Reklama

Niedziela Małopolska

Będzie V Synod

Bp Andrzej Jeż zwołuje V Synod Diecezji Tarnowskiej. Podejmie on refleksję nad obecną sytuacją diecezji oraz wyznaczy kierunki pracy duszpasterskiej. Od ostatniego Synodu, który odbył się 30 lat temu, zmieniły się uwarunkowania kulturowe, podejście do wielu kwestii kościelnych i praktyk religijnych

Niedziela małopolska 2/2017, str. 5

[ TEMATY ]

synod

diecezja

Ewa Biedroń

Bp Andrzej Jeż i członkowie Komisji Przygotowawczej: ks. Janusz Królikowski i ks. Robert Kantor w chwili odczytania dekretu zwołania V Synodu Diecezji Tarnowskiej

Bp Andrzej Jeż i członkowie Komisji Przygotowawczej: ks. Janusz
Królikowski i ks. Robert Kantor w chwili odczytania dekretu zwołania
V Synodu Diecezji Tarnowskiej

Synod będzie przebiegał pod hasłem „Kościół na wzór Chrystusa”. Zdaniem Biskupa Tarnowskiego, dynamicznie zmieniająca się sytuacja społeczno-kulturowa domaga się najpierw gruntownego rozeznania, oceny i refleksji, aby następnie móc popatrzeć w przyszłość i wytyczyć najwłaściwszy kierunek działań duszpasterskich. Jeden z nich dotyczy sytuacji rodzin i małżeństw.

Przyjść z pomocą

„Trzeba ciągle efektywniej pochylać się nad problemami, jakie je dotykają, zastanawiać się, jak jeszcze lepiej przygotowywać młodzież do małżeństwa i wspomagać rodziny. Wielką bolączką jest bowiem stale rosnąca liczba małżeństw, które się rozpadają” – podkreśla bp Andrzej Jeż. Uważa, że trzeba też pomóc młodym przezwyciężać negatywne wpływy współczesnej cywilizacji, angażować ich w życie Kościoła i przekonująco ukazywać piękno życia budowanego na wartościach ewangelicznych.

Reklama

W liście pasterskim zapowiadającym Synod, bp Jeż zwrócił też uwagę na rolę mediów: „Pragniemy jako Kościół głoszący ponadczasowe prawdy Boże odnaleźć się w tej sytuacji i jeszcze skuteczniej wykorzystywać przestrzeń mediów do dzieła ewangelizacji. Będzie to wyzwanie szczególnie dla młodego pokolenia katolików, którzy w tym obszarze poruszają się łatwiej i skuteczniej niż starsze pokolenia”.

Określić tematykę obrad

Biskup Tarnowski wydał specjalny dekret dotyczący zwołania Synodu i powołał Komisję Przygotowawczą, którą tworzy szesnaście osób. To od prac tej grupy zależeć będzie, kiedy Synod się rozpocznie, bo daty inauguracji jeszcze nie ma. Na czele Komisji stanął bp Leszek Leszkiewicz, a tworzą ją kapłani, m.in. specjaliści z zakresu prawa kanonicznego, liturgiki, misji, duszpasterstwa rodzin, młodzieży a także katechetyki. Do Komisji Przygotowawczej została także powołana osoba świecka. Przed grupą zadanie przygotowania właściwych prac synodalnych, opracowanie pomocy duszpasterskich dla wiernych, a także hymnu i logo V Synodu oraz określenie kwestii, które staną się przedmiotem obrad.

Bp Andrzej Jeż zapowiada też ankietę, która trafi do diecezjan: „Ankiety zostaną przygotowane do różnych grup wiekowych, społecznych, parafialnych. Każdy z diecezjan będzie mógł się wypowiedzieć. Chcemy przygotować tematykę, która później stanie się przedmiotem refleksji w dalszej części V Synodu”.

Reklama

W Synodzie ważny jest udział wszystkich diecezjan. Bp Andrzej Jeż zapowiada, że w każdej parafii diecezji powstaną zespoły, które będą pracować nad otrzymanymi zagadnieniami, zaś wyniki tych prac trafią do komisji synodalnych i będą materiałem do obrad podczas sesji plenarnych. Podkreśla: „To parafie, a więc przede wszystkim wierni świeccy będą ważnym ośrodkiem Synodu. Każdy z diecezjan poprzez swoją modlitwę i swój głos, a później przez wspólne działanie ożywiające wiarę, będzie mógł wnieść swoją cząstkę w życie Kościoła tarnowskiego”.

Przybliżyć parafianom ideę

W czasie wizyty duszpasterskiej kapłani pozostawią w domach parafian przygotowane obrazki zawierające słowo Biskupa Tarnowskiego, modlitwę synodalną oraz modlitwy za diecezję i biskupa. Spotkania podczas kolędy to dobra okazja, aby porozmawiać z wiernymi o Synodzie oraz zachęcić ich do wspólnej i indywidualnej modlitwy w tej intencji.

Czas trwania V Synodu jest zaplanowany na kilka faz. W ramach fazy przygotowawczej I komisje przygotowują zbiory zagadnień dla zespołów parafialnych i innych. Podczas fazy przygotowawczej II następuje praca zespołów parafialnych. Wyniki tych prac trafiają do komisji, które dokonują uzupełnień, a całość wraca ponownie do konsultacji w parafiach. W ramach fazy przygotowawczej III komisje tematyczne i komisja główna przygotowują zarys dokumentów do obrad, czyli fazy właściwej (plenarnej). Ta zaś obejmuje sesje Synodu, w czasie których dyskutują delegaci, dokonuje się dopracowywanie dokumentów do ostatecznej postaci. Zwieńczeniem Synodu jest faza publikacji dokumentów synodalnych. Z momentem podpisania ich przez Biskupa Diecezjalnego, uchwały Synodu stają się prawem diecezjalnym.

W historii diecezji tarnowskiej odbyły się dotychczas cztery synody diecezjalne. Pierwszy został zwołany w 1928 r. przez bp. Leona Wałęgę, drugi – w 1938 r. przez bp. Franciszka Lisowskiego, a trzeci – w 1948 r. zwołał bp Jan Stepa. IV Synod Diecezji Tarnowskiej, zwołany przez bp. Jerzego Ablewicza, zakończył się 30 lat temu, w jubileuszowym roku 200-lecia diecezji.

2017-01-04 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Galbas: Mamy więcej czasu na konsultacje synodalne w parafiach i wspólnotach

[ TEMATY ]

synod

Bp Adrian Galbas

Adobe Stock

Do połowy maja 2022 r. mogą trwać konsultacje synodalne na poziomie parafialnym oraz w ruchach apostolskich – informuje bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich Episkopatu.

Następnie w ciągu około miesiąca zostaną przygotowane syntezy na poziomie diecezji, które do końca czerwca winny trafić do Sekretariatu Episkopatu Polski, aby mogła zostać sporządzona synteza krajowa. Zmiany te wynikają stąd, że pierwszy etap prac synodu polegający na konsultacji całego Ludu Bożego, został przedłużony przez Stolicę Apostolską do połowy sierpnia 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego śpiewamy kolędy do 2 lutego?

Niedziela Ogólnopolska 3/2021, str. VII

[ TEMATY ]

kolędy

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Zastanawiam się, dlaczego w polskich kościołach śpiewa się kolędy do początku lutego, skoro liturgicznie okres Bożego Narodzenia już się zakończył. Z góry dziękuję za odpowiedź.

CZYTAJ DALEJ

„Prawo do życia przekracza granice ojczyzny”. O migracji na Wendelinariach

2022-01-18 17:34

[ TEMATY ]

imigranci

migracja

Wendelinaria

Damian Świńczyk

Prof. Tadeusz Sławek gościł na Wendelinariach.

Prof. Tadeusz Sławek gościł na Wendelinariach.

Prof. dr hab. Tadeusz Sławek gościł na Wendelinariach, które odbyły się jakiś czas temu w Rudzicy. Jego wykład można wysłuchać w internecie.

W ramach 6 edycji Wendelinariów odbyło się seminarium naukowe pt. „Człowiek w ruchu. Migracje, rewizje i zmiany” w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzicy, na którym gościł prof. dr hab. Tadeusz Sławek – rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996-2002, oraz naukowcy z różnych uczelni w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję