Reklama

Niezapomniane Drogi Krzyżowe

Młodzież z wielu parafii we własnym gronie organizuje chodzenie śladami Męki Chrystusa. Czasem jest to konieczne, aby patrząc na cierpienie Jezusa, pomyśleć o cierpieniach współczesnego młodego człowieka. Fenomenem ostatnich lat są Drogi Krzyżowe organizowane na ulicach miast i wiosek. W nich często najważniejszą rolę odgrywają młodzi ludzie. To oni przygotowują teksty rozważań i trasę procesji, śpiewają pokutne pieśni i noszą zapalone pochodnie.
Uliczne Drogi Krzyżowe chyba najbardziej nawiązują do tej z Jerozolimy. Pośród ulicznego hałasu, wśród domów i ludzi, którzy nie interesują się już Chrystusem, odżywa świadomość tego, że On umiera za wszystkich. Wśród takich szczególnych nabożeństw chciałbym zwrócić uwagę na trzy, które już prawie na dobre zagościły w wielkopostnym kalendarzu młodych archidiecezji częstochowskiej.

Niedziela częstochowska 10/2003

Archiwum Duszpasterstwa Akademickiego "Emaus"

Droga Krzyżowa w Sokolich Górach

Droga Krzyżowa w Sokolich Górach

Droga Krzyżowa w Sokolich Górach

Reklama

Niedaleko Częstochowy, w pobliżu Domu Rekolekcyjnego w Olsztynie, nad całą okolicą góruje krzyż na tzw. Jasnogórskim Małym Giewoncie. Od kilku lat głównie studenci wędrują po jurajskich skałkach w kierunku tego krzyża. Jest to szczególna Droga Krzyżowa. Pośród nocy młodzi z pochodniami w ręku zanurzają się w rozważaniach Męki Chrystusa. Najpiękniejszy widok to obraz świateł Częstochowy ze szczytu góry. Ksiądz Arcybiskup często nawiązuje do tego widoku, łącząc go z widokiem z Kalwarii na Jerozolimę.
Tegoroczna Droga Krzyżowa w Sokolich Górach odbędzie się 14 marca o godz. 18.00 (początek przy Domu Rekolekcyjnym). Zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko młodzież.

Cierpienie Jezusa wśród Baraków Birkenau

Dotychczas odbyły się trzy takie pielgrzymki. Ostatnio wzięło w nich udział blisko sto osób z Częstochowy. Właściwie w oświęcimskim obozie koncentracyjnym słowa są niepotrzebne. Tutaj z każdego baraku widać cierpiącego Chrystusa. Pomysł na przeżywanie Męki Pańskiej w Birkenau zrodził się w związku z osobą św. Edyty Stein. Dla niej komora gazowa stała się siódmym pokojem, ostatecznym miejscem zjednoczenia z Bogiem.
Na Drogę Krzyżową i Pielgrzymkę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zaprasza młodych Duszpasterstwo Akademickie "Emaus". Pielgrzymka odbędzie się 5 kwietnia br. Informacje i zapisy w DA "Emaus" (ul. Brzeźnicka 59) - tel. 322-61-45, 0-606-20-30-44; www.emaus.cz.pl

Cierpiący Chrystus w Alejach NMP

Centralne Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Alejach Najświętszej Maryi Panny odbędzie się w tym roku 11 kwietnia. Początek w archikatedrze częstochowskiej o godz. 18.00. To niesamowite przeżycie, gdy młodzi prezentujący stacje Drogi Krzyżowej wędrują po centralnym miejscu naszego miasta. Odnosi się wrażenie, że Chrystus ze swoim krzyżem wchodzi w nasze codzienne sprawy i zabieganie. Na tę modlitwę zapraszamy wszystkich mieszkańców Częstochowy i całej archidiecezji. Nabożeństwo to rozpoczyna obchody XVIII Światowego Dnia Młodzieży.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję