Reklama

Nigdy nie jest za późno

Schronisko dla Ofiar Przemocy w Dąbrowie Górniczej Okradzionowie powstało zaledwie pół roku temu. Do tej pory przewinęło się przez nie już 17 osób dorosłych i 20 dzieci. Mieści się przy ul. Ziołowej 28, w gruntownie odremontowanym budynku po dawnym ośrodku zdrowia. To jedyna w całym okręgu dąbrowskim bezpieczna przystań zapewniająca osobom doznającym przemocy tymczasowy pobyt, całodobową pomoc pielęgniarską, psychologiczną, pedagogiczną, prawną oraz socjalną.

Bezpieczna przystań

Pomysł powstał kilka lat temu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej. Wśród pracowników socjalnych przeprowadzona została ankieta na temat najczęstszych problemów, z którymi stykają się w swojej pracy. Okazało się, że najbardziej palącym problemem jest przemoc w rodzinie. Rada Miasta postanowiła wyjść z pomocą głównie kobietom i dzieciom, które często pozostawione są na bruku, bez środków do życia. Schronisko nie jest domem stałego pobytu, zapewnia tymczasowe schronienie (do 3 miesięcy). Jest to czas na odpoczynek, odetchnięcie, nabranie dystansu do tego, co się stało, na zastanowienie się co dalej, na szukanie rozwiązań. Istnieje możliwość odwiedzin ofiar, jeśli te sobie tego życzą. "Obecnie w placówce przebywa 10 osób - są to matki z dziećmi. W naszym ośrodku mamy cały przekrój różnych sytuacji życiowych. Nie ma reguły. Przychodzą do nas zarówno młode dziewczyny, które w domu rodzinnym doznały przemocy, schronienia szukają też młode mężatki, które nie mogą żyć z mężem awanturnikiem i pijakiem, ale i panie w wieku dojrzałym" - wyjaśnia kierownik Schroniska, mgr Monika Górska. Zarówno pastelowa szata zewnętrzna, jak i ciepłe, stonowane barwy wnętrza stwarzają atmosferę przyjazną człowiekowi. Schronisko dysponuje sześcioma 4-osobowymi pokojami, wyposażonymi w niezbędne sprzęty. W każdym znajduje się aneks kuchenny. Jest też sala telewizyjna - świetlica, sala terapeutyczna, pokój zabiegowy oraz pralnia. Maksymalnie w budynku może pomieścić się 30 osób. Niezbyt duża kubatura sprawia, że życie tu toczy się bardzo blisko i dzięki temu panuje kameralny, niemal rodzinny klimat. "Wszystkie pomieszczenia są ściśle połączone. Nawet część administracyjna nie stanowi osobnego miejsca. Pracownicy mają świadomość tego, że pracują tu, gdzie inni mieszkają, natomiast mieszkańcy żyją tu, gdzie my pracujemy" - mówi Pani Kierownik.

Nie jesteś sama!

Schronisko finansowane jest z Miejskiego Funduszu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Osoby przebywające w placówce objęte są postępowaniem MOPS, który w zależności od indywidualnej sytuacji materialnej udziela im pomocy finansowej. Po upływie 3 miesięcy mieszkanki domu nie zostają pozostawione same sobie. Pracownicy utrzymują kontakt z nimi także w celu dalszego wsparcia psychologicznego czy porad prawnych. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia pobytu. Pracownicy pilotują sprawy swoich klientek, dotyczące znalezienia lokalu, spraw sądowych czy pracy. Pomagają w kontaktach z instytucjami, tj. sąd, prokuratura, policja czy urząd miasta.
Schronisko dla Ofiar Przemocy w Dąbrowie Górniczej Okradzionowie czynne jest całą dobę. W razie nagłej potrzeby można telefonować pod numer 268-11-08. Warto zaznaczyć, że powstał również punkt konsultacyjno-terapeutyczny dla ofiar fizycznej lub psychicznej przemocy. Mieści się on w Dąbrowie Górniczej przy ul. Adamieckiego 13. Potrzebujący mogą skorzystać z bezpłatnej porady psychologa, pedagoga i prawnika.
"Nigdy nie jest za późno, by powiedzieć «nie» - przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej czy ekonomicznej. Pragniemy wszystkim przeżywającym domowe piekło w ścianach swoich domów powiedzieć, że nie są sami.
Jesteśmy ich pomocą przez 24 godziny na dobę" - podkreślają pracownicy Schroniska w Okradzionowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję