Reklama

Niedziela w Warszawie

Kropla w morzu potrzeb

W Stołecznym Centrum Opieki Leczniczej na Białołęce powstanie nowy pawilon dla osób starszych. I tak jest to kropla w morzu potrzeb, bo liczba osób starszych i schorowanych bardzo szybko rośnie

Niedziela warszawska 47/2016, str. 6

[ TEMATY ]

seniorzy

Archiwum

Wizualizacja nowego pawilonu dla osób starszych przy ul. Mehoffera

Wizualizacja nowego pawilonu dla osób starszych przy ul. Mehoffera

W stolicy jest prawie 100 tys. osób w wieku powyżej 80 lat. Choć jest coraz więcej rozwiązań wspierających osoby starsze i opiekę nad nimi, to jednak nie zaspakają wszystkich potrzeb mieszkańców Warszawy, bo liczba osób potrzebujących jest znacznie większa.

Centrum Opieki Leczniczej prowadzi inwestycje z wkładu wniesionego przez Miasto St. Warszawa, które mają na celu m.in. zwiększeniu dostępności usług, podnoszenie ich jakości oraz standardu placówki, a także dostosowanie ich do potrzeb demograficznych. – W tej chwili mamy 450 miejsc w całej Warszawie. W nowo wybudowanym pawilonie przy ul. Mehoffera, w którym będzie ponad 100 łóżek, rozważamy utworzenie m.in. oddziału geriatrii – mówi szef warszawskiego biura zdrowia Dariusz Hajdukiewicz. – Ale w drugiej kolejności przewidujemy konieczność wyburzenia starych pawilonów, a zatem liczba miejsc specjalnie nie wzrośnie. Zresztą płatnik, czyli NFZ, nie był skłonny kupować ich więcej.

Okres oczekiwania na miejsce w ośrodku przy ul. Mehoffera wynosi ok. pół roku, a i tak, biorąc pod uwagę sytuację w stolicy, jest on stosunkowo krótki. O miejsce można starać się także w miejskim ośrodku przy ul. Olchy, gdzie jest 169 łóżek, i przy ul. Szubińskiej, gdzie jest 110 łóżek. Tam przyszły pacjent musi liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na miejsce. Podobnie jest w ośrodkach prowadzonych przez podmioty prywatne. W niektórych czas oczekiwania sięga nawet dwóch lat. A przy braku refundacji przez NFZ koszt pobytu wynosi nawet ponad 3 tys. zł miesięcznie.

Oddziały geriatryczne

W nowym obiekcie przy ul. Mehoffera jest zabezpieczone 120 miejsc opiekuńczo-leczniczych i 35 na oddziale geriatrycznym. Będzie też oddział dzienny i poradnie specjalistyczne: geriatryczna, neurologiczna, chirurgiczna, leczenia bólu. Powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 3 tys. metrów kwadratowych.

Caritas Archidiecezji Warszawskiej ma tylko jeden ośrodek dla osób starszych i schorowanych – przy Krakowskim Przedmieściu. Ale, jak mówi rzecznik Bartek Pulcyn, są pomysły, by stworzyć nową placówkę. – Szczegółów nie zdradzę, ale powołanie jej do życia jest nieuchronne. Potrzeby są coraz większe – podkreśla rzecznik.

Reklama

W diecezji warszawsko-praskiej nie jest prowadzony całodobowy oddział dla osób starszych i obłożnie chorych. – Mamy hospicjum domowe przeznaczone dla pacjentów onkologicznych i prowadzimy długoterminową opiekę domową – mówi ks. Kamil Chojnacki, dyrektor praskiego Caritas. Dodaje, że z opieki hospicyjnej korzysta obecnie 101 osób, a długoterminową pomocą objętych jest 71 osób. Na tyle opiewa kontrakt podpisany z NFZ, ale dyrektor dodaje, że potrzeby są znacznie większe. – Pielęgniarka w opiece długoterminowej domowej przychodzi do pacjenta cztery razy w tygodniu. W ramach jednego etatu obsługuje sześciu podopiecznych.

Miejsc w placówkach szpitalnych też nie jest wiele. Dziesięciu pacjentów może przyjąć Szpital Kliniczny im. prof. Witolda Orłowskiego i tyle samo Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus. 36 miejsc jest w Szpitalu Wolskim i kilkuosobowy oddział w Instytucie Reumatologii.

– W stolicy są jeszcze trzy poradnie geriatryczne prowadzone przez miasto i cztery prowadzone przez podmioty niepubliczne, ale też refundowane przez NFZ – mówi Magdalena Łań z biura prasowego miasta.

Domy pomocy społecznej

W Warszawie jest 19 Domów Pomocy Społecznej (DPS), w tym 5 prowadzonych przez podmioty niepubliczne w ramach umów zawartych z Urzędem m.st. Warszawy. Miasto ma również porozumienia z powiatami, które przyjmują warszawiaków. W 2015 r. Warszawa na funkcjonowanie i pobyt mieszkańców w DPS-ach w stolicy i poza nią przeznaczyła łącznie blisko 115 mln zł. Opieką w tych placówkach objętych jest ponad 2,8 tys. osób.

– Miasto prowadzi też w ramach pilotażu w DPS „Syrena” e-usługi, długopis cyfrowy i opaskę monitorująca funkcje życiowe – mówi Joanna Pieńkowska z biura prasowego miasta. Dzięki tym technologiom będzie możliwa większa samodzielność mieszkańców tych domów, a w dalszej perspektywie starszych osób mieszkających we własnych domach. – Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań poprawi się jakość życia osób korzystających z usług opiekuńczych. Z jednej strony podniesie to jakości usług, z drugiej – da to szansę na wydłużenie okresu samodzielnego mieszkania seniorów – mówią w ratuszu.

2016-11-17 10:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koronawirus w domach starców: samotność i spustoszenie

[ TEMATY ]

Włochy

seniorzy

koronawirus

Rido/stock.adobe.com

Koronawirus powoduje prawdziwe spustoszenie w domach starców. W wypadku zakażenia jest nim zazwyczaj objętych 75 proc. rezydentów, a od 20 do 30 proc. umiera. Takie dane odnotowuje się dziś we Francji.

Wykrycie zakażenie w domu starców jest równoznaczne z jego całkowitą izolacją. Doświadczyła tego Marie-Sophie Boulanger, której matka znajduje się w jednym z takich ośrodków.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Nocne patrole pomagają osobom w kryzysie bezdomności przetrwać zimę

2023-02-09 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

Zima to wyjątkowo trudny czas dla osób będących w kryzysie bezdomności, ale także czas wytężonej pracy i współpracy fundacji, stowarzyszeń jak i osób prywatnych zajmujących się pomocą potrzebującym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję