Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Nie ulegajmy fałszywym bożkom!

Do pokładania nadziei w Bogu, Panu życia, a nie w iluzjach świata zachęcił Franciszek podczas audiencji generalnej 11 stycznia br. Kontynuował on cykl katechez o nadziei.

Ojciec Święty zauważył, że żywienie nadziei jest podstawową potrzebą człowieka. Przestrzegł jednocześnie przed pokładaniem nadziei w fałszywych bożkach. Zwrócił uwagę, że taka pokusa zachodzi zwłaszcza wtedy, gdy przeżywamy trudności na naszej drodze wiary. – Czasami szukamy jej w jakimś bożku, który mógłby ulec naszym żądaniom i magicznie podjąć działania zmierzające do zmiany rzeczywistości, i uczynić ją taką, jaką chcemy – powiedział Franciszek.

Reklama

Przypomniał słowa Psalmu 115 i zaznaczył, że chodzi tu o przemijalność bożków nie tylko wykonanych z metalu czy innych materiałów, ale także tych wytworzonych przez nasze umysły, „gdy pokładamy zaufanie w rzeczach ograniczonych, które przekształcamy w coś absolutnego, albo kiedy sprowadzamy Boga do naszych schematów i naszych idei boskości”. – Człowiek będący obrazem Boga wytwarza sobie jakiegoś boga na swój własny obraz – stwierdził Ojciec Święty i podkreślił, że są to także „ideologie roszczące sobie charakter absolutny, bogactwa, władza i sukces, z ich złudzeniem wieczności i wszechmocy, wartości takie jak uroda i zdrowie”. – Kiedy stają się bożkami, którym trzeba poświęcić wszystko, są rzeczami mącącymi umysł i serce i zamiast promować życie prowadzą do śmierci – powiedział Franciszek.

KAI

Sceny z audiencji

Papież Franciszek spełnia życzenia

Papież Franciszek przyzwyczaił nas do swojego wielkiego otwarcia na wszystkich ludzi. Z cierpliwością spełnia prośby, czasami bardzo dziwaczne, ludzi, którzy się z nim spotykają. Ale tego jeszcze nie było. Na audiencję ogólną 11 stycznia br. przyjechała z Singapuru para nowożeńców. Udało im się otrzymać miejsce w pierwszym rzędzie, tzw. baciamano, zarezerwowane dla młodych par. Cóż jednak zrobić, gdy nie zna się języka włoskiego? Jak porozumieć się z Papieżem? Młodzi wpadli na prosty pomysł: napisali tak jak potrafili, może z użyciem tłumacza Google, krótki liścik po włosku. Gdy Papież zatrzymał się przy nich, Singapurczycy w milczeniu wręczyli mu list, który Franciszek z uwagą przeczytał. A w liście młodzi prosili Ojca Świętego, by pobłogosławił ich oraz kilka przedmiotów, które przynieśli, podpisał obrazki oraz pozwolił na zrobienie selfie. I Franciszek zrobił wszystko, o co go poproszono. Jak wyrozumiały proboszcz, który ma zawsze czas dla swych wiernych.

Włodzimierz Rędzioch

Bezpłatna wizyta

Papież przestrzegł przed „spryciarzami”

Franciszek przestrzegł wiernych przed „furboni”, czyli „spryciarzami”, którzy próbują wyłudzić pieniądze za wejście na audiencję generalną. 11 stycznia br. po wygłoszeniu katechezy Ojciec Święty pokazał wszystkim zebranym czerwoną kartkę – bezpłatną wejściówkę i przypomniał, że wstęp na każde środowe spotkanie z nim jest bezpłatny.

Reklama

– Aby wierni mogli wejść na audiencję, rozprowadzane są wejściówki, na których napisano w kilku językach: „Bilet jest całkowicie bezpłatny”. Aby wejść na audiencję – czy to w Auli [Pawła VI], czy na Placu [św. Piotra] – nie trzeba płacić, wejście jest darmowe, jest to bezpłatna wizyta, którą składa się biskupowi Rzymu, aby z nim porozmawiać – powiedział Franciszek.

RV

Ojciec Święty do Polaków

Święty miłosierdzia

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów! Drodzy bracia i siostry, w Kościele w Polsce rok ten jest dedykowany Bratu Albertowi Chmielowskiemu, w 100. rocznicę jego śmierci. Idąc za przykładem tego wielkiego świętego miłosierdzia, brata i opiekuna bezdomnych, biednych i zmarginalizowanych, nieście miłość, dobroczynność i nadzieję wszystkim, którzy ich potrzebują. Niech Bóg wam błogosławi.

Audiencja generalna, 11 stycznia 2017 r.

RV

Cyberprzestępczość

Atak na komputery

Ataki hakerów na sieci internetowe nie ominęły Watykanu. Włoski dziennik „Corriere della Sera” podał 10 stycznia br., że piraci komputerowi włamali się na konta dwojga najbliższych współpracowników przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasiego. Śledczy ustalili, że ataku dokonali włoski przedsiębiorca i jego siostra. Na razie nie wiadomo, co było celem ich działania.Rodzeństwo zostało zatrzymane w Rzymie. Ze wstępnego dochodzenia wynika, że w ciągu minionych 5 lat włamywali się oni już do komputerów włoskich polityków, m.in. byłego premiera Matteo Renziego.

RV

Radio Watykańskie

Sekcja polska z nowym kierownikiem

Sekcja polska Radia Watykańskiego ma od 9 stycznia br. nowego kierownika. Został nim ks. Paweł Pasierbek, jezuita, pochodzący z Bestwiny k. Bielska-Białej. Watykańskie media nie są mu obce. Jako seminarzysta odbył 2-letni staż w Radiu Watykańskim, a jako diakon przez rok pracował w „L’Osservatore Romano”.

Z Radiem Watykańskim żegna się natomiast dotychczasowy kierownik sekcji polskiej ks. Leszek Gęsiak SJ. Podsumowując swą 5-letnią pracę w Radiu, wspomniał on szczególnie jubileusz 75-lecia polskiej redakcji obchodzony w 2013 r.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Nie może być prawdziwego pokoju, jeśli każdy upomina się zawsze tylko o własne prawa, nie dbając o dobro innych.

2017-01-18 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Biała: abp Jędraszewski odwiedził domy pogorzelców

2021-06-20 20:21

twitter.com/ArchKrakowska

Abp Marek Jędraszewski spotkał się w Nowej Białej z mieszkańcami domów, które zostały całkowicie lub częściowo zniszczone w wielkim pożarze. Zapewnił o pomocy archidiecezji krakowskiej dla wszystkich osób, które straciły często cały dorobek życia.

- Tworzymy wspólnie Kościół, teraz właśnie możecie liczyć na naszą pomoc - zapewnił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który na ul. św. Katarzyny, gdzie doszło do pożaru spotkał się z mieszkańcami, których dobytki w całości lub częściowo zostały zniszczone w wielkim pożarze, który trawił wioskę od sobotniego popołudnia do późnego wieczora.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2021-06-23 13:38

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Katarzyna Krawcewicz

W środę 23 czerwca bp Tadeusz Lityński wręczył dekrety tym księżom, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską. Poniżej publikujemy listę tegorocznych zmian personalnych w diecezji. Proboszczowie i administratorzy parafii obejmują urzędy 2 sierpnia, natomiast wikariusze parafialni – 25 sierpnia. Inne terminy podano w nawiasach. Lista nie obejmuje zmian personalnych w parafiach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.

PROBOSZCZOWIE

CZYTAJ DALEJ

Oddani Najświętszemu Sercu Jezusa

2021-06-25 12:11

Ks. Wojciech Kania

W Bazylice Katedralnej w Sandomierzu odbyło się doroczne diecezjalne spotkanie Wspólnot Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dnia 24 czerwca na wspólnej modlitwie spotkali się przedstawiciele Wspólnot Intronizacyjnych. Eucharystię sprawowaną przez ks. Stanisława Olszówkę, diecezjalnego opiekuna Wspólnot, poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu oraz krótka konferencja. Przed błogosławieństwem, do uczestników spotkania przemówił bp Krzysztof Nitkiewicz, który podziękował wszystkim za trud modlitwy oraz za podejmowane inicjatywy, zaczynając od modlitwy w intencji powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję