Reklama

W trosce o sprawy publiczne

W okresie transformacji ustrojowej podstawowym zadaniem państwa jest budowanie demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego. Reforma wprowadzona w życie 1 stycznia 1999 r. zapoczątkowała istotne zmiany w strukturach administracyjnych Polski, m.in. dokonała podziału władzy wykonawczej na trójstopniowy oraz przeniosła istotną część odpowiedzialności za funkcjonowanie i rozwój państwa na samorządy. Kościół dostrzega te przeobrażenia i nie może być z nich wyłączony, dlatego też bp Antoni Dydycz przed kilkoma laty podjął inicjatywę spotkań z przedstawicielami władz różnych szczebli, związanych swoją służbą z terenem diecezji drohiczyńskiej.

Niedziela podlaska 10/2003

4 stycznia br. w Drohiczynie odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne reprezentantów władz rządowych i samorządowych stopnia wojewódzkiego, powiatowego i miejsko-gminnego oraz przedstawicieli parlamentu. Jednym z ciekawszych punktów spotkania był wykład Etyka w życiu publicznym wygłoszony przez ks. prał. Jana Usiądka - prorektora Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie.
W dniach 27-30 stycznia br. Ordynariusz drohiczyński uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami samorządu terytorialnego szczebla podstawowego, czyli sołtysami.
Pierwsze z nich odbyło się w parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim. Rozpoczęło się Mszą św. w intencji samorządności sołeckiej. Gospodarzem uroczystości był ks. inf. Jan Sobechowicz. Uczestniczył w niej także ks. Antoni Sieczkiewicz, diecezjalny duszpasterz rolników. Sołtysi z powiatu siedleckiego i sokołowskiego, w liczbie około 80 osób, przybyli dostojnie ze sztandarem Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Sokołowskiego. W imieniu zgromadzonych swą radość i wdzięczność wyraziła Cecylia Krasnodębska, sołtys wsi Krasnodęby Sypytki.
W homilii Ksiądz Biskup podkreślił potrzebę autentycznej i uczciwej służby na rzecz wsi polskiej. Wezwał do przezwyciężania problemów niszczących wieś, takich jak: pijaństwo i alkoholizm, bierność, bezsilność, zniechęcenie, niewrażliwość na biedę, zamykanie się na drugiego człowieka, nieuczciwość, czy niski poziom kultury. W kontekście tych trudności wskazał na konieczność kształtowania mocy ducha, który ożywia wszelkie działanie, dodaje sił. To Duch sprawia, że człowiek może uczestniczyć w dziele stworzenia. Na zakończenie Liturgii mszalnej zebrani obejrzeli jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6, przygotowane pod kierownictwem s. Małgorzaty.
Dalsza część spotkania miała miejsce w sali przy plebanii. Ksiądz Biskup w słowie skierowanym do sołtysów nawiązał do problemów wsi polskiej w kontekście integracji europejskiej. Zaznaczył, że opłatek, którym się łamiemy jest wyrazem wewnętrznej jedności. Zaapelował, aby tę jedność przenosić i utrwalać w swoich środowiskach. Podobny porządek miały kolejne spotkania.
28 stycznia br.sołtysi z powiatu ostrowskiego i węgrowskiego zgromadzili się na wspólną modlitwę w bazylice węgrowskiej. Przybyło ich ok. 50. Rolę gospodarza pełnił ks. prał. Hipolit Hryciuk. W homilii wygłoszonej w czasie Mszy św. Ordynariusz drohiczyński mówił o znaczeniu światła. W Jezusie Chrystusie, który jest odblaskiem świętości i mądrości Bożej możemy lepiej zrozumieć nasze życie w różnych wymiarach. Ksiądz Biskup podkreślił także, iż wieś powinna rozwijać się w oparciu o jasne ustawodawstwo, a sprawujący władzę powinni, korzystając z Bożego światła, jak najlepiej służyć narodowi. Dalsza część spotkania połączona z poczęstunkiem miała miejsce w Węgrowskim Ośrodku Kultury.
Dom biskupi w Drohiczynie był miejscem kolejnego spotkania sołtysów, tym razem z powiatów: bialskopodlaskiego, łosickiego, siemiatyckiego i wysokomazowieckiego. Przybyło nań ok. 100 osób. W słowie powitania ks. prał. Stanisław Ulaczyk, kanclerz Kurii przedstawił krótką historię domu biskupiego w kontekście dziejów diecezji.
Centralnym punktem zgromadzenia była Liturgia Słowa. W trakcie homilii Ksiądz Biskup poruszył problem jedności nawiązując do Modlitwy Arcykapłańskiej Jezusa Chrystusa. Wskazał na źródło i wzór jedności - Trójcę Świętą. Na przykładzie pierwotnej gminy chrześcijańskiej ukazał sposoby jej realizacji w Kościele. Natomiast nawiązując do historii średniowiecznej podał przykłady budowania jej na płaszczyźnie społeczno-politycznej. Zachęcał do wykorzystania tych doświadczeń w sytuacji jednoczenia się Europy.
Bielsk Podlaski był miejscem czwartego - ostatniego tegorocznego spotkania bp. Antoniego Dydycza z sołtysami. Przybyło nań ok. 60 osób z powiatu białostockiego, bielskiego i hajnowskiego. Tym razem rolę gospodarza pełnił ks. prał. Ludwik Olszewski.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w miejscowej bazylice. Liturgię ożywiała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod kierunkiem Józefa Deniziaka oraz Chór Polskiej Pieśni Narodowej pod dyrekcją Krystyny Kamińskiej. Po nabożeństwie zebrani mieli możność wysłuchania koncertu kolęd w wykonaniu tegoż chóru. Również i tutaj głównym wątkiem rozważań Księdza Biskupa była sprawa jedności. Na zakończenie wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez Gospodarza, miejscowego proboszcza na posiłek.
W tegorocznych spotkaniach uczestniczyło w sumie ok. 300 sołtysów. Po raz kolejny były one okazją do wzajemnych spotkań i wymiany doświadczeń, a także do obustronnego ubogacenia. Panowała podczas nich atmosfera wzajemnej życzliwości oraz odpowiedzialności za człowieka i sprawy publiczne. Nawiązując do poruszanych problemów i ich treści należałoby stwierdzić, że w chwili obecnej szczególną uwagę należy zwrócić na sprawę jedności. Jako chrześcijanie powinniśmy też pamiętać, że podstawowym wymiarem jej budowania jest nasz związek z Jezusem Chrystusem. Dopiero prawidłowa relacja człowieka z Bogiem pozwoli budować trwałe związki w rodzinie oraz na wszystkich innych płaszczyznach naszego życia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:29

Norbert Polak

    Na placu św. Jana Pawła II u cystersów w Krakowie-Mogile 19 września została odprawiona Msza św. z okazji trwającego tam odpustu związanego ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego.

    Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę Cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego Pana do ciebie. Odkrywasz, że On czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję