Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Myśląc Ojczyzna

Niedziela Ogólnopolska 46/2016, str. 3

[ TEMATY ]

ojczyzna

Rawpixel/pl.fotolia.com

Dzień 11 listopada jest dniem wielkiego powrotu Polski na mapy Europy. Piękne są dzieje naszej ojczyzny, pisane od 1050 lat. Mieliśmy wspaniałych królów, wodzów, hetmanów, mężów stanu, odnowicieli, działaczy, którzy pozwolili zajaśnieć krajowi wobec innych narodów i świata. Nie jest to wyraz jakiejś postawy nacjonalistycznej, bo Polska nigdy nie była krajem zaściankowym, przeciwnie – słynęliśmy zawsze z wielkiego serca i otwartości wobec innych, jawiliśmy się światu jako kraj ludzi wolnych. Dlatego garnęły się do Polski różne narody i wszystkim było u nas dobrze. Tworzyliśmy Polskę otwartą, sprawiedliwą, wolną i miłującą najwyższe wartości.

Reklama

Jak to wielokrotnie ostatnio podkreślano, dzieje naszej ojczyzny są bardzo mocno związane z duchem Kościoła. Jeżeli mówimy o Polsce wolnej i niepodległej, to musimy pamiętać, że na straży tej wolności i niepodległości stał zawsze Kościół. Znakiem tego był m.in. fakt, że kiedy kraj przeżywał bezkrólewie, to obowiązki królewskie przejmował prymas, zwany interrexem. Nigdy nie było tak, żeby Kościół odszedł od narodu, a naród obył się bez Kościoła. Zawsze żywa była polska dusza, polska parafia, a w niej wierny kapłan, który szedł z narodem na dobre i na złe, i wszyscy stanowili jedno.

W okresie Święta Niepodległości przychodzi na myśl wiele refleksji, zastanawiamy się też nad otaczającą nas rzeczywistością i nad tym, jaka będzie nasza przyszłość. Myślę, że trzeba nam wszystkim właśnie to przypominać: że Polska jest silna wiarą i odniesieniem do najwyższych wartości. Bo są takie siły, są ludzie, którzy chcieliby oddzielić Polskę od Kościoła, rzekomo otwierając ją szerzej na świat, na życie łatwiejsze, bez nakazów Dekalogu i nauki Ewangelii. Chcieliby pozbawić nas korzeni historycznych, zubożyć naszą znajomość literatury i odciąć od źródeł zawartych w naszej kulturze. A ta jest przesycona Chrystusem, który zawsze buduje cywilizację życia i miłości, a nie cywilizację śmierci, której wyrazem były tzw. czarne marsze – antyświadectwo polskości. Wrogość wobec życia, poszukiwanie wygodnej kanapy i ziemskich rozkoszy nie zbuduje wielkości Polski.

Wierność zatem zasadom Ewangelii i nauce Kościoła, a więc temu wszystkiemu, co służy rodzinie, jest wyrazem prawdziwego patriotyzmu i umiłowania ojczyzny. Jeżeli rodzina będzie Bogiem silna, to ocali nie tylko Polskę, ale także butwiejącą Europę, której po prostu potrzeba Chrystusa. Takie było też rozumienie patriotyzmu oraz wizja Europy św. Jana Pawła II. Musimy dzisiaj dostrzec tę arcyważną dziejową misję Polski.

2016-11-08 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przedwyborczy modlitewnik św. Andrzeja Boboli

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny za pośrednictwem patrona Polski św. Andrzeja Boboli.

Modlitwa za Ojczyznę

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Premier: osoby po 50. roku życia i medycy będą mogli otrzymać trzecią dawkę szczepionki

2021-09-21 13:51

[ TEMATY ]

szczepienie

Karol Porwich /Niedziela

Przyjęto rekomendację przewidującą, że po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia będzie można stosować trzecią dawkę przypominającą – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Mogą z tego skorzystać osoby powyżej 50 lat i medycy.

Premier we wtorek poinformował, że przyjęta została rekomendacja przewidująca, że po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia będzie można stosować trzecią dawkę przypominającą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję