Reklama

Z Polski

W Pałacu Prezydenckim

Wcześniaki u Pierwszej Damy

Agata Kornhauser-Duda zorganizowała spotkanie z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Na spotkanie do Pałacu Prezydenckiego przybyły rodziny, które wychowują wcześniaki, wybitni neonatolodzy, specjaliści od laktacji i eksperci z banków mleka kobiecego.

– Bardzo się cieszę, że najmłodsi obywatele Rzeczypospolitej są najważniejszymi osobami w siedzibie prezydenta. Pałac Prezydencki zostanie dziś podświetlony na fioletowo na znak solidarności z wcześniakami i ich rodzinami – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Reklama

Przez kilkanaście miesięcy urzędowania u boku Prezydenta RP Pierwsza Dama wielokrotnie miała okazję odwiedzać oddziały położnicze i spotykała się z rodzicami wcześniaków. – Za każdym razem ogromne wrażenie robi atmosfera, która panuje na oddziałach, gdzie wraz z rodzicami i lekarzami o życie walczą maluszki. To chwile ciszy, wzruszenia, szeptem wypowiadanych słów, na głos czytanych bajek. Ale przede wszystkim są to nadzieja i wiara w to, że uda się uratować nowo narodzone życie – powiedziała Pierwsza Dama.

Spotkanie pod hasłem „Mleko Mamy jako element terapii żywieniowej wcześniaków” zorganizowano we współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego oraz Koalicją dla Wcześniaka. – Badania potwierdzają, że kobiece mleko jest najlepszym pożywieniem zarówno dla zdrowych, jak i przedwcześnie urodzonych maluchów. Jest również naturalnym środkiem leczniczym – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. – Tym mamom, które nie mają jeszcze mleka ze względu na przedwczesny poród, pomagają właśnie banki kobiecego mleka.

Wizyta w Pałacu Prezydenckim była okazją do wymiany rodzinnych doświadczeń, ale także podziwiania postępów dzieci, które urodziły się przedwcześnie. Jedną z piosenek zaśpiewały siostry Szymkiewicz, pięcioraczki, które urodziły się w 26. tygodniu ciąży. Najmniejsza z nich po porodzie ważyła zaledwie 570 gramów. – Rodzic, który nigdy nie bał się o życie własnego dziecka, nie wie, co to strach. Dlatego wszyscy rodzice wcześniaków są prawdziwymi bohaterami – powiedziała Dorota Łosiewicz, która prowadziła spotkanie.

Artur Stelmasiak

Ustawa sejmu RP

Wiek emerytalny przywrócony

Reklama

Sejm przyjął 16 listopada 2016 r. ustawę obniżającą wiek emerytalny. Głosowało 460 posłów – za było 262 z nich, przeciw – 149, a wstrzymało się 19.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 r.; pierwsze czytanie odbyło się w grudniu. W połowie stycznia br. komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. W jego trakcie związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium – stażu pracy – pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła poprawki zaproponowane przez Biuro Analiz Sejmowych oraz podkomisję, która rekomendowała wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci; podnoszony jest stopniowo – kobiety miałyby go osiągnąć w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

Red.

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wszystko, co się w Kościele rodzi, rozwija i działa, rodzi się z męki i śmierci, ale obfituje w zmartwychwstaniu.

Krótko

• Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Prezydent RP został zaproszony do złożenia wizyty w USA.

• Do 2050 r. liczba ludności Polski zmniejszy się o 4,5 mln. Wzrośnie też liczba osób po 60. roku życia. Takie są dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

• Audyt w sprawie zaniechań przy organizacji wyjazdu delegacji państwowej do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r., przeprowadzony w Biurze Ochrony Rządu, wykazał wiele nieprawidłowości, m.in. brak nadzoru kierownictwa oraz standardowego rekonesansu miejsca.

• Pierwsza ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej – zgodnie z zapowiedzią – odbyła się 14 listopada br. na Wawelu i dotyczyła pary prezydenckiej. Wyniki powtórzonej sekcji będą znane za kilka miesięcy.

• Sejm RP uchwalił ustawę powołującą Wojska Obrony Terytorialnej. Do końca 2016 r. powstaną 3 brygady nowej formacji: w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Docelowo OT ma liczyć 53 tys. żołnierzy. Koszt utworzenia i uzbrojenia nowego rodzaju wojsk wyniesie 3,6 mld zł.

• Po latach dyskusji i wahań podpisano wreszcie umowę na dostawę dwóch małych samolotów pasażerskich dla przewozu najważniejszych osób w państwie. Polska kupi maszyny Gulfstream G550. Trafią one do kraju latem przyszłego roku.

• Na Wawelu 18 listopada 2016 r. odbył się ponowny pochówek pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, po ekshumacji ich szczątków na zlecenie prokuratury. W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina oraz prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Została odprawiona Msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-11-23 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję