Reklama

Wczoraj • dziś • jutro

Walczyć do zwycięstwa

2016-11-23 09:53

Zdzisław Skotnicki
Niedziela Ogólnopolska 48/2016, str. 46

Przywódcy z Unii Europejskiej jakoś nie mogą przełknąć kolejnej dobrej zmiany. Tym razem w USA – Jasny ruszył pierwszy białym pionem na drewnianej szachownicy. – Internet od tego aż huczy.

– Bo widzą, jak chwieją się w posadach fundamenty ich lichej egzystencji politycznej – Niedziela na ruch kolegi odpowiedział również pionem.

– Taaa... Węgry, Polska, wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych, teraz Ameryka, a w kolejce czeka Austria z powtórzonymi wyborami prezydenckimi. Francuzi też już mają dość bajzlu na swoim podwórku... – Jasny uruchomił kolejnego piona.

Reklama

– Komuś zależy, aby ten bajzel jednak utrzymać – Niedziela w następnym ruchu użył skoczka i położywszy go na wybranym polu, dodał: – Znalazłem w Internecie wiarygodną stronę, która wskazuje, że 1 proc. ludzi na naszym globie posiada 99 proc. całego światowego majątku. Jak ma tyle kasy, to ma również wszelkie możliwości wpływania na utrzymanie status quo. Albo na dalsze pogłębianie chaosu i rozbijanie społeczności, rodzin, rozbrajanie narodów i państw...

– No, w Belgii, gdzie znajduje się sławna Bruksela, związki zawodowe żołnierzy, czyli de facto wojsko, wyszły na ulice, aby zaprotestować przeciwko podwyższaniu im wieku emerytalnego, i starły się z policją – Pan Jasny wzmocnił swoją lewą flankę lustrzanym ruchem swojego skoczka.

– Bunt wojska to już zupełna degrengolada belgijskiego państwa – Niedziela wahał się, jaki wariant szachowego debiutu zastosować. – Ale to jeszcze nic. Czytałem ostatnio na znanym ci portalu, że w Holandii podobno zamykają więzienia, bo nie ma przestępców.

– Zatem cudowny świat Beneluxu i okolic staje się powoli biblijnym rajem... – Jasny zręcznie odpowiedział Niedzieli swoim skoczkiem i w tym ruchu nie było ironii.

– Przestępców nie łapią, więzienia udostępniają migrantom, nie panują nad sytuacją, a chcą nam mówić, jak mamy się rządzić – Niedziela doskonale wyczuł intencje kolegi i również odpowiedział skoczkiem, po czym dodał: – A Rosjanie tylko czekają, aby sprawdzić, czy Zachód jest w stanie obronić swoich sojuszników, chociażby kraje bałtyckie.

– Nasza obrona terytorialna w tej sytuacji nie będzie prywatną armią Macierewicza, tylko istotnym elementem odstraszania przeciwnika i może być skutecznym antidotum na tzw. działania wojny hybrydowej – Pan Jasny dokonał roszady.

– Co ty, powtarzasz jakieś bzdury o prywatnej armii, jak ci to w ogóle przeszło przez myśl, no wiesz... – Niedziela mocno się obruszył i wykonał kolejny ruch.

Jasny ruszył do przodu nowym pionem, ale spostponowany przez Niedzielę pomylił się. Zrozumiał w jednej chwili, że jego szanse na zwycięstwo zmalały praktycznie do zera, jednak uśmiechnął się i postanowił walczyć do końca.

A Europa?!

Reklama

Krzyżyk z drewna wraku „Titanica” sprzedany za 11600 euro

2019-10-21 21:14

ts / Wiltshire (KAI)

Na aukcji w Wielkiej Brytanii sprzedano krzyż, wyrzeźbiony z drewna pochodzącego z wraku legendarnego „Titanica”. Jak poinformowały media brytyjskie, prosty, 13-centymetrowy krzyżyk, sprzedano 19 października w Wiltshire w pobliżu kurortu Bath. Nabywca zapłacił za niego 10 tys. funtów (około 50 tys. zł). Dom aukcyjny oczekiwał, że będzie to cena około 12-18 tys. funtów.

F.G.O. Stuart (1843-1923)/pl.wikipedia.org

Krzyżyk wyrzeźbiono w zakładzie Samuela Smitha. Był on członkiem załogi statku SS „Minia”, który po katastrofie zbierał na swój pokład zwłoki zmarłych pasażerów. Członkowie załogi zbierali także wyrzucone przez morze przedmioty, w tym części wraku z drzewa dębowego. Z tego drzewa Smith wyrzeźbił później krzyżyk, upamiętniający ponad 1500 ofiar zatopionego „Titanica”. Do czasu aukcji znajdował się on w posiadaniu potomków byłego marynarza.

Luksusowy parowiec „Titanic”, swego czasu największy statek świata, podczas swego pierwszego rejsu z Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku w kwietniu 1912 r. zderzył się z górą lodową i zatonął. Przedmioty z wraku odkrytego w 1985 r. osiągają wysokie ceny na aukcjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kończą się obchody Dnia Papieskiego

2019-10-22 20:24

O. Stanisław Tomoń BPJG/es

Dziś, 22 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II na Jasnej Górze kończą się Obchody Dnia Papieskiego. Tegoroczne obchody, zainaugurowane 13 października katechezą z Janem Pawłem II, stanowiły przypomnienie znaczenia pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, której jubileusz 40-lecia obecnie przeżywamy. Zorganizowane zostały w ramach projektu edukacyjnego ‘Nadzieja. Zwycięstwo’, wspartego przez ogólnopolski program ‘Niepodległa’.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

W ramach kilkudniowych obchodów w Sali Papieskiej otwarta została wystawy amatorskich zdjęć „Co nam zostało z tamtych dni - Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku”. Odbyło się także spotkanie przedszkolaków i uczniów „O nadziei w Dniu Papieskim”.

W czasie przeżywanych dni wspomnień papieża Polaka nie zabrakło również muzycznego akcentu. W niedzielę, 20 października, w Sali Papieskiej zabrzmiał koncert z elementami refleksji św. Jana Pawła II „Tradycja i polskość w pieśniach Stanisława Moniuszki”. Pieśni ze „Śpiewnika domowego” wykonali studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Suskiej-Zagórskiej, wybitnej śpiewaczki operowej. Święty Jan Paweł II pisał o Stanisławie Moniuszce w książce „Pamięć i tożsamość”.

„Dzieło Moniuszki było naturalnym wyborem, gdyż oddaje charakter naszego narodu i przywołuje patriotyczne uczucia. Ważne jest również to, że z racji 200. rocznicy urodzin kompozytora obchodzimy Rok Stanisława Moniuszki” – powiedziała w rozmowie dla Radia Jasna Góra Katarzyna Suska-Zagórska.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Lidia Burzyńska, poseł na Sejm RP; Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach i o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Koncert poprowadziła Izabela Tyras z Radia Jasna Góra.

* * *

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, 22 października, tradycyjnie na Mszę św. do jasnogórskiego sanktuarium przybyła społeczność Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie. Uczniowie, siostry i nauczyciele odwiedzają co roku Jasną Górę, by zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem papieża Polaka. Eucharystii w jasnogórskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

„Kto to jest święty?” – pytał uczniów w czasie homilii o. Kilnar. A oni odpowiadali: ‘to jest ktoś bardzo dobry’, ‘to jest osoba, która została wybrana przez Boga do rozpowszechniania Jego słowa’, ‘to osoba, która zrobiła coś dobrego dla ludzi’, ‘to jest taka osoba, która mało grzeszy’, ‘taka, która kocha’, ‘osoba, która zrobiła jakiś cud’, ‘albo ta osoba mogła oddać życie za wiarę w Boga’.

„Kościół wynosi na ołtarze świętych po to, żeby byli dla nas drogowskazami – wyjaśniał o. Kilnar - Świętość również jest możliwa w naszym życiu. Święci żyli wśród nas, również pielgrzymowali na Jasną Górę. Papież Jan Paweł II jako student przybywał na Jasną Górę, są jego wpisy w Bibliotece Jasnogórskiej jako studenta. Niech św. Jan Paweł II umacnia nas, abyśmy mogli pełnić Bożą wolę, tak jak On pełnił ją w sowim życiu, w każdym miejscu i czasie”.

W dzień modlitw ze św. Janem Pawłem II w Kaplicy Matki Bożej wystawiony został obraz świętego papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem