Reklama

Z Polski

W Pałacu Prezydenckim

Wcześniaki u Pierwszej Damy

Agata Kornhauser-Duda zorganizowała spotkanie z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Na spotkanie do Pałacu Prezydenckiego przybyły rodziny, które wychowują wcześniaki, wybitni neonatolodzy, specjaliści od laktacji i eksperci z banków mleka kobiecego.

– Bardzo się cieszę, że najmłodsi obywatele Rzeczypospolitej są najważniejszymi osobami w siedzibie prezydenta. Pałac Prezydencki zostanie dziś podświetlony na fioletowo na znak solidarności z wcześniakami i ich rodzinami – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Przez kilkanaście miesięcy urzędowania u boku Prezydenta RP Pierwsza Dama wielokrotnie miała okazję odwiedzać oddziały położnicze i spotykała się z rodzicami wcześniaków. – Za każdym razem ogromne wrażenie robi atmosfera, która panuje na oddziałach, gdzie wraz z rodzicami i lekarzami o życie walczą maluszki. To chwile ciszy, wzruszenia, szeptem wypowiadanych słów, na głos czytanych bajek. Ale przede wszystkim są to nadzieja i wiara w to, że uda się uratować nowo narodzone życie – powiedziała Pierwsza Dama.

Reklama

Spotkanie pod hasłem „Mleko Mamy jako element terapii żywieniowej wcześniaków” zorganizowano we współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego oraz Koalicją dla Wcześniaka. – Badania potwierdzają, że kobiece mleko jest najlepszym pożywieniem zarówno dla zdrowych, jak i przedwcześnie urodzonych maluchów. Jest również naturalnym środkiem leczniczym – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. – Tym mamom, które nie mają jeszcze mleka ze względu na przedwczesny poród, pomagają właśnie banki kobiecego mleka.

Wizyta w Pałacu Prezydenckim była okazją do wymiany rodzinnych doświadczeń, ale także podziwiania postępów dzieci, które urodziły się przedwcześnie. Jedną z piosenek zaśpiewały siostry Szymkiewicz, pięcioraczki, które urodziły się w 26. tygodniu ciąży. Najmniejsza z nich po porodzie ważyła zaledwie 570 gramów. – Rodzic, który nigdy nie bał się o życie własnego dziecka, nie wie, co to strach. Dlatego wszyscy rodzice wcześniaków są prawdziwymi bohaterami – powiedziała Dorota Łosiewicz, która prowadziła spotkanie.

Artur Stelmasiak

Ustawa sejmu RP

Wiek emerytalny przywrócony

Sejm przyjął 16 listopada 2016 r. ustawę obniżającą wiek emerytalny. Głosowało 460 posłów – za było 262 z nich, przeciw – 149, a wstrzymało się 19.

Reklama

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 r.; pierwsze czytanie odbyło się w grudniu. W połowie stycznia br. komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. W jego trakcie związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium – stażu pracy – pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła poprawki zaproponowane przez Biuro Analiz Sejmowych oraz podkomisję, która rekomendowała wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci; podnoszony jest stopniowo – kobiety miałyby go osiągnąć w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

Red.

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wszystko, co się w Kościele rodzi, rozwija i działa, rodzi się z męki i śmierci, ale obfituje w zmartwychwstaniu.

Krótko

• Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Prezydent RP został zaproszony do złożenia wizyty w USA.

• Do 2050 r. liczba ludności Polski zmniejszy się o 4,5 mln. Wzrośnie też liczba osób po 60. roku życia. Takie są dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

• Audyt w sprawie zaniechań przy organizacji wyjazdu delegacji państwowej do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r., przeprowadzony w Biurze Ochrony Rządu, wykazał wiele nieprawidłowości, m.in. brak nadzoru kierownictwa oraz standardowego rekonesansu miejsca.

• Pierwsza ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej – zgodnie z zapowiedzią – odbyła się 14 listopada br. na Wawelu i dotyczyła pary prezydenckiej. Wyniki powtórzonej sekcji będą znane za kilka miesięcy.

• Sejm RP uchwalił ustawę powołującą Wojska Obrony Terytorialnej. Do końca 2016 r. powstaną 3 brygady nowej formacji: w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Docelowo OT ma liczyć 53 tys. żołnierzy. Koszt utworzenia i uzbrojenia nowego rodzaju wojsk wyniesie 3,6 mld zł.

• Po latach dyskusji i wahań podpisano wreszcie umowę na dostawę dwóch małych samolotów pasażerskich dla przewozu najważniejszych osób w państwie. Polska kupi maszyny Gulfstream G550. Trafią one do kraju latem przyszłego roku.

• Na Wawelu 18 listopada 2016 r. odbył się ponowny pochówek pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, po ekshumacji ich szczątków na zlecenie prokuratury. W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina oraz prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Została odprawiona Msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-11-23 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Ducha Świętego możemy zobaczyć?

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Duch Święty

Hendrick van balen, Święta Trójca

Pytanie czytelnika:
Skoro Duch Święty jest Osobą, to czy ma twarz? Jak mogę Go zobaczyć?

CZYTAJ DALEJ

Papież modlił się za osoby które oddały życie w walce z koronawirusem

2020-05-31 13:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Regina Coeli

Copyright: Vatican Media

"Z wdzięcznością i podziwem pamiętam wszystkich tych, którzy wspierając chorych w tej pandemii oddali życie. Modlimy się w duchu za lekarzy, wolontariuszy, pielęgniarki, wszystkich pracowników służby zdrowia i wielu, którzy oddali życie w tym okresie" - powiedział Franciszek po modlitwie Regina Coeli w Watykanie.

Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego dziś we Włoszech Narodowego Dnia Pociechy, aby propagować solidarność z chorymi. "Ponownie doceniam tych, którzy szczególnie w tym okresie złożyli świadectwo troski o innych. Z wdzięcznością i podziwem pamiętam wszystkich tych, którzy wspierając chorych podczas pandemii oddali życie. Modlimy się w duchu za lekarzy, wolontariuszy, pielęgniarki, wszystkich pracowników służby zdrowia i wielu, którzy oddali życie w tym okresie" - powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję