolekcyjnym przy sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Rekolekcje rozpoczną się w piątek o godz. 18.00 kolacją, a zakończą obiadem w niedzielę ok. godz. 13.00.

Zaproszeni do udziału są zarówno członkowie PZC, którzy już uczestniczyli w takich rekolekcjach, jak i osoby, które jeszcze nie mają takiego doświadczenia, a chcą inaczej spojrzeć na działanie podejmowane w PZC. Koszt udziału to 100 zł od osoby, a wpłaty należy dokonać na konto Caritas diecezjalnej najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem rekolekcji. Zgłoszenia przyjmuje Sylwia Grzyb, e-mail: grzyb@caritas.pl, tel. 600 990 394.

2016-10-27 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już jutro zbiórka żywności Caritas

2020-09-24 12:18

[ TEMATY ]

Caritas

zbiórka żywności

Karolina Krasowska

Ania Kobylińska zaprasza do udziału w zbiórce żywności Caritas

Ania Kobylińska zaprasza do udziału w zbiórce żywności Caritas

Ania Kobylińska z Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do udziału w Zbiórce Żywności Caritas "Tak, pomagam". Zbiórka odbędzie się w dniach 25-26 września br. (piątek i sobota) w sklepach na terenie całej diecezji.

https://www.facebook.com/NiedzielaZielonogorskoGorzowskaAspekty/videos/250069659659988

CZYTAJ DALEJ

Nowe cuda świętego stygmatyka

2020-09-23 09:43

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

O. Pio

pl.wikipedia.org

Jeszcze za swojego życia Ojciec Pio wzbudzał zarówno podziw, jak i kontrowersje. Przede wszystkim jednak pociągał wiernych do większej pobożności. Czy jego przesłanie jest nadal aktualne? 
Jakie cuda dzieją się obecnie za jego wstawiennictwem? Zapytaliśmy o to br. Romana Ruska, kapucyna, który niemal na co dzień spotyka się z ludźmi doznającymi łask za wstawiennictwem św. Ojca Pio.

Ireneusz Korpyś: Od śmierci Ojca Pio minęły 52 lata, a nadal mówi się o nim tak, jakby żył. Czy Brat dostrzega wpływ tego świętego na nasze życie?

Brat Roman Rusek, kapucyn: Ojciec Pio daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Sam kiedyś powiedział, że gdy Jezus wezwie go do siebie, on poprosi Boga, aby zostawił go na świecie, gdyż jako ojciec chce prowadzić do raju każdego, kto się do niego zwróci. Często bywam w San Giovanni Rotondo, prowadzę pielgrzymki do tego świętego stygmatyka i widzę, jak ludzie opuszczają to sanktuarium – są poruszeni, odmienieni. Mówią, że to miejsce zostawia niezatarty ślad w ich sercach; niektórzy czują zapach kwiatów, wielu doświadcza Bożego działania – i to są fakty.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie w czasach niepewności

2020-09-24 23:14

archiwum organizatorów

Już po raz drugi Konferencja Episkopatu Polski w osobie Przewodniczącego Rady d/s Społecznych abp. Józefa Kupnego zaprasza przedsiębiorców z całej Polski na II Ogólnopolską Pielgrzymkę, na Jasną Górę.

„Pielgrzymki Przedsiębiorców” od hasłem „Pod Twoją obronę! Zawierzam Tobie moja firmę”, odbędzie się w niedzielę 4 października. Organizatorzy: Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res” napisali: „Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy prowadzą swoje firmy, bez względu na ich wielkość czy branżę. Zapraszamy także freelancerów i przedstawicieli wolnych zawodów…” Odnosząc się do aktualnej sytuacji, stwierdzają: „Każdemu z nas towarzyszy niepewność jutra i borykamy się z podobnymi problemami. Dodatkowo nasze społeczeństwo mierzy się z nową sytuacją i skutkami zamrożenia gospodarki. Osoby przedsiębiorcze, pracodawcy, ludzie z inicjatywą, odpowiadają nie tylko za własne rodziny, ale często też za pracowników i ich rodziny. Mimo trudnych czasów, w których przyszło im prowadzić swoją działalność, chcą mieć nadzieję i być silni. Wychodząc naprzeciw tym pragnieniom 4 października 2020 r. mogą zawierzyć swoje firmy Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W spotkaniu, jako goście specjalni, wystąpią : Ks. Wojciech Węgrzyniak i dziennikarz ekonomiczny Jacek Krzemiński. Organizatorzy apelują: „Przedsiębiorcy, bądźmy razem! Jasna Góra to miejsce, gdzie od wieków dzieją się cuda! Zanieśmy tam Bogu wszystkie nasze radości, sukcesy i problemy.”

Więcej szczegółów, w tym rejestracja i szczegółowy program pielgrzymki, na: www.pielgrzymkaprzedsiebiorcow.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję