Reklama

Rozważanie o krzyżu (1)

"Daj mi punkt oparcia, a uniosę świat.
Tym punktem oparcia jest krzyż"

Słowa wypowiedziane przez Simone Weil są dla wszystkich jasne i oczywiste, ale tak naprawdę nikt nie zastanawia się nad ich sensem. Krzyż jest symbolem męczeństwa, Zmartwychwstania, a przez to Zwycięstwa, które daje władzę nad szatanem i śmiercią. Tak, nie można temu zaprzeczyć, ale tak wielu ludzi zapomina o tym, że krzyż był dla starożytnych symbolem hańby. Ginęli na nim złoczyńcy skazywani za najgorsze przewinienia. Żaden "szanujący się" człowiek posiadający obywatelstwo rzymskie nie mógł być skazany na śmierć krzyżową, choćby dopuścił się najgorszych czynów. Krzyż był zarezerwowany dla Żydów, czyli tych, którzy byli w niewoli. Skazaniec dźwigający najczęściej poziomą belkę, którą później mocowana do pionowej, był napiętnowany w sposób szczególny. Tracił życie umierając na krzyżu, ale wcześniej jeszcze odbierano mu szacunek bliskich i przyjaciół, odbierano mu godność i prawo do nazywania się człowiekiem. Jego ciało zwisające bezwładnie z krzyża stawało się jednym krwawym kawałkiem mięsa, jak na obrazach Francisa Bacona.
Krzyż odbierał skazańcowi jego cechy ludzkie, sprowadzał do kategorii rzeczy, a w najlepszym razie zwierzęcia, ponieważ żadnej istoty nie powinno się skazywać na tak absurdalne cierpienie fizyczne i psychiczne.
Okazuje się jednak, że człowiek, istota stworzona na obraz i podobieństwo Boga, postanawia stać się równy Bogu. Chce decydować o życiu i śmierci innych, o ich prawdomówności i uczciwości, ale również o kłamliwości i nieuczciwości. Dla Żydów, którzy za największą wartość uważali religię, niezwykle ważna była nauka zgodna z Pismem. Prorok zmieniający odwieczne prawdy był uznawany za heretyka i bluźniercę. Taki człowiek według ich zwyczajów zasługiwał na natychmiastowe wymierzenie kary, którą było kamienowanie.
"Nowy prorok", który głosi przyjście Królestwa Bożego, nie tylko zmienia odwieczne prawa ojców, ale sam nazywa się Synem Bożym, Mesjaszem. Krytykuje i ośmiesza postępowanie faryzeuszów, którzy są odpowiedzialni za głoszenie Pisma. Wzywa do odrodzenia moralnego i duchowego. Burzy istniejący porządek, jego cuda stają się dla bogatych i wykształconych Żydów niebezpieczne. Czują się zagrożeni, ponieważ Chrystus jest silny mocą i mądrością, która ich przewyższa. Jego bronią jest miłość i dobroć, szczerość i troska o innych. Czymś, czego nie mogą zrozumieć uczeni w Piśmie, jest jego czystość, ofiarność i bezinteresowność.
Jezus jako Autobasilea? czyli sam objawiający Królestwo Boże, jest dla nich nie do przyjęcia. Boją się Go, dlatego skazują na śmierć, wkładając w usta przekupionego ludu nieodwracalny wyrok.

cdn.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję