Reklama

Dookoła Polski

Niebezpiecznie bezpieczny budżet

Budżet państwa na 2017 r., podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę, a uchwalony mimo blokady Sejmu, jest groźny, choć... nie wiadomo dla kogo. Zdaniem opozycji – dla Polaków, zdaniem rządzących – dla opozycji.

Ta ostatnia nie chciała tego budżetu, bo jego nieuchwalenie umożliwiało podważanie zdolności obecnie rządzących do rządzenia. Jaki by nie był, spotkałby się z krytyką PO, .Nowoczesnej i PSL. Wskazuje na to choćby fakt kwestionowania głosowania w sali kolumnowej. Powinno było odbyć się – zdaniem liderów PO, .Nowoczesnej i PSL – w sali plenarnej. A przecież było to niemożliwe: sala była blokowana.

Do krytyki przyłączył się niedawny lider PO – Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, który straszy nas wstrzymaniem dotacji unijnych wobec niepewności, czy „budżet naszego państwa został uchwalony we właściwy, legalny sposób”. Zdaniem polityków PiS, opozycja musiała krytykować budżet czy nawet próbować nie dopuścić do jego uchwalenia, bo jego realizacja pokaże, że 8-letnie rządy obecnej opozycji były czasem bierności, „nicnierobienia”.

Reklama

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapewnia, że tak dobrego budżetu jeszcze nie było. Przyjęto model zakładający bardziej solidarny wzrost gospodarczy. – Wszystko zostało sprawdzone, zweryfikowane. Mamy budżet stabilny, rozsądny, ale też taki, który niesie nadzieję dla ludzi. Przekazaliśmy obywatelom dużo pieniędzy – zwłaszcza na program „Rodzina 500+” – i trzeba to utrzymać – wskazuje Morawiecki.

* * *

Tylko dwie kadencje

PiS zapowiada zmiany, które ograniczałyby do dwóch kadencji możliwość sprawowania funkcji w samorządach – kto miał do czynienia z układami paraliżującymi Polskę samorządową, nie ma wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku. Propozycja wywoła trzęsienie ziemi, bo politycy – szczególnie ci z PSL i PO, którzy mają decydujący wpływ na samorządy – odbierają ją jako uderzenie w ich interesy. Zmiany umożliwiłyby rozbicie układów stworzonych przez urzędników sprawujących władzę całe lata. Do władzy zostaliby dopuszczeni młodzi ludzie, zwiększyłaby się aktywność społeczna. – Długoletnie rządy nie sprzyjają demokracji i dobrym, zdrowym stosunkom społecznym w gminie czy mieście – ocenia Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Kaczyński proponuje też zmiany w procedurze wyborczej, które zabezpieczałyby przed nadużyciami, m.in. umieszczenie w lokalach komisji wyborczych kamer, które transmitowałyby przebieg głosowania na żywo w Internecie, i przezroczystych urn.

* * *

Odleciał rywalom

Dwa zwycięstwa Kamila Stocha w zawodach Pucharu Świata w Wiśle nie są przypadkowe, pokazują rosnącą formę polskiego skoczka. Dwukrotny mistrz olimpijski odleciał rywalom, widać, że jest obecnie najlepszy. Tak dobrze nie zaczynał nawet pełnego sukcesów sezonu olimpijskiego ani roku 2013, w którym zdobył mistrzostwo świata na dużej skoczni. W tej edycji PŚ zwyciężał już 4 razy (w niedzielę 15 stycznia wygrał 3. zawody z rzędu), 7 razy stawał na podium, a na 13 startów tylko 2 razy, na samym początku, nie zmieścił się w czołowej dziesiątce. Ze statystyk wynika, że Stoch nigdy nie był tak mocny. Czy utrzyma formę do Mistrzostw Świata w Lahti? Jeśli Kamilowi będzie dopisywało zdrowie, formy zgubić nie powinien.

Reklama

Cieszy także – przed tegorocznymi mistrzostwami Europy – forma nowego trenera męskiej reprezentacji Polski w siatkówce Ferdinanda De Giorgiego. Drużyna, którą będzie trenować do końca sezonu – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, zdobyła Puchar Polski, po wygranej ze Skrą Bełchatów.

* * *

Faworyzują opozycję

Wyniki najnowszego sondażu IBRIS są zaskakujące. Nie pierwszy raz w wypadku tej sondażowni, niemniej w ciekawy sposób. Mimo sporu o przywództwo, afer, siania niepokoju w okresie świąt, PO, .Nowoczesna i PSL mają wzrost notowań, stracił Kukiz’15. Notowania partii opozycyjnych wzrosły od 1 proc. (.Nowoczesna), przez 2 (PSL) do 4 proc. (PO). Niektóre notowania mieszczą się w granicach błędu, a IBRIS znana jest z badań faworyzujących obecną opozycję, lecz komentatorzy doszukują się w tych wynikach odpowiedzi na pytanie, który z liderów przyjął dobrą taktykę w czasie kryzysu parlamentarnego. Doceniono ponoć nieugiętą postawę przywódcy PO, ale i pojednawczą szefa PSL, odrzucono natomiast wolty lidera .Nowoczesnej, a także neutralność (lub niespójność postawy) Pawła Kukiza. Wynik lidera sondażu – PiS, które utrzymało, według kontrowersyjnej sondażowni, poprzedni wynik (35 proc.), Jacek Karnowski na portalu wPolityce.pl skomentował: „Skoro PiS nie spadło, to znaczy, że wzrosło, i to grubo”.

2017-01-18 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w ub.r. szpital Dzieciątka Jezus przeprowadził ponad 32 tys. operacji i zabiegów

2020-08-12 20:12

[ TEMATY ]

szpital

Watykan

operacja

Archiwum Medical Magnus Clinic

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

Należący do Stolicy Apostolskiej Szpital Dziecięcy im. Dzieciątka Jezus (Bambino Gesù) przeprowadził w ubiegłym roku ponad 32 tys. różnych zabiegów i operacji, zdrowie odzyskało co najmniej 29 tys. małych pacjentów oraz udzielił przeszło 2 mln porad ambulatoryjnych. Dane te ogłosiła w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor placówki Mariella Enoc, przypominając zarazem, że w roku 2019 szpital obchodził 150-lecie istnienia.

"Codziennie staramy się zapewnić równowagę ekonomiczną temu niezwykłemu dziełu badań i opieki, nie kierując się przy tym nigdy samą tylko logiką zysku" – powiedziała szefowa "Bambino Gesù". Podkreśliła, że w tym roku szpital będzie musiał "zmierzyć się z niekorzystnymi skutkami gospodarczymi, spowodowanymi przez pandemię Covid-19, przede wszystkim ze względu na konieczność ograniczenia ogólnej działalności i działań na rzecz zwalczania obecnego stanu wyjątkowego”.

Z każdym rokiem rośnie liczba dzieci, przybywających na leczenie w tym obiekcie z całego świata: w ub.r. było ich 836 (1,6 proc. ogółu pacjentów) z ponad 100 krajów. O 5 proc. zwiększyły się interwencje pierwszej pomocy, których udzielono ok. 90 tys. w dwóch siedzibach szpitala: na Janikulum i Palidoro. Odnotowano 385 transportów związanych z zagrożeniem życia noworodków, a więc średnio ponad 1 interwencja dziennie a w 89 trzeba było korzystać z watykańskiego lądowiska dla śmigłowców. W 2019 udzielono prawie 120 tys. bezpłatnych noclegów dla 5569 rodziców, którzy mogli spędzić je przy swych dzieciach. Wzrasta także łączna liczba przeszczepów narządów stałych, komórek i tkanek - odnotowano ich 342.

W roku 2019 potwierdzono również uznanie Szpitala Dzieciątka Jezus jako placówki akademickiej przez Międzynarodową Komisję Wspólną (Joint Commission International). W tymże roku rozpoczęły działalność całkowicie przebudowana siedziba szpitala przy Viale Baldelli, obliczona na 80 konsultacji w zakresie chorób rzadkich, diagnostyki prenatalnej, kardiologii płodu i okołoporodowej oraz dwa ośrodki zajmujące się zaburzeniami autystycznymi.

Ale "Bambino Gesù" to również działalność naukowa, formacyjna i współpraca z innymi podobnymi placówkami. W ub.r. wzrosła o 17 proc. liczba projektów badawczych i studiów klinicznych. Naukowy zagraniczni, z którymi placówka watykańska współpracuje, pochodzą ze 114 krajów. Pacjentów z rzadkimi chorobami było ponad 14,5 tys., przy czym 48 proc. z nich przybyło tu spoza Rzymu i regionu Lacjum. Na badania naukowe w 2019 przeznaczono 23,6 mln euro. W szpitalu pracuje ok. 3,5 tys. osób: na stałych etatach, współpracowników i kontraktowych. W 2019 przeprowadzono ponad 28 tys. godzin formacji personelu sanitarnego i nie tylko sanitarnego. W szpitalu posługuje też prawie 900 wolontariuszy z 45 stowarzyszeń akredytowanych, którzy zapewnili codzienną pomoc na miejscu, spędzając tam łącznie 200 tys. godzin.

Szpital uczestniczy też w różnych inicjatywach solidarności z zagranicą w ramach projektów humanitarnych we współpracy z 12 krajami (Chiny, Ekwador, Etiopia,, Haiti, Indie, Jordania, Kambodża, Korea Południowa, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Syria i Tanzania) – łącznie 22 misje. W 2019 rozpoczął działalność Ośrodek dla Dzieci Niedożywionych, który na życzenie papieża Franciszka powstał w stolicy RŚA – Bangui.

16 listopada 2019 w Auli Pawła VI odbyły się główne uroczystości z okazji 150. rocznicy powstania Szpitala Dziecięcego "Bambino Gesù". Było to wzruszające spotkanie Franciszka z wielką rodziną tej placówki z udziałem ponad 6 tys. osób: lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i pacjentów i ich rodzin. “Dziękuję Szpitalowi za jego otwarcie na świat, za zajmowanie się cierpieniami i dziećmi, pochodzącymi z wielu krajów. Wiem dobrze, że wymaga to wielkich środków materialnych i dlatego dziękuję tym, którzy wielkodusznie wspierają swymi darowiznami Fundację Dzieciątka Jezus [Fondazione del Bambino Gesù]” – powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że “oznacza to zobowiązanie wszystkich, aby Szpital Dzieciątka Jezus nadal okazywał szczególne umiłowanie przez Stolicę Apostolską dzieciństwa dzięki własnemu stylowi miłującej troski o małych chorych, ofiarowując konkretne świadectwo Ewangelii w pełnej zgodzie z nauczaniem Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję