Reklama

Polska

Buzdygan dla Ojca Rakoczego

Jeden z najbardziej znanych paulinów w Polsce – o. prof. Eustachy Rakoczy obchodzi 40-lecie posługi kapłańskiej jasnogórskiego kapelana Żołnierzy Niepodległości

Niedziela Ogólnopolska 48/2016, str. 24

Andrzej Tarwid

O. prof. Eustachy Rakoczy to zakonnik wielkiej kultury patriotycznej

O. prof. Eustachy Rakoczy to zakonnik wielkiej kultury patriotycznej

Jubileuszowe uroczystości odbyły się 14 listopada br. w Belwederze. – Bardzo wdzięczny jestem Bogu i ludziom, że w tym miejscu, przenikniętym Polską, dane mi jest świętować jubileusz 40-lecia posługi w Chrystusowym kapłaństwie, ku chwale Bogarodzicy i najjaśniejszej Rzeczypospolitej – powiedział o. Rakoczy w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. sprawowanej w belwederskiej kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W Eucharystii wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz państwowych oraz licznie zgromadzeni goście.

Razem z Jubilatem Mszę św. sprawowali m.in. ks. kmdr Janusz Bąk i ks. inf. Ireneusz Skubiś. – O. prof. Rakoczy znany jest w Częstochowie jako człowiek wielkiej kultury patriotycznej. Stróżuje przy Apelu Jasnogórskim – powiedział ks. inf. Skubiś i podkreślił: – Kiedy o. Rakoczy prowadzi apel, to on ma zawsze wymiar patriotyczny.

Reklama

Również ks. Bąk zwrócił uwagę na umiejętność łączenia wiary z patriotyzmem przez o. Rakoczego. – Ojca Eustachego poznałem w latach 80. XX wieku. Zawsze imponowała mi jego pobożność, która szła w parze z patriotyzmem. A w tamtych czasach było to wołanie o etos tych pięknych słów: „Bóg – Honor – Ojczyzna” – powiedział „Niedzieli” ks. Bąk.

Msza św. w belwederskiej kaplicy była głównym punktem jubileuszowych uroczystości. Wcześniej o. Rakoczy razem z przedstawicielami władz państwowych złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Po Eucharystii odbyła się natomiast uroczysta sesja, w czasie której podziękowania za posługę w środowisku Żołnierzy Niepodległości złożyli Jubilatowi m.in. min. Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP oraz Jan Józef Kasprzyk – p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Obaj też wręczyli kapelanowi buzdygan hetmański. – Niech Ojciec tym buzdyganem prowadzi nas do boju, aby Polska była silna, potężna i niepodległa – powiedział Kasprzyk.

Podczas uroczystości odbyła się ceremonia odznaczenia medalem „Pro Patria” osób zasłużonych – „w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny”. Wśród osób odznaczonych znaleźli się: Marek Kępiński – pracownik Biura Prasowego Jasnej Góry, Marek Piątek – kapelmistrz Jasnogórskiej Orkiestry Dętej, Maria Senska – prezes Bydgoskiego Domu Wydawniczego Margrafsen oraz Andrzej Woszczyna – fotograf. Oprawę muzyczną uroczystości przygotowali jasnogórscy intradziści pod dyrekcją Marka Piątka.

Reklama

Na zakończenie spotkania odbyła się prezentacja albumu „Na ordynansach trwamy... Z Królową Polski – żołnierski apel”, którego autorem jest o. prof. Rakoczy. – Ufam, że przygotowana przeze mnie publikacja stanie się godnym literackim zobrazowaniem owego ordynansa pod Maryjnym sztandarem – powiedział autor.

Jubileuszowe uroczystości w pałacu belwederskim zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

2016-11-23 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eutanazja to katastrofalne rozwiązanie

2021-07-25 14:31

[ TEMATY ]

eutanazja

Australia

Vatican News

Legalizacja eutanazji i wspomaganego samobójstwa byłaby katastrofalnym posunięciem – ostrzegł abp Anthony Fisher, komentując przygotowania australijskiego parlamentu Nowej Południowej Walii do debaty na ten temat.

Jego zdaniem prawo pozwalające na zabijanie osób starszych lub ciężko chorych dzieli ludzi na dwie kategorie: tych, których życie jest nienaruszalne, chronione przez prawo, oraz tych, którym może ono zostać odebrane. „Trzeba być bardzo ostrożnym przy wprowadzaniu takich regulacji. Mają one nieraz nieprzewidywalne konsekwencje” – powiedział metropolita Sydney.

CZYTAJ DALEJ

Płoty: Rusza Przystanek Jezus - Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna

2021-07-26 11:10

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Dziś rozpoczyna się Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus. Z powodu zmiany lokalizacji festiwalu Pol’and’Rock w tym roku ewangelizatorzy spotkają się w Płotach (woj. Zachodniopomorskie). Wydarzenie organizowane już po raz 21. potrwa do 1 sierpnia.

Do udziału w ewangelizacji zaproszono członków wspólnot, stowarzyszeń i ruchów kościelnych. Zgodnie z ideą Przystanku Jezus chcą oni towarzyszyć młodym w ich wędrówce wiary i niewiary. Dlatego podczas Festiwalu Pol’and’Rock pragną stworzyć dla nich przestrzeń spotkania z ewangelizatorami, by mogli usłyszeć przesłanie Dobrej Nowiny.

CZYTAJ DALEJ

Raport ws. pedofilii: Co trzeci sprawca to członek rodziny skrzywdzonego dziecka

2021-07-26 15:51

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Grażyna Kołek

Ponad 35 proc. wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka; a w niemal 30 proc. spraw podejrzanym była osoba duchowna - wynika z raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. "Za każdą z tych spraw kryją się bezbronne dzieci" - mówi szef komisji Błażej Kmieciak.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała w poniedziałek pierwszy raport z wynikami swoich prac. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję