Reklama

Aspekty

Uczynki miłosierdzia (18)

Zielonogórska „Tęcza”

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 46/2016, str. 7

[ TEMATY ]

warsztaty terapii zajęciowej

Karolina Krasowska

Uczestnicy warsztatów podczas zajęć

Uczestnicy warsztatów podczas zajęć

Rok Święty Miłosierdzia, jak i nasz cykl, w którym przedstawiamy uczynki miłosierdzia pełnione w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zbliżają się ku końcowi. W przedostatniej części cyklu przedstawiamy Warsztat Terapii Zajęciowej „Tęcza”, który mieści się przy ul. II Armii 30-40 w Zielonej Górze. Warsztat powstał 1 stycznia 2001 r., a jego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tęcza”.

Kierownikiem warsztatu jest Maria Mikuła. – Warsztaty powstały jako odpowiedź na zapotrzebowanie środowiska osób z upośledzeniem umysłowym i od początku były i są przeznaczone dla 20 osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej – mówi Małgorzata Ambroży, rehabilitant. – Warsztat jest placówką pobytu dziennego i finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków samorządu województwa lubuskiego – dodaje. W placówce funkcjonuje 5 pracowni: gospodarstwa domowego, plastyczna, hafciarsko-krawiecka, techniczna i komputerowa. Pracownie prowadzą pedagodzy. Uczestnicy uczą się w nich samodzielności oraz zdobywają umiejętności potrzebne do codziennego funkcjonowania w życiu społecznym. Niepełnosprawni korzystają z pomocy psychologa, pod okiem którego uczą się rozwiązywania zaistniałych problemów, okazywania uczuć i emocji oraz mówienia o sobie i swoich potrzebach. W „Tęczy” prowadzona jest również rehabilitacja ruchowa, która ma na celu podtrzymać zdolności ruchowe posiadane przez niepełnosprawnych. Zajęcia w warsztacie rozpoczynają się zawsze od porannej modlitwy. Uczestnicy wspólnie odmawiają Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wspólnie przeżywają rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Głównym celem warsztatu jest jednak przygotowanie tych osób do pracy zawodowej. – Mamy ich tak wyposażyć w umiejętności społeczne i prozawodowe, aby mogli podjąć pracę na otwartym rynku pracy bądź też w zakładach aktywności zawodowej. Do tej pory udało nam się zatrudnić 4 osoby. 3 z nich pracują do dnia dzisiejszego. Staramy się także organizować uczestnikom praktyki zawodowe u różnych pracodawców, żeby mogli poznać otoczenie i stanowiska pracy, oraz wyrabiać u nich poczucie obowiązkowości – mówi Małgorzata Ambroży. – To nie jest tak, że my ich tylko czegoś uczymy. Niepełnosprawni uczą też nas pewnego patrzenia na świat, otwartości, szczerości i podchodzenia do niektórych spraw z takim Bożym światłem. Poza tym staramy się okazywać miłosierdzie sobie nawzajem, ale też innym na zewnątrz, pokazując, że ci ludzie funkcjonują, chcą być i mieć takie same prawa, jak my mamy.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anioły dobroci

Niedziela lubelska 49/2020, str. VI

[ TEMATY ]

warsztaty terapii zajęciowej

niepełnosprawność

Archiwum zgromadzenia

Zajęcia w pracowni ceramicznej

Zajęcia w pracowni ceramicznej

Benedyktyński Zakątek to wyjątkowe miejsce na mapie Puław. Nieopodal Wisły bezpieczną przystań znalazły niepełnosprawne dzieci i młodzież.

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek od 75 lat współtworzy krajobraz miasta. Zakonnice przybyły do Puław w 1945 r., by modlitwą i pracą służyć Bogu oraz ludziom. Najpierw prowadziły dom dziecka dla sierot wojennych i tych, które nie znalazły miłości w rodzinnych domach. Później okazało się, że najbardziej potrzebne są dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję