Reklama

Z Polski

W Pałacu Prezydenckim

Wcześniaki u Pierwszej Damy

Agata Kornhauser-Duda zorganizowała spotkanie z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Na spotkanie do Pałacu Prezydenckiego przybyły rodziny, które wychowują wcześniaki, wybitni neonatolodzy, specjaliści od laktacji i eksperci z banków mleka kobiecego.

– Bardzo się cieszę, że najmłodsi obywatele Rzeczypospolitej są najważniejszymi osobami w siedzibie prezydenta. Pałac Prezydencki zostanie dziś podświetlony na fioletowo na znak solidarności z wcześniakami i ich rodzinami – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Reklama

Przez kilkanaście miesięcy urzędowania u boku Prezydenta RP Pierwsza Dama wielokrotnie miała okazję odwiedzać oddziały położnicze i spotykała się z rodzicami wcześniaków. – Za każdym razem ogromne wrażenie robi atmosfera, która panuje na oddziałach, gdzie wraz z rodzicami i lekarzami o życie walczą maluszki. To chwile ciszy, wzruszenia, szeptem wypowiadanych słów, na głos czytanych bajek. Ale przede wszystkim są to nadzieja i wiara w to, że uda się uratować nowo narodzone życie – powiedziała Pierwsza Dama.

Spotkanie pod hasłem „Mleko Mamy jako element terapii żywieniowej wcześniaków” zorganizowano we współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego oraz Koalicją dla Wcześniaka. – Badania potwierdzają, że kobiece mleko jest najlepszym pożywieniem zarówno dla zdrowych, jak i przedwcześnie urodzonych maluchów. Jest również naturalnym środkiem leczniczym – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. – Tym mamom, które nie mają jeszcze mleka ze względu na przedwczesny poród, pomagają właśnie banki kobiecego mleka.

Wizyta w Pałacu Prezydenckim była okazją do wymiany rodzinnych doświadczeń, ale także podziwiania postępów dzieci, które urodziły się przedwcześnie. Jedną z piosenek zaśpiewały siostry Szymkiewicz, pięcioraczki, które urodziły się w 26. tygodniu ciąży. Najmniejsza z nich po porodzie ważyła zaledwie 570 gramów. – Rodzic, który nigdy nie bał się o życie własnego dziecka, nie wie, co to strach. Dlatego wszyscy rodzice wcześniaków są prawdziwymi bohaterami – powiedziała Dorota Łosiewicz, która prowadziła spotkanie.

Artur Stelmasiak

Ustawa sejmu RP

Wiek emerytalny przywrócony

Reklama

Sejm przyjął 16 listopada 2016 r. ustawę obniżającą wiek emerytalny. Głosowało 460 posłów – za było 262 z nich, przeciw – 149, a wstrzymało się 19.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 r.; pierwsze czytanie odbyło się w grudniu. W połowie stycznia br. komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. W jego trakcie związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium – stażu pracy – pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła poprawki zaproponowane przez Biuro Analiz Sejmowych oraz podkomisję, która rekomendowała wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci; podnoszony jest stopniowo – kobiety miałyby go osiągnąć w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

Red.

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wszystko, co się w Kościele rodzi, rozwija i działa, rodzi się z męki i śmierci, ale obfituje w zmartwychwstaniu.

Krótko

• Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Prezydent RP został zaproszony do złożenia wizyty w USA.

• Do 2050 r. liczba ludności Polski zmniejszy się o 4,5 mln. Wzrośnie też liczba osób po 60. roku życia. Takie są dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

• Audyt w sprawie zaniechań przy organizacji wyjazdu delegacji państwowej do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r., przeprowadzony w Biurze Ochrony Rządu, wykazał wiele nieprawidłowości, m.in. brak nadzoru kierownictwa oraz standardowego rekonesansu miejsca.

• Pierwsza ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej – zgodnie z zapowiedzią – odbyła się 14 listopada br. na Wawelu i dotyczyła pary prezydenckiej. Wyniki powtórzonej sekcji będą znane za kilka miesięcy.

• Sejm RP uchwalił ustawę powołującą Wojska Obrony Terytorialnej. Do końca 2016 r. powstaną 3 brygady nowej formacji: w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Docelowo OT ma liczyć 53 tys. żołnierzy. Koszt utworzenia i uzbrojenia nowego rodzaju wojsk wyniesie 3,6 mld zł.

• Po latach dyskusji i wahań podpisano wreszcie umowę na dostawę dwóch małych samolotów pasażerskich dla przewozu najważniejszych osób w państwie. Polska kupi maszyny Gulfstream G550. Trafią one do kraju latem przyszłego roku.

• Na Wawelu 18 listopada 2016 r. odbył się ponowny pochówek pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, po ekshumacji ich szczątków na zlecenie prokuratury. W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina oraz prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Została odprawiona Msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-11-23 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: znany lider ewangelikalny Mark Galli przyjął wiarę katolicką

2020-09-21 15:15

[ TEMATY ]

wiara

twitter.com

Mark Galli - jeden z najbardziej wpływowych liderów wspólnot ewangelikalnych w Stanach Zjednoczonych przyjął wiarę katolicką. Przez ostatnich siedem lat pełnił funkcję redaktora naczelnego ewangelikalnego miesięcznika „Christianity Today”. W przeszłości był pastorem Kościoła prezbiteriańskiego.

Mark Galli zasłynął w ostatnich latach z krytyki prezydenta Donalda Trumpa. Zastrzega jednak, że jego nawrócenie nie miało motywów politycznych, lecz jest owocem osobistego dojrzewania. Zapewnił zarazem, że wstępując do Kościoła katolickiego, nie wyrzeka się swych ewangelikalnych przekonań.

Informujący o nawróceniu Marka Galli dziennik „La Croix” zauważa, że nie jest to przypadek odosobniony. Podobną drogę wybrało w ostatnich latach wiele ważnych osobistości wspólnot ewangelikalnych w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w środowisku akademickim.

CZYTAJ DALEJ

Złota Zasada Ewangelii w praktyce

2020-09-22 12:30

Fot. Skauci Króla/www

Po wakacyjnej przerwie swoją formację rozpoczynają Skauci Króla. Oprócz zbiórek i biwaków, czeka na nich spotkanie z Panem Jezusem w Eucharystii. Skautem Króla może zostać dziecko, którego rodzice są wierzący.

Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ jest to uzupełnienie formacji duchowej rodziców. Skauting jest metodą rozwoju człowieka, dlatego Skauci Króla kierują swój program do najmłodszych - Często bywa tak, że dzieci pozostają w cieniu, a małżonkowie bardzo angażują się we wspólnotę czy pracę na rzecz parafii. My proponujemy pomoc i dobre zagospodarowanie czasu młodego człowieka – mówi hm Paweł Chwiłkowski, Komendant Główny.

Każdy wrocławski szczep jest bardzo mocno osadzony we wspólnotę macierzystą, która deleguje do pracy instruktorów. - Ta idea przyświecała nam na początku organizacji Skautów Króla i powoływania do życia tej formacji – dodaje hm Chwiłkowski.

We Wrocławiu są 4 szczepy. Szczep nr 1 przy Wspólnocie Dom Boży, szczep nr 7 przy Wspólnocie i Szkole Nowej Ewangelizacji Zacheusz, szczep nr 9 przy Wspólnocie Lew Judy oraz szczep „na próbie” przy wspólnocie Hallelujah.

Formacja duchowa odbywa się każdego roku pod innym hasłem. Nie jest ono narzucone z góry, każdy dostosowuje je do planu pracy wspólnoty w której działa. Tematem roku szczepu nr 1 jest „Nawracajcie się i wierzcie Jezusowi”. Będzie on realizowany poprzez ukazywanie skautom postaci biblijnych jako wzór do naśladowania. Każda zbiórka jest przystosowana w taki sposób, aby ten temat był realizowany. Będzie część modlitewna, czas na dobrą zabawę oraz tradycyjne szkolenie skautowe.

Podczas różnych biwaków i obozów skautom towarzyszy zawsze ksiądz. Dzieci czekają na kapłana ponieważ zależy im na kontakcie, rozmowie, a te starsze korzystają chętnie np. z sakramentu pokuty.

- Czasami jest tak, że ten ksiądz jest daleko, a w skautach kapłan biega razem z podopiecznymi, bierze udział w grach patrolowych, nosi mundur. Można przytoczyć słowa papieża Franciszka, że „pasterz musi pachnieć owcami, a nie perfumami” – mówi ks. hm Mateusz Ciesielski, Komendant Okręgowy.

I dodaje, że większość dzieci, które należą do Skautów Króla mają rodziców we wspólnotach. To oznacza, że często na zbiórkach pojawiają się do księdza pytania o wiarę czy sprawy teologiczne, które wymagają dobrego przygotowania merytorycznego i metodycznego.

Skauci Króla kierują się Złotą Zasadą Ewangelii: „Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie (Mt 7, 12).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję